www.infoglobe.sk » Vysoké Tatry: Kriváň – symbol Slovenska

Vysoké Tatry: Kriváň – symbol Slovenska

Publikované: 24.3.2011
Aj keď nie najvyšším, tak azda najznámejším vrchom Slovenska je majestátny tatranský štít Kriváň, ktorý sa týči do výšky 2494 metrov nad morom.

Kriváň nepatrí ani medzi najvyšších 20 štítov Slovenska (je to až 27. najvyšší vrch na území SR). Jeho magická silueta s nápadne zakriveným vrcholom, podľa ktorého je aj pomenovaný (od slova krivý), však priťahovala pozornosť básnikov, maliarov aj bežných ľudí už od pradávna. Kriváň je povesťami a legendami doslova opradený. V minulosti bol symbolom posilňujúcim národnú hrdosť a identitu, niekedy aj zneužívaný na politické ciele. Jeho mohutný štít sa stal symbolom slovenského národného povedomia a v roku 2005 sa rozhodlo, že bude zobrazený aj na zadnej strane slovenských euromincí  s nominálnou hodnotou 1, 2 a 5 centov. Vďaka tomu túto dominantu nielenže máme denne na očiach, stačí otvoriť peňaženku, ale aspoň opticky ju poznajú všade na svete, kde sa euromince používajú.

 

Kriváň - ten si nemôžete pomýliť so žiadnym iným vrcholom
Múzeum liptovskej dediny v PribylinePokiaľ cestujete severnou magistrálou zo západu na východ Slovenska, nie je možné, aby ste si ho nevšimli, či si ho nebodaj pomýlili s dákym iným tatranským štítom. Kriváň je ten najzápadnejší z nich a vidieť ho už z Liptovského Mikuláša, odkiaľ sa podľa mnohých jeho obdivovateľov naskytá najkrajší pohľad naň. Fotografie Kriváňa v našom článku vznikli v obci Pribylina, v ktorej sme si počas rutinnej cesty z východu na západ Slovenska spravili niekoľkohodinovú prestávku, a kde sme navštívili aj krásny skanzen v prírode – Múzeum liptovskej dediny.
Kriváň, týčiaci sa v západnej časti Vysokých Tatier na konci dlhého hrebeňa krivánskej rázsochy, ktorá vybieha z hlavného hrebeňa Vysokých Tatier z Čubriny, bol, je a bude vyhľadávaný milovníkmi vysokohorskej turistiky. Z jeho vrcholu sa vejárovito rozbieha viacero hrebeňov, avšak pre turistiku sú dôležité najmä dva, a to jeho južný a juhozápadný hrebeň. Južný prechádza cez Daxnerovo sedlo a Malý Kriváň, nižšie sa rozširuje a vytvára široký chrbát a končí sa Nad Pavlovou. Juhozápadný prechádza dvoma zjavnými vyvýšeninami – Vyššou a Nižšou Priehybou – k zalesnenému Grúniku. Dodnes je možné na južných a juhozápadných svahoch Kriváňa rozpoznať viditeľné stopy po baníčení z 15.-18. storočia. Z vrcholu Kriváňa sa naskytá neopakovateľne prekrásny panoramatický výhľad na západnú časť slovenských a poľských Tatier a na Liptovskú kotlinu.

Pohľad na Kriváň zo skanzenu v Pribyline 

Významné výstupy na Kriváň

Pravdepodobne ako prví na vrchol vystúpili neznámi haviari, avšak prvú písomne zaznamenanú túru na vrchol Kriváňa podnikol spišskonovoveský evanjelický kazateľ a prírodovedec Jonáš Andrej Cirbesa spolu so svojimi priateľmi v roku 1772. Prvý zaznamenaný zimný výstup, ktorého sa zúčastnili T. Wundt a vodca J. Horvay, sa uskutočnil v roku 1884. V priebehu dlhej histórie turistiky v Tatrách navštívilo Kriváň mnoho významných osobností, či už to boli bádatelia, prírodovedci alebo aj štátnici. Ako pamiatku na výstup saského kráľa Fridricha Augusta II. (1840) vztýčili uhorskí monarchisti na štíte obelisk, ktorý však už krátko na to zničili slovenskí vlastenci, účastníci tzv. národných vychádzok. S myšlienkou organizovať národné výstupy na Kriváň – ako symbol slobody a národnooslobodzovacieho zápasu – prišiel slovenský spisovateľ a vydavateľ Gašpar Fejérpataky-Belopotocký, ktorý po prvýkrát vystúpil na Kriváň so šiestimi priateľmi 24. septembra 1834. Avšak tradícia národných výstupov na Kriváň sa naplno rozvinula až 16. augusta 1841, keď na vrchol Kriváňa vystúpil Gašpar Fejérpataky-Belopotocký spolu s Ľudovítom Štúrom, Jozefom Miloslavom Hurbanom, Michalom Miloslavom Hodžom, Samom Bohdanom Hroboňom a ďalšími národovcami. Najväčšiu národnú púť, ktorá mala doslovne masový charakter, zorganizoval Štefan Marko Daxner pri príležitosti prijatia Memoranda slovenského národa v roku 1861. Od roku 1955 sa konajú tradičné výstupy na Kriváň, venované pamiatke SNP (Slovenské národné povstanie) a jeho hrdinov v krivánskej oblasti. Jednotlivé ročníky sa vždy symbolicky viažu k určitému výročiu nejakej významnej udalosti v našich dejinách či jubileu niektorého zo slovenských národovcov.


pohľad na Kriváň z cesty pri parkovisku pred skanzenom

Prístupové trasy na vrchol

Pokiaľ sa rozhodnete pokoriť tento nádherný tatranský vrchol, tak vedzte, že je potrebné si na to vyčleniť celý deň. Ide totiž o celodennú náročnú vysokohorskú túru s namáhavým výstupom i náročným zostupom. Najčastejším východiskovým bodom je lokalita zvaná Tri studničky (1141 m n. m.), takže turista musí zdolať počas výstupu výškové prevýšenie až 1354 metrov. Na rázcestí pri starej horárni TANAPu sa treba vydať po zelenej turistickej značke, ktorá vedie serpentínami na zalesnený svah vrchu Grúnik. Ďalej trasa pokračuje cez kosodrevinu a pod Priehybou sa stáča do Krivánskeho žľabu, kde sa v jeho hornej časti napojí na modrú turistickú značku, ktorá turistov povedie od Jamského plesa až na vrchol Kriváňu. Komu sa podarí dostať až na vrchol, toho jednoznačne uchváti prekrásny výhľad, nech svoj zrak namieri na ktorúkoľvek svetovú stranu.  Na zostup sa dá zvoliť trasa výstupu, alebo aj niektorá z iných značených turistických trás. Avšak vždy je nutné pohybovať sa len po vyznačených turistických chodníkoch!

Druhá mimoriadne obľúbená turistická trasa, ktorá vedie až na vrchol majestátneho Kriváňa, začína na Štrbskom Plese pri liečebni Solisko. Počas tohto výstupu musí turista počítať so zdolaním až 1285 výškových metrov. Taktiež sa jedná o celodennú náročnú vysokohorskú túru, počas ktorej je schádzanie zo značených chodníkov prísne zakázané a mimoriadne nebezpečné. Od Soliska sa treba vydať po červenej turistickej značke. Miernym stúpaním sa turista dostane k rázcestiu pod Furkotskou dolinou, po červenej pokračuje pod hrebeňom Sedielkovej kopy. Na najbližšom rázcestí treba pokračovať po červenej značne , no na druhom už odbočiť doprava (tu však stojí za to prejsť ešte niekoľko metrov k Jamskému plesu, ktoré rozhodne stojí za tých pár minút túry navyše) a pokračovať po modrej, ktorá zdatného turistu dovedie na samotný vrchol Kriváňu.

Text a foto: O. Kubáčková



Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Vysoké Tatry: zimné výstupy vo Veľkej Studenej doline
Publikované: 5.5.2014
Ten, kto má rád dobrodružstvo a je tomu primerane fyzicky zdatný, bezpochyby nepohrdne niekoľkými málo tipmi na ľahké zimné výstupy vo Veľkej Studenej doline, nachádzajúcej sa v slovenskej časti Vysokých Tatier.

SR, Štrba – výlet k Jazierkam lásky
Publikované: 10.4.2014
Dnes sa spolu vydáme na romantickú prechádzku do miestnej časti Štrbské Pleso v obci Štrba. Konkrétne na miesto, ktoré bolo vyhľadávané rybármi, no v súčasnosti je miestom stretávania párov či rodín uprostred krásnej tatranskej prírody.

SR: Vysoké Tatry – výstup na Kriváň
Publikované: 1.5.2014
Už čoskoro skončí zimná uzávera tatranských turisticky značkovaných chodníkov (15.6.), a preto vám už v predstihu prinášame zaujímavý tip na vysokohorskú turistiku. Našim cieľom bude vrchol vrcholov, symbol Slovenska - majestátny tatranský Kriváň.

SR: Tatranský národný park – strážca štítov
Publikované: 8.5.2014
Slovensko je bohatá krajina nielen na historické, ale aj na prírodné krásy. Lesy pokrývajú vyše 40 percent jeho územia a žije v nich množstvo chránených a výnimočných druhov rastlín a živočíchov, pre ktoré boli vytvorené rôzno-charakterové chránené územia. Dnes sa vydáme na prechádzku jedným z nich.

SR, Vysoké Tatry - výstup na Furkotský štít
Publikované: 27.4.2016
Jedného pekného dňa sme sa rozhodli zdolať niektorý z ďalších tatranských štítov. Zamierili sme teda do Vysokých Tatier, konkrétne do obce Štrbské Pleso, kde sme odstavili nášho štvorkolesového tátoša a zamierili k lanovke smerujúcej k vrchu Solisko.

Horské strediská Jasná a Vysoké Tatry uzatvárajú prevádzku
Publikované: 8.10.2020
Návštevníci horských stredísk Jasná a Vysoké Tatry sa musia pripraviť na to, že od 25.októbra budú všetky lanovky, gastronomické zariadenia, obchody a hotely dva týždne mimo prevádzky. Spoločnosť TMR pristúpila k uzatvoreniu proaktívne v snahe maximalizovať dosah prijatých vládnych preventívnych opatrení.

SR: Vysoké Tatry – zabudnuté Bystré sedlo
Publikované: 9.2.2014
Len máloktoré miesto vo Vysokých Tatrách stojí tak stranou pozornosti bežného návštevníka hôr ako práve Bystré sedlo (2314 m n. m.). Snáď preto, že na trase nie je žiadna chata, ktorá by ponúkala akékoľvek osvieženie počas celodennej túry, alebo preto, že cesta nedobýva žiaden vrchol, stretáme tu iba minimum turistov. O to viac si však pobyt v srdci nedotknutej tatranskej prírody vychutnáme.

SR, Vysoké Tatry – Horská klubovňa v Starom Smokovci
Publikované: 30.5.2013
Vo Vysokých Tatrách, konkrétne v Starom Smokovci, začiatkom mája slávnostne otvorili Horskú klubovňu pre všetkých ľudí, ktorí radi chodia do hôr. Klubovňa v sebe spája oddych, poznanie a služby nielen pre horalov.

Slovensko: Rekordné tatranské leto 2011
Publikované: 25.9.2011
Slovenské Tatry postupne ožívajú a lákajú stále viac návštevníkov. Podľa spoločnosti Tatry mountain resorts, ktorá prevádzkuje viaceré horské strediská ako aj vyhľadávaný aquapark Tatralandia pri Litpovskom Mikuláši, počet návštevníkov sa v tomto roku oproti minulému približne zdvojnásobil.

Vysoké Tatry: všetky tváre prírody
Publikované: 16.12.2009
Krása i bolesť, taký je terajší obraz najvyšších slovenských hôr. Víchrica, ktorá sa prehnala nad Tatrami, vryla do známej horskej krajiny na desaťročia nezmazateľný odkaz.

Vitajte v Tatranskom kniežatstve
Publikované: 30.3.2010
Na prelome roka vyhlásili vo Vysokých Tatrách Tatranské kniežatstvo. Jeho obyvateľmi sú všetci, „ktorí nosia Tatry v srdci a nevedia si život bez Tatier predstaviť“.

Dolina Bielej vody
Publikované: 20.5.2010
Národná prírodná rezervácia Bielovodská dolina sa rozprestiera na severnej strane Tatier v katastri obce Tatranská Javorina v Prešovskom kraji. S 13 km je najdlhšou dolinou Vysokých Tatier s množstvom veľkých bočných dolín.

SR: Pribylina – Múzeum liptovskej dediny v prírode
Publikované: 31.3.2011
Pokiaľ budete niekedy cestovať severnou magistrálou zo západu na východ Slovenska alebo opačne a nebudete sa ponáhľať, ale naopak budete uvažovať o tom, čo by ste cestou mohli navštíviť, alebo kde by ste si v príjemnom prostredí mohli spraviť prestávku na oddych, tak mám pre vás jeden tip. Stačí odbočiť z diaľnice pri Liptovskom Hrádku smerom na Pribylinu.

Vysoké Tatry: Nové pleso
Publikované: 10.4.2011
V Javorovej doline vo Vysokých Tatrách vzniká nové pleso. Novú vodnú plochu spozorovali strážcovia TANAP-u prvýkrát pred dvoma rokmi.

SR: Vysoké Tatry – predĺžený víkend plný dobrodružstva I.
Publikované: 19.5.2011
Ešte koncom minulého roka som sa s kamarátom dohodla, že tohtoročný Valentín prichystáme našim polovičkám neopakovateľný zážitok v podobe predĺženého víkendu vo Vysokých Tatrách. Nemal to však byť obyčajný pobyt v horách, plný namáhavej turistiky a prepotenej bielizne od potu, ale naopak romantický víkend bohatý na zážitky, krásne výhľady a so závanom dobrodružstva.

SR: Vysoké Tatry – predĺžený víkend plný dobrodružstva II.
Publikované: 26.5.2011
Lomnický štít sa dlho považoval za najvyšší vrch najmenších veľhôr sveta – Vysokých Tatier. Dnes už ale vieme, že najvyšším je Gerlachovský štít (2655 m n. m.). Lomnický štít (2634 m n. m.) však patrí k najkrajším tatranským štítom a vďaka lanovke, ktorá vás sem pohodlne vyvezie, je obľúbeným cieľom výletov aj pre menej zdatných turistov, rodiny s deťmi či ľudí s obmedzenou schopnosťou pohybu.

Vysoké Tatry: Najnavštevovanejšie miesta
Publikované: 23.7.2011
Združenie cestovného ruchu Vysoké Tatry uskutočnilo medzi turistami anketu s cieľom zistiť, ktoré z tatranských lokalít sú medzi ich návštevníkmi najobľúbenejšie.

Vysoké Tatry: V desiatke najlepších národných parkov
Publikované: 6.8.2011
Popredný britský environmentálny časopis The Ecologist zaradil Tatranský národný park medzi desať najlepších národných parkov v Európe.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Vysoké Tatry – Krivánske zlato a partizáni
Dnes vás pozveme na vysokotatranský výlet k majestátnemu štítu Kriváň, ktorý je už desaťročia sym...

SR: Vysoké Tatry - majestátny vrch Kriváň
Jeden z najvyšších, najobľúbenejších a najmohutnejších štítov Vysokých Tatier je 2494 metrov vyso...

SR, Vysoké Tatry – ľadová krása
Od decembra 2013 do marca 2014 mali návštevníci Vysokých Tatier možnosť zhliadnuť krásne umelecké...

SR: Vysoké Tatry – Lomnický štít
Lomnický štít (2634 m n. m.) bol dlho považovaný za najvyšší zo všetkých tatranských štítov. Dnes...

SR: Vysoké Tatry - Zo Štrbského na Popradské pleso
Tatry sú krásne v každom ročnom období. Napriek tomu, že počas našej prechádzky zo Štrbského na P...

Vysoké Tatry z balónu
Nebezpečnou výzvou bolo pre česko-slovenských vzduchoplavcov zdolanie Vysokých Tatier. Po trojroč...

Vysoké Tatry: hory, ktoré vás uchvátia
Fotografie boli vytvorené na jeseň v roku 2009. Vtedy bolo tesne po konci letnej sezóny a počasie...

SR: Pohorie Vysoké Tatry
Vysoké Tatry sú jednou z najkrajších a turistami vyhľadávaných oblastí cestovného ruchu v Slovens...


Súvisiace video

Štrbské pleso: ľadovcová pýcha Slovákov
Typické morénové ľadovcové jazero nájdete v južnom cípe Vysokých Tatier, vo Furkotskej doline. Št...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Hravá zima

12. 12. – 15. 2. 2024
1. cena:
Zimný balíček od eshopu ViaTrek.sk
2. cena:
Zimný balíček od vydavateľstva Dajama
3. cena:
Zimný balíček od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Zimný balíček od eshopu Tatrica.sk
2. cena redakcie:
Vstupenky na vybrané predstavenie v STARS auditorium (súťaž prebieha na FB)

Aktuality:

1.3.2024
Nádherný klenot cisárskeho dedičstva, zámok Schloss Hof otvára svoju veľkolepú hlavnú sezónu 9. marca 2024. Jedinečný komplex budov s luxusne zariadenými zámockými komnatami, barokovými záhradami a rozsiahlym statkom na ploche takmer 70 hektárov, tvorí umelecký celok a pozýva na nezabudnuteľnú cestu časom.
1.3.2024
Klub slovenských turistov, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás pozývajú na 38. ročník medzinárodného stretnutia expedičných turistov a netradičných cestovateľov EXPEDÍCIE 2024.
13.2.2024
Pozývame vás na 3 dni plné inšpirácie so 48 cestovateľskými prezentáciami a diskusiami, ktoré sa uskutočnia od 1. do 3. marca 2024 v bratislavskom Dome kultúry Ružinov.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 19. 3. 2024
sviatok:Jozef
dnes:
utorok 19.3.
1 °C
zajtra:
streda 20.3.
-1 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X