www.infoglobe.sk » SR, Bánovce nad Bebravou - hľadanie kúskov z neba

SR, Bánovce nad Bebravou - hľadanie kúskov z neba

Publikované: 23.8.2020
V čase keď epidémia koronavírusu uzavrela hranice a znemožnila nám voľne cestovať, prileteli priamo z vesmíru na naše územie kúsky meteoritu. Takáto nevšedná udalosť nás natoľko zaujala, že sme sa rozhodli vydať na cestu za hľadaním meteoritov do Bánoviec nad Bebravou.

Slovenskí astronómovia vďaka kamerovým systémom na pozorovanie oblohy zaznamenali nad naším územím veľmi jasnú žiaru pripomínajúcu Mesiac v splne, ktorá súvisela s preletom meteoridu. Stalo sa tak v noci zo 17. na 18. apríla 2020. Astronómovia nečakali a hneď sa vybrali preskúmať miesto údajného pádu kúskov vesmírneho telesa. Podľa ich výpočtov sa jednalo o malé meteority, ktoré dopadli do zastavanej oblasti tiahnucej sa mestom Bánovce nad Bebravou a do jeho tesného okolia. Odborníci preto svoj zrak z oblohy upriamili na zem. No pri svojom prvom i následnom hľadaní nič nenašli. Veď nájsť také malé kúsky, je ako hľadať ihlu v kope sena. Preto sa obrátili s prosbou aj na verejnosť, aby im s hľadaním pomohla.

Bánovce nad Bebravou (okolie)

Túto príležitosť sme využili. Epidemiologická situácia nám už dlhšie neumožňovala vybrať sa za dobrodružstvom či spoznávaním za hranice a teraz priamo z vesmíru dopadlo také malé rozptýlenie priamo k nám. Rozhodli sme sa stráviť deň prečesávaním stebiel trávy a prehrabávaním sa kamienkami v oblasti Bánoviec nad Bebravou, a tak i trochu spoznať okolie tohto mesta v Trenčianskom kraji, ktoré je známe skôr svojou hospodárskou výrobou. 

meteorit - ilustračné foto

Najprv sme si, ale museli zistiť čo to vlastne ideme hľadať. Meteority, ktoré sem dopadli sú malé a je ich niekoľko. Ich hmotnosť sa pohybuje do 30 gramov a merať môžu zhruba 1 až 3 cm. Meteorit obsahuje viac železa, jeho štruktúra je hustejšia, preto je ťažší ako iné kamene. Ďalšou charakteristickou črtou, ktorú si musíme všímať je jeho tvar a farba. Preletom atmosférou sa meteorit roztaví, takže by mal byť skôr oblý a tmavý. Ak bude jeho časť kôry odlúpnutá, vnútro by malo byť svetlejšie. Dopadnúť mohol na okolité polia, ale i priamo medzi domy, na ulicu či niekoho dvor. 

meteorit - ilustračné foto (detail)

My sme zamierili na blízke pole a hľadali kúsok po kúsku, celý deň. Ak by sa tu čo i kúsok meteoritu našiel, mesto by sa zapísalo do histórie astronómie a nie len tej slovenskej. Meteoritov, ktoré dopadli do osídlenej oblasti je naozaj málo, to samo je už raritou! Tieto by navyše mali aj svoj rodokmeň. Poznal by sa jeho pôvod, odkiaľ v Slnečnej sústave k nám priletel. Takýchto kúskov je na svete len okolo tridsať. Navyše i meno nálezcu by bolo už navždy spojené s daným nálezom. 

hľadanie meteorituhľadanie meteoritu

Celý deň strávený hľadaním v našom podaní skončil tiež neúspešne. Objavili sme len časť prírody v podobe poľa a vodnej priehrady. Táto vodná nádrž zvaná Prusy neďaleko od mesta môže byť zaujímavým cieľom návštevy tejto oblasti. Od železničnej stanice v meste k nej vedie značený turistický chodník. Do nádrže s rozlohou 38 ha vybudovanej v rokoch 1987 - 1988 sa vlieva potok Dubnička a obklopujú ju Strážovské vrchy a Považský Inovec. V letných dňoch je obľúbeným miestom relaxu a využívajú ju i športový rybári, no ak do nej meteorit spadol už sa isto nenájde. Množstvo meteoritov, ktoré k nám prichádzajú z vesmíru sú navždy stratené práve vo vodách riek, morí a oceánov. 

Bánovce nad Bebravou - vodná nádrž Prusy

Šancu sme dali ďalším hľadačom kúskov z neba. Ale odborníci majú v jednom jasno, čím viac času od pádu uplynie, tým menšia šanca je na jeho nájdenie i z dôvodu, že jeho špecifické vonkajšie vlastnosti sa postupom času strácajú. 

Bánovce nad Bebravou - vodná nádrž Prusy

A tak ak sa vyberiete do Bánoviec nad Bebravou majte oči otvorené, čo ak sa ešte nájde. Pokiaľ sa predsa vyberiete hľadať meteorit zoberte si zo sebou vrece na odpadky. Tie určite nájdete aj bez popisu. Takže ak nenájdete kus neba, môžete mať aspoň dobrý pocit, že ste našu Zem odbremenili od kúskov neporiadku, ktoré na ňu dopadajú dennodenne z malej diaľky - z rúk nás ľudí.

A čo v prípade ak by sa vám predsa len podarilo nájsť tajomné kúsky z vesmíru? Kontaktovať môžete miestny úrad alebo priamo astronómov, tí už budú vedieť čo ďalej, aby ste sa vy i váš nález zapísali do histórie.

 

GPS: 48°44'48.5"N 18°16'17.0"E (vodná nádrž Prusy)

Text a foto: Mgr. Anna Nociarová

Textová úprava: redakcia Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Trenčianske Teplice – jedinečné kúpeľné mestečko I.
Publikované: 19.10.2016
Unavení z každodenných povinností bežného života sme sa rozhodli zobrať si dovolenku a vydať sa niekam za oddychom. Pri prezeraní mapy naše pohľady dopadli na kúpeľné mestečko Trenčianske Teplice nachádzajúce sa len pár kilometrov od Trenčianskej Teplej.

Slovensko: Trenčín a jeho hradná skala
Publikované: 6.1.2011
Dve vari najväčšie pamätihodnosti západoslovenského krajského mesta Trenčín sú spojené s mohutným skalným bralom. Ide o majestátny Trenčiansky hrad a o unikátny nápis z rímskych čias na úpätí skaly.

SR, Trenčiansky kraj - Matúšovo kráľovstvo I.
Publikované: 10.6.2020
Trenčiansky kraj síce nepatrí medzi najväčšie kraje na Slovensku, ale za to ponúka množstvo výletných cieľov, ktoré sa oplatí vidieť.

SR, Trenčiansky kraj - Matúšovo kráľovstvo II.
Publikované: 1.7.2020
Hneď ako vstúpite do Trenčianskeho kraja, ocitnete sa v tzv. Matúšovom kráľovstve, ktoré nesie názov po najmocnejšom vládcovi a uhorskom šľachticovi menom Matúš Čák Trenčiansky. V tomto kráľovstve nielenže môžete obdivovať krásy prírody a historických pamiatok, ale aj navštevovať obce, miesta, ubytovacie a stravovacie zariadenia, ktoré sa spoločne snažia ponúkať služby a tradície tak, aby mal každý návštevník pocit, že je doma.

SR, Trenčiansky kraj - Matúšovo kráľovstvo III.
Publikované: 8.7.2020
Po minulotýždňovej návšteve hradov a prírodných zákutí Trenčianskeho kraja sa dnes vydáme za pamiatkami a zaujímavými miestami, ktoré robia tento región Slovenska výnimočným.

SR, Trenčiansky kraj - Matúšovo kráľovstvo IV.
Publikované: 15.7.2020
Našu púť po Trenčianskom kraji dnes zavŕšime návštevou viacerých nevšedných miest. Začneme prechádzkou po obci Mojtín, ktorá sa rozprestiera v severnej časti Strážovských vrchov a známa je predovšetkým lyžiarskym strediskom.

SR: Kúpeľné mesto Trenčianske Teplice
Publikované: 2.5.2013
Trenčianske Teplice sú malé kúpeľné mesto učupené pod Strážovskými vrchmi, takže z každej strany ich obklopujú kopce plné zelene. Za liečivými účinkami sírnych prameňov sem prichádzajú ľudia z rôznych častí sveta.

SR: Trenčianske Teplice – hotel PANORAMA
Publikované: 13.11.2017
Pozývame vás na návštevu nášho novopostaveného hotelu PANORAMA **** v Trenčianskych Tepliciach. Nechajte sa rozmaznávať širokou ponukou našich služieb vrátane wellness centra, kde nájdete bazén, sauny, whirlpool, ľadové vedro, vodné kúpele a mnoho ďalšieho. Vybrať si môžete zo širokej ponuky masáží. V hoteli sa ďalej nachádza reštaurácia Tilia, lobby bar Salvia a záhradná terasa. Samozrejmosťou je kamerou sledované parkovisko a internetové Wi-Fi pripojenie.

SR: Trenčín – majestátny hrad nad Váhom – VIDEO
Publikované: 5.9.2017
Hrad, ktorý kedysi z vysokej skaly strážil údolie rieky Váh, si všimnete už z diaľky a rozhodne by bola škoda po ceste sa na ňom nezastaviť. Za návštevu ale stojí aj samotné mesto Trenčín, ktoré okolo neho postupne vzniklo – okrem iného patrí medzi 3 najstaršie mestá Slovenska. Poďme sa do neho teraz pozrieť.

SR: Trenčín – Matúšovo kráľovstvo
Publikované: 17.4.2014
Na západnom Slovensku pri rieke Váh leží jedno z najstarších slovenských miest, ktoré bolo od pradávna centrom obchodu, hospodárstva i kultúry. Mesto kráľov, módy a tiež najznámejšieho festivalu na Slovensku. Prijmite naše pozvanie na malú prechádzku mestom Trenčín, klenotom stredného Považia.

SR, Topoľčany – nevšedné mestečko
Publikované: 25.10.2017
Tentoraz zavítame do Nitrianskeho kraja, kde sa nachádza vyše 26-tisícové mesto Topoľčany.

SR, Radošina: prírodná pamiatka Čertova pec – VIDEO
Publikované: 12.12.2017
Jesenné obdobie nám pomaly vrcholí, no kým ho nahradí zima, vyberieme sa do okresu Topoľčany, presnejšie do obce Radošina, ktorú preslávilo vyhlásené Radošinské naivné divadlo. Avšak naším cieľom nebude samotná obec, ale prírodná pamiatka Čertova pec.


Súvisiaca fotogaléria

SR: Prírodná pamiatka Čertova pec
Neďaleko obce Radošina sa nachádza unikátna prírodná pamiatka Čertova pec. Krasová jaskyňa, ktorá...

SR, Trenčianske Teplice – kúpele s orientálnym nádychom
Neďaleko kráľovského mesta Trenčín sa rozprestiera kúpeľné mestečko Trenčianske Teplice, ktoré je...

SR, Trenčiansky hrad – monument stredného Považia
Neprehliadnuteľná dominanta mesta Trenčín, ktorá oddávna strážila obchodné trasy spájajúce stredo...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jeseň na bicykli

27. 8. – 31. 10. 2020
1. cena:
Dve vstupenky do expozície Nestville Distillery
2. cena:
Kniha Okolo Slovenska na bicykli od rodinného vydavateľstva Dajama
3. cena:
Kniha Čarovný Liptov od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Štartovací balíček do súťaže Všetci na bajk 2021
2. cena redakcie:
Nové vydanie ORAVA – Panoráma ľudovej piesňovej a hudobnej kultúry (október 2020)
3. cena redakcie:
Kniha Moje najkrajšie cesty za spoznaním sveta od Marcela Králika

Aktuality:

25.9.2020
Pri príležitosti Svetového dňa cestovného ruchu (27. september 2020), ponúka Gemersko-malohontské múzeum bezplatný vstup do výstavných a expozičných priestorov v čase od 13-tej do 18-tej hodiny.
24.9.2020
• 2 500 kilometrov českou a slovenskou prírodou.
• Peši, na bicykli, na lodi, na lyžiach aj na koni.
• Jednodenné výlety rôznej náročnosti.
• Príroda národných parkov a chránených oblastí.
• Profesionálne a panoramatické fotografie.
23.9.2020
Svetový deň cestovného ruchu sa každoročne slávi 27. septembra a jeho cieľom je zvyšovať povedomie v rámci medzinárodného spoločenstva o význame cestovného ruchu, jeho sociálnych, kultúrnych, environmentálnych aj ekonomických hodnotách a prínose k dosiahnutiu cieľov udržateľného rozvoja.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NEPÁL:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 27. 9. 2020
sviatok:Cyprián
dnes:
nedeľa 27.9.
15 °C
zajtra:
pondelok 28.9.
14 °C