www.infoglobe.sk » SR, Trenčiansky kraj - Matúšovo kráľovstvo III.

SR, Trenčiansky kraj - Matúšovo kráľovstvo III.

Publikované: 8.7.2020
Po minulotýždňovej návšteve hradov a prírodných zákutí Trenčianskeho kraja sa dnes vydáme za pamiatkami a zaujímavými miestami, ktoré robia tento región Slovenska výnimočným.

Ako prvé navštívime Mohylu generála Milana Rastislava Štefánika odhalenú 23. septembra 1928. Stojí na vrchu Bradlo (543 m n. m.) v Myjavskej pahorkatine nad cestou medzi Brezovou pod Bradlom a Košariskami. Majestátny pomník so štyrmi obeliskami bol postavený z travertínových blokov, a je z neho nádherný výhľad do okolia. Dnes je miestom pietnych spomienok pri príležitosti výročí úmrtia tejto významnej osobnosti našich i európskych dejín, ako aj miestom osláv vzniku ČSR. Mohyla sa stala tiež obľúbeným cieľom výletov. Neďaleko mohyly je záchytné parkovisko. Príjemnou prechádzkou sa sem dostanete aj po značených turistických chodníkoch zo spomínanej Brezovej pod Bradlom alebo z obce Košariská. 

Mohyla generála Milana Rastislava Štefánika

Ďalším miestom, ktoré rozhodne stojí za návštevu, je Národná kultúrna pamiatka - Rodný dom Ľudovíta Štúra a Alexandra Dubčeka. Nájdete ho v malebnej obci Uhrovec ležiacej na rozhraní Strážovských vrchov a Podunajskej pahorkatiny. V súčasnosti je v dome, v ktorom sa narodil najprv Ľudovít Štúr (mysliteľ, politik a spoluzakladateľ spisovnej slovenčiny) a o 106 rokov neskôr aj Alexander Dubček (významný európsky politik) zriadené múzeum, ktoré je venované životu a dielu týchto významných osobností našich dejín. Pokiaľ sa sem vyberiete, určite navštívte aj Uhrovský hrad. Zaujímavá je tiež vychádzka na Jankov vŕšok. Ten je vyhlásený za prírodnú rezerváciu a na jeho výhľadovom vrchole stojí impozantná Mohyla s pylónom a mauzóleom (Pamätník SNP). Každoročne sa tu konajú aj populárne automobilové preteky do vrchu. 

Pamätník SNP Jankov Vŕšok, Hrad Uhrovec, Rodný dom Ľ. Štúra a A. Dubčeka; (c) Pavol Chrenko, Jakub257, Tomáš Merta, Wikipedia.org

Vynechať by ste určite nemali ani kúpeľné mesto učupené pod Strážovskými vrchmi - Trenčianske Teplice. Vďaka vynikajúcej prírodnej sírnej termálnej vode a romantickej polohe patria k najnavštevovanejším kúpeľom na Slovensku. Termálna voda a široká paleta liečebných metód z oblasti liečebnej rehabilitácie a fyziatrie je vhodná hlavne na liečbu a prevenciu ochorení pohybového aparátu. Mestečko ukýva viacero pamiatok a zaujímavostí. Spomeňme napríklad  prepychový turecký kúpeľ Hammam, v minulosti určený iba pre šľachtu, ktorý dnes obdivujú kúpeľní hostia i verejnosť. Upravený Kúpeľný park so zurčiacim potokom a Labutím jazerom je ideálny na rodinné prechádzky. Nájdete v ňom aj Most slávy, ktorý okrem sochy Charlieho Chaplina, zdobia  tabuľky s menami slávnych osobností.

Trenčianske Teplice

Trenčianske TepliceTrenčianske Teplice (Hammam)

Pre milovníkov zvierat odporúčame navštíviť Národnú zoologickú záhradu Bojnice otvorenú celoročne. Nájdete tu nielen vzácne a ohrozené druhy zvierat, ale aj kúsok pokoja v dnešnej uponáhľanej dobe. Zoo Bojnice je najstarším domovom zvierat tohto typu na Slovensku. 

Bojnický zámok, (c) Pixabay.com

Pokiaľ by vám ešte ostala chvíľa, určite navštívte aj Bojnický zámok, ktorý patrí k najromantickejším a najnavštevovanejším pamiatkam na Slovensku. Okolie zámku vkusne dotvára zaujímavý charakterový park s viacerými vzácnymi stromami a pozoruhodnou prírodnou travertínovou jaskyňou s dvoma jazierkami, ktorá sa ukrýva pod hradom.

 

Našu púť po Trenčianskom kraji zavŕšime už o týždeň, a to prechádzkou po obci Mojtín, kúpaním sa na Zelenej vode či trávením voľného času v Sklárskom múzeu i na bicykli. 

 

GPS: 48°54'32.4"N 18°10'22.0"E (Trenčianske Teplice)

Text: redakcia

Foto: redakcia, Pixabay.com, Wikipedia.org - koláž: (c) Pavol Chrenko, Jakub257, Tomáš MertaDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Trenčiansky kraj - Matúšovo kráľovstvo IV.
Publikované: 15.7.2020
Našu púť po Trenčianskom kraji dnes zavŕšime návštevou viacerých nevšedných miest. Začneme prechádzkou po obci Mojtín, ktorá sa rozprestiera v severnej časti Strážovských vrchov a známa je predovšetkým lyžiarskym strediskom.

SR, Trenčianske Teplice – jedinečné kúpeľné mestečko I.
Publikované: 19.10.2016
Unavení z každodenných povinností bežného života sme sa rozhodli zobrať si dovolenku a vydať sa niekam za oddychom. Pri prezeraní mapy naše pohľady dopadli na kúpeľné mestečko Trenčianske Teplice nachádzajúce sa len pár kilometrov od Trenčianskej Teplej.

SR, Trenčianske Teplice – jedinečné kúpeľné mestečko II.
Publikované: 26.10.2016
Potom ako sme si v predošlej časti povedali o histórii Trenčianskych Teplíc, budeme dnes objavovať jednotlivé pamiatky a miesta, ktoré jednoducho musíte vidieť.

SR, Trenčianske Teplice – jedinečné kúpeľné mestečko III.
Publikované: 2.11.2016
Po ochutnaní kúpeľných oplátok a návšteve vybraných pamiatok sme sa rozhodli okúsiť silu miestnej liečivej vody. A kde inde by sme mohli absolvovať procedúru, ako v ikonickej stavbe mestečka menom Hammam.

SR, Trenčianske Teplice – jedinečné kúpeľné mestečko IV.
Publikované: 9.11.2016
Po navštívení azda najkrajšej pamiatky Trenčianskych Teplíc – Hammamu sme sa vydali do Kúpeľného parku, kde sme posledne obdivovali stavbu Kursalonu. Dnes budeme v prechádzke pokračovať, a zároveň objavovať mnoho ďalších stavieb a malebných zákutí.

SR, Trenčiansky kraj - Matúšovo kráľovstvo I.
Publikované: 10.6.2020
Trenčiansky kraj síce nepatrí medzi najväčšie kraje na Slovensku, ale za to ponúka množstvo výletných cieľov, ktoré sa oplatí vidieť.

SR, Trenčiansky kraj - Matúšovo kráľovstvo II.
Publikované: 1.7.2020
Hneď ako vstúpite do Trenčianskeho kraja, ocitnete sa v tzv. Matúšovom kráľovstve, ktoré nesie názov po najmocnejšom vládcovi a uhorskom šľachticovi menom Matúš Čák Trenčiansky. V tomto kráľovstve nielenže môžete obdivovať krásy prírody a historických pamiatok, ale aj navštevovať obce, miesta, ubytovacie a stravovacie zariadenia, ktoré sa spoločne snažia ponúkať služby a tradície tak, aby mal každý návštevník pocit, že je doma.

SR: Kúpeľné mesto Trenčianske Teplice
Publikované: 2.5.2013
Trenčianske Teplice sú malé kúpeľné mesto učupené pod Strážovskými vrchmi, takže z každej strany ich obklopujú kopce plné zelene. Za liečivými účinkami sírnych prameňov sem prichádzajú ľudia z rôznych častí sveta.

SR, Brezová pod Bradlom: Mohyla generála M. R. Štefánika na Bradle I.
Publikované: 4.10.2012
Mohyla generála Milana Rastislava Štefánika na Bradle patrí k najvýznamnejším národným kultúrnym pamiatkam Slovenska.

SR, Brezová pod Bradlom: Mohyla generála M. R. Štefánika na Bradle II.
Publikované: 11.10.2012
Dnes spoločne navštívime jednu z najvýznamnejších národných kultúrnych pamiatok Slovenska - majestátnu Mohylu generála Milana Rastislava Štefánika na Bradle. Kto to bol Milan Rastislav Štefánik a prečo sa mu dostalo toľko uznania aj po smrti, ste si mohli prečítať v predchádzajúcej časti. Dnes sa spoločne vyberieme na malý výlet k jeho mohyle.

SR, Brezová pod Bradlom – mesto národnej hrdosti - VIDEO
Publikované: 28.2.2017
Trenčiansky kraj ponúka mnoho pamätihodností v objatí prírody. Jedným z takýchto spojení je aj približne 5-tisícové mesto Brezová pod Bradlom, ktoré sa rozprestiera na úpätí Malých Karpát. Nad mestom sa týči vrch Bradlo, na ktorom sa nachádza pietne miesto významného rodáka z neďalekých Košarísk – Milana Rastislava Štefánika.

SR: Bojnice - krásy mesta
Publikované: 23.12.2010
Mesto Bojnice je známe nielen obyvateľom Slovenska, ale aj okolitým krajinám. Zaslúžilo sa o to tradíciou kúpeľného mesta, najkrajším slovenským zámkom a najstaršou a najnavštevovanejšou zoo na Slovensku. Bohatá kultúra mesta a krása okolitej prírody každoročne priláka množstvo turistov.

SR: Bojnice – kúpeľné mesto so slávnym zámkom – VIDEO
Publikované: 15.8.2017
Jedným z najslávnejších miest na západe Slovenska sú rozhodne Bojnice – či už vďaka liečebným kúpeľom, zámku, ktorý vyzerá, akoby patril skôr do kreslených rozprávok, alebo najstaršej zoologickej záhrade v rámci štátu.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Brezová pod Bradlom – veľkolepá mohyla
Na úpätí Malých Karpát sa rozprestiera mestečko Brezová pod Bradlom, ktoré je historicky späté s ...

SR, Trenčianske Teplice – kúpele s orientálnym nádychom
Neďaleko kráľovského mesta Trenčín sa rozprestiera kúpeľné mestečko Trenčianske Teplice, ktoré je...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

10.8.2020
Celý oficiálny program Chodských slávností s výnimkou pútnickej omše bude tento rok virtuálny. Z budovy Mestského kultúrneho centra – Pivovaru Domažlice budú v dňoch 15.–16. augusta vysielané premiéry predtočených relácií a medailónov chodských súborov a dva živé prenosy.
7.8.2020
V týchto dňoch bola verejnosti predstavená nová bezplatná mobilná aplikácia Horskej záchrannej služby (ďalej len HZS), ktorá okrem privolania pomoci prostredníctvom jedného tlačidla prináša hneď niekoľko ďalších noviniek.
5.8.2020
Spišské múzeum vás pozýva stráviť leto na Spišskom hrade. Pripravený je pre vás bohatý program, ktorý tvoria koncerty, divadelné predstavenia, šerm i nočné prehliadky.

Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - KEŇA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 11. 8. 2020
sviatok:Zuzka
dnes:
utorok 11.8.
25 °C
zajtra:
streda 12.8.
28 °C