www.infoglobe.sk » SR, Trenčiansky kraj - Matúšovo kráľovstvo IV.

SR, Trenčiansky kraj - Matúšovo kráľovstvo IV.

Publikované: 15.7.2020
Našu púť po Trenčianskom kraji dnes zavŕšime návštevou viacerých nevšedných miest. Začneme prechádzkou po obci Mojtín, ktorá sa rozprestiera v severnej časti Strážovských vrchov a známa je predovšetkým lyžiarskym strediskom.

obec Mojtín (pamätník na najstaršieho vojaka sveta), (c) FB obec Mojtín

Avšak okrem zimných športov ponúka aj agroturistiku či bicyklovanie po cyklotrasách. Jednou z najstarších dominánt obce je rímskokatolícky kostol z roku 1863. Okolie dotvára malebná príroda a skalné útvary zvané Mojtínske brány, cez ktoré preteká potok. Zaujímavá je aj Mojtínska jaskyňa, ktorá v sebe ukrýva kostol, čo je v slovenských cirkevných dejinách ojedinelý zjav. Z Mojtína pochádza aj najstarší vojak sveta Ladislav Gábriš - Škultéty, ktorý ako husár v službách cisárskeho zástavníka prežil 81 rokov. 

Mojtínska jaskyňa (vchod), (c) Wikipedia.org - Kvrlnt

V Strážovských vrchoch ešte ostaneme, nakoľko ďalším našim výletným tipom bude Sklársky skanzen (Sklený sen) v obci Valaská Belá. Jedná sa o jediný skanzen takéhoto druhu na celom Slovensku. Skanzen tvorí sklárska dielňa, kde môžu návštevníci spoznávať históriu sklárstva na Slovensku s neodmysliteľnou múzejnou výbavou, do ktorej patria drevené formy, nástroje na tvarovanie a zdobenie. Ozajstným zážitkom je sledovanie výroby skla a jeho tvarovanie dobovými technikami na vlastné oči. Prehliadka skanzenu je podmienená rezerváciou vopred.  

Sklársky skanzen - Sklený sen, (c) FB @fukanesklo

V horúcich dňoch pre zmenu dobre padne schladiť sa. A preto sa vydajte na Zelenú vodu pri Novom Meste nad Váhom. Táto rozsiahla vodná plocha s rovnomenným názvom, ako priľahlé rekreačné stredisko, vznikla približne pred 30 rokmi v mieste ťažby štrku. Spodná voda z Váhu presakujúca cez štrkový podklad tak vytvorila jedinečné prírodné kúpalisko, ktoré v Trenčianskom kraji nemá obdobu. Dnes ho s obľubou vyhľadávajú tiež rybári, milovníci člnkovania, windsurfingu či iných vodných športov. Počas letnej sezóny sa tu konajú rôzne kultúrne, športové a spoločenské podujatia.   

Zelená voda, (c) Wikipedia.org - Karelgott60

Na záver vás pozveme na bicykel. Najvýznamnejšou cyklotrasou v kraji je tzv. stredný úsek Vážskej cyklomagistrály, ktorý spája mesto Trenčín so Žilinským krajom. Celá trasa vedie najmä po cestách na pravej strane rieky Váh, od historického centra Trenčína, cez miestnu časť Zamarovce, odtiaľ popri kalvárii na Skalke cez obce Nemšová, Bolešov, Borčice, Kameničany, Pruské, kde dochádza ku križovaniu s ďalšími cyklotrasami. 

 

Vážska cyklomagistrála pokračuje ďalej cez Horovce, Lednické Rovne do mesta Púchov, odkiaľ smeruje cez dedinku Nimnica okolo vodnej nádrže Nosice až do Považskej Bystrice. Celý stredný úsek končí pri obci Mikšová, odkiaľ cyklomagistrála pokračuje do Žilinského kraja. 

cyklistika v Trenčianskom kraji - ilustračné foto; (c) Pixabay.com

Dolný úsek Vážskej cyklomagistrály prepája mestá Piešťany a Trenčín skrz Beckov a pomedzi kanály Váhu. Trenčiansky kraj ponúka dozaista ešte mnoho úžasných miest či atrakcií, preto neváhajte a vydajte sa ich objaviť.    

 

GPS: 48°58'55.4"N 18°24'30.0"E (Mojtín)

Text: redakcia

Foto: redakcia, Pixabay.com, FB @fukanesklo, FB obec Mojtín, Wikipedia.org - Karelgott60, KvrlntDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Slovensko: Trenčín a jeho hradná skala
Publikované: 6.1.2011
Dve vari najväčšie pamätihodnosti západoslovenského krajského mesta Trenčín sú spojené s mohutným skalným bralom. Ide o majestátny Trenčiansky hrad a o unikátny nápis z rímskych čias na úpätí skaly.

SR, Trenčianske Teplice – jedinečné kúpeľné mestečko I.
Publikované: 19.10.2016
Unavení z každodenných povinností bežného života sme sa rozhodli zobrať si dovolenku a vydať sa niekam za oddychom. Pri prezeraní mapy naše pohľady dopadli na kúpeľné mestečko Trenčianske Teplice nachádzajúce sa len pár kilometrov od Trenčianskej Teplej.

SR, Trenčiansky kraj - Matúšovo kráľovstvo I.
Publikované: 10.6.2020
Trenčiansky kraj síce nepatrí medzi najväčšie kraje na Slovensku, ale za to ponúka množstvo výletných cieľov, ktoré sa oplatí vidieť.

SR, Trenčiansky kraj - Matúšovo kráľovstvo II.
Publikované: 1.7.2020
Hneď ako vstúpite do Trenčianskeho kraja, ocitnete sa v tzv. Matúšovom kráľovstve, ktoré nesie názov po najmocnejšom vládcovi a uhorskom šľachticovi menom Matúš Čák Trenčiansky. V tomto kráľovstve nielenže môžete obdivovať krásy prírody a historických pamiatok, ale aj navštevovať obce, miesta, ubytovacie a stravovacie zariadenia, ktoré sa spoločne snažia ponúkať služby a tradície tak, aby mal každý návštevník pocit, že je doma.

SR, Trenčiansky kraj - Matúšovo kráľovstvo III.
Publikované: 8.7.2020
Po minulotýždňovej návšteve hradov a prírodných zákutí Trenčianskeho kraja sa dnes vydáme za pamiatkami a zaujímavými miestami, ktoré robia tento región Slovenska výnimočným.

SR: Kúpeľné mesto Trenčianske Teplice
Publikované: 2.5.2013
Trenčianske Teplice sú malé kúpeľné mesto učupené pod Strážovskými vrchmi, takže z každej strany ich obklopujú kopce plné zelene. Za liečivými účinkami sírnych prameňov sem prichádzajú ľudia z rôznych častí sveta.

SR: Trenčín – majestátny hrad nad Váhom – VIDEO
Publikované: 5.9.2017
Hrad, ktorý kedysi z vysokej skaly strážil údolie rieky Váh, si všimnete už z diaľky a rozhodne by bola škoda po ceste sa na ňom nezastaviť. Za návštevu ale stojí aj samotné mesto Trenčín, ktoré okolo neho postupne vzniklo – okrem iného patrí medzi 3 najstaršie mestá Slovenska. Poďme sa do neho teraz pozrieť.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Klapy – nenáročná turistika
Neďaleko od Považskej Bystrice sa nachádza horský hrebeň Klapy (Cigánka), ktorý je súčasťou bradl...

SR, Vršatské bralá – dominanta Považia
Medzi najkrajšie vrchy na Slovensku dozaista patria aj Vršatské bralá, ktoré už z diaľky kraľujú ...

SR, hrad Beckov – dominanta Považia
Región Považia ponúka k zhliadnutiu množstvo hradov, ale len málo z nich je tak dominantných, že ...

SR, Nimnica – zdravý relax
Medzi Púchovom a Považskou Bystricou, pri vodnej nádrži Nosice sa nachádza obec Nimnica, ktorá ok...

SR, Trenčiansky hrad – monument stredného Považia
Neprehliadnuteľná dominanta mesta Trenčín, ktorá oddávna strážila obchodné trasy spájajúce stredo...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

7.8.2020
V týchto dňoch bola verejnosti predstavená nová bezplatná mobilná aplikácia Horskej záchrannej služby (ďalej len HZS), ktorá okrem privolania pomoci prostredníctvom jedného tlačidla prináša hneď niekoľko ďalších noviniek.
5.8.2020
Spišské múzeum vás pozýva stráviť leto na Spišskom hrade. Pripravený je pre vás bohatý program, ktorý tvoria koncerty, divadelné predstavenia, šerm i nočné prehliadky.

3.8.2020
Karlove Vary budú hostiť 25. ročník karlovarského folklórneho festivalu tento rok v septembri, počas predĺženého víkendu 3.–6. vystúpia folklórne súbory na rôznych scénach v regióne.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - KEŇA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 9. 8. 2020
sviatok:Ľubomíra
dnes:
nedeľa 9.8.
31 °C
zajtra:
pondelok 10.8.
29 °C