www.infoglobe.sk » SR, Trenčiansky kraj - Matúšovo kráľovstvo I.

SR, Trenčiansky kraj - Matúšovo kráľovstvo I.

Publikované: 10.6.2020
Trenčiansky kraj síce nepatrí medzi najväčšie kraje na Slovensku, ale za to ponúka množstvo výletných cieľov, ktoré sa oplatí vidieť.

Pokiaľ ste milovníkmi pamätihodností, určite by ste si nemali nechať ujsť prechádzku po Čachtickom, Tematínskom, Beckovskom či Trenčianskom hrade, Bojnickom zámku, pútnickom mieste Skalka pri Trenčíne atď. Svoje stopy tu zanechali aj významné osobnosti, ako básnik a spisovateľ Ján Smrek, astronóm a politik Milan Rastislav Štefánik, národný buditeľ Ľudovít Štúr či autorka detskej literatúry Ľudmila Podjavorinská a s ňou mnoho ďalších. 

Trenčín a okolie

Pre nadšencov prírody zas Trenčiansky kraj otvára svoje brány v podobe Súľovských skál, Manínskej tiesňavy, Vršateckých bradiel či krásnych Strážovských vrchov.

 

Trenčín - mesto kráľov, módy a festivalu

Trenčín - história

Našou prvou zastávkou bude mesto Trenčín, rozprestierajúce sa na rieke Váh. Radí sa medzi najstaršie obývané miesta na Slovensku. Svojou rozlohou je ôsme najväčšie mesto Slovenska a od pradávna bolo centrom obchodu, hospodárstva i kultúry. 

Trenčiansky hrad, Pixabay

Mesto kráľov, módy a tiež najznámejšieho hudobného festivalu na Slovensku (Pohoda) je historickou pokladnicou, ktorú by ste pri svojich potulkách nemali obísť. Nájdete tu rôzne pamätihodnosti, z ktorých azda najvýznamnejšia sa týči na hradnom brale – Trenčiansky hrad

Trenčiansky hradTrenčiansky hrad

Okrem pamiatok mesto ponúka aj návštevu galérií, múzeí či divadiel. Pre športových nadšencov sú v meste k dispozícii rôzne typy športovísk a ani milovníci prírody skrátka neprídu, nakoľko mesto ponúka príjemné vychádzky lesoparkom Brezina alebo bezpečné jazdy na bicykli po značených cyklotrasách. 

 

Výlet do prírody

Trenčiansky hrad a okolie,  Pixabay

Zaujímavý a nenáročný výlet môžete spolu so svojimi deťmi absolvovať napríklad po už spomínanom lesoparku Brezina, ktorý je juhozápadným výbežkom Strážovských vrchov a zasahuje priamo do centra mesta Trenčín. Lesopark je dokonca historicky spätý s vývojom Trenčianskeho hradu, no v súčasnosti ponúka vynikajúce podmienky na mestskú rekreáciu.

Strážovské vrchy, PixabayStrážovské vrchy, Pixabay

Súčasťou lesoparku sú aj náučné chodníky, detské lesné ihrisko, Pamätník umučených, bežecké trate aj s cvičebnými pomôckami a v neposlednom rade cyklistické i turistické trasy, ktoré vás zavedú na blízke vrchy Bielych Karpát, Považského Inovca či do Strážovských vrchov. 

 

Top podujatie roka

festival Pohoda - ilustračné foto, Pixabay

Jedným z najvýznamnejších podujatí konajúcich sa v Trenčianskom kraji bol donedávna (do roku 2016) medzinárodný filmový festival – Art film fest, no po jeho presunutí do Košíc sa jednoznačným top podujatím kraja stal multižánrový hudobný festival Pohoda každoročne konajúci sa (s výnimkou roku 2020) na letisku Trenčín. Tento najväčší slovenský hudobný festival okrem hudby a jej interpretov svetového mena, ponúka aj zábavné atrakcie, literárne besedy, divadelné predstavenia, tanečné workshopy, politické diskusie, zónu neziskových organizácií a množstvo iného pútavého programu. 

Trenčín

Už o týždeň opustíme hranice mesta Trenčín spoznávajúc atraktivity okolia. 

 

GPS: 48°53'41.1"N 18°02'27.6"E

Text: redakcia

Foto: redakcia, Pixabay.com Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Slovensko: Trenčín a jeho hradná skala
Publikované: 6.1.2011
Dve vari najväčšie pamätihodnosti západoslovenského krajského mesta Trenčín sú spojené s mohutným skalným bralom. Ide o majestátny Trenčiansky hrad a o unikátny nápis z rímskych čias na úpätí skaly.

SR, Trenčiansky kraj - Matúšovo kráľovstvo III.
Publikované: 8.7.2020
Po minulotýždňovej návšteve hradov a prírodných zákutí Trenčianskeho kraja sa dnes vydáme za pamiatkami a zaujímavými miestami, ktoré robia tento región Slovenska výnimočným.

SR, Trenčiansky kraj - Matúšovo kráľovstvo II.
Publikované: 1.7.2020
Hneď ako vstúpite do Trenčianskeho kraja, ocitnete sa v tzv. Matúšovom kráľovstve, ktoré nesie názov po najmocnejšom vládcovi a uhorskom šľachticovi menom Matúš Čák Trenčiansky. V tomto kráľovstve nielenže môžete obdivovať krásy prírody a historických pamiatok, ale aj navštevovať obce, miesta, ubytovacie a stravovacie zariadenia, ktoré sa spoločne snažia ponúkať služby a tradície tak, aby mal každý návštevník pocit, že je doma.

SR, Čachtické Karpaty: výstup na Malý a Veľký Plešivec - VIDEO
Publikované: 15.5.2018
Dnes sa vydáme objavovať krásu Čachtických Karpát, ktoré sú jedným zo štyroch podcelkov Malých Karpát. Naším cieľom bude výstup na Veľký Plešivec, ktorý obklopuje rovnomenná prírodná rezervácia významná nielen z estetického, ale aj prírodného hľadiska.

SR, Trenčianske Teplice – jedinečné kúpeľné mestečko I.
Publikované: 19.10.2016
Unavení z každodenných povinností bežného života sme sa rozhodli zobrať si dovolenku a vydať sa niekam za oddychom. Pri prezeraní mapy naše pohľady dopadli na kúpeľné mestečko Trenčianske Teplice nachádzajúce sa len pár kilometrov od Trenčianskej Teplej.

SR: Trenčianske Teplice – hotel PANORAMA
Publikované: 13.11.2017
Pozývame vás na návštevu nášho novopostaveného hotelu PANORAMA **** v Trenčianskych Tepliciach. Nechajte sa rozmaznávať širokou ponukou našich služieb vrátane wellness centra, kde nájdete bazén, sauny, whirlpool, ľadové vedro, vodné kúpele a mnoho ďalšieho. Vybrať si môžete zo širokej ponuky masáží. V hoteli sa ďalej nachádza reštaurácia Tilia, lobby bar Salvia a záhradná terasa. Samozrejmosťou je kamerou sledované parkovisko a internetové Wi-Fi pripojenie.

SR: Trenčín – majestátny hrad nad Váhom – VIDEO
Publikované: 5.9.2017
Hrad, ktorý kedysi z vysokej skaly strážil údolie rieky Váh, si všimnete už z diaľky a rozhodne by bola škoda po ceste sa na ňom nezastaviť. Za návštevu ale stojí aj samotné mesto Trenčín, ktoré okolo neho postupne vzniklo – okrem iného patrí medzi 3 najstaršie mestá Slovenska. Poďme sa do neho teraz pozrieť.

SR: Trenčín – Matúšovo kráľovstvo
Publikované: 17.4.2014
Na západnom Slovensku pri rieke Váh leží jedno z najstarších slovenských miest, ktoré bolo od pradávna centrom obchodu, hospodárstva i kultúry. Mesto kráľov, módy a tiež najznámejšieho festivalu na Slovensku. Prijmite naše pozvanie na malú prechádzku mestom Trenčín, klenotom stredného Považia.

SR, Beckov: stredoveká obec na Považí – VIDEO
Publikované: 17.11.2015
Slovenský región Považie ukrýva mnoho prírodných aj ľudskou rukou vytvorených krás. Za jednou z nich sa dnes vydáme. V blízkosti Nového Mesta nad Váhom sa rozprestiera obec Beckov, ktorú väčšina z nás spozná podľa je najväčšej dominanty, a to Beckovskému hradu.

SR, Čachtice – hrad opradený tajomstvom - VIDEO
Publikované: 7.4.2015
Slovensko je krajinou bohatou na hrady, zámky a kaštiele, ktoré by sme mohli počítať v stovkách. Na voľné dni sme si naplánovali viaceré výlety, z ktorých nás jeden preniesol v čase, konkrétnejšie do stredoveku. Navštívili sme totiž tajomný Čachtický hrad.

SR, Brezová pod Bradlom: Mohyla generála M. R. Štefánika na Bradle I.
Publikované: 4.10.2012
Mohyla generála Milana Rastislava Štefánika na Bradle patrí k najvýznamnejším národným kultúrnym pamiatkam Slovenska.

SR, Brezová pod Bradlom: Mohyla generála M. R. Štefánika na Bradle II.
Publikované: 11.10.2012
Dnes spoločne navštívime jednu z najvýznamnejších národných kultúrnych pamiatok Slovenska - majestátnu Mohylu generála Milana Rastislava Štefánika na Bradle. Kto to bol Milan Rastislav Štefánik a prečo sa mu dostalo toľko uznania aj po smrti, ste si mohli prečítať v predchádzajúcej časti. Dnes sa spoločne vyberieme na malý výlet k jeho mohyle.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Vršatské bralá – dominanta Považia
Medzi najkrajšie vrchy na Slovensku dozaista patria aj Vršatské bralá, ktoré už z diaľky kraľujú ...

SR, Trenčianske Teplice – kúpele s orientálnym nádychom
Neďaleko kráľovského mesta Trenčín sa rozprestiera kúpeľné mestečko Trenčianske Teplice, ktoré je...

SR, Trenčiansky hrad – monument stredného Považia
Neprehliadnuteľná dominanta mesta Trenčín, ktorá oddávna strážila obchodné trasy spájajúce stredo...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

13.7.2020
Jeden z najatraktívnejších objektov vojnovej histórie na Dukle - Vyhliadková veža, je v súčasnosti otvorená iba v expozičnej časti na prízemí. Na poschodí, vo vyhliadkovej časti veže, prebiehajú rekonštrukčné práce a verejnosti by mala byť ako celok sprístupnená od 1.augusta 2020.
12.7.2020
Pražský lesopark Kamýk prešiel zásadnou premenou. Obnovy sa dočkali nefunkčné staré objekty, hájovňa aj obľúbený zookútik. Tam majú teraz nové útočisko napríklad kozy kamerunské.
10.7.2020
Nové návštevnícke centrum sprostredkuje pohľad na výsledky archeologických prieskumov a nálezov v oblasti zaniknutej obce Mušov, ktorá ustúpila vodnej nádrži Nové Mlýny v Juhomoravskom kraji.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAURÍCIUS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 14. 7. 2020
sviatok:Kamil
dnes:
utorok 14.7.
25 °C
zajtra:
streda 15.7.
25 °C