www.infoglobe.sk » SR, Topoľčany – nevšedné mestečko

SR, Topoľčany – nevšedné mestečko

Publikované: 25.10.2017
Tentoraz zavítame do Nitrianskeho kraja, kde sa nachádza vyše 26-tisícové mesto Topoľčany.

V údolí rieky Nitra, približne 30 kilometrov od Piešťan, sa rozprestierajú Topoľčany. Ich panorámu z pozadia strážia vrcholky Považského Inovca a pohoria Tribeč. Samotné pomenovanie mesta bolo odvodené od termálnych prameňov v jeho okolí a do roku 1920 mali Topoľčany prívlastok Veľké.

Topoľčany

Ich história je pomerne bohatá. Osídlenie tunajšieho územia bolo už v praveku, o čom svedčia archeologické nálezy. Vystriedali sa tu rôzne kultúry, ako napríklad maďarovská, lužická či halštatská. Nechýbajú tu ani nálezy po Keltoch, Germánoch a napokon Slovanoch.

Avšak prvé písomné zmienky o meste samotnom sa objavujú až v období stredoveku. Spájané sú s darovacou listinou kráľa Bela III. resp. Bela IV., ktorý v roku 1235 daroval mesto aj s tromi dedinkami vtedajšiemu kráľovskému stajníkovi. Postupne sa mesto stalo majetkom ďalších panovníkov, z ktorých spomenieme aspoň Matúša Čáka Trenčianskeho, kráľa Ľudovíta, kráľa Žigmunda atď.

Topoľčany

Títo „správcovia“ mesta sa pričinili o výstavbu Topoľčianskeho hradu, ktorý mal z východu chrániť sídelný hrad v Trenčíne, pridelili obci výsadu vlastného súdnictva, vybudoval sa tu kláštor Benediktínov či soľný sklad. Taktiež v priebehu časov vznikla v meste chýrna zvonolejáreň majstra Pavla, konali sa tu zhromaždenia a jarmoky. Topoľčany a samozrejme i miestni obyvatelia si prešli aj obdobím tyranie, vzbúr, požiarmi či dokonca veľkým zemetrasením. V roku 1599 bolo mesto úplne zničené tureckým nájazdom.   

Topoľčany (kostol Nanebovzatia Panny Márie)Topoľčany (kostol Nanebovzatia Panny Márie)

Napriek všetkému mesto nezaniklo, ale postupne sa opäť postavilo na nohy. Začiatkom 20. storočia sa rozvíja priemysel, školstvo i kultúra. Opätovná rana do dejín Topoľčian prichádza s druhou svetovou vojnou, kedy mesto deportuje svoje židovské obyvateľstvo do vyhladzovacích táborov. Smutným zápisom histórie je aj povojnový tzv. Topoľčiansky protižidovský pogrom spáchaný na svojich obyvateľoch.  

Nuž nechajme už dejiny mesta odpočívať a vydajme sa do súčasnosti. Mesto ponúka k videniu viacero turisticky atraktívnych pamiatok. Sú nimi napríklad kostoly, kaplnky, socha Žochára (označenie Topoľčanca v nitrianskom nárečí) alebo secesná budova radnice v centre mesta. Ešte počas vojny tu stála aj synagóga, avšak tá sa žiaľ nezachovala. Navštíviť môžete aj tunajšiu kalváriu, Tríbečské múzeum, galériu, architektonicky rôznorodé vily, či o trošku vzdialenejší Topoľčiansky hrad z 13. storočia. Topoľčany (Radnica) 

Zaujímavé je aj kultúrne centrum nazývané Nástupište 1-12, nachádzajúce sa v priestoroch podchodu medzi železničnou a autobusovou stanicou, ktoré slúži na prezentáciu hudobníkov, divadelníkov, fotografov, výtvarníkov a ďalších umelcov. Topoľčany sú aj ideálnym východiskovým bodom pre výlety napr. k prírodným pamiatkam Čertova pec, Veľká skala, k historickému parku v Krušovciach či k rozhliadňam Pánská Javorina a Marhát.    

Čertova pec

Mesto je známe aj vďaka celoslovenským podnikom v oblasti potravinárstva (Hyza), pivovarníctva (Topvar), výroby nábytku (Decodom) či výroby odevov (Ozeta). Medzi osobnosti mesta patria napr. Rudolf Vrba – utečenec z Osvienčimu, politik a premiér Slovenskej republiky Robert Fico i hokejisti Miroslav Šatan a Ľubomír Višňovský.  

Topoľčany v sebe spájajú históriu, kultúru i nevšednosť, ktorú by ste mali vidieť a hlavne zažiť. Takže pokiaľ pôjdete okolo, určite sa tu zastavte.

 

GPS: 48°33'33.4"N 18°10'27.8"E

Text a foto: Oskár Mažgút



Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Radošina: prírodná pamiatka Čertova pec – VIDEO
Publikované: 12.12.2017
Jesenné obdobie nám pomaly vrcholí, no kým ho nahradí zima, vyberieme sa do okresu Topoľčany, presnejšie do obce Radošina, ktorú preslávilo vyhlásené Radošinské naivné divadlo. Avšak naším cieľom nebude samotná obec, ale prírodná pamiatka Čertova pec.

SR, Bezovec: lyžiarske stredisko s ďalekým výhľadom – VIDEO
Publikované: 19.12.2017
Lyžiarska sezóna sa nám pomaly, ale iste rozbieha, a preto navštívime jedno síce neveľké, no o to malebnejšie lyžiarske stredisko nachádzajúce sa v strednej časti pohoria Považský Inovec.

SR, Nitra – najstaršie mesto na Slovensku – VIDEO
Publikované: 30.7.2019
Na juhu Slovenska, necelých 100 kilometrov na východ od Bratislavy, nájdete na rieke Nitra rovnomenné malebné mesto, ktoré zohralo dôležitú úlohu v slovenskej histórii a kde sa dodnes zachovalo mnoho významných pamiatok. Poďme si spoločne prehliadnuť tie najzaujímavejšie z nich.

SR, Horná Nitra – náučné chodníky a nielen prírodné zaujímavosti
Publikované: 24.9.2015
Svojrázny región Horná Nitra ponúka nespočetné množstvo atrakcií, miest a výletov do prírody. My vás dnes prevedieme turisticky atraktívnymi lokalitami, ktorých návštevu určite neoľutujete.

SR, Nitra I. – matka Slovenska
Publikované: 13.5.2015
Dnes zavítame do mesta, ktoré je právom nazývané matkou všetkých slovenských miest - do Nitry. Rozhodli sme sa pár dni spoznávať najstaršie mesto na Slovensku rozprestierajúce sa na siedmich vŕškoch s malebnou prírodou, fascinujúcimi pamiatkami a pozoruhodnou históriou.

SR, Nitra II. – cesta na hrad I.
Publikované: 21.5.2015
Po minulotýždňovom zoznámení sa s historickou i súčasnou Nitrou, sa dnes vydáme na celodennú prechádzku, ktorej konečným cieľom bude Nitriansky hrad.

SR, Nitra III. – cesta na hrad II.
Publikované: 28.5.2015
Minulý týždeň sme sa vydali na prechádzku cez pešiu zónu smerujúc k Nitrianskemu hradu. Zastavovali sme sa pri rôznych umeleckých dielach, ktoré pripomínali slávnu veľkomoravskú minulosť mesta. Z architektonických skvostov sme navštívili Synagógu a dnes budeme v putovaní pokračovať.

SR, Nitra IV. – Nitriansky hradný komplex I.
Publikované: 4.6.2015
Našu prechádzku po Nitre sme minulý týždeň ukončili pri „historických“ grafitoch, ktoré nás zaujali a trochu aj naznačili, ktorým smerom sa budeme uberať. Ani nie za minútu sme sa ocitli na veľmi pekne upravenom Župnom námestí, ktorému dominovala žltá budova.

SR, Nitra IX. – rozlúčka s mestom
Publikované: 9.7.2015
Náš výlet v jednom z najstarších miest Slovenska sa pomaly, ale isto blížil ku koncu. V predošlom článku sme navštívili kalváriu a lurdskú jaskyňu a skončili sme pri nábreží rieky Nitra, ktoré nesie pomenovanie Wilsonovo nábrežie.

SR, Nitra V. – Nitriansky hradný komplex II.
Publikované: 11.6.2015
Minulý týždeň sme spoločne vstúpili do Nitrianskeho hradného komplexu a naše kroky ukončili na Pribinovom námestí pri soche Corgoňa, ktorého mnohí považujú za symbol mesta. Kto to vlastne bol a ako pokračoval náš výlet po Nitre sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

SR, Nitra VI. – Nitriansky hradný komplex III.
Publikované: 18.6.2015
Cez kamenný most a bránu sme vstúpili na prvé nádvorie Nitrianskeho hradu. Smerovníky nás nabádali k ceste k jednotlivým jeho častiam. My sme naše spoznávanie začali cestičkou vedúcou na vyhliadku, kde sa nachádzalo Diecézne múzeum a biskupský palác.

SR, Nitra VII. – Obdivovanie sakrálnych krás mesta
Publikované: 25.6.2015
Potom, ako sme uskutočnili prehliadku Nitrianskeho hradu, sme si sadli na kávičku a ešte si tak nachvíľu predĺžili príjemné pocity z krásneho výletu. Po jej dopití sme sa vydali Kráľovskou cestou späť do centra Nitry resp. do jej Dolného mesta.

SR, Nitra VIII. – pivo, kalvária a jaskyňa
Publikované: 2.7.2015
Po vyspaní sa do ružova, sme zišli na raňajky do spoločenskej sály hotela. Zaspomínali sme si na včerajší výlet po sakrálnych pamiatkach a naplánovali si ten dnešný smerujúci k Nitrianskej kalvárii.

SR, Nitra: Agrokomplex – nevšedné výstavisko
Publikované: 27.12.2012
Milí naši čitatelia, dnes by sme vám radi predstavili najväčšie výstavisko na Slovensku – Agrokomplex, ktoré má svoje brány otvorené celoročne. V každom ročnom období má svojim návštevníkom čo ponúknuť. Isto vás o tom presvedčíme aj v nasledujúcich riadkoch.

SR, Podhájska – obec s morskou vodou
Publikované: 28.1.2016
Počas jedného zimného víkendu sme sa vydali na návštevu Nitrianskeho kraja konkrétne obce Podhájska, ktorá leží pri železničnej trati medzi mestami Nové Zámky a Levice. Jej pomenovanie vzniklo na základe umiestnenia na južných výbežkoch Pohronskej pahorkatiny, kde z rovín polí vystupujú kopce a na nich sa rozprestierajú krásne agátové a dubové háje.

SR, Tesárske Mlyňany – unikátne arborétum
Publikované: 4.12.2016
V dnešnom putovaní po Slovensku zavítame do okresu Zlaté Moravce, presnejšie do obce Tesárske Mlyňany. Táto na oboch brehoch rieky Žitavy rozprestierajúca sa obec ponúka okrem návštevy rímskokatolíckeho kostola z roku 1763, kaplnky z roku 1841 a relatívne novo zrekonštruovanej sýpky slúžiacej ako miestne múzeum aj jednu vskutku nevšednú atrakciu.

SR: Nové Zámky – mesto, ktoré sa oplatí navštíviť
Publikované: 30.8.2012
Okresné mesto Nové Zámky pôvodne vybudované na močiaroch sa nachádza na brehu rieky Nitra a okrem mestských kultúrnych pamiatok ponúka svojim obyvateľom či návštevníkom mesta množstvo športových a oddychových centier, ktoré sú preň charakteristické.


Súvisiaca fotogaléria

SR: Prírodná pamiatka Čertova pec
Neďaleko obce Radošina sa nachádza unikátna prírodná pamiatka Čertova pec. Krasová jaskyňa, ktorá...

SR: Nové Zámky  - mestečko, ktoré prekvapí
Na brehu rieky Nitra sa rozprestiera okresné mesto Nové Zámky, ktoré návštevníkom ponúka kultúrne...

SR, Podhájska – dedinka so slanou vodou
Neďaleko Levíc sa nachádza dedinka Podhájska, ktorá je výnimočná výskytom termálnych prameňov. Ti...

SR, Nitra – mesto pod Zoborom
Mesto Nitra patrí medzi najstaršie slovenské mestá s významnými pamiatkami, ktoré dokumentujú poz...

SR, Kolárovo - Plávajúci vodný mlyn
Plávajúci vodný mlyn v Kolárove pôvodne stával na úplne inom mieste. Ide o rekonštrukciu pôvodnéh...


Súvisiace video

SR, Nitra – najstaršie mesto na Slovensku
Necelých 100 km od Bratislavy nájdete historicky významnú Nitru, ktorá bola dokonca jedným z cent...

SR: Jaskyňa Čertova pec
Neďaleko obce Radošina sa nachádza prírodná pamiatka Čertova pec. Jedná sa o krasovú jaskyňu, kto...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

24.2.2020
V poradí už 21. ročník medzinárodného festivalu horského filmu a dobrodružstva sa uskutoční od 25. do 29. marca 2020 v priestoroch CINEMAX Bory a nákupného centra Bory Mall v Bratislave.
23.2.2020
Nechajte sa uniesť horskou atmosférou a inšpirujúcimi prednáškami či filmami, ktoré budú počas festivalu Vysoké hory prebiehať v zasadačke Mestského úradu v Žiline, a to už v sobotu 7. marca 2020.
22.2.2020
Múzeum východných Čiech vás pozýva na výstavu unikátneho súboru gotického a ranorenesančného umenia tunajšieho regiónu od 13. do 16. storočia. Expozícia Uprostred Koruny českej ponúka vyše 400 umeleckých diel a pre návštevníkov bude prístupná do 28. júna 2020.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - UKRAJINA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 24. 2. 2020
sviatok:Matej
dnes:
pondelok 24.2.
7 °C
zajtra:
utorok 25.2.
11 °C