www.infoglobe.sk » SR: Nízke Tatry – jesenný výstup na Kráľovu hoľu

SR: Nízke Tatry – jesenný výstup na Kráľovu hoľu

Publikované: 2.12.2018
Nízke Tatry sú krásnym a majestátnym pohorím Slovenska, ktoré si už získalo srdce nejedného outdoorového nadšenca. Turisticky atraktívne sú predovšetkým nádherné celodenné hrebeňové túry, či výstupy na významné vrchy tohto pohoria. Obľúbeným cieľom turistov je výrazná hôľnatá hora, ktorá dominuje na východnom okraji Nízkych Tatier. Tým vrchom je nízkotatranská kráľovná, legendami opradená a v ľudových piesňach ospevovaná – Kráľova hoľa.

Kráľova hoľa – kráľovná Nízkych Tatier

vysielač na vrchole Kráľovej hole

Kráľova hoľa (1 946 m n. m.) sa nachádza na hlavnom hrebeni najvýchodnejšieho okraja Nízkych Tatier, je najvyšším vrchom geomorfologického podcelku Kráľovohoľské Tatry. Môžeme ju opísať ako neprehliadnuteľný mohutný hôľnatý masív s charakteristickým vysokým vysielačom na vrchole. Je to vrch, ktorý vďaka svojej dominancii a rozložitosti vzbudzuje pozornosť z každej svetovej strany. Na horizonte sa dobre vyníma pri pohľade z Vysokých a Západných Tatier, ako aj z Kozích chrbtov, svojou majestátnosťou nás upúta pri pohľade z Ďumbiera, Muránskeho hradu, pri dobrej viditeľnosti si ju môžeme všimnúť aj z Vihorlatu či Vtáčnika.

Turistika počas celého roka

hlavný hrebeň v oblasti Kráľovohoľských  Tatier

Na Kráľovu hoľu, ako i ďalšie vrchy Kráľovohoľských Tatier je možné absolvovať výstupy počas celého roka, neplatí tu žiadna sezónna uzávera turistických chodníkov, či iné obmedzenia. Tento vrch je pre nadšencov trekingu a hikingu veľmi dobre dostupný  viacerými značenými turistickými trasami – z Liptovskej Tepličky, Vikartoviec, Spišského Bystrého, Pustého Poľa, Vernára, Telgártu a Šumiaca. Hlavným hrebeňom Nízkych Tatier vrátane Kráľovej hole taktiež vedie vychýrená magistrála – Cesta hrdinov SNP, ktorá je zároveň medzinárodnou turistickou trasou E 8. Pre turistov je na vrchole Kráľovej hole v priestoroch vysielača k dispozícii jedna miestnosť slúžiaca ako núdzový prístrešok na oddych, či ako úkryt pre prípad nečakaného zhoršenia počasia. Turisti môžu taktiež navštíviť Horskú chatu pod Kráľovou hoľou, ktorá poskytuje okrem občerstvenia aj nocľah. Nachádza sa v oblasti Predného sedla (1 451 m n. m.) na modrom turistickom chodníku vedúcom od Šumiaca na vrchol Kráľovej hole.

Z Telgártu po Ceste hrdinov SNP

pohľad na Muránsku planinu a Horehronské podolie

Trasa nášho výstupu začína v obci Telgárt, kde sa napojíme na červený turistický chodník, ktorý je zároveň magistrálou Cesty hrdinov SNP. Pred nami je túra s prevýšením 1 061 m, dĺžkou 12,6 km a predpokladaným celkovým časom 5:20 h. Je potrebné upozorniť, že hneď za Telgártom odbáča červený chodník z lesnej cesty vľavo a následne sa stráca v neprehľadnom rúbanisku a potom sa znova objavuje na lesnej ceste. Aj z tohto dôvodu môžeme pri vychádzaní z dediny radšej pokračovať ďalej po lesnej ceste a neskoršie na križovatke odbočiť na cestu vľavo. Po niekoľkých desiatkach metrov sa tu červená značka opäť objavuje a môžeme tak  pokračovať po značenom chodníku. Cesta vedie lesom strmo do kopca, neustále naberáme výšku, až napokon prechádzame popod elektrické vedenie. Tu červený chodník odbáča vpravo a ide súbežne pod elektrickým vedením, ktoré sa tiahne vyrúbaným úsekom lesa. Postupne vychádzame von z lesa a pred nami sa týči náš cieľ. Sme na otvorenom trávnatom priestranstve miestami s porastmi kosodreviny, na rázcestníku “Prameň Zubrovice“ križujeme asfaltovú cestu. Finálnym stúpaním trávnatým úbočím sa pomaly blížime k vysokému vysielaču, ktorý sa vypína v diaľke na vrchole.

Kráľovské výhľady z Kráľovej hole

výhľad z Kráľovej hole na Vysoké Tatry

Po nekompromisnom stúpaní sme sa konečne dočkali vytúženej odmeny a ocitáme sa vedľa mohutného vysielača na vrchole Kráľovej hole. Z nadmorskej výšky 1 946 metrov môžeme obdivovať prekrásne výhľady na okolitú hornatú krajinu regiónov Gemer, Podpoľanie, Spiš a Liptov. V diaľavách pri pohľade na sever a severozápad nás upúta monumentálna panoráma Vysokých a Západných Tatier, ako aj siluety Chočských vrchov a Malej Fatry. V popredí rozpoznávame nízky hrebeň Kozích chrbtov, smerom na východ vidíme Popradskú kotlinu a mesto Poprad, Levočské vrchy, Slovenský raj, Volovské vrchy či Revúcku vrchovinu. Na juhu sa rozprestierajú rozľahlé oblasti Muránskej planiny a Horehronské podolie. Pri pohľade na západ sa pred nami vinie mohutný hlavný hrebeň Nízkych Tatier. Zaujmú nás najmä vrchy Kráľovohoľských Tatier – Stredná hoľa, Orlová i Veľký Bok, v diaľke na horizonte môžeme zhliadnuť niektoré dominanty Ďumbierskych Tatier – Skalku, Ďumbier a Krakovu hoľu.

Kráľova hoľapohľad na okraj Nízkych Tatier, v pozadí Kozie chrbty, Poprad a Spiš

GPS: 48°52'58.5"N 20°08'23.0"E

Text a foto: Radoslav BiskupičDiskusia k článku (0)

Názov: *
Obsah: *
Nick: *
E-mail:
Kontrolní číslo: *
* Povinná položka

Súvisiace články

Slovensko: Bezpečne na hory IV. – Západné a Nízke Tatry
Publikované: 30.1.2012
V štvrtej časti nášho seriálu o bezpečnosti na horách sa zameriame na morfologicky príbuzné pohoria, a preto sa budeme venovať Západným aj Nízkym Tatrám súbežne. Ich podložie tvorí prevažne hlinitý povrch, výnimkou sú len časti tzv. Roháčov a úsek Ďumbier – Chopok. A tak tu na nás striehnu trochu odlišné nebezpečenstvá, ako tie, o ktorých sme si písali v súvislosti s Vysokými Tatrami.

SR, Nízke Tatry: Chata Magurka – neuchopiteľná krása
Publikované: 22.9.2019
Dnes vás zavedieme na miesto obklopené nedotknutou prírodou, kde si dosýtosti oddýchnete od uponáhľanej každodennej reality. Vydáme sa do malebných Nízkych Tatier, presnejšie do osady Magurka, ktorá je súčasťou obce Partizánska Ľupča.

SR: Nízke Tatry – zimná túra z Čertovice na Ďumbier
Publikované: 10.2.2019
V zimnom období ponúkajú Nízke Tatry viacero možností aktívneho outdoorového vyžitia. Či už je to lyžovanie v lyžiarskych strediskách, skialpinistické túry alebo pešia turistika. V tomto článku si predstavíme zimnú túru krásnou prírodou Ďumbierskej časti Nízkych Tatier so začiatkom na Čertovici a prechodom hlavným hrebeňom pohoria až na Ďumbier – najvyšší vrch Nízkych Tatier.

SR: Vysoké Tatry – výstup na vrch Svinica
Publikované: 9.12.2018
Hrebene a vrchy Vysokých Tatier učaria každému turistovi so záľubou podnikať krásne a náročné celodenné treky nádhernou vysokohorskou prírodou Tatier. Jednou z turisticky atraktívnych a hojne navštevovaných lokalít tohto pohoria je aj Svinica – výrazná vežovitá hora vyčnievajúca na hlavnom hrebeni Vysokých Tatier.

Slovensko: Bezpečne na hory V. – Západné a Nízke Tatry
Publikované: 6.2.2012
V piatej časti seriálu o bezpečnosti na horách si povieme niečo o základných pravidlách pohybu v teréne a správaní sa na území Západných a Nízkych Tatier v letnom období. Letná turistika je na našom území veľmi obľúbenou a vyhľadávanou činnosťou. Práve preto, z pohľadu úrazovosti, patrí medzi najvyťaženejšie obdobie záchranárov.

SR, Nízke Tatry – Kamenná chata pod Chopkom
Publikované: 10.10.2013
Dnes spoločne navštívime tretiu najvyššie položenú vysokohorskú chatu na Slovensku – Kamennú chatu pod Chopkom, ktorej mnohí milovníci našich hôr nepovedia inak ako Kamienka.

SR, Nízke Tatry – turistická rozhľadňa na Ostredku
Publikované: 23.1.2014
V Nízkych Tatrách sa človek nikdy nenudí. Od jari do jesene sem prichádzajú predovšetkým turisti, ktorí si vychutnávajú kratšie či dlhšie túry v lone krásnej tatranskej prírody, v zime zas húfy lyžiarov a snowboardistov, ktorí nedajú na nízkotatranské zjazdovky dopustiť. My vás dnes však zavedieme na miesto, ktoré stojí za to navštíviť v každom ročnom období.

SR, Nízke Tatry – Vrbické pleso
Publikované: 26.9.2013
Vydajte sa spolu s nami na nenáročnú prechádzku okolo prekrásneho Vrbického plesa, od ktorého sa vám naskytnú zaujímavé výhľady na okolité hrebne Nízkych Tatier.

SR, Nízke Tatry – Z Chopka cez Dereše a Poľanu až k Vrbickému plesu
Publikované: 14.11.2013
Milovníci prírody mi isto dajú za pravdu, že koniec leta a začiatok jesene patria k tým najkrajším obdobiam na turistiku. Všetko je akési pokojnejšie a tichšie, keďže letná turistická sezóna je už nenávratne preč a tá zimná ešte nezačala. Príroda sa prezliekla do pestrofarebného jesenného kabáta a zver môžete stretnúť aj tam, kde by ste ju isto nečakali – priamo na turistickom chodníku.

SR: Nízke Tatry – kvalitné ubytovanie a skvelý relax v Demänovskej doline
Publikované: 20.6.2013
Slovensko má mnoho krásnych zákutí. K tým najmalebnejším rozhodne patrí naše najrozsiahlejšie a zároveň druhé najvyššie pohorie Nízke Tatry. Pokiaľ však okrem prekrásnej prírody hľadáte aj kvalitné služby a ubytovanie na úrovni, máme pre vás hneď niekoľko tipov.


Súvisiaca fotogaléria

SR: Nízke Tatry – výstup na Ďumbier v zimných podmienkach
Ďumbier – vrch v Nízkych Tatrách, ktorý navštívil snáď každý vysokohorský turista. Táto mohutná h...

SR: Západné Tatry –  jesenný výstup na vrch Baranec
Vrch Baranec je turisticky obľúbenou lokalitou v Západných Tatrách, je tretím najvyšším vrchom po...

SR: Kozie chrbty –  očarujúce zimné krásy vrchu Kozí kameň
Kozí kameň – vrch vysoký 1 255 m je najvyšším bodom pohoria Kozie chrbty. Rozprestiera sa v podce...

SR: Západné Tatry – výstup na Ostrý Roháč
Ostrý Roháč (2 088 m n. m.) je jedným z najatraktívnejších vrchov Západných Tatier. Turisti ho ra...

SR, Malá Fatra – zimný výstup na Veľký Rozsutec
Absolvujte prostredníctvom našej fotogalérie zimný výstup na jeden z najkrajších končiarov Malej ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pestrá jeseň

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
Balance test a Balance Oil od spoločnosti ZINZINO
2. cena:
sada čokolád značky Lindt a vstupenky na prehliadku Velkopopovického pivovaru Kozel
3. cena:
Poukážka na dve vstupenky do talkshow SUPERMAMY
1. cena redakcie:
Darčekový poukaz pre 2 osoby na 2 noci vrátane raňajok na Chate Magurka v Nízkych Tatrách
2. cena redakcie:
Hniezdo pre bábätko od ZUZ made with love
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

19.10.2019
Jednou z hlavných kultúrnych udalostí tohto roku na Pražskom hrade je výstava venovaná českému a rímskemu kráľovi Václavovi IV. a umeniu jeho doby, ktorú môžete navštíviť až do 3. novembra, a to denne od 10. do 18. hodiny.
18.10.2019
V sobotu 19. októbra prebieha v Národnom dome na Vinohradoch už VII.ročník veľtrhu a festivalu súčasnej fotografie – FOTOEXPO 2019, ktorý predstaví to najlepšie zo súčasnej fotografickej tvorby, fotografickej techniky a príslušenstva, ale hlavne množstvo inšpirácie a zábavy.
17.10.2019
Pri príležitosti Medzinárodného dňa archeológie vás Sázavský kláštor pozýva v sobotu 19. októbra na špeciálne tematické prehliadky s archeológmi, ktoré budú náhľadom nielen do výskumov kláštora a okolia, ale aj do prostredia českej počítačovej hry z obdobia neskorého stredoveku.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ÍRSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 19. 10. 2019
sviatok:Kristián
dnes:
sobota 19.10.
18 °C
zajtra:
nedeľa 20.10.
19 °C