www.infoglobe.sk » SR: Vysoké Tatry – výstup na vrch Svinica

SR: Vysoké Tatry – výstup na vrch Svinica

Publikované: 9.12.2018
Hrebene a vrchy Vysokých Tatier učaria každému turistovi so záľubou podnikať krásne a náročné celodenné treky nádhernou vysokohorskou prírodou Tatier. Jednou z turisticky atraktívnych a hojne navštevovaných lokalít tohto pohoria je aj Svinica – výrazná vežovitá hora vyčnievajúca na hlavnom hrebeni Vysokých Tatier.

Svinica – najzápadnejší vrch Vysokých Tatier

Svinica (Świnica) je vrch, ktorý je aj vďaka svojej výhodnej polohe často navštevovaný, a to hlavne turistami z Poľska. Leží na hlavnom hrebeni Vysokých Tatier priamo na štátnej hranici medzi Slovenskom a Poľskom. Zároveň je najzápadnejším vrchom pohoria. Od vrcholovej stanice lanovky vedúcej z poľskej strany Tatier na Kasprov vrch (Kasprowy Wierch) je vzdialený len 3 km, a aj preto je turisticky dobre dostupný. Svinica je prvou výraznou horou západného okraja Vysokých Tatier, ktorá sa na hlavnom tatranskom hrebeni týči do nadmorskej výšky 2 301 metrov ako neprehliadnuteľná impozantná veža. Turisticky je dostupná z Poľska – zo Zakopaného a Lysej Poľany, alebo zo Slovenska prechodom cez Tichú dolinu a následne výstupom na hlavný tatranský hrebeň.

Svinické sedlo a vrch Svinica

Z Podbanského cez Tichú dolinu

Jednou z možností výstupu na Svinicu je varianta trasy vedúcej zo slovenskej časti Tatier – cez Tichú dolinu. Celková dĺžka treku je až 38,13 km, keďže prevažnú časť trasy predstavuje prechod rozľahlou Tichou dolinou. Z dôvodu ušetrenia času môžeme pre rýchlejšie prekonanie tohto značne dlhého úseku trasy použiť bicykel. Cez Tichú dolinu vedie značená cyklistická trasa vedúca paralelne so žltým turistickým chodníkom, ktorá končí na rázcestníku trás “Liptovský košiar“. Neďaleko križovatky sa nachádza most cez potok, na ktorého zábradlie si môžeme bicykel oprieť a uzamknúť. Ďalej pokračujeme už pešo – po žltej značke a stúpame nahor smerom na hlavný tatranský hrebeň. Čím sme vyššie, výhľady do Tichej doliny sú čoraz krajšie a úchvatnejšie. Po približne 2 hodinách stúpania dosahujeme hlavný hrebeň Západných Tatier a vstupujeme do Suchého sedla (1 949 m n. m.). Tu sa napojíme na červený turistický chodník a po hrebeni nás naše kroky zavedú až na vrchol výrazne vyčnievajúcej hory – Svinice.

Tichá dolina a Západné Tatry

Z poľskej strany od Zakopaného

Druhou, veľmi populárnou a rýchlou možnosťou výstupu na vrchol Svinice je absolvovanie výstupu z poľskej strany Tatier – z mestečka Zakopane. Na hlavný tatranský hrebeň sa môžeme jednoducho a pohodlne vyviezť kabínkovou lanovkou po trase Kuźnice - Myślenickie Turnie - Kasprowy Wierch. Na južnom okraji Zakopaného v časti Jaszcurówka prejdeme cez Dolinu Bystrej až na lokalitu Kuźnice, kde sa nachádza dolná stanica lanovky. Lanovka nás vyvezie na  medzistanicu Myślenickie Turnie (1 360 m n. m.), kde prestúpime na druhú lanovku, ktorou sa presunieme do cieľovej hornej stanice Kasprowy Wierch (1 987 m n. m.). Pre zdatnejších turistov sa naskytá aj možnosť pešieho výstupu zo Zakopaného až na  Kasprowy Wierch a odtiaľ ďalej pokračovať po hlavnom hrebeni až na Svinicu. Aj v tomto prípade môžeme túru začať v lokalite Jaszcurówka, ktorá sa nachádza na južnom okraji mesta. Prechádzame cez Dolinu Bystrej smerom na  Kuźnice, kde sa napojíme na zelený turistický chodník. Po približne 3,5 hodinovom treku nás táto trasa privedie až na vrchol Kasprovho vrchu.

Kasprowy Wierch a hlavný hrebeň Západných Tatier

Svinica – vyhliadkový vrch na hlavnom tatranskom hrebeni

Zo Suchého sedla, ktoré sa nachádza neďaleko Kasprovho vrchu, putujeme ďalej červeným chodníkom po členitom hrebeni Západných Tatier. Prechodom cez Ľaliové sedlo smerujeme po hrebeni do Svinického sedla. Stojíme pred vysokou horou, ktorá je cieľom nášho treku - Svinica. Stúpame prudko nahor strmým vysokohorským terénom, naberáme výšku a chodník odbáča vpravo. Prechádzame cez niekoľko rizikových úsekov s reťazami, následne opäť stúpame, bezpečnosť na strmom skalnatom chodníku nám opäť umožňujú reťaze. Turistický chodník je miestami exponovaný, istá a pevná chôdza je nevyhnutná. Napokon, po niekoľkých ťažších pasážach dosahujeme cieľový bod túry - vrchol Svinice (2 301 m n. m.).

dolina Pięciu Stawów Polskich a panoráma Vysokých Tatier

Pohľady zo Svinice na okolité rázsochy, vrchy a doliny Vysokých a Západných Tatier sú nádherné a veľkolepé. Na poľskej strane Tatier nás uchváti najmä pohľad do širokej Doliny Pięciu Stawów Polskich. Očarujúci je výhľad smerom na sever, kde sa vyníma vrch Kościelec (2 155 m n. m.) a v hĺbkach sa rozkladá Dolina Gąsienicowa. Na slovenskej časti Tatier nás zaujmú siluety mohutných tatranských štítov a v diaľke týčiaci sa dominantný Kriváň (2 494 m n. m.). Najimpozantnejší je však výhľad smerom na Západné Tatry, ktoré nám ležia ako na dlani. Vidieť takmer celé pohorie – od Liptovských kôp, cez rozľahlú Tichú dolinu až po vzdialené vrchy a hrebene Západných Tatier v oblasti Roháčov.

dolina Gąsienicowa, v pozadí sa rozprestiera Poľskodolina Gąsienicowa, vpravo vrch Svinica

GPS: 49°13'10.1"N 20°00'32.6"E

Text a foto: Radoslav BiskupičDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR: Letné jazdy historickou električkou i Olympijský festival
Publikované: 3.8.2021
Odvezte sa historickými tatranskými električkami typu Kométa z roku 1912 či Trojča z roku 1969, a to každú sobotu (Trojča) i nedeľu (Kométa) počas celej letnej sezóny 2021.

Poľsko, Zakopané – hory, ktoré máme prakticky za rohom
Publikované: 10.1.2019
To, že poľské hory sú Čechmi dosť často opomínané, je smutný fakt. Avšak poľské hory sú zrovnateľné s Krkonošami alebo slovenskými Tatrami. Len pre niekoho možno dostupnejšie a lacnejšie. Takže rozhodne stoja za návštevu!

SR, Vysoké Tatry - úplné prelezenie zimného hrebeňa
Publikované: 20.1.2019
Zima v našich veľhorách prebieha v plnom prúde, a preto by sme vám radi predstavili veľmi zaujímavú publikáciu, ktorá zachytáva úplné prelezenie hrebeňa Vysokých Tatier v zimných podmienkach, bez vynechávania ťažkých lezeckých vrcholov či celých úsekov hrebeňa, ktoré bolo uskutočnené až v roku 1974.

Vysoké Tatry: Spolupráca podnikateľov a samosprávy prináša benefity návštevníkom
Publikované: 17.6.2020
Každý návštevník ubytovaný na území mesta Vysoké Tatry a zapísaný v evidencii ubytovaných osôb od ktorých sa vybrala daň za ubytovanie, je od 1. júna 2020 hromadne poistený na zásah Horskej záchrannej služby.

Horské strediská Jasná a Vysoké Tatry uzatvárajú prevádzku
Publikované: 8.10.2020
Návštevníci horských stredísk Jasná a Vysoké Tatry sa musia pripraviť na to, že od 25.októbra budú všetky lanovky, gastronomické zariadenia, obchody a hotely dva týždne mimo prevádzky. Spoločnosť TMR pristúpila k uzatvoreniu proaktívne v snahe maximalizovať dosah prijatých vládnych preventívnych opatrení.

SR: Netradičné rekordy Tatier i Trnavy
Publikované: 3.1.2021
Len nedávno uzreli svetlo sveta dve nové publikácie z rodinného vydavateľstva Dajama, ktoré sa venujú nielen slovenským, ale aj európskym či svetovým rekordom nášho najznámejšieho pohoria – Tatier, a tiež mestského klenotu Trnavy.

Vyberte sa do prírody a spoznajte výhody horskej turistiky pre vaše telo
Publikované: 17.5.2021
Za posledný rok sme si interiéru užili viac než dosť. A aj keď ho máme možno krásne zariadený, nikdy nebude pre naše telo a psychiku tak prospešný ako čerstvý vzduch a prostredie prírody. Práve v prírode je najväčšia koncentrácia záporných iónov, ktoré nášmu organizmu a nálade mimoriadne prospievajú.

SR: Vysoké Tatry – do Hladkého sedla cez Kôprovú dolinu
Publikované: 16.12.2018
Vo Vysokých Tatrách môžeme okrem hojne navštevovaných a pomerne rušných turistických lokalít navštíviť aj menej známe oblasti s nižšou frekvenciou návštevníkov. Pre tých, ktorí radšej uprednostňujú pokoj a túžia si vychutnať tichú krásu vysokohorskej prírody Tatier, môžeme odporučiť túru cez Kôprovú dolinu až na hlavný hrebeň pohoria do Hladkého sedla.

SR: Nízke Tatry – jesenný výstup na Kráľovu hoľu
Publikované: 2.12.2018
Nízke Tatry sú krásnym a majestátnym pohorím Slovenska, ktoré si už získalo srdce nejedného outdoorového nadšenca. Turisticky atraktívne sú predovšetkým nádherné celodenné hrebeňové túry, či výstupy na významné vrchy tohto pohoria. Obľúbeným cieľom turistov je výrazná hôľnatá hora, ktorá dominuje na východnom okraji Nízkych Tatier. Tým vrchom je nízkotatranská kráľovná, legendami opradená a v ľudových piesňach ospevovaná – Kráľova hoľa.

SR: Vysoké Tatry – výstup na Kôprovský štít
Publikované: 29.6.2016
Vysoké Tatry netreba nejako obzvlášť predstavovať- toto neobyčajné a krásne pohorie ležiace v srdci Európy je známou a obľúbenou dovolenkovou destináciou domácich, ako aj zahraničných návštevníkov. Sú to hlavne milovníci vysokohorskej turistiky, ktorí do týchto veľhôr často a radi zavítajú. Vychýreným a vyhľadávaným cieľovým vrchom je aj Kôprovský štít (2 367 m n. m.).

SR: Vysoké Tatry – výstup na Kriváň
Publikované: 1.5.2014
Už čoskoro skončí zimná uzávera tatranských turisticky značkovaných chodníkov (15.6.), a preto vám už v predstihu prinášame zaujímavý tip na vysokohorskú turistiku. Našim cieľom bude vrchol vrcholov, symbol Slovenska - majestátny tatranský Kriváň.

SR: Vysoké Tatry – výstup na turistami obľúbené Rysy
Publikované: 16.9.2018
Azda žiadny z vrchov Vysokých Tatier sa neteší takej vysokej popularite a návštevnosti ako práve Rysy. Pre priaznivcov vysokohorskej turistiky sú atraktívnym a vďačným cieľovým bodom túr. Výstup na tento obľúbený tatranský vrch si predstavíme v nasledujúcom článku.

SR: Vysoké Tatry – zimný výstup na Predné Solisko
Publikované: 14.3.2018
Turistika v zimných podmienkach ponúka vo Vysokých Tatrách výrazne menej možností, ako počas letnej turistickej sezóny. Ak by ste sa rozhodli podniknúť výstup na niektorý z vrchov, pre turistov je počas zimnej uzávery vo Vysokých Tatrách oficiálne prístupný len jeden z nich – Predné Solisko. V nasledujúcom článku si bližšie popíšeme trasu výstupu na tento tatranský vrch v zimných pomeroch.

SR: Západné Tatry – zimný výstup na vrch Plačlivé
Publikované: 31.1.2018
Zimná turistika má bezpochyby svoje neobyčajné čaro. Drsná mrazivá krása zimnej prírody láka čoraz viac návštevníkov. Náročnejšie túry môžeme absolvovať aj v našich veľhorách – v Nízkych, Západných, ako i Vysokých Tatrách. Vrch Plačlivé v Západných Tatrách patrí k turisticky dostupným lokalitám aj počas sezónnej zimnej uzávery. Túru na jeho vrchol si bližšie predstavíme v tomto článku.

SR: Vysoké Tatry – výstup do Sedla pod Ostrvou
Publikované: 13.8.2017
Vysoké Tatry patria nepochybne k top lokalitám cestovného ruchu na Slovensku. Najmä počas letnej sezóny sem prúdi množstvo domácich a zahraničných dovolenkárov a turistov, ktorí si sem prichádzajú vychutnať čaro veľhôr, načerpať energiu, alebo sa aktívne venovať turistike. Jedným z populárnych cieľov nenáročnej vysokohorskej turistiky je aj Sedlo pod Ostrvou.

SR, Vysoké Tatry: zimné výstupy vo Veľkej Studenej doline
Publikované: 5.5.2014
Ten, kto má rád dobrodružstvo a je tomu primerane fyzicky zdatný, bezpochyby nepohrdne niekoľkými málo tipmi na ľahké zimné výstupy vo Veľkej Studenej doline, nachádzajúcej sa v slovenskej časti Vysokých Tatier.

SR, Vysoké Tatry - výstup na Furkotský štít
Publikované: 27.4.2016
Jedného pekného dňa sme sa rozhodli zdolať niektorý z ďalších tatranských štítov. Zamierili sme teda do Vysokých Tatier, konkrétne do obce Štrbské Pleso, kde sme odstavili nášho štvorkolesového tátoša a zamierili k lanovke smerujúcej k vrchu Solisko.

Vysoké Tatry: Výstup na Veľkú Svišťovku
Publikované: 17.2.2014
Aj keď je zima v plnom prúdu a prívaly snehu lákajú skôr k obutiu lyžiarok než turistických topánok, je pomaly na čase naplánovať výlety na letnú sezónu. Kto sa chystá do Vysokých Tatier, môže vystúpiť napríklad na jeden z najvýchodnejších štítov pohoria, na Veľkú Svišťovku (2037 m n. m.).


Súvisiaca fotogaléria

SR, Tatry – Tichá dolina a Dolina Pięciu Stawów Polskich
Leto je ideálnym obdobím pre turistiku. Vydajte sa prostredníctvom dnešnej fotogalérie na turisti...

SR: Západné Tatry –  jesenný výstup na vrch Baranec
Vrch Baranec je turisticky obľúbenou lokalitou v Západných Tatrách, je tretím najvyšším vrchom po...

SR: Vysoké Tatry – túra na vrchol Predného Soliska
Predné Solisko je jeden z malého počtu vrchov v Tatranskom národnom parku otvorených pre turistov...

SR: Vysoké Tatry – túra cez Mlynickú a Furkotskú dolinu
Vďaka svojej kráse, ale i náročnosti jednotlivých túr, spĺňajú Vysoké Tatry požiadavky a očakávan...

SR: Západné Tatry – výstup na Ostrý Roháč
Ostrý Roháč (2 088 m n. m.) je jedným z najatraktívnejších vrchov Západných Tatier. Turisti ho ra...

SR: Vysoké Tatry - majestátny vrch Kriváň
Jeden z najvyšších, najobľúbenejších a najmohutnejších štítov Vysokých Tatier je 2494 metrov vyso...

SR, Vysoké Tatry – ľadová krása
Od decembra 2013 do marca 2014 mali návštevníci Vysokých Tatier možnosť zhliadnuť krásne umelecké...

SR: Vysoké Tatry - zimné impresie I.
Pohorie Vysoké Tatry je akousi vstupnou bránou pre slovenský cestovný ruch. Už po stáročie sem lá...

SR: Vysoké Tatry - Chudobná zima
Aj tento rok naše malé veľhory čakajú na „pravú“ zimnú nádielku snehu. Napriek tomu, že biela pok...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Slnečná dovolenka

1. 7. – 31. 8. 2021
1. cena:
Letné čítanie s vydavateľstvom CBS v podobe obrazovej publikácie
2. cena:
Letné čítanie s Dajamou v podobe turistického sprievodcu
1. cena redakcie:
Letný balíček prekvapení od portálu Infoglobe
2. cena redakcie:
Unikátna čokoláda s Vincentkou
3. cena redakcie:
Výber legendárnych turistických máp VKÚ

Aktuality:

4.8.2021
Radostná správa došla od Výboru svetového dedičstva organizácie OSN pre výchovu, vedu a kultúru, ktorá len pred pár dňami zaradila do zoznamu UNESCO rovno dve české pamiatky.
3.8.2021
Odvezte sa historickými tatranskými električkami typu Kométa z roku 1912 či Trojča z roku 1969, a to  každú sobotu (Trojča) i nedeľu (Kométa) počas celej letnej sezóny 2021.
31.7.2021
Milé deti, vezmite svojich rodičov aj prarodičov na prehliadku!
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Maďarsku:

Maďarsko

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Mestečko Mosonmagyaróvár

Kráľovské mesto Székesfehérvár

Ostrihom nie je len známa bazilika

Kúpeľne mestečko Hévíz

Budapešť – pulzujúca metropola na Dunaji

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 5. 8. 2021
sviatok:Hortenzia
dnes:
štvrtok 5.8.
20 °C
zajtra:
piatok 6.8.
22 °C