www.infoglobe.sk » SR: Vysoké Tatry – do Hladkého sedla cez Kôprovú dolinu

SR: Vysoké Tatry – do Hladkého sedla cez Kôprovú dolinu

Publikované: 16.12.2018
Vo Vysokých Tatrách môžeme okrem hojne navštevovaných a pomerne rušných turistických lokalít navštíviť aj menej známe oblasti s nižšou frekvenciou návštevníkov. Pre tých, ktorí radšej uprednostňujú pokoj a túžia si vychutnať tichú krásu vysokohorskej prírody Tatier, môžeme odporučiť túru cez Kôprovú dolinu až na hlavný hrebeň pohoria do Hladkého sedla.

Kôprová dolina – pravá tatranská divočina

Liptovské kopy a Zadná Tichá dolina

Kôprová dolina je dlhá až 11 km a rozprestiera sa na západnom okraji Vysokých Tatier. Západná časť doliny hraničí s Liptovskými kopami, ktoré už ako samostatný geomorfologický podcelok patria k Západným Tatrám. Spolu s neďalekou Tichou dolinou patrí Kôprová dolina do malého počtu nedotknutých lokalít na území Tatranského národného parku, kde neprebieha žiadna ťažba kalamitného, či drevokazným hmyzom napadnutého dreva. Opätovná regenerácia poškodených či zničených lesov tak zostáva vo výhradnej réžii prírody. Lesy a pralesy rozkladajúce sa na tomto území si tak nerušene žijú vlastným tempom bez rušivých elementov a necitlivých ľudských zásahov. Ak si predstavíme túru vedúcu Kôprovou dolinou s prechodom cez sedlo Závory s cieľom v Hladkom sedle – môžeme nepochybne hovoriť o krásnom celodennom treku, ktorého trasa nás zavedie do srdca pravej a nerušenej tatranskej divočiny.

Trasa túry

sedlo Závory a Zadná Tichá dolina

Absolvujeme túru s dĺžkou 26 km a prevýšením 1 243 m, predpokladaný čas celej túry aj s prestávkami je minimálne 9 hodín. Začíname na parkovisku neďaleko rázcestníka “Bývalá Važecká chata“, napojíme sa na červený chodník (Tatranská magistrála), prechádzame cez  rázcestník “Tri studničky“ a následne smerujeme nahor ku križovatke “Nad Bytom“. Tu pokračujeme modrým chodníkom vedúcim lesom a klesaním sa dostaneme až do Kôprovej doliny – na asfaltovú cestu, kde prechádzame okolo rázcestníka “Pod Grúnikom“. Kráčame ďalej po ceste, ktorá je značenou turistickou a zároveň aj cyklistickou trasou. Prichádzame k medzibodu “Kmeťov vodopád“, kde cyklotrasa končí a ďalej pokračuje už iba chodník pre peších turistov. Môžeme sa na chvíľu zastaviť a odbočiť vpravo ku Kmeťovmu vodopádu. Po tom istom chodníčku sa vrátime späť a miernym stúpaním môžeme pokračovať po modrej trase až na rázcestník “Hlinská dolina, ústie“.

Do sedla Závory

Temnosmrečinská dolina

Na križovatke turistických trás “Hlinská dolina, ústie“ odbočíme vľavo na zelený chodník a stúpame. Kráčame lesom a po chvíli míňame ďalší dôležitý medzibod nášho putovania – rázcestník “Pod Temnými smrečinami“. Stretávame čoraz menej turistov, chodník stúpa prudko nahor, postupne opúšťame les a vchádzame medzi husté porasty kosodreviny. S postupným naberaním výšky sa ocitáme v otvorenej krajine, kosodreviny je čoraz menej, až sa napokon celkom stráca. Nachádzame sa v Kobylej dolinke – čarokrásnom a malebnom kúte Tatier. Okúzlia nás výhľady do Temnosmrečinskej doliny, na Kôprovský štít, Mengusovský štít, Čubrinu a na mohutnú hradbu hlavného hrebeňa Vysokých Tatier. Neustále stúpame, až napokon dosahujeme prvý dôležitý cieľ – sedlo Závory (1 877 m n. m.). Otvoria sa nám výhľady na Zadnú Tichú dolinu a Liptovské kopy, Červené vrchy, na Kobyliu dolinku a v pozadí v tieni ukrývajúcu sa Temnosmrečinskú dolinu a Temnosmrečinské plesá. 

Na hlavnom hrebeni Vysokých Tatier

Kozi Wierch

Zo sedla Závory smerujeme po červenej značke nahor do Hladkého sedla, ktoré sa nachádza na hlavnom hrebeni Vysokých Tatier. Asi za 20 minút chôdze dosahujeme v nadmorskej výške 1 993 metrov náš cieľ. Aj vďaka značnej odľahlosti Hladkého sedla do tejto časti Tatier veľa turistov nechodí, je tu preto úplný pokoj, ticho a pohoda. Nerušene a bez návalov návštevníkov si môžeme vychutnávať krásy vysokohorskej tatranskej prírody. Úchvatný je hlavne pohľad na poľskú časť Vysokých Tatier – do Doliny Pięciu Stawów Polskich, na jej plesá a priľahlé štíty. S úžasom obdivujeme vrchy Svinica (2 301 m n. m.), Kozi Wierch (2 291 m n. m.) a Miedziane (2 233 m n. m.). Ďaleko na horizonte sa vynímajú výrazné špicaté vrchy Belianskych Tatier – Havran a Ždiarska vidla. Slovenská časť Tatier ponúka pekný výhľad na najvýchodnejší okraj Západných Tatier – tajuplné a turisticky neprístupné vrchy Liptovských kôp.  

Dolina Pięciu Stawów PolskichKobylia dolinka a Temnosmrečinská dolina

GPS: 49°13'00.1"N 20°02'00.2"E

Text a foto: Radoslav BiskupičDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Lucie Bílá v Tatrách
Publikované: 30.6.2019
Vďaka diváckemu úspechu projektu „Lúčnica v Tatrách“ v roku 2017 a „Kubo v Tatrách“ v roku 2018, spoločnosť FEELING spol. s.r.o. v spolupráci s mestom Štrba aj tento rok prináša pod skokanské mostíky na Štrbskom Plese do srdca Vysokých Tatier jedinečný koncert Lucie Bílej.

Poľsko, Zakopané – hory, ktoré máme prakticky za rohom
Publikované: 10.1.2019
To, že poľské hory sú Čechmi dosť často opomínané, je smutný fakt. Avšak poľské hory sú zrovnateľné s Krkonošami alebo slovenskými Tatrami. Len pre niekoho možno dostupnejšie a lacnejšie. Takže rozhodne stoja za návštevu!

SR, Vysoké Tatry - výstup na Furkotský štít
Publikované: 27.4.2016
Jedného pekného dňa sme sa rozhodli zdolať niektorý z ďalších tatranských štítov. Zamierili sme teda do Vysokých Tatier, konkrétne do obce Štrbské Pleso, kde sme odstavili nášho štvorkolesového tátoša a zamierili k lanovke smerujúcej k vrchu Solisko.

SR, Vysoké Tatry: zimné výstupy vo Veľkej Studenej doline
Publikované: 5.5.2014
Ten, kto má rád dobrodružstvo a je tomu primerane fyzicky zdatný, bezpochyby nepohrdne niekoľkými málo tipmi na ľahké zimné výstupy vo Veľkej Studenej doline, nachádzajúcej sa v slovenskej časti Vysokých Tatier.

SR: Vysoké Tatry – výstup na Kôprovský štít
Publikované: 29.6.2016
Vysoké Tatry netreba nejako obzvlášť predstavovať- toto neobyčajné a krásne pohorie ležiace v srdci Európy je známou a obľúbenou dovolenkovou destináciou domácich, ako aj zahraničných návštevníkov. Sú to hlavne milovníci vysokohorskej turistiky, ktorí do týchto veľhôr často a radi zavítajú. Vychýreným a vyhľadávaným cieľovým vrchom je aj Kôprovský štít (2 367 m n. m.).

SR: Vysoké Tatry – výstup do Sedla pod Ostrvou
Publikované: 13.8.2017
Vysoké Tatry patria nepochybne k top lokalitám cestovného ruchu na Slovensku. Najmä počas letnej sezóny sem prúdi množstvo domácich a zahraničných dovolenkárov a turistov, ktorí si sem prichádzajú vychutnať čaro veľhôr, načerpať energiu, alebo sa aktívne venovať turistike. Jedným z populárnych cieľov nenáročnej vysokohorskej turistiky je aj Sedlo pod Ostrvou.

SR: Vysoké Tatry – výstup na Kriváň
Publikované: 1.5.2014
Už čoskoro skončí zimná uzávera tatranských turisticky značkovaných chodníkov (15.6.), a preto vám už v predstihu prinášame zaujímavý tip na vysokohorskú turistiku. Našim cieľom bude vrchol vrcholov, symbol Slovenska - majestátny tatranský Kriváň.

SR: Vysoké Tatry – výstup na turistami obľúbené Rysy
Publikované: 16.9.2018
Azda žiadny z vrchov Vysokých Tatier sa neteší takej vysokej popularite a návštevnosti ako práve Rysy. Pre priaznivcov vysokohorskej turistiky sú atraktívnym a vďačným cieľovým bodom túr. Výstup na tento obľúbený tatranský vrch si predstavíme v nasledujúcom článku.

SR: Vysoké Tatry – výstup na vrch Svinica
Publikované: 9.12.2018
Hrebene a vrchy Vysokých Tatier učaria každému turistovi so záľubou podnikať krásne a náročné celodenné treky nádhernou vysokohorskou prírodou Tatier. Jednou z turisticky atraktívnych a hojne navštevovaných lokalít tohto pohoria je aj Svinica – výrazná vežovitá hora vyčnievajúca na hlavnom hrebeni Vysokých Tatier.

SR: Vysoké Tatry – zimný výstup na Predné Solisko
Publikované: 14.3.2018
Turistika v zimných podmienkach ponúka vo Vysokých Tatrách výrazne menej možností, ako počas letnej turistickej sezóny. Ak by ste sa rozhodli podniknúť výstup na niektorý z vrchov, pre turistov je počas zimnej uzávery vo Vysokých Tatrách oficiálne prístupný len jeden z nich – Predné Solisko. V nasledujúcom článku si bližšie popíšeme trasu výstupu na tento tatranský vrch v zimných pomeroch.

SR: Západné Tatry – zimný výstup na vrch Plačlivé
Publikované: 31.1.2018
Zimná turistika má bezpochyby svoje neobyčajné čaro. Drsná mrazivá krása zimnej prírody láka čoraz viac návštevníkov. Náročnejšie túry môžeme absolvovať aj v našich veľhorách – v Nízkych, Západných, ako i Vysokých Tatrách. Vrch Plačlivé v Západných Tatrách patrí k turisticky dostupným lokalitám aj počas sezónnej zimnej uzávery. Túru na jeho vrchol si bližšie predstavíme v tomto článku.

Vysoké Tatry: Výstup na Veľkú Svišťovku
Publikované: 17.2.2014
Aj keď je zima v plnom prúdu a prívaly snehu lákajú skôr k obutiu lyžiarok než turistických topánok, je pomaly na čase naplánovať výlety na letnú sezónu. Kto sa chystá do Vysokých Tatier, môže vystúpiť napríklad na jeden z najvýchodnejších štítov pohoria, na Veľkú Svišťovku (2037 m n. m.).


Súvisiaca fotogaléria

SR: Vysoké Tatry –  cez Kôprovú dolinu až na hlavný hrebeň Tatier
Kôprová dolina je významnou tatranskou dolinou – najmä z dôvodu, že ňou vedie hranica medzi Západ...

SR: Západné Tatry –  jesenný výstup na vrch Baranec
Vrch Baranec je turisticky obľúbenou lokalitou v Západných Tatrách, je tretím najvyšším vrchom po...

SR: Vysoké Tatry – túra na Rysy
Rysy sú najnavštevovanejším vrchom Vysokých Tatier, tešia sa neobyčajnej popularite a vysokej náv...

SR: Vysoké Tatry – túra na vrchol Predného Soliska
Predné Solisko je jeden z malého počtu vrchov v Tatranskom národnom parku otvorených pre turistov...

SR: Vysoké Tatry – v chladnom objatí Veľkej Studenej doliny
Ideálnou lokalitou pre zimnú turistiku vo Vysokých Tatrách je aj Veľká Studená dolina. Je ľahko d...

SR: Vysoké Tatry – v mrazivom zimnom kráľovstve Malej Studenej doliny
Malá Studená dolina je počas zimného obdobia jednou z najnavštevovanejších dolín vo Vysokých Tatr...

SR: Vysoké Tatry – túra cez Mlynickú a Furkotskú dolinu
Vďaka svojej kráse, ale i náročnosti jednotlivých túr, spĺňajú Vysoké Tatry požiadavky a očakávan...

SR: Západné Tatry – výstup na Ostrý Roháč
Ostrý Roháč (2 088 m n. m.) je jedným z najatraktívnejších vrchov Západných Tatier. Turisti ho ra...

SR: Vysoké Tatry - zimné impresie II.
Keď sa Slováka spýtate na čo je hrdý, tak jeho odpoveď dozaista bude znieť príroda. Áno, na našom...

SR: Vysoké Tatry - Zo Štrbského na Popradské pleso
Tatry sú krásne v každom ročnom období. Napriek tomu, že počas našej prechádzky zo Štrbského na P...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

15.7.2019
Od 18. do 21. júla 2019 sa v duchu tradície výročných trhov uskutoční jedno z najstarších podujatí na Slovensku - Spišský trh.
14.7.2019
V sobotu 20. júla 2019 sa uskutočnia jubilejné 25. Majstrovstvá Pohorelej a sveta v kosení, a to od 10-tej hodiny.
13.7.2019
V ostravskej oblasti Dolné Vítkovice sprístupnili ďalšiu plochu pre návštevníkov. Jedná sa o revitalizovaný priestor pod vysokou pecou, ktorý by mal v industriálnom areáli slúžiť nielen pre návštevníkov, ale v budúcnosti aj samostatným akciám.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - LAOS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 15. 7. 2019
sviatok:Henrich