www.infoglobe.sk » SR, Čierny Balog - Čiernohorská železnica III.: Vydrovo - VIDEO

SR, Čierny Balog - Čiernohorská železnica III.: Vydrovo - VIDEO

Publikované: 17.11.2020
Po koľajniciach malebnej železničky vás dnes zavedieme do tajomnej Vydrovskej doliny. Kedysi sa tu vláčikom zvážalo drevo, no v súčasnosti sa tu presúvajú už len vysmiati turisti. Nastúpte s nami na „palubu“ a prevezte sa skrz lesnícky skanzen za čarovným dobrodružstvom.

Ak chcete zažiť z Čiernohorskej železnice čo najviac, tak sa poponáhľajte na prvý ranný vlak, aby ste mali dostatok času na spoznávanie i relax. Prvý ranný vlak sme síce my už nestihli, ale ten ďalší sme si nenechali ujsť. S pribúdajúcim časom na stanici pribúdalo i cestujúcich, ktorí chceli horúci letný deň stráviť jazdou vláčikom a následnou prechádzkou po Vydrovskej doline.

Čiernohorská železnica: Čierny Balog - Vydrovo

Trať Čierny Balog - Vydrovo patrí nielen medzi prvé sprístupnené úseky Čiernohorskej železničky, ale je aj najnavštevovanejšou. Na tejto štvorkilometrovej trati jazdí dieselová lokomotíva s turistami od 1. mája 1992. Ťahá za sebou rad rôznych prevažne otvorených vozňov vyskladaných z viacerých starých vlakových súprav. My sme na výlet vzali i kočík, preto sme využili vagón označený piktogramom pre invalidné vozíky a kočíky. Tento vozeň v minulosti slúžil ako jedálenský. Vstup doň síce nie je bezbariérový, ale širšie dvere umožňujú kočík či invalidný vozíček zdvihnúť a naložiť do vagóna. Takto si aj telesne postihnutý človek môže vychutnať nevšedný zážitok.

Čiernohorská železnica: Čierny Balog - Vydrovo

Výpravca zapískal a vlak opustil stanicu v Čiernom Balogu. Pomedzi cestu a potok, ktoré lemujú domy tunajšej obce, zamieril do lesov, kde sa kedysi ťažilo drevo. Dnes sa toto miesto zmenilo na skanzen pripomínajúci históriu práce v lese a tiež hospodársky i environmentálny význam pre spoločnosť. Lesná železnička do tohto konceptu samozrejme zapadá tiež, pretože bola jeho súčasťou a veľkou výhodou pri ťažbe dreva v 20. storočí.

Čiernohorská železnica: Čierny Balog - Vydrovo

Čiernohorská železnica: Čierny Balog - VydrovoČiernohorská železnica: Čierny Balog - Vydrovo

Cez otvorené okienka vozňov cítiť nielen lesný vánok vo vlasoch, ale máte možnosť vidieť aj čosi zo skanzenu. Táto rýchla ochutnávka vás naláka dozvedieť sa o lese viac, a to počas príjemnej prechádzky niektorou z trás náučných chodníkov lesníckeho skanzenu vo Vydrove.

Čiernohorská železnica: Čierny Balog - Vydrovo

Vláčik smeruje až na konečnú zastávku uprostred lesa, no ak nechcete začať svoje spoznávanie tu, prípadne pokračovať pešo k starej horárni, tak vyčkajte. Rušňovodič len prejde dopredu vlakovej súpravy a vracia sa späť, pričom zastavuje na jednotlivých zastávkach, kde môžete vystúpiť alebo sa odviezť späť do Čierneho Balogu.

Čiernohorská železnica: Čierny Balog - Vydrovo

Čiernohorská železnica: Čierny Balog - VydrovoČiernohorská železnica: Čierny Balog - Vydrovo

Lístky na vláčik sú spiatočné, takže ak aj jazdu prerušíte, niektorým z ďalších vypravených vlakov premávajúcich každú hodinku môžete pokračovať v ceste na ďalšiu zastávku. Kvôli obedu sa vôbec nemusíte vracať, keďže skanzen ponúka návštevníkom možnosť stravovania v reštaurácii. Môžete si zvoliť aj možnosť vlastného občerstvenia a následne si ho vychutnať na čerstvom vzduchu uprostred prírody. Pozdĺž trate sa nachádza viacero oddychových miest s lavičkami.

Čiernohorská železnica: Vydrovo
My sme absolvovali okrem jazdy vlakom najkratšiu a najľahšiu trasu, ktorú skanzen ponúka. Bolo to nielen z dôvodu že sme mali kočík, ale chceli sme ešte zažiť jazdu parnou lokomotívou. Ako to celé dopadlo, vám povieme o týždeň. 

 

GPS: 48°44'02.1"N 19°38'39.3"E (skanzen Vydrovo)

Text, foto, video: Mgr. Anna Nociarová            

Hudba: TRG Banks - Free Music Archive

Textová úprava: redakciaDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Čierny Balog - Čiernohorská železnica IV.: Dobroč - VIDEO
Publikované: 24.11.2020
Syčiaca para sprevádzaná hvizdotom parnej lokomotívy už roky dotvára kolorit krajiny v povodí Čierneho Hrona. Nostalgia starých čias, nadskakujúce vagóniky a jedinečná krása prírody navôkol. Aj to je Čiernohorská železnica! Nenechajte si ujsť dnešnú záverečnú jazdu vlakom poháňaným parou.

SR, Čierny Balog - Čiernohorská železnica I.: výlet do minulosti - VIDEO
Publikované: 3.11.2020
Malí i veľkí milovníci vláčikov, vlakov a všetkého spojeného so železnicou nemôžu obísť chýrnu Čiernohorskú železničku. Tá už roky láka parou syčiacou z lokomotívy mnoho turistov do údolia Čierneho Hrona, zažiť časy minulé pri jazde otvoreným vlakom pomedzi krásnu prírodu. Neodolali sme ani my a zamierili sme priamo na staničku do Čierneho Balogu.

SR, Čierny Balog - Čiernohorská železnica II.: za zážitkami na koľajniciach
Publikované: 10.11.2020
Autentická lesná železnička, ktorú zachránili a pri živote dodnes stále udržuje skupina nadšencov je vyhľadávanou atrakciou v údolí Čierneho Hrona. Keď sa sem pôjdete pozrieť, určite neodoláte ani vy a vyskúšate si niektorú z jázd, ktorú táto nevšedná pozoruhodnosť ponúka.

SR, Banská Bystrica: atraktívne centrum stredného Slovenska – VIDEO
Publikované: 16.10.2018
Každý Slovák vám pri návšteve stredného Slovenska logicky odporučí výlet do Banskej Štiavnice. Pozornosť si ale určite zaslúži aj jej väčšia „sestra” a prirodzená metropola kraja – Banská Bystrica. Poďme sa do nej spoločne vypraviť.

SR, Banská Bystrica: skanzen bojovej techniky a Múzeum SNP - VIDEO
Publikované: 9.6.2020
Tento rok si pripomíname 75. výročie od ukončenia 2. svetovej vojny. Na pamiatku tejto temnej udalosti našich dejín vznikli za uplynulé desaťročia mnohé pamätníky, múzeá i skanzeny bojovej techniky. Chcú nám pripomenúť nielen ničenie a obete, ktoré vojna spôsobila, ale i víťazstvo nad ňou.

SR, Banská Bystrica – stredoslovenský klenot
Publikované: 18.5.2016
Mesto preslávené banskou minulosťou, ale aj Slovenským národným povstaním, tak by sme mohli v krátkosti charakterizovať Banskú Bystricu. Jej história je už od nepamäti spätá s ťažbou nerastov, predovšetkým striebra a medi.

SR, Nízke Tatry: Chata Magurka – neuchopiteľná krása
Publikované: 22.9.2019
Dnes vás zavedieme na miesto obklopené nedotknutou prírodou, kde si dosýtosti oddýchnete od uponáhľanej každodennej reality. Vydáme sa do malebných Nízkych Tatier, presnejšie do osady Magurka, ktorá je súčasťou obce Partizánska Ľupča.

SR: Nízke Tatry – jesenný výstup na Kráľovu hoľu
Publikované: 2.12.2018
Nízke Tatry sú krásnym a majestátnym pohorím Slovenska, ktoré si už získalo srdce nejedného outdoorového nadšenca. Turisticky atraktívne sú predovšetkým nádherné celodenné hrebeňové túry, či výstupy na významné vrchy tohto pohoria. Obľúbeným cieľom turistov je výrazná hôľnatá hora, ktorá dominuje na východnom okraji Nízkych Tatier. Tým vrchom je nízkotatranská kráľovná, legendami opradená a v ľudových piesňach ospevovaná – Kráľova hoľa.

SR, Nízke Tatry – turistická rozhľadňa na Ostredku
Publikované: 23.1.2014
V Nízkych Tatrách sa človek nikdy nenudí. Od jari do jesene sem prichádzajú predovšetkým turisti, ktorí si vychutnávajú kratšie či dlhšie túry v lone krásnej tatranskej prírody, v zime zas húfy lyžiarov a snowboardistov, ktorí nedajú na nízkotatranské zjazdovky dopustiť. My vás dnes však zavedieme na miesto, ktoré stojí za to navštíviť v každom ročnom období.

Slovensko: Bezpečne na hory V. – Západné a Nízke Tatry
Publikované: 6.2.2012
V piatej časti seriálu o bezpečnosti na horách si povieme niečo o základných pravidlách pohybu v teréne a správaní sa na území Západných a Nízkych Tatier v letnom období. Letná turistika je na našom území veľmi obľúbenou a vyhľadávanou činnosťou. Práve preto, z pohľadu úrazovosti, patrí medzi najvyťaženejšie obdobie záchranárov.


Súvisiaca fotogaléria

SR: Turistika v okolí Španej doliny
Vydajte sa spolu s nami za zimnými krásami Starohorských vrchov. Naším východiskovým bodom bude m...

SR: Nízke Tatry – výstup na Ďumbier v zimných podmienkach
Ďumbier – vrch v Nízkych Tatrách, ktorý navštívil snáď každý vysokohorský turista. Táto mohutná h...

SR: Demänovská dolina v Nízkych Tatrách
Jadrové pohorie Nízke Tatry sú najrozsiahlejším pohorím Slovenskej republiky a zároveň druhým naj...


Súvisiace video

SR, Čierny Balog – železničkou do Dobroče
Vydajte sa spolu s nami Čiernohorskou železnicou do osady Dobroč. Parnou lokomotívou vyrazíme z Č...

SR, Čierny Balog – železničkou do Vydrova
Po koľajniciach malebnej železničky vás dnes zavedieme do tajomnej Vydrovskej doliny. Kedysi sa t...

SR, Čierny Balog – železničkou do minulosti
Zažite krátky návrat do minulosti, a to prostredníctvom chýrnej Čiernohorskej železničky. Tá už r...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Rodný môj kraj

31. 10. – 31. 12. 2020
1. cena:
Kniha z vydavateľstva Dajama
2. cena:
Kniha z vydavateľstva CBS
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 3 dni s raňajkami a wellness službami v Hoteli Jánošík**** Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka
3. cena redakcie:
Darčekový balíček od vydavateľstva Tatrica

Aktuality:

27.11.2020
Jedným z najvýznamnejších hradov na severovýchode Slovenska je zrúcanina hradu Zborov, nazývaného aj Makovica. V tohtoročnej turistickej sezóne, poznačenej dvoma vlnami koronavírusu, sa stal obľúbeným náhradným cieľom výletov v čase, keď boli vnútorné atrakcie regiónu uzavreté.
25.11.2020
Klub slovenských turistov združujúci viac než 16 000 nadšencov výletov do prírody zostavil hlavné turistické podujatia pre rok 2021, avšak ich aktuálnosť bude závisieť od epidemiologickej situácie. V nasledujúcich riadkoch vám prinášame ich plánovaný prehľad.
23.11.2020
Slovenský vysokohorský turistický spolok zverejnil predbežný kalendár podujatí na nadchádzajúci rok 2021. Samozrejme jeho aktuálnosť bude podmienená aktuálnou epidemiologickou situáciou.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - IRÁN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 27. 11. 2020
sviatok:Milan
dnes:
piatok 27.11.
2 °C
zajtra:
sobota 28.11.
2 °C