www.infoglobe.sk » USA, Idaho – raj pre vychádzky do prírody

USA, Idaho – raj pre vychádzky do prírody

Publikované: 31.5.2019
V dnešnom dieli o americkom štáte Idaho, ktorý sa nazýva tiež „Potato State“ (Zemiakový štát), začneme návštevou rekreačnej oblasti Sawtooth. Tá pokrýva oblasť 3 tisíc kilometrov štvorcových divokej prírody, ktorú si do sýtosti užijete na viac než tisíc kilometroch cestičiek a 40 vrcholkoch hôr, ktoré sa vypínajú nad 3 tisíc metrov nad morom.

Keby vás omrzelo chodenie, skúste si napríklad vyskúšať jazdu na horskom bicykli alebo rybárčenie. V zime je zas miestna krajina ideálna na bežkovanie alebo jazdu na snežnom skútri. Navyše sa tu môžete kochať pohľadom na niekoľko stoviek ľadovcových jazier.

Sawtooth

Ďalšou prírodnou oblasťou, kam vás musíme vziať, je City of Rocks National Reserve, ktorá je mimoriadne obľúbená najmä medzi lezcami. Aj v minulosti sa však táto oblasť tešila vysokej popularite. Emigranti, ktorí sa presúvali po historickej Kalifornskej ceste, si povšimli miestne skaly. Indiánsky kmeň Šošonov si medzi masívnymi skalami miestneho skalného mesta založil osadu. Návštevníci môžu prespať v jednom zo 64 kempov s prístupom k pitnej vode.

Sawtooth

Do tretice vám miestnu prírodu priblížíme výletom k Boize River Greenbelt. Táto trasa vedie skrz mesto Boise a spája najlepšie časti mestských parkov. Štyridsaťkilometrová trasa vznikla čiastočne aj z popudu zamedziť rastúcemu znečisteniu rieky a okolia. Projekt sa podaril a v súčasnosti je Greenbelt akousi výkladnou skriňou prírodného prostredia. Ľudia túto cestu používajú pre svižnú a zdravú cestu do práce, ale tiež ako možnosť, ako sa rýchlo vzdialiť mestskému ruchu a uniknúť do prírody.

Sawtooth

Pokiaľ sa budete chcieť dozvedieť niečo viac o Idahu, jeho súčasnosti a minulosti, navštívte Museum of Idaho, ktoré sa nachádza v centre mesta Idaho Falls. Inštitúcia uchováva okolo 25 tisíc rôznych artefaktov a exemplárov, ktoré odkazujú na najstaršiu históriu oblasti alebo sa vzťahujú k miestnej flóre, faune či kultúre. Každý rok sa sem pozrie zhruba 100 tisíc turistov. Múzeum je známe pre svoje otočné exponáty a veľmi hutné popisky.

Museum of Idaho

Niektoré z miestnych stálych expozícií zahŕňajú napríklad pohľad na pôvodných obyvateľov štátu, jednotriedky či dobrodružstvo azda najväčších amerických cestovateľov Lewisa a Clarka. Okrem iného múzeum každý rok usporadúva mnoho udalostí zameraných na deti alebo akcie známe ako „After Dark“ (Po zotmení), ktoré sa sústredia hlavne na dospelých (čiže 21 rokov a viac).

Idaho Falls

Na záver navštívime jeden z najväčších parkov v Idaho Falls. Tým je Tauthaus Park, ktorý je veľmi prívetivý pre rodiny s deťmi. Je tu mnoho stromov a zelene, baseballové ihriská či priestor, kde si môžete usporiadať trebárs aj piknik. Okrem toho sa v zábavnom parku, ktorý sa príznačne volá Funland, šmyknete na toboganoch a užijete si všemožné atrakcie. Tým hlavným je tu však zoo, kde majú domov zvieratá z celého sveta. Patria medzi ne levi, tučniaci alebo nádherné irbisy, čiže leopardy snežné.

GPS: 43°30'58.9"N 112°04'00.8"W

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Fredlyfish4, Fredlyfish4 (2), Fredlyfish4 (3), Jcarr29, ARLittleRock

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

USA, Idaho – výlety do prírody
Publikované: 24.5.2019
V minulých dieloch sme navštívili Montanu a dnes sa posunieme do susedného štátu, Idaha. Jeho celková plocha zaberá 216 000 km štvorcových. Pri tunajších 7 obyvateľoch na km štvorcový je hustota zaľudnenia dva a pol krát vyššia než v Montane.

USA, Idaho – Boise: zlatá horúčka
Publikované: 7.6.2019
Potato State. V druhom dieli o Idahu sme síce spomenuli alternatívny názov tohoto štátu, ale nevysvetlili ho.

USA, Montana – Little Big Horn a medvede
Publikované: 17.5.2019
Minulý a predminulý piatok sme vás zaviedli do štátu pod veľkým nebom, okúsili sme niečo z tej najvzdialenejšej histórie a pozreli sme sa na zub jedným z najstarších obyvateľov našej planéty – na dinosaury, ktorých fosílií sa v Montane našlo tak veľa, ako len na zopár ďalších miestach sveta.

USA, Montana – po stopách dinosaurov
Publikované: 10.5.2019
Montana je štát, ktorý si vás získa. Nádherná príroda, hviezdne nebo a milí ľudia. Môžete tu navštíviť mesto Ekalaka, ktoré je pomenované po dcére slávneho indiánskeho náčelníka Sediaceho býka. Rovno vám však prezradíme, že v Ekalake nejakú väčšiu prehliadku neplánujte. Na naše pomery to je skôr dedina. Žije tu okolo 300 obyvateľov.

USA, Montana – štát pod šírim nebom I
Publikované: 3.5.2019
V dnešnom cestovateľskom sprievodcovi vás zavedieme do amerického štátu Montana, skvelého miesta pre všetkých, ktorí si chcú odpočinúť od civilizácie a oddať sa prírode. Ako sa o chvíľu dočítate, nie nadarmo sa tento štát prezýva Big Sky Country, alebo doslovne krajina veľkého neba.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pestrá jeseň

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
Balance test a Balance Oil od spoločnosti ZINZINO
2. cena:
sada čokolád značky Lindt a vstupenky na prehliadku Velkopopovického pivovaru Kozel
3. cena:
Poukážka na dve vstupenky do talkshow SUPERMAMY
1. cena redakcie:
Darčekový poukaz pre 2 osoby na 2 noci vrátane raňajok na Chate Magurka v Nízkych Tatrách
2. cena redakcie:
Hniezdo pre bábätko od ZUZ made with love
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

20.10.2019
Martinský cestovateľský festival – Bez hraníc sa uskutoční v poradí už deviaty raz, a to v termíne 6. až 9. novembra 2019. Festival opäť prinesie zaujímavé prednášky o cestovaní, ľuďoch, kultúre i prírode.
19.10.2019
Jednou z hlavných kultúrnych udalostí tohto roku na Pražskom hrade je výstava venovaná českému a rímskemu kráľovi Václavovi IV. a umeniu jeho doby, ktorú môžete navštíviť až do 3. novembra, a to denne od 10. do 18. hodiny.
18.10.2019
V sobotu 19. októbra prebieha v Národnom dome na Vinohradoch už VII.ročník veľtrhu a festivalu súčasnej fotografie – FOTOEXPO 2019, ktorý predstaví to najlepšie zo súčasnej fotografickej tvorby, fotografickej techniky a príslušenstva, ale hlavne množstvo inšpirácie a zábavy.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ÍRSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 20. 10. 2019
sviatok:Vendelín
dnes:
nedeľa 20.10.
19 °C
zajtra:
pondelok 21.10.
19 °C