www.infoglobe.sk » USA, Idaho – výlety do prírody

USA, Idaho – výlety do prírody

Publikované: 24.5.2019
V minulých dieloch sme navštívili Montanu a dnes sa posunieme do susedného štátu, Idaha. Jeho celková plocha zaberá 216 000 km štvorcových. Pri tunajších 7 obyvateľoch na km štvorcový je hustota zaľudnenia dva a pol krát vyššia než v Montane.

V Idahu žije 1,7 milióna obyvateľov, z čoho drvivú väčšinu (vyše 90%) tvoria belosi, najväčšou menšinou sú indiáni, ktorých tu žije približne 20 tisíc. Najviac ľudí (okolo štvrť milióna) žije v hlavnom meste Boise City.

Dnes vás zavedieme do krásnych prírodných kútov. Ako prvé navštívime údolie Sun Valley, do ktorého jazdia lyžiari z celej Ameriky. K dispozícii tu majú 13 lanoviek a 800 hektárov zjazdoviek. Pokiaľ ale uprednostňujete skôr bežky, tak vás môžeme smelo odkázať do Nordic Center, kde si môžete nielen zabežkovať, ale si tiež požičať snežnice. V lete si tu zas môžete užiť pešiu turistiku, jazdiť na horských bicykloch alebo zažiť nejaké iné dobrodružstvo pod šírym nebom.

Sun Valley

Ďalším pekným miestom je hotel Shore Lodge v McCalle, čo je ďalšie obľúbené letovisko v Idahu. Určite vás hneď uchváti krásne jazero a pohľad na hory, ktorý bude možno vo vás evokovať Švajčiarsko. Užijete si pohodlné ubytovanie, vyhrievaný bazén, vírivku, kino a dobré jedlo.

Idaho

Vo vašom itinerári by nemala chýbať ani lunárna krajina, ktorá vznikla vulkanickou činnosťou pred zhruba 2–15 tisíc rokomi. Na vyznačených trasách môžete vidieť, ako vyzerali pradávne lávové toky. Aj keď sa posledná erupcia odohrala pred dvoma miléniami, miestna oblasť, ktorá je vyhlásená za národnú pamiatku, je stále vulkanicky aktívna. Mimochodom, môžete tu preskúmať päť jaskýň, v ktorých sa vám uľaví od vysokých teplôt panujúcich na povrchu.

Snake River   Snake River

A nakoniec vás zavedieme do Pekelného kaňonu, Hell’s Canyon, ktorý sa nachádza v parku Wallowa-Whitman National Forest na severe Idaha. Viac než 150 kilometrov dlhý kaňon vytvorila rieka Snake River pozdĺž hranice so susednými štátmi Oregon a Washington. Pokiaľ si chcete kaňon čo najviac užiť, odporúčame okrem klasickej pešej túry aj jazdu na konskom chrbte. Pre dobrodružnejšie povahy však musíme zmieniť aj rafty na divokých vlnách rieky Snake River.

GPS: 43°40'16.7"N 114°22'05.2"W

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org, Wikimedia Commons: Levieuxchiendetalus, X-Weinzar, Greg L. Wright, Sam Beebe, Urban

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

USA, Montana – Little Big Horn a medvede
Publikované: 17.5.2019
Minulý a predminulý piatok sme vás zaviedli do štátu pod veľkým nebom, okúsili sme niečo z tej najvzdialenejšej histórie a pozreli sme sa na zub jedným z najstarších obyvateľov našej planéty – na dinosaury, ktorých fosílií sa v Montane našlo tak veľa, ako len na zopár ďalších miestach sveta.

USA, Idaho – raj pre vychádzky do prírody
Publikované: 31.5.2019
V dnešnom dieli o americkom štáte Idaho, ktorý sa nazýva tiež „Potato State“ (Zemiakový štát), začneme návštevou rekreačnej oblasti Sawtooth. Tá pokrýva oblasť 3 tisíc kilometrov štvorcových divokej prírody, ktorú si do sýtosti užijete na viac než tisíc kilometroch cestičiek a 40 vrcholkoch hôr, ktoré sa vypínajú nad 3 tisíc metrov nad morom.

USA, Idaho – Boise: zlatá horúčka
Publikované: 7.6.2019
Potato State. V druhom dieli o Idahu sme síce spomenuli alternatívny názov tohoto štátu, ale nevysvetlili ho.

USA, Montana – po stopách dinosaurov
Publikované: 10.5.2019
Montana je štát, ktorý si vás získa. Nádherná príroda, hviezdne nebo a milí ľudia. Môžete tu navštíviť mesto Ekalaka, ktoré je pomenované po dcére slávneho indiánskeho náčelníka Sediaceho býka. Rovno vám však prezradíme, že v Ekalake nejakú väčšiu prehliadku neplánujte. Na naše pomery to je skôr dedina. Žije tu okolo 300 obyvateľov.

USA, Montana – štát pod šírim nebom I
Publikované: 3.5.2019
V dnešnom cestovateľskom sprievodcovi vás zavedieme do amerického štátu Montana, skvelého miesta pre všetkých, ktorí si chcú odpočinúť od civilizácie a oddať sa prírode. Ako sa o chvíľu dočítate, nie nadarmo sa tento štát prezýva Big Sky Country, alebo doslovne krajina veľkého neba.

USA, Washington D.C. – hlavné mesto
Publikované: 10.9.2017
Medzi najnavštevovanejšie americké mestá dozaista patrí aj hlavné mesto Spojených štátov amerických a Federálneho dištriktu Kolumbia (dobové označenie USA) – Washington. My vás dnes pozveme k jeho prehliadke a spoločne navštívime rôzne pamätihodnosti, monumenty či zákutia.

USA: Washington, D.C. – prehliadka monumentu
Publikované: 30.6.2013
Washington, D. C. som navštívila v priebehu svojho dvojročného pobytu v USA a strávila som tu tri dni. Jeho návštevu som považovala za povinnosť – nielen vzhľadom k tomu, že sa jedná o hlavné mesto Spojených štátov, ale aj z dôvodu krátkej, po diaľnici ľahko dostupnej vzdialenosti od miesta svojho pobytu – New Yorku (cca 250 míľ/400 km).

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pestrá jeseň

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
Balance test a Balance Oil od spoločnosti ZINZINO
2. cena:
sada čokolád značky Lindt a vstupenky na prehliadku Velkopopovického pivovaru Kozel
3. cena:
Poukážka na dve vstupenky do talkshow SUPERMAMY
1. cena redakcie:
Darčekový poukaz pre 2 osoby na 2 noci vrátane raňajok na Chate Magurka v Nízkych Tatrách
2. cena redakcie:
Hniezdo pre bábätko od ZUZ made with love
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

15.10.2019
Šumavská príroda zaznamenala po viac ako sto rokoch výskyt pralesného bezstavovca – ploskáňa veľkého (Peltis grossa), 1,5 centimetra veľkého čierneho chrobáka, ktorý sa znovu objavil v národnom parku Šumava.
14.10.2019
V sobotu 19. októbra 2019 ožijú Pezinské vinohrady pod Starou horou lahodnými vínami, piknikovými lahôdkami aj uchu lahodiacou hudbou v obklopení pestrých farieb jesene.
13.10.2019
Známy cestovateľský portál aj tento rok vytvoril celosvetový rebríček tých najobľúbenejších leteckých spoločností, ktorý vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ÍRSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 15. 10. 2019
sviatok:Terézia
dnes:
utorok 15.10.
20 °C
zajtra:
streda 16.10.
15 °C