www.infoglobe.sk » USA, Montana – Little Big Horn a medvede

USA, Montana – Little Big Horn a medvede

Publikované: 17.5.2019
Minulý a predminulý piatok sme vás zaviedli do štátu pod veľkým nebom, okúsili sme niečo z tej najvzdialenejšej histórie a pozreli sme sa na zub jedným z najstarších obyvateľov našej planéty – na dinosaury, ktorých fosílií sa v Montane našlo tak veľa, ako len na zopár ďalších miestach sveta.

Dnes budeme v poznávaní tohoto nádherného kusu krajiny pokračovať, pretože, a to nám verte, rozhodne je tu čo objavovať! A z ďalekej histórie sa posunieme výraznepamätník Little Big Horn bližšie k súčasnosti, konkrétne do obdobia 19. storočia. V Montane sa totiž nachádza jeden z najznámejších pamätníkov v celých Spojených štátoch. Little Bighorn Battlefield National Monument je zasvätený bitke medzi armádou USA, konkrétne siedmym jazdným plukom, a kmeňmi Lakotov, Šajenov a Arapahov, ktorá sa odohrala v roku 1876.

Medzi indiánmi je táto bitka známa ako bitka na „mazľavej tráve“ a všeobecne sa tento stret nazýva Custerov posledný vzdor. Bitka, ktorá sa skončila porážkou americkej armády, sa odohrala pri rieke Little Bighorn. Spojené sily indiánov, ktorých viedli Splašený kôň a Hunkpapov Žlč, dosiahli drvivé víťazstvo. Veľká časť jednotiek podplukovníka Custera, vrátane Custera samotného a jeho dvoch bratov, synovca a švagra, padla v boji. Armáda zaznamenala straty 268 mŕtvych a 55 ťažko zranených.

miesto, kde skonal sám Custer

Samotný pamätník, ktorý vám vrelo odporúčam navštíviť, zahŕňa turistickú informačnú kanceláriu, múzeum, cintorín Custer National Cemetery, pamätník 7. kavalérie a samotné bojisko. Pokiaľ by sa vám zdalo, že na indiánov sa tak trochu zabudlo, pretože konieckoncov v 19. storočí sa završovalo dlhé obdobie vytláčania pôvodných obyvateľov z ich pôvodného územia, tak vás snáď trochu upokojí fakt, že aj im je tu venovaná pamiatka.

Custerov posledný vzdor

Históriu však na chvíľu nechajme históriou. Vzhľadom na to, že Montana je pomerne hornatý štát, núkajú sa tu rôzne aktivity spojené s horami. Tak napríklad práve tu sa nachádza jedno z najpopulárnejších miest, kam jazdia Američania lyžovať. Big Sky Montana sa pýši skvelými zjazdovkami, kde nie je núdza o sneh a navyše miestna kapacita pre lyžovanie je viac než úctyhodná – lanovky a vleky totiž dokážu každú hodinu „odbaviť“ vyše 38 tisíc lyžiarov. Samozrejmosťou je aj pestrá škála ubytovacích zariadení, reštaurácií a miest, kde si môžete po náročnej dennej lyžovačke odpočinúť a dobre sa zabaviť.

V neposlednom rade nám to nedá, aby sme vám neodporučili, ako spoznať miestnu faunu. Samozrejme na ňu môžete naraziť v tunajších lesoch, ale napríklad také stretnutie s medveďom Grizzly alebo vlkom by mohlo pre vás znamenať nechcenú dávku adrenalínu. Omnoho lepšie a bezpečnejšie je zájsť do Grizzly and Wolf Discovery Center, čo je organizácia, ktorá vytvorila pre tieto zvieratá útočisko, ktoré je otvorené pre verejnosť.

Grizzly and Wolf Discovery Center

Na tomto mieste sa tak o medveďoch a vlkoch dozviete snáď úplne všetko. No a najlepšie momenty zažijete, ak napríklad uvidíte, ako sa medvede šantia vo vode alebo ako vlky hlasno, obzvlášť ráno a večer, vyjú.

GPS: 44°58'50.8"N 107°38'48.2"W

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Winkelvi, Charles Marion Russell, Winkelvi (2), Sesamehoneytart, Edgar Samuel Paxson

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

USA, Montana – po stopách dinosaurov
Publikované: 10.5.2019
Montana je štát, ktorý si vás získa. Nádherná príroda, hviezdne nebo a milí ľudia. Môžete tu navštíviť mesto Ekalaka, ktoré je pomenované po dcére slávneho indiánskeho náčelníka Sediaceho býka. Rovno vám však prezradíme, že v Ekalake nejakú väčšiu prehliadku neplánujte. Na naše pomery to je skôr dedina. Žije tu okolo 300 obyvateľov.

USA, Idaho – výlety do prírody
Publikované: 24.5.2019
V minulých dieloch sme navštívili Montanu a dnes sa posunieme do susedného štátu, Idaha. Jeho celková plocha zaberá 216 000 km štvorcových. Pri tunajších 7 obyvateľoch na km štvorcový je hustota zaľudnenia dva a pol krát vyššia než v Montane.

USA, Idaho – raj pre vychádzky do prírody
Publikované: 31.5.2019
V dnešnom dieli o americkom štáte Idaho, ktorý sa nazýva tiež „Potato State“ (Zemiakový štát), začneme návštevou rekreačnej oblasti Sawtooth. Tá pokrýva oblasť 3 tisíc kilometrov štvorcových divokej prírody, ktorú si do sýtosti užijete na viac než tisíc kilometroch cestičiek a 40 vrcholkoch hôr, ktoré sa vypínajú nad 3 tisíc metrov nad morom.

USA, Montana – štát pod šírim nebom I
Publikované: 3.5.2019
V dnešnom cestovateľskom sprievodcovi vás zavedieme do amerického štátu Montana, skvelého miesta pre všetkých, ktorí si chcú odpočinúť od civilizácie a oddať sa prírode. Ako sa o chvíľu dočítate, nie nadarmo sa tento štát prezýva Big Sky Country, alebo doslovne krajina veľkého neba.

USA, Washington D.C. – hlavné mesto
Publikované: 10.9.2017
Medzi najnavštevovanejšie americké mestá dozaista patrí aj hlavné mesto Spojených štátov amerických a Federálneho dištriktu Kolumbia (dobové označenie USA) – Washington. My vás dnes pozveme k jeho prehliadke a spoločne navštívime rôzne pamätihodnosti, monumenty či zákutia.

USA: Washington, D.C. – prehliadka monumentu
Publikované: 30.6.2013
Washington, D. C. som navštívila v priebehu svojho dvojročného pobytu v USA a strávila som tu tri dni. Jeho návštevu som považovala za povinnosť – nielen vzhľadom k tomu, že sa jedná o hlavné mesto Spojených štátov, ale aj z dôvodu krátkej, po diaľnici ľahko dostupnej vzdialenosti od miesta svojho pobytu – New Yorku (cca 250 míľ/400 km).

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pestrá jeseň

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
Balance test a Balance Oil od spoločnosti ZINZINO
2. cena:
sada čokolád značky Lindt a vstupenky na prehliadku Velkopopovického pivovaru Kozel
3. cena:
Poukážka na dve vstupenky do talkshow SUPERMAMY
1. cena redakcie:
Darčekový poukaz pre 2 osoby na 2 noci vrátane raňajok na Chate Magurka v Nízkych Tatrách
2. cena redakcie:
Hniezdo pre bábätko od ZUZ made with love
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

20.10.2019
Martinský cestovateľský festival – Bez hraníc sa uskutoční v poradí už deviaty raz, a to v termíne 6. až 9. novembra 2019. Festival opäť prinesie zaujímavé prednášky o cestovaní, ľuďoch, kultúre i prírode.
19.10.2019
Jednou z hlavných kultúrnych udalostí tohto roku na Pražskom hrade je výstava venovaná českému a rímskemu kráľovi Václavovi IV. a umeniu jeho doby, ktorú môžete navštíviť až do 3. novembra, a to denne od 10. do 18. hodiny.
18.10.2019
V sobotu 19. októbra prebieha v Národnom dome na Vinohradoch už VII.ročník veľtrhu a festivalu súčasnej fotografie – FOTOEXPO 2019, ktorý predstaví to najlepšie zo súčasnej fotografickej tvorby, fotografickej techniky a príslušenstva, ale hlavne množstvo inšpirácie a zábavy.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ÍRSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 20. 10. 2019
sviatok:Vendelín
dnes:
nedeľa 20.10.
19 °C
zajtra:
pondelok 21.10.
19 °C