www.infoglobe.sk » USA, Montana – štát pod šírim nebom I

USA, Montana – štát pod šírim nebom I

Publikované: 3.5.2019
V dnešnom cestovateľskom sprievodcovi vás zavedieme do amerického štátu Montana, skvelého miesta pre všetkých, ktorí si chcú odpočinúť od civilizácie a oddať sa prírode. Ako sa o chvíľu dočítate, nie nadarmo sa tento štát prezýva Big Sky Country, alebo doslovne krajina veľkého neba.

Jedná sa o štvrtý najväčší štát na území USA. Táto informácia sama o sebe vám však asi príliš nepovie. Možno vám pre kontext pomôže zmieniť, že štát pokrýva plochu 380 tisíc kilometrov štvorcových. Pokiaľ by sa Montana nachádzala v Európe, išlo by o siedmu najväčšiu európsku krajinu, a to hneď za Ruskom, Ukrajinou, Francúzskom, Španielskom, Švédskom a Nórskom.

Veľkým kontrastom k rozlohe je celková populácia štátu, ktorá dosahuje len jediný milión obyvateľov, čo je menej než má Praha. Spojené štáty americké pritom obýva až 327 miliónov ľudí. No treba spomenúť, že ročne tento štát navštívi približne 13 miliónov turistov.

Montana

Významnú zložku miestnej ekonomiky tvoria pivovary, ktorých tu vyrástlo ako húb po daždi. Najstarší z nich, Gilbert Brewery, bol založený už v roku 1863, ešte 25 rokov pred tým, než sa z Montany stal oficiálne štát. S veľkou pravdepodobnosťou sa jednalo o úplne prvý pivovar na území tohto štátu. No v roku 1974 bol tento podnik zatvorený.

Dnes tu pôsobí neuveriteľných 2 822 pivovarov a minipivovarov. Aby ste mali predstavu, tak pre porovnanie napr. v ČR ich je asi tisíc. Pivo sa teda v Montane teší obrovskej popularite, takže pri návšteve rozhodne degustujte, aj keď počítajte s tým, že v USA je pivo citeľne drahšie než u nás.

Hlavné mesto sa volá Helena a bolo založené v období zlatej horúčky v 19. storočí. Zlatokopovia vykutali zlato v hodnote miliárd dolárov, takže Helena sa rýchlo vyhupla medzi najbohatšie mestá v Amerike. Na konci 80. rokov 19. storočia tu žilo prinajmenšom 50 dolárových milionárov, teda viac než kdekoľvek inde na svete.

katedrála   katedrála

Nájdete tu štvrť vo viktoriánskom slohu. Okrem toho by vám pri návšteve Heleny isto nemala uniknúť miestna katedrála, ktorá bola postavená v roku 1908 podľa vzoru viedenského kostola Votivkirche.

V roku 1935 však tento štát postihla séria zemetrasení a ani táto katedrála neunikla výraznému poškodeniu. Južná veža bola takmer zničená. No našťastie došlo k jej rekonštrukcii a samotné veže boli vystužené, aby sa pri prípadnom budúcom zemetrasení zabránilo katastrofe.

Kapitol   Kapitol

Okrem katedrály je zaujímavou budovou aj miestny Kapitol, kde sídli štátna legislatíva. Budova bola postavená v období medzi rokmi 1896 a 1902. Vo vnútri Kapitolu na vás isto zapôsobia jeho masívne kopule so štyrmi kruhovými maľbami, ktoré znázorňujú štyri najdôležitejšie archetypy späté s ranou históriou štátu – indián, prieskumník, ktorý je zároveň lovcom kožušín, zlatokop a kovboj.

Helena je však hlavne miestom, odkiaľ sa dajú podnikať zaujímavé výlety po okolí. 

GPS: 46°35'26.2"N 112°01'58.8"W

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Parkerdr, Martin Kraft, SWD, Lee Zurligen, Montanabw, Galaksiafervojo

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

USA, Washington D.C. – hlavné mesto
Publikované: 10.9.2017
Medzi najnavštevovanejšie americké mestá dozaista patrí aj hlavné mesto Spojených štátov amerických a Federálneho dištriktu Kolumbia (dobové označenie USA) – Washington. My vás dnes pozveme k jeho prehliadke a spoločne navštívime rôzne pamätihodnosti, monumenty či zákutia.

USA, Montana – po stopách dinosaurov
Publikované: 10.5.2019
Montana je štát, ktorý si vás získa. Nádherná príroda, hviezdne nebo a milí ľudia. Môžete tu navštíviť mesto Ekalaka, ktoré je pomenované po dcére slávneho indiánskeho náčelníka Sediaceho býka. Rovno vám však prezradíme, že v Ekalake nejakú väčšiu prehliadku neplánujte. Na naše pomery to je skôr dedina. Žije tu okolo 300 obyvateľov.

USA, Montana – Little Big Horn a medvede
Publikované: 17.5.2019
Minulý a predminulý piatok sme vás zaviedli do štátu pod veľkým nebom, okúsili sme niečo z tej najvzdialenejšej histórie a pozreli sme sa na zub jedným z najstarších obyvateľov našej planéty – na dinosaury, ktorých fosílií sa v Montane našlo tak veľa, ako len na zopár ďalších miestach sveta.

USA, Idaho – výlety do prírody
Publikované: 24.5.2019
V minulých dieloch sme navštívili Montanu a dnes sa posunieme do susedného štátu, Idaha. Jeho celková plocha zaberá 216 000 km štvorcových. Pri tunajších 7 obyvateľoch na km štvorcový je hustota zaľudnenia dva a pol krát vyššia než v Montane.

USA, Idaho – raj pre vychádzky do prírody
Publikované: 31.5.2019
V dnešnom dieli o americkom štáte Idaho, ktorý sa nazýva tiež „Potato State“ (Zemiakový štát), začneme návštevou rekreačnej oblasti Sawtooth. Tá pokrýva oblasť 3 tisíc kilometrov štvorcových divokej prírody, ktorú si do sýtosti užijete na viac než tisíc kilometroch cestičiek a 40 vrcholkoch hôr, ktoré sa vypínajú nad 3 tisíc metrov nad morom.

USA: Washington, D.C. – prehliadka monumentu
Publikované: 30.6.2013
Washington, D. C. som navštívila v priebehu svojho dvojročného pobytu v USA a strávila som tu tri dni. Jeho návštevu som považovala za povinnosť – nielen vzhľadom k tomu, že sa jedná o hlavné mesto Spojených štátov, ale aj z dôvodu krátkej, po diaľnici ľahko dostupnej vzdialenosti od miesta svojho pobytu – New Yorku (cca 250 míľ/400 km).

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

24.2.2020
V poradí už 21. ročník medzinárodného festivalu horského filmu a dobrodružstva sa uskutoční od 25. do 29. marca 2020 v priestoroch CINEMAX Bory a nákupného centra Bory Mall v Bratislave.
23.2.2020
Nechajte sa uniesť horskou atmosférou a inšpirujúcimi prednáškami či filmami, ktoré budú počas festivalu Vysoké hory prebiehať v zasadačke Mestského úradu v Žiline, a to už v sobotu 7. marca 2020.
22.2.2020
Múzeum východných Čiech vás pozýva na výstavu unikátneho súboru gotického a ranorenesančného umenia tunajšieho regiónu od 13. do 16. storočia. Expozícia Uprostred Koruny českej ponúka vyše 400 umeleckých diel a pre návštevníkov bude prístupná do 28. júna 2020.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - UKRAJINA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 24. 2. 2020
sviatok:Matej
dnes:
pondelok 24.2.
7 °C
zajtra:
utorok 25.2.
11 °C