www.infoglobe.sk » USA, Montana – po stopách dinosaurov

USA, Montana – po stopách dinosaurov

Publikované: 10.5.2019
Montana je štát, ktorý si vás získa. Nádherná príroda, hviezdne nebo a milí ľudia. Môžete tu navštíviť mesto Ekalaka, ktoré je pomenované po dcére slávneho indiánskeho náčelníka Sediaceho býka. Rovno vám však prezradíme, že v Ekalake nejakú väčšiu prehliadku neplánujte. Na naše pomery to je skôr dedina. Žije tu okolo 300 obyvateľov.

Ekalaka

Návštevu mesta využite ako prestávku na vašich cestách a dajte si tu niečo pod zub. Je totiž možné, že tadeto budete prechádzať, pokiaľ sa vydáte po stopách dinosaurov na Montana Dinosaur Trail. Táto trasa totiž spája štrnásť múzeí, štátne parky a ďalšie atrakcie, ktoré sa všetky tematicky točia okolo týchto vyhynutých tvorov. Vieme o nich však len veľmi málo, a preto je táto trasa skvelou príležitosťou, ako sa aspoň to niečo málo dozvedieť zaujímavou formou.

Montana

Montana je totiž na objavovanie našej prehistórie ako stvorená, pretože práve v tomto štáte bádatelia objavili obrovské množstvo fosílií, pričom niektoré z nich boli pre paleontológiu zlomové. A navyše, koho z vás v detstve nefascinovali dinosaury?

Montana

Aby ste mali lepšiu predstavu o tom, čo vás čaká, zavedieme vás do niekoľkých múzeí. Príjemným spestrením výletu je prehistorický pas, ktorý isto ocenia predovšetkým menší dobrodruhovia. Pas totiž zahŕňa najzaujímavejšie exponáty, zaujímavé informácie o dinosauroch a samozrejme priestor na pečiatky. Keď sa vám podarí zozbierať všetkých 14, obdržíte zlatú pečať, diplom o absolvovaní trasy a tematické tričko. Pokiaľ by sa vám nepodarilo trasu zvládnuť na prvý raz a cítili by ste potrebu dokončiť ju, máte na to celých päť rokov.

lebky Pacycephalosaura

Ako prvé vás musíme zaviesť do múzea Carter County Museum. Prečo? Jedná sa o úplne prvú inštitúciu v Montane, ktorá verejnosti ukázala dinosaurie ostatky nájdené pred viac ako 100 rokmi. Tešiť sa môžete napríklad na to, že uvidíte kompletnú lebku Triceratopsa. Ale čaká na vás aj mláďa Tyranosaura rexa, Plesiosaurus a mnohé ďalšie druhy.

Great Plains Dinosaur Museum and Field Station je jedným z významnejších múzeí na trase. Okrem dinosaurích fosílií zahŕňajúcich Triceratopsa, Stegosaura a mnohé ďalšie druhy si môžete prehliadnuť aj fosílie prehistorických rastlín, bezstavovcov, korytnačiek alebo krokodílov.

Lambeosaurus

A do tretice musíme vyzdvihnúť H. Earl Clack Museum, ktoré vystavuje 75 miliónov rokov staré dinosaurie vajce a embrya „kačacieho dinosaura“ – Lambeosaura.

GPS: 45°53'35.1"N 104°32'57.6"W

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org, Wikimedia Commons: ДиБгд, J.B. Chandler, USDA NRCS, Tim Evanson, Martin Kraft, MONGO

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

USA, Montana – štát pod šírim nebom I
Publikované: 3.5.2019
V dnešnom cestovateľskom sprievodcovi vás zavedieme do amerického štátu Montana, skvelého miesta pre všetkých, ktorí si chcú odpočinúť od civilizácie a oddať sa prírode. Ako sa o chvíľu dočítate, nie nadarmo sa tento štát prezýva Big Sky Country, alebo doslovne krajina veľkého neba.

USA, Montana – Little Big Horn a medvede
Publikované: 17.5.2019
Minulý a predminulý piatok sme vás zaviedli do štátu pod veľkým nebom, okúsili sme niečo z tej najvzdialenejšej histórie a pozreli sme sa na zub jedným z najstarších obyvateľov našej planéty – na dinosaury, ktorých fosílií sa v Montane našlo tak veľa, ako len na zopár ďalších miestach sveta.

USA, Idaho – výlety do prírody
Publikované: 24.5.2019
V minulých dieloch sme navštívili Montanu a dnes sa posunieme do susedného štátu, Idaha. Jeho celková plocha zaberá 216 000 km štvorcových. Pri tunajších 7 obyvateľoch na km štvorcový je hustota zaľudnenia dva a pol krát vyššia než v Montane.

USA, Idaho – raj pre vychádzky do prírody
Publikované: 31.5.2019
V dnešnom dieli o americkom štáte Idaho, ktorý sa nazýva tiež „Potato State“ (Zemiakový štát), začneme návštevou rekreačnej oblasti Sawtooth. Tá pokrýva oblasť 3 tisíc kilometrov štvorcových divokej prírody, ktorú si do sýtosti užijete na viac než tisíc kilometroch cestičiek a 40 vrcholkoch hôr, ktoré sa vypínajú nad 3 tisíc metrov nad morom.

USA, Washington D.C. – hlavné mesto
Publikované: 10.9.2017
Medzi najnavštevovanejšie americké mestá dozaista patrí aj hlavné mesto Spojených štátov amerických a Federálneho dištriktu Kolumbia (dobové označenie USA) – Washington. My vás dnes pozveme k jeho prehliadke a spoločne navštívime rôzne pamätihodnosti, monumenty či zákutia.

USA: Washington, D.C. – prehliadka monumentu
Publikované: 30.6.2013
Washington, D. C. som navštívila v priebehu svojho dvojročného pobytu v USA a strávila som tu tri dni. Jeho návštevu som považovala za povinnosť – nielen vzhľadom k tomu, že sa jedná o hlavné mesto Spojených štátov, ale aj z dôvodu krátkej, po diaľnici ľahko dostupnej vzdialenosti od miesta svojho pobytu – New Yorku (cca 250 míľ/400 km).

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pestrá jeseň

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
Balance test a Balance Oil od spoločnosti ZINZINO
2. cena:
sada čokolád značky Lindt a vstupenky na prehliadku Velkopopovického pivovaru Kozel
3. cena:
Poukážka na dve vstupenky do talkshow SUPERMAMY
1. cena redakcie:
Darčekový poukaz pre 2 osoby na 2 noci vrátane raňajok na Chate Magurka v Nízkych Tatrách
2. cena redakcie:
Hniezdo pre bábätko od ZUZ made with love
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

15.10.2019
Šumavská príroda zaznamenala po viac ako sto rokoch výskyt pralesného bezstavovca – ploskáňa veľkého (Peltis grossa), 1,5 centimetra veľkého čierneho chrobáka, ktorý sa znovu objavil v národnom parku Šumava.
14.10.2019
V sobotu 19. októbra 2019 ožijú Pezinské vinohrady pod Starou horou lahodnými vínami, piknikovými lahôdkami aj uchu lahodiacou hudbou v obklopení pestrých farieb jesene.
13.10.2019
Známy cestovateľský portál aj tento rok vytvoril celosvetový rebríček tých najobľúbenejších leteckých spoločností, ktorý vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ÍRSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 15. 10. 2019
sviatok:Terézia
dnes:
utorok 15.10.
20 °C
zajtra:
streda 16.10.
14 °C