www.infoglobe.sk » USA, Idaho – Boise: zlatá horúčka

USA, Idaho – Boise: zlatá horúčka

Publikované: 7.6.2019
Potato State. V druhom dieli o Idahu sme síce spomenuli alternatívny názov tohoto štátu, ale nevysvetlili ho.

V roku 2002 boli totiž zemiaky označené za oficiálnu zeleninu štátu Idaho. Vďaka miestnej bohatej vulkanickej pôde, vode z topiaceho sa snehu v miestnych horách, čistému vzduchu, slnečným dňom a chladným nociam vznikajú ideálne podmienky pre pestovanie vysoko kvalitných zemiakov. Američania zemiaky milujú. Ročne ich v rôznych formách skonzumujú približne 70 kilogramov na hlavu!

stará väznica

Zemiaky pôvodne pochádzajú z južného Peru a v Andách ich v súčasnosti existuje okolo 3 tisíc druhov. Po celom svete môžete ochutnať až približne 5 tisíc druhov zemiakov. Anglické označenie pre zemiaky – potato – pochádza zo španielskeho patata, čo pochádza zo slova potatl z mayského jazyka nahuatl. Do Európy sa zemiaky dostali približne v polovici 16. storočia a od tej doby rástol ich význam ako jednej z hlavných poľnohospodárskych plodín. České slovo brambora je zrejme skomoleninou názvu Brandenbursko (česky Braniborsko), zem, odkiaľ sa do Čiech zemiaky dostali.

väznica

V dnešnom dieli sa budeme venovať poznávaniu hlavného mesta – Boise. To bolo založené v období zlatej horúčky na začiatku 19. storočia. Jedným z turisticky najvďačnejších miest je stará väznica Old Idaho Penitentiary alebo Old Pen, ktorá fungovala viac než sto rokov. Väznica pozostáva z 30 budov, v ktorých sú dnes čiastočne umiestnené exponáty. Návštevníci tu môžu na vlastné oči vidieť cely, šibenicu alebo samotku. Vo väznici sa dnes konajú rôzne akcie tak trochu morbídneho charakteru. Napríklad sa môžete stať súčasťou paranormálneho vyšetrovania alebo prejsť miestny cintorín.

Kapitol

Ďalej vás zavedieme do budovy Kapitolu. Stavebné práce boli zahájené v roku 1905 a budova bola dokončená o 15 rokov neskôr. Ako materiál bol použitý miestny pieskovec a mramor z Aljašky, Vermontu a Talianska. Na vrchole kopule stojí 150centimetrová socha zlatého orla. Komentovaná prehliadka vo vnútri Kapitolu, ktorú rozhodne odporúčame, vás bližšie zoznámi s jeho históriou a zaujímavosťami.

snemovňa

K ďalším zaujímavým miestam v Boise patrí pamätník ľudských práv zasvätený Anne Frankovej, ktorý do kameňa zvečňuje šesť desiatok citátov významných osôb ľudských dejín. Súčasťou pamätníku je aj bronzová socha Anny Frankovej a záhrada so stromami a kvetinami z celého sveta alebo so sochami najvýznačnejších osôb, ktoré bojovali za ľudské práva.

socha Anny Frankovej v Boise

Poslednou zastávkou je World center for Birds of Prey, miesto zasvätené dravým vtákom (najmä sokolom, kondorom alebo orlom) propagujúce ich prepustenie do prírody. Na tomto mieste sa o dravcoch dozviete úplne všetko a uvidíte ich zblízka lietať.

GPS: 43°33'59.6"N 116°13'22.6"W

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org, Wikimedia Commons: Eric Friedebach, Eric Friedebach (2), JSquish, Frank Schulenburg, Kencf0618

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

USA, Idaho – raj pre vychádzky do prírody
Publikované: 31.5.2019
V dnešnom dieli o americkom štáte Idaho, ktorý sa nazýva tiež „Potato State“ (Zemiakový štát), začneme návštevou rekreačnej oblasti Sawtooth. Tá pokrýva oblasť 3 tisíc kilometrov štvorcových divokej prírody, ktorú si do sýtosti užijete na viac než tisíc kilometroch cestičiek a 40 vrcholkoch hôr, ktoré sa vypínajú nad 3 tisíc metrov nad morom.

USA, Idaho – výlety do prírody
Publikované: 24.5.2019
V minulých dieloch sme navštívili Montanu a dnes sa posunieme do susedného štátu, Idaha. Jeho celková plocha zaberá 216 000 km štvorcových. Pri tunajších 7 obyvateľoch na km štvorcový je hustota zaľudnenia dva a pol krát vyššia než v Montane.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pestrá jeseň

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
Balance test a Balance Oil od spoločnosti ZINZINO
2. cena:
sada čokolád značky Lindt a vstupenky na prehliadku Velkopopovického pivovaru Kozel
3. cena:
Poukážka na dve vstupenky do talkshow SUPERMAMY
1. cena redakcie:
Darčekový poukaz pre 2 osoby na 2 noci vrátane raňajok na Chate Magurka v Nízkych Tatrách
2. cena redakcie:
Hniezdo pre bábätko od ZUZ made with love
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

14.10.2019
V sobotu 19. októbra 2019 ožijú Pezinské vinohrady pod Starou horou lahodnými vínami, piknikovými lahôdkami aj uchu lahodiacou hudbou v obklopení pestrých farieb jesene.
13.10.2019
Známy cestovateľský portál aj tento rok vytvoril celosvetový rebríček tých najobľúbenejších leteckých spoločností, ktorý vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
12.10.2019
Ešte tento rok začne Olomoucký kraj s rekonštrukciou červeného kostola v Olomouci, ktorý stojí na triede Slobody medzi Tylovou a Bezručovou ulicou. V roku 1957 bol odsvätený a teraz sa zmení na miesto určené pre koncerty, prednášky, výstavy a kaviareň.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ÍRSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 14. 10. 2019
sviatok:Boris
dnes:
pondelok 14.10.
17 °C
zajtra:
utorok 15.10.
20 °C