www.infoglobe.sk » Taliansko, Dolomity – ako som prepadla ich kúzlu III.

Taliansko, Dolomity – ako som prepadla ich kúzlu III.

Publikované: 27.9.2015
Kvôli zlému počasiu sa vydávame do múzea horolezca Reinholda Messnera – Firmian, ktoré bolo otvorené v roku 2006 na hrade Sigmundskron. Musím uznať, že priestory hradu sú pre tému histórie horolezectva veľmi vhodné.

Nájdete tu veľa predmetov, ktoré Messner pozbieral počas svojho života. Veľká časť expozície je venovaná histórii horolezectva, ďalej sa zoznámite s úspešnými horolezcami, ale aj s tými, ktorí svoj život obetovali horám. Môžete si tu prehliadnuť, ako sa postupne menilo vybavenie expedícií – to akú výstroj mali horolezci predtým, je až neuveriteľné.

veža Firmianna hrade Firmian

kaviareň na hrade Firmianvybavenie horolezca

Práve pri našej návšteve tu R. Messner pripravuje oslavu svojich 70. narodenín a mne sa podarí ho dokonca zhliadnuť.

R. Messner

Na záver dňa sa ešte zastavíme v hlavnom meste regiónu – v Bolzane, ktoré nás zaujme hlavne svojou architektúrou.

Dolomity sú krásne, a tak všetko strašne rýchlo uteká. Pred nami je posledný deň, posledná túra a tiež krásny okruh v oblasti Tre Cime di Lavaredo. Symbolom Dolomitov sú bez pochýb tri Lavaredské skalné štíty - Cima Grande, Cima Ovest a Cima Piccola. Tieto tri „zuby“, ako sa im tiež hovorí, lákajú turistov v zime aj v lete.

Lavaredské štíty

Autobus nás všetkých odváža do dedinky Moso Moos, ktorá je východiskovým bodom. Bohužiaľ počasie dnes nie je úplne najlepšie. Je zatiahnuté, viditeľnosť slabšia. Z parkoviska prechádzame okolo rozľahlej lúky a mierime do reštaurácie – príjemný začiatok výstupu. Pri kochaní sa prírodou nám sprievodkyňa oznámila, aké nástrahy budeme dnes prekonávať – základné prevýšenie je 800 m. Priznám sa, že som netušila, čo to obnáša. Vyrazila som zle vybavená a už po chvíľke som na konci výpravy, vôbec nestíham držať tempo. Našťastie sa ale ku mne pripojí malá skupinka, vďaka ktorej sa mi ide hneď lepšie. Výstup zvládam aj vďaka trekovým paličkám, na ktoré nedám dopustiť.

chata Rifugio A. Locatelli a Lavaredské štíty

Začínam vnímať okolie a užívam si pohľad na krajinu. Cesta sa mierne kľukatí a ja pred každou zákrutou dúfam, že za ňou je už vrchol. Našťastie po chvíli stojíme pred chatou, ale to je bohužiaľ jediné , čo je vidieť. Cez hmlu na tie impozantné skalné štíty ani náhodou nevidíme. Ale neprepadám beznádeji a idem si na chvíľu sadnúť do chaty, kde už je časť našej skupiny.

Celý čas starostlivo sledujem, čo sa deje za oknami a naraz, div sa svetu, mraky sa rozplynuli a ja si konečne môžem užiť pohľad na Tre Cime. Stálo to za to! Okamžite schytím fotoaparát a idem loviť ten najkrajší snímok. Kúsok od reštaurácie je malý kostolík, odtiaľ sú zábery obzvlášť vydarené. Taktiež pohľad od chaty je zaujímavý, to pre zmenu môžem pozorovať Torre di Toblin (2617 m n. m.) a Paterno (2744 m n. m.), ktoré sa týčia priamo za ňou. Oba sú častým cieľom zdatných turistov, ktorí ich pomocou lán a rebríkov zdolávajú.

pod chatou Rifugio A. LocatelliTre Cime – panoráma

Ja som svoj vrchol už dnes dosiahla. Tri štíty sa nám ukázali naozaj len krátko, kazí sa počasie a je treba vydať sa rovnakou cestou späť. Pomaly klesáme, niekedy jednoduchým, inokedy náročnejším terénom. Dážď je chvíľami intenzívnejší, kamene kĺžu, je potrebná veľká opatrnosť. Fotím len sporadicky, skôr sa snažím dodržať určité tempo a vrátiť sa včas k nášmu príjemnému štartovaciemu miestu – chate Fondo Valle. Kúsok pred ňou narazím na časť skupinky, ktorá absolvovala celú trasu, nasleduje krátka zastávka na malé občerstvenie a už rýchlo do autobusu, keďže máme pred sebou nočný návrat do ČR.

Jedno je mi jasné, návšteva Dolomitov to určite nebola posledná!

GPS: 46°37'06.5"N 12°18'18.0"E

 

Text a foto: Magdaléna Radostová

Preklad: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Taliansko: Najobľúbenejšie lyžiarske strediská
Publikované: 1.12.2019
Premýšľate, ktoré lyžiarske stredisko v Taliansku si vyberiete pre svoju zimnú dovolenku? Poradíme vám, ktoré miesta dlhodobo patria k najobľúbenejším a najnavštevovanejším. Prezradíme vám tiež, prečo to tak je.

Taliansko: Marmolada – kráľovná Dolomitov – VIDEO
Publikované: 25.9.2018
I keď Dolomity nie sú najvyššie, mnoho ľudí sa zhodne, že ide o najkrajšiu časť talianskych Álp. Pre mňa určite. Pokiaľ túto oblasť navštívite v ktoromkoľvek ročnom období, určite nevynechajte ich najvyššiu horu, Marmoladu.

Taliansko, Dolomity – ako som prepadla ich kúzlu I.
Publikované: 13.9.2015
V minulom roku som sa zoznámila s fajn ľuďmi, ktorí cestujú nielen po Českej republike, ale aj po celom svete. Tentokrát sa chystali do Dolomitov a mňa vzali so sebou...

Taliansko: Val di Fiemme a stredisko Latemar – VIDEO
Publikované: 14.4.2015
Právom jedna z najobľúbenejších oblastí talianskych Dolomitov a v posledných rokoch tiež doslova magnet pre českých a slovenských lyžiarov. Val di Fiemme je totiž jednoducho ideálnym miestom na pohodovú dovolenku takmer v akejkoľvek časti roku, a to i pre tých Čechov a Slovákov, ktorí si nie sú príliš istí cudzími jazykmi.

Taliansko, Dolomity – ako som prepadla ich kúzlu II.
Publikované: 20.9.2015
Máme tu druhý deň našej výpravy do Dolomitov a čaká nás priesmyk Passo Pordoi (2 239 m n. m.) a tých zdatnejších aj zdolanie vrcholu Piz Boe (3 115 m n. m.). Počasie nám opäť praje, takže hurá na lanovku smer vrchol Sass Pordoi (2 950 m n. m.).

Taliansko, Bolzano – Ötziho mesto I.
Publikované: 14.8.2015
Bolzano je centrom autonómneho regiónu Tridentsko-Horná Adiža. Za štyri roky tomu bude sto rokov, čo Taliansko túto oblasť, predtým patriacu Rakúsko-Uhorsku a jeho predchodcom, anektovala. Pod rakúsko-uhorskou vládou sa región nazýval Deutschsüdtirol.

Taliansko, Bolzano - Ötziho mesto II.
Publikované: 21.8.2015
Malebné veľkomesto, aj keď tieto dve slová k sebe príliš nesedia, v prípade Bolzana je jeho šarm zrejmí.

Taliansko: Alpentrip II. - Brennerom do Južného Tirolska
Publikované: 19.8.2012
Druhá časť cesty nás zavedie cez Brennerský priesmyk do Južného Tirolska, za červeným vínom, pálenkou a spomienkou na K. H. Borovského.

Taliansko: Alpentrip III. - Návšteva u ľadového muža
Publikované: 26.8.2012
Tretie pokračovanie našej cesty po Alpách venujeme mestu Bolzano, ktorého najväčšou atrakciou sa stala postava muža z doby medenej, ktorého ostatky sú spolu s nadmieru zaujímavou výstavou súčasťou expozície Juhotirolského archeologického múzea.

Taliansko: Alpentrip IV. - Trento
Publikované: 2.9.2012
Dnes nás čaká menšie zastavenie v meste, ktoré však z bežných cestovateľov navštívi len skutočný obdivovateľ sakrálnej architektúry. Bude to zastávka v meste, kde sa spája stredoeurópske a talianske kultúrne dedičstvo.

Taliansko: Alpentrip V. - Lago di Garda II.
Publikované: 16.9.2012
V druhom pokračovaní našej zastávky pri známom severotalianskom jazere sa budeme viac venovať ľahkej horskej turistike než vodným radovánkam či horolezeckému dobrodružstvu, o ktoré tu ale tiež rozhodne nie je núdza.

Taliansko: Alpentrip VI. – Verona
Publikované: 30.9.2012
Vyskytnúť sa na severe Talianska a nenavštíviť Veronu, by bol doslova hriechom. Na ceste do Benátok rozhodne niet zaujímavejšieho miesta, kde stráviť pár hodín, urobiť si krátku prechádzku, dať si kávu či úchvatnú zmrzlinu.

Taliansko: Alpentrip V. - Lago di Garda III.
Publikované: 23.9.2012
Už siedmou časťou pokračuje naša cesta po alpských krajinách, a to sme na ňu vyrazili iba pred necelým týždňom. Dnes sa opäť vydáme na cestu, ktorá nás cez východný breh jazera zavedie do letoviska Sirmione v najjužnejšej časti Lago di Garda, aby sme ďalej cez Veronu dorazili až do Benátok.

Talianska: Alpentrip VIII. - Stratení v Benátkach I.
Publikované: 7.10.2012
Miesto, ktorému kúzlu musí podľahnúť každý, kto sa trebárs len na pár hodín túla krivoľakými uličkami nad kanálmi tohto jedinečného mesta. O to viac, keď sa v ňom regulárne stratíte, ako sa to podarilo nám.

Taliansko: Alpentrip V. - Lago di Garda I.
Publikované: 9.9.2012
Lago di Garda - akési synonymum aktívnej dovolenky, ktorá každoročne láka státisíce turistov do jednej z najatraktívnejších alpských lokalít, kde si na svoje prídu predovšetkým milovníci všetkých druhov horskej turistiky, cyklistiky i windsurfingu.


Súvisiaca fotogaléria

Jeseň v talianskych Dolomitoch
Tí, ktorí už dávno objavili Dolomity a kraj Alta Badia, vedia, že okrem vynikajúcich podmienok na...


Súvisiace video

Taliansko: Marmolada – kráľovná Dolomitov
Dolomity sú podľa mnohých návštevníkov tou najkrajšou časťou talianskych Álp. Dnes sa spolu s nam...

 
Taliansko: Val di Fiemme a stredisko Latemar
Val di Fiemme je jednou z najobľúbenejších a zároveň najdostupnejších oblastí v celých talianskyc...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Náučné prechádzky

30. 4. – 30. 6. 2021
1. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
2. cena:
Sada vitamínov pre Vaše zdravie + respirátory FFP2
3. cena:
Dobrodružné fantasy - Linda a kľúč od Andary
1. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
2. cena redakcie:
Exkluzívna kolekcia mini dámskych vôní VERSACE
3. cena redakcie:
Knižná publikácia Bratislava známa - neznáma z rodinného vydavateľstva Dajama

Aktuality:

19.6.2021
Rovnako ako vlani podporí hlavné mesto Praha cestovný ruch programom V Prahe ako doma. A ako to funguje?
16.6.2021
Kráľ Žigmund, krátko po nástupe na uhorský trón, musí zachrániť svoju manželku kráľovnú Máriu z chorvátskeho zajatia. Vyzbieraním výkupného poverí svojho verného vojvodu Stibora zo Stiboríc. Pomôžte aj vy Stiborovi. Vyrazte na štyri jeho hrady Uhrovec, Beckov, Čachtice a Plavecký hrad. Razte Žigmundove dukáty a osloboďte kráľovnú Máriu zo zajatia.

15.6.2021
Sedačková lanová dráha Solisko Expres na Štrbskom Plese vo Vysokých Tatrách sa stala prvou osobnou lanovkou na Slovensku vybavenou špeciálnymi ochrannými prvkami, ktoré by mali zabrániť kolíziám s prelietajúcim vtáctvom.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST na Slovensku:

TOP 5 MIEST na Slovensku

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Martin - hlavné mesto kultúry Slovákov

Bratislava - malé veľké mesto

Košice – unikátna metropola východného Slovenska

Banská Štiavnica: starobylá kráska v lone prírody

Trenčín – majestátny hrad nad Váhom

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 19. 6. 2021
sviatok:Alfréd
dnes:
sobota 19.6.
31 °C
zajtra:
nedeľa 20.6.
32 °C