www.infoglobe.sk » Taliansko: Alpentrip II. - Brennerom do Južného Tirolska

Taliansko: Alpentrip II. - Brennerom do Južného Tirolska

Publikované: 19.8.2012
Druhá časť cesty nás zavedie cez Brennerský priesmyk do Južného Tirolska, za červeným vínom, pálenkou a spomienkou na K. H. Borovského.

Je skoro ráno, z vôd jazera Achensee stúpa hmla a pred nami je dlhá cesta, cieľom ktorej je talianske jazero Lago di Garda. Naše putovanie má však jednu významnú zastávku, severotalianske Bolzano, nachádzajúce sa zhruba v polovici 300 kilometrovej cesty, plánovanej na tento deň.

Na tejto trase nás čaká aj viac než frekventovaný prejazd Brennerského priesmyku, ktorý je každoročným dovolenkovým postrachom vodičov z celej Európy. Passo del Brennero, ako znie jeho taliansky názov, oddeľuje Štubajské Alpy a Zillertalské Alpy v nadmorskej výške okolo 1500 metrov. Tento prieťah medzi juhom a severom Álp bol vďaka svojej dobrej dostupnosti už od dôb starovekého Ríma hojne využívanou obchodnou cestou. Prvá oficiálna cesta tu viedla už v roku 1772 a o sto rokov neskôr potom pribudla aj železnica. Takmer presne 200 rokov po prvej ceste tu bol otvorený tak známy diaľničný ťah A22 s mostom Europabrücke, ktorý je so svojou výškou 192 metrov jedným z najvyšších v Európe. Kto prešiel túto cestu za dažďa či plnej prázdninovej premávky, isto túto časť radšej preskočí, pretože jazda úzkym koridorom so zvodidlami vo výške očí a nepretržitou kolónou kamiónov či karavanov nepatrí práve ku ktovieakým vodičským zážitkom…

Od Brenneru diaľnica A22 stále klesá, vedie malebnými alpskými údoliami s množstvom romantických hrádkov a tvrdzí, strážiacich bývalú obchodnú cestu a dnes útulné vinohrady, ktorých úroda snáď ani nemôže byť iná, než vynikajúca. Chladnejšia horská klíma sa tu už často strieda s horúcimi slnečnými dňami, čo prospieva hlavne odolnejším červeným odrodám, z ktorých potom vzniká viac ako 25 druhov prevažne suchých vín, pričom každá odroda má svoju špecifickú mikroklímu a terroir (geografická jedinečnosť vína).

Okrem vín je Južné Tirolsko tiež domovom Schnappsu, nám tak známej ovocnej pálenky, ktorá je tu viac medicínou, než konzumným alkoholom. Výroba tohto sofistikovaného destilátu prešla z pôvodných salašov a statkov do veľkovýrobní a miest, ale ani to jej neubralo z pradávnych tradícii a obľuby tohto hrejivého moku, ktorý si väčšina turistov aj privezie domov ako chutný suvenír v podobe lahodnej Grappy, vyrábanej taktiež z mnohých rozličných vínnych odrôd, dávajúcich tomuto nápoju svoju špecifickú jemnosť a iskru.

Keď vidím tento krásny kút zeme, hovorím si: „Tak tu by som chcel dožiť…“ Teda samozrejme nie na miestach krkolomnej diaľnice, ktorá sa ako had vinie údoliami k mestám Bolzano, Trento a…Bressanone. Mnohým tento taliansky názov posledného zmieneného mestečka nič moc nehovorí, ale možno vám napovie nemecký variant mena, teda Brixen. Áno, literatúry a českých dejín znalí už isto spozorneli. Brixen, ono miesto štvorročného vyhnanstva českého básnika, prvého českého novinára a buditeľa Karla Havlíčka Borovského. Netuším, ako veľa si tu musel tento český velikán vytrpieť, ďaleko od milovanej českej vlasti a priateľov, údajne sa tu nikdy necítil dobre a spokojne, však na to ani nútené vyhnanstvo nie je. Kúpeľné mestečko s viac ako 300 slnečnými dňami v roku, krištáľovo čistým vzduchom, obklopené hradbou veľhôr, lesov, lúk a strání bolo pre Borovského malou, ale dozaista nie nepríjemnou kompenzáciou trestu za hriechy spáchané na prehnitom rakúskom mocnárstve. Vládnuci aparát nemal zľutovanie, a tak si Karel Havlíček „užil“ alpského vyhnanstva iba 4 roky, medzi rokmi 1851 - 1855. Tuberkulózu, ktorá sa mu stala zanedlho osudnou, si však neuhnal z náročných turistických výstupov, ale nakazilo ho ňou jeho manželka Júlia. V Brixene sa dnes na neho spomína aspoň pamätnou doskou. No my musíme ísť ďalej. Našou ďalšou zastávkou bude krásne Bolzano a osobná návšteva u jeho najzaujímavejšieho obyvateľa – ľadového muža Ötziho!

 

Text: Jan Chaloupka

Foto: Wikipedia Commons: Japo, Franz L.Rhilber, A.LindenDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Viete, že? Rakúsko: Jazero Achensee – perla tirolských Álp
Publikované: 5.8.2012
Tirolské jazero Achensee je pokojný kút prírody len kúsok od hlavného dovolenkového koridoru smerom do Talianska. Ideálne romantické miesto na prenocovanie počas dlhej cesty k moru.

Taliansko: ostrov Ischia – miesto mnohých kontrastov
Publikované: 26.4.2015
Opúšťame umelcami toľko milovaný Neapolský záliv a mierime na stredomorský ostrov, ktorý vďaka vulkanickej činnosti vyrástol z mora na konci treťohôr a po milióny rokov sa formoval do útvaru, ktorý dnes nazývame Ischia.

Taliansko, Bolzano - Ötziho mesto II.
Publikované: 21.8.2015
Malebné veľkomesto, aj keď tieto dve slová k sebe príliš nesedia, v prípade Bolzana je jeho šarm zrejmí.

Taliansko, Dolomity – ako som prepadla ich kúzlu I.
Publikované: 13.9.2015
V minulom roku som sa zoznámila s fajn ľuďmi, ktorí cestujú nielen po Českej republike, ale aj po celom svete. Tentokrát sa chystali do Dolomitov a mňa vzali so sebou...

Taliansko, Dolomity – ako som prepadla ich kúzlu II.
Publikované: 20.9.2015
Máme tu druhý deň našej výpravy do Dolomitov a čaká nás priesmyk Passo Pordoi (2 239 m n. m.) a tých zdatnejších aj zdolanie vrcholu Piz Boe (3 115 m n. m.). Počasie nám opäť praje, takže hurá na lanovku smer vrchol Sass Pordoi (2 950 m n. m.).

Taliansko, Dolomity – ako som prepadla ich kúzlu III.
Publikované: 27.9.2015
Kvôli zlému počasiu sa vydávame do múzea horolezca Reinholda Messnera – Firmian, ktoré bolo otvorené v roku 2006 na hrade Sigmundskron. Musím uznať, že priestory hradu sú pre tému histórie horolezectva veľmi vhodné.

Taliansko: Najobľúbenejšie lyžiarske strediská
Publikované: 1.12.2019
Premýšľate, ktoré lyžiarske stredisko v Taliansku si vyberiete pre svoju zimnú dovolenku? Poradíme vám, ktoré miesta dlhodobo patria k najobľúbenejším a najnavštevovanejším. Prezradíme vám tiež, prečo to tak je.

Rakúsko, Stubaital – zimné potešenie pre celú rodinu
Publikované: 1.1.2020
Dnes zavítame do vysokohorského údolia Stubaital, ktoré sa rozprestiera v rakúskej spolkovej krajine Tirolsko, presnejšie neďaleko mesta Innsbruck. Vyše 35 kilometrové údolie ponúka viaceré špičkové lyžiarske strediská, pestré zimné dobrodružstvá a zaujímavé podujatia.

Taliansko: Janov - prísľub romantickej dovolenky
Publikované: 20.6.2014
Dnes opäť pokračujeme v prechádzkach po Janove, jednom z hlavných miest talianskej kultúry a histórie. V minulých dieloch sme sa dozvedeli niečo o Piazza Ferrari alebo Piazza Giacomo Matteoti. Dnes sa pozrieme na ďalšie charakteristické oblasti mesta a snáď vám pomôžeme naladiť sa na blížiace sa leto a dodáme vám inšpiráciu pre prípadnú dovolenku.

Taliansko, Modena – mesto, kde si pochutnáte
Publikované: 21.6.2013
Staré etruské a neskôr rímske mesto ležiace neďaleko horského pásma Apeniny v severnej časti Talianska. Mesto je srdcom regiónu Emilia Romagna a je ohraničené riekami Panaro a Secchia.

Viete, že? Rakúsko: Soľná komora
Publikované: 18.11.2012
Východne od Salzburgu sa nachádza jedna z historicky najdôležitejších oblastí Rakúska. Územie, ležiace na hranici troch spolkových zemí, bolo osídlené už v dobe kamennej. Vydajme sa teda do okolia malebného mestečka Hallstatt, ktorého pôvab sa zrkadlí v priezračných vodách rovnomenného jazera.

Taliansko: Alpentrip III. - Návšteva u ľadového muža
Publikované: 26.8.2012
Tretie pokračovanie našej cesty po Alpách venujeme mestu Bolzano, ktorého najväčšou atrakciou sa stala postava muža z doby medenej, ktorého ostatky sú spolu s nadmieru zaujímavou výstavou súčasťou expozície Juhotirolského archeologického múzea.

Taliansko: Alpentrip VI. – Verona
Publikované: 30.9.2012
Vyskytnúť sa na severe Talianska a nenavštíviť Veronu, by bol doslova hriechom. Na ceste do Benátok rozhodne niet zaujímavejšieho miesta, kde stráviť pár hodín, urobiť si krátku prechádzku, dať si kávu či úchvatnú zmrzlinu.

Taliansko: Alpentrip V. - Lago di Garda III.
Publikované: 23.9.2012
Už siedmou časťou pokračuje naša cesta po alpských krajinách, a to sme na ňu vyrazili iba pred necelým týždňom. Dnes sa opäť vydáme na cestu, ktorá nás cez východný breh jazera zavedie do letoviska Sirmione v najjužnejšej časti Lago di Garda, aby sme ďalej cez Veronu dorazili až do Benátok.

Taliansko: Alpentrip V. - Lago di Garda I.
Publikované: 9.9.2012
Lago di Garda - akési synonymum aktívnej dovolenky, ktorá každoročne láka státisíce turistov do jednej z najatraktívnejších alpských lokalít, kde si na svoje prídu predovšetkým milovníci všetkých druhov horskej turistiky, cyklistiky i windsurfingu.

Taliansko: Alpentrip IV. - Trento
Publikované: 2.9.2012
Dnes nás čaká menšie zastavenie v meste, ktoré však z bežných cestovateľov navštívi len skutočný obdivovateľ sakrálnej architektúry. Bude to zastávka v meste, kde sa spája stredoeurópske a talianske kultúrne dedičstvo.

Rakúsko: Alpentrip I. – Plánovanie a odjazd
Publikované: 12.8.2012
Prvý diel nového cestopisného rozprávania bude venovaný hlavným bodom plánovanej trasy, počas ktorej za týždeň navštívime tri alpské krajiny, horské jazerá aj množstvo zaujímavých pamiatok a miest, ktoré určite stoja za to vidieť.

Rakúsko: Alpentrip XII. – Resumé
Publikované: 11.11.2012
Všetko krásne sa raz skončí a bohužiaľ aj naše putovanie, počas ktorého sme za obdobie niečo vyše týždňa stihli spoznať a navštíviť naozaj veľa pozoruhodných miest. Čo nás prekvapilo, poučilo či sklamalo? Na to si skúsime odpovedať v tomto poslednom stretnutí.

Taliansko: Vulcano, alebo môže za to televízia
Publikované: 28.1.2013
Raz večer, pred šiestimi rokmi, som pozerala v televízii veľmi vydarený dokument Krásy európskeho pobrežia. Medzi všetkými predstavenými destináciami ma najviac zaujali Liparské ostrovy, ktoré sa nachádzajú v južnej časti Talianska, v tesnom susedstve Sicílie a skladajú sa zo siedmich obývaných ostrovov.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Náučné prechádzky

30. 4. – 30. 6. 2021
1. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
2. cena:
Sada vitamínov pre Vaše zdravie + respirátory FFP2
3. cena:
Dobrodružné fantasy - Linda a kľúč od Andary
1. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
2. cena redakcie:
Exkluzívna kolekcia mini dámskych vôní VERSACE
3. cena redakcie:
Knižná publikácia Bratislava známa - neznáma z rodinného vydavateľstva Dajama

Aktuality:

16.6.2021
Kráľ Žigmund, krátko po nástupe na uhorský trón, musí zachrániť svoju manželku kráľovnú Máriu z chorvátskeho zajatia. Vyzbieraním výkupného poverí svojho verného vojvodu Stibora zo Stiboríc. Pomôžte aj vy Stiborovi. Vyrazte na štyri jeho hrady Uhrovec, Beckov, Čachtice a Plavecký hrad. Razte Žigmundove dukáty a osloboďte kráľovnú Máriu zo zajatia.

15.6.2021
Sedačková lanová dráha Solisko Expres na Štrbskom Plese vo Vysokých Tatrách sa stala prvou osobnou lanovkou na Slovensku vybavenou špeciálnymi ochrannými prvkami, ktoré by mali zabrániť kolíziám s prelietajúcim vtáctvom.
12.6.2021
V Českých Budějoviciach je výstava sôch pod šírym nebom už tradíciou. Tie sa nachádzajú v uliciach i v parkoch, čo znamená, že umenie prichádza za ľuďmi do ich prirodzeného prostredia, a teda nemusíte za ním do galérií.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST na Slovensku:

TOP 5 MIEST na Slovensku

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Martin - hlavné mesto kultúry Slovákov

Bratislava - malé veľké mesto

Košice – unikátna metropola východného Slovenska

Banská Štiavnica: starobylá kráska v lone prírody

Trenčín – majestátny hrad nad Váhom

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 18. 6. 2021
sviatok:Vratislav
dnes:
piatok 18.6.
30 °C
zajtra:
sobota 19.6.
32 °C