www.infoglobe.sk » Taliansko: Alpentrip V. - Lago di Garda III.

Taliansko: Alpentrip V. - Lago di Garda III.

Publikované: 23.9.2012
Už siedmou časťou pokračuje naša cesta po alpských krajinách, a to sme na ňu vyrazili iba pred necelým týždňom. Dnes sa opäť vydáme na cestu, ktorá nás cez východný breh jazera zavedie do letoviska Sirmione v najjužnejšej časti Lago di Garda, aby sme ďalej cez Veronu dorazili až do Benátok.

Na jeden deň tak trochu smelý plán, pokiaľ vezmeme do úvahy, že okrem celodenného putovania, zahŕňajúceho aspoň krátku prechádzku po Verone, nás ešte večer čakajú spletité uličky nočných Benátok. Ale čo už, plán je plán a ten by sa mal aspoň z časti dodržiavať. Stále sme však ešte pri jazere Lago di Garda a čaká nás posledný večer. Ako s ním teda naložiť? Po iste náročnom dni, kedy ste možno krotili vlny na surfe, zdolávali okolité svahy či sa vydali na adrenalínový canyoning, vás čaká odmena v podobe luxusnej večere v jednej z miestnych reštaurácií. Tu si dovolím malý tip, kam zájsť v prípade, že chcete ochutnať niečo naozaj delikátne. Hneď v úvode tohto odporúčania vás upokojím, že táto gastronomická návšteva vás rozhodne nezruinuje, resp. nespôsobí príliš citeľný zásah do dovolenkového rozpočtu. Neďaleko nášho kempu v Campagnole sa nachádza vyhlásená reštaurácia Ristorante Da Bianca. Táto navenok relatívne nenápadná rodinná reštaurácia ponúka naozaj skvostné pochúťky, aj keď nijak nevybočujúce z talianskej kulinárskej tradície. Nech si už dáte čokoľvek z miestnych dobrôt, rozhodne nebudete sklamaní. Domáca kuchyňa v tom najlepšom slova zmysle a čerstvé suroviny, to všetko za rozumné ceny od 6-15 euro. Vyhlásenou špecialitou Da Bianci sú bezpochyby spaghetti allo scoglio. A čo si pod týmto menom predstaviť? Asi každý stredomorský cestovateľ niekedy ochutnal či aspoň videl pokrm s príponou Frutti di Mare, teda s plodmi mora. Nech už pizzu či cestoviny pokryté zmesou morských plodov. Áno, prímorská klasika, mnohokrát nechutne predražená zmes rozmrazených potvor z druhého konca sveta. Tu na to však idú inak a hneď po prvom ochutnaní mušlí a vylúpnutých krevetách je jasné, že tieto potvorky sa snáď ešte dopoludnia čvachtali v neďalekom zálive. Naozaj veľká porcia morských plodov a domácich špagiet vás tu vyjde na 15 euro, čo je vzhľadom k ponúkanému možno zaujímavejší pomer, než za dve pizze niekde v stánku. Reštauráciu Da Bianca sme navštívili hneď niekoľkokrát, pretože radšej chodíme tak povediac na istotu, a rozhodne sme nikdy neboli sklamaní. Pokiaľ sa ja vy budete pohybovať v týchto miestach, rozhodne sa tu zastavte, nebudete ľutovať.

Nechal som sa trochu uniesť, ale teraz už je opäť čas vyraziť. Na cestu okolo jazera si je dobré trochu privstať a vyjsť ešte v čase, pokiaľ sa cesty a mestečká nezaplnia davom rozvášnených turistov, tých si totiž v tejto časti cesty užijete naozaj dosť. Je chvíľku po deviatej a kolóny za Malcesine smerom na Brenzone – Torri del Benaco a Garda začínajú hustnúť. Po hodine jazdy smerom na juh sa vám rýchlosť 40 km/h bude zdať ako štart raketoplánu. Predbiehajú vás cyklisti, ktorých ste zatiaľ nestihli pri pomalom posúvaní ohroziť a cez karavany občas ani nevidíte, ako sa okolitá krajina pozvoľna mení. Hrebeň Monte Balda je minulosťou a zovretie skalného koridoru už tiež znateľne povolilo. Lago di Garda aj dedinky na jeho brehoch v južných partiách predsa len viac pripomínajú typické prímorské letoviská, než niečo, čo bolo pred 40 kilometrami takmer alpským jazerom.

Na tomto značne zdĺhavom úseku sa môžete kdekoľvek zastaviť, napríklad v mestečku Garda, najmenšej obci regiónu Veneto. Spoločenstvo s niekoľkými úzkymi uličkami, Kapitánskym palácom zo 14. storočia, niekoľkými kostolmi a predovšetkým Villou Brenzoni ležiacou na polostrove San Vigilio, ktorú ako miesto ničím nerušeného odpočinku navštívili napríklad cár Alexander, kráľ Neapola, Winston Churchill, Laurence Olivier, kráľ Juan Carlos či britská kráľovská rodina…

Váš ničím nerušený slimačí presun pozdĺž jazera by však táto zastávka mohla značne zdržať, podobne ako nás, pretože toho za jeden deň musíte stihnúť ešte naozaj veľa. Vybrať si za prvý cieľ dnešného putovania polostrovček Sirmione v najjužnejšom bode jazera sa postupom času javí ako značne nedobrý nápad, ale plán sa plniť musí a keď už sme raz tu… Konečne po dvoch hodinách jazdy zdolávame úvodných 60 kilometrov z celkových 300 naplánovaných na tento deň. Sirmione zo začiatku vyzerá ako jedno veľké parkovisko, značne zaplnené parkovisko. Nezostáva nám nič iné, než si nájsť posledné voľné miesto a vydať sa do prístavu, ktorý ukrýva údajne najdôležitejšiu stavbu severného Talianska. Rímska vila Grotte di Catullo (v preklade Catullova jaskyňa) pochádza už z prvého storočia pred našim letopočtom, kedy sa stala sídlom významnej veronskej rodiny, a vraj tu pobýval aj slávny básnik Catullus, medzi ktorého najznámejšie básne patrí táto krátka carmen (latinsky báseň) 85:

Odi et amo. Quare id faciam fortasse requiris.

Nescio. Sed fieri sentio et excrucior.

„Nenávidím a milujem. Možno sa pýtaš, prečo tak činím?

Neviem. Ale cítim, že tomu tak je, a mučím sa.“

Catullova zbierka Catulli Carmina sa neskôr stala námetom skladateľa Carla Orffa, ktorého ďalšie dielo, impozantnú Carminu Buranu, pozná iste každý.

Okrem tejto vily sa v Sirmione nachádza tiež významná pevnosť Castello Scaligero z roku 1278, kedy bola pre svoju ideálnu polohu významným strategickým bodom gardského jazera.

V Sirmione dnešný diel tiež končí, aby sme v ďalšom putovaní už po niekoľký krát na chvíľu navštívili krásnu Veronu a priblížili sa čo možno najbližšie k Benátkam.     

 

Text: Jan Chaloupka

Foto: Wikipedia Commons: Marcus BernetManfred H., Maksim

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Rakúsko: Alpentrip I. – Plánovanie a odjazd
Publikované: 12.8.2012
Prvý diel nového cestopisného rozprávania bude venovaný hlavným bodom plánovanej trasy, počas ktorej za týždeň navštívime tri alpské krajiny, horské jazerá aj množstvo zaujímavých pamiatok a miest, ktoré určite stoja za to vidieť.

Taliansko, Dolomity – ako som prepadla ich kúzlu II.
Publikované: 20.9.2015
Máme tu druhý deň našej výpravy do Dolomitov a čaká nás priesmyk Passo Pordoi (2 239 m n. m.) a tých zdatnejších aj zdolanie vrcholu Piz Boe (3 115 m n. m.). Počasie nám opäť praje, takže hurá na lanovku smer vrchol Sass Pordoi (2 950 m n. m.).

Taliansko, Dolomity – ako som prepadla ich kúzlu I.
Publikované: 13.9.2015
V minulom roku som sa zoznámila s fajn ľuďmi, ktorí cestujú nielen po Českej republike, ale aj po celom svete. Tentokrát sa chystali do Dolomitov a mňa vzali so sebou...

Taliansko: Janov - prísľub romantickej dovolenky
Publikované: 20.6.2014
Dnes opäť pokračujeme v prechádzkach po Janove, jednom z hlavných miest talianskej kultúry a histórie. V minulých dieloch sme sa dozvedeli niečo o Piazza Ferrari alebo Piazza Giacomo Matteoti. Dnes sa pozrieme na ďalšie charakteristické oblasti mesta a snáď vám pomôžeme naladiť sa na blížiace sa leto a dodáme vám inšpiráciu pre prípadnú dovolenku.

Thajsko: Railey beach east - romantické lezenie
Publikované: 8.9.2013
Ako už bolo povedané, polostrov Laem Phra Nang je známy vďaka svojim 4 piesčitým plážam - Railey west beach, Railey east beach, Ao Phra Nang a Ton Sai.

Taliansko: Lago di Garda - Arco - Nago
Publikované: 27.7.2013
Nago je jeden zo skalných útvarov v tejto oblasti, ktorý ponúka veľmi kvalitné lezenie. Útvar lezcom ponúka vyše 135 ciest rôznych obtiažností (od 4a do 7c+).

Taliansko: Lago di Garda - Arco - Belvedere
Publikované: 20.7.2013
Lago di Garda je veľmi obľúbeným miestom aktívnej dovolenky. Oblasť okolo tohto najväčšieho talianskeho jazera je preslávená pre svoje prekrásne prostredie, cyklotrasy, lezecké oblasti, via ferrata a jazero ako také je zas rajom windsurferov.

Taliansko, Modena – mesto, kde si pochutnáte
Publikované: 21.6.2013
Staré etruské a neskôr rímske mesto ležiace neďaleko horského pásma Apeniny v severnej časti Talianska. Mesto je srdcom regiónu Emilia Romagna a je ohraničené riekami Panaro a Secchia.

Taliansko, Dolomity – ako som prepadla ich kúzlu III.
Publikované: 27.9.2015
Kvôli zlému počasiu sa vydávame do múzea horolezca Reinholda Messnera – Firmian, ktoré bolo otvorené v roku 2006 na hrade Sigmundskron. Musím uznať, že priestory hradu sú pre tému histórie horolezectva veľmi vhodné.

Taliansko: Alpentrip V. - Lago di Garda I.
Publikované: 9.9.2012
Lago di Garda - akési synonymum aktívnej dovolenky, ktorá každoročne láka státisíce turistov do jednej z najatraktívnejších alpských lokalít, kde si na svoje prídu predovšetkým milovníci všetkých druhov horskej turistiky, cyklistiky i windsurfingu.

Taliansko: Alpentrip II. - Brennerom do Južného Tirolska
Publikované: 19.8.2012
Druhá časť cesty nás zavedie cez Brennerský priesmyk do Južného Tirolska, za červeným vínom, pálenkou a spomienkou na K. H. Borovského.

Talianska: Alpentrip VIII. - Stratení v Benátkach I.
Publikované: 7.10.2012
Miesto, ktorému kúzlu musí podľahnúť každý, kto sa trebárs len na pár hodín túla krivoľakými uličkami nad kanálmi tohto jedinečného mesta. O to viac, keď sa v ňom regulárne stratíte, ako sa to podarilo nám.

Taliansko: Alpentrip III. - Návšteva u ľadového muža
Publikované: 26.8.2012
Tretie pokračovanie našej cesty po Alpách venujeme mestu Bolzano, ktorého najväčšou atrakciou sa stala postava muža z doby medenej, ktorého ostatky sú spolu s nadmieru zaujímavou výstavou súčasťou expozície Juhotirolského archeologického múzea.

Taliansko: Alpentrip V. - Lago di Garda II.
Publikované: 16.9.2012
V druhom pokračovaní našej zastávky pri známom severotalianskom jazere sa budeme viac venovať ľahkej horskej turistike než vodným radovánkam či horolezeckému dobrodružstvu, o ktoré tu ale tiež rozhodne nie je núdza.

Taliansko: Alpentrip IV. - Trento
Publikované: 2.9.2012
Dnes nás čaká menšie zastavenie v meste, ktoré však z bežných cestovateľov navštívi len skutočný obdivovateľ sakrálnej architektúry. Bude to zastávka v meste, kde sa spája stredoeurópske a talianske kultúrne dedičstvo.

Rakúsko: Alpentrip X. - Konečne v Korutánsku, konečne dovolenka
Publikované: 21.10.2012
Korutánske Alpy sú od nepamäti jednou z najvyhľadávanejších častí Rakúska. Krajina jazier a veľhôr, miesto kam sa aj Rakúšan z Tirolska vyberie na dovolenku, pokiaľ si chce užiť prírodu.

Taliansko: Vulcano, alebo môže za to televízia
Publikované: 28.1.2013
Raz večer, pred šiestimi rokmi, som pozerala v televízii veľmi vydarený dokument Krásy európskeho pobrežia. Medzi všetkými predstavenými destináciami ma najviac zaujali Liparské ostrovy, ktoré sa nachádzajú v južnej časti Talianska, v tesnom susedstve Sicílie a skladajú sa zo siedmich obývaných ostrovov.

Taliansko: Alpentrip VI. – Verona
Publikované: 30.9.2012
Vyskytnúť sa na severe Talianska a nenavštíviť Veronu, by bol doslova hriechom. Na ceste do Benátok rozhodne niet zaujímavejšieho miesta, kde stráviť pár hodín, urobiť si krátku prechádzku, dať si kávu či úchvatnú zmrzlinu.

Rakúsko: Alpentrip XII. – Resumé
Publikované: 11.11.2012
Všetko krásne sa raz skončí a bohužiaľ aj naše putovanie, počas ktorého sme za obdobie niečo vyše týždňa stihli spoznať a navštíviť naozaj veľa pozoruhodných miest. Čo nás prekvapilo, poučilo či sklamalo? Na to si skúsime odpovedať v tomto poslednom stretnutí.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jesenná atmosféra

31. 8. – 31. 10. 2021
1. cena:
Knižný sprievodca z vydavateľstva Dajama
2. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS + mapa
3. cena:
Festivalový balíček Infofest 2021
1. cena redakcie:
Krásny šperk od Zlatníctva MILI
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
3. cena redakcie:
Vstupenka na ONLINE cestovateľskú besedu od Cestovateľského kina

Aktuality:

22.9.2021
V sobotu 9. októbra 2021 sa vo viacerých mestách, mestských častiach a obciach bratislavskej župy uskutoční tradičné Jablkové hodovanie. Tento sviatok všetkých milovníkov zdravého ovocia prinesie ochutnávky i dobrú zábavu.
21.9.2021
Obľúbený festival vedy – Európska noc výskumníkov sa tento rok uskutoční 24. septembra 2021, avšak kvôli neutíchajúcej pandémii bude jeho hlavný program v interaktívnom online štúdiu. Festival bude doplnený o aktivity na školách a ďalšie sprievodné podujatia či súťaže.
15.9.2021
Zažite výnimočné podujatie, ktoré pozostáva z čítania kníh európskych autorov v podaní známych osobností na netradičných miestach i online – Noc literatúry 2021.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Rakúsku:

Rakúsko

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Viedeň

Salzburg: Javisko sveta

Národný park Vysoké Taury a mesto Kaprun

Parndorf – nákupné mestečko

Baden pri Viedni – kúpeľné mesto s noblesou

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 22. 9. 2021
sviatok:Móric
dnes:
streda 22.9.
14 °C
zajtra:
štvrtok 23.9.
18 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X