www.infoglobe.sk » Taliansko: Alpentrip VI. – Verona

Taliansko: Alpentrip VI. – Verona

Publikované: 30.9.2012
Vyskytnúť sa na severe Talianska a nenavštíviť Veronu, by bol doslova hriechom. Na ceste do Benátok rozhodne niet zaujímavejšieho miesta, kde stráviť pár hodín, urobiť si krátku prechádzku, dať si kávu či úchvatnú zmrzlinu.

Po tom, čo sme sa nadobro rozlúčili s jazerom Lago di Garda, nás čakal zhruba 160 kilometrový prejazd, počas ktorého bola naplánovaná aspoň krátka zastávka Verony, o ktorej sme na našom portáli už niekoľkokrát písali (Aréna vo Verone, Taliansko raz, Taliansko znovu).

Čo povedať o Verone, meste milencov tak, aby sme sa neopakovali. Brána severného Talianska a hlavné mesto provincie, nachádzajúce sa v Hornotalianskej nížine, býva často právom označovaná ako mesto umenia či „mesto lásky“. Málokto si v spojitosti s týmto mestom nevybaví dramatickú legendu o nešťastnej láske tak, ako ju popísal W. Shakespeare vo svojej známej dráme o Rómeovi a Júlii.

Viac než dvetisícročná história mesta nad riekou Adige obsahuje desiatky ba stovky kultúrnych, architektonických a hlavne romantických lahôdok v podobe pamiatok od dôb rímskeho impéria po vznešenosť renesancie. Miesto osídlené galskými, ruskými a etruskými kmeňmi už v 1. storočí pred Kristom, následne prešlo pod rímsku správu, čím vzrástol predovšetkým jeho význam na severných obchodných cestách. Brány Porta dei Borsari a Porta dei Leoni dodnes určujú južné hranice vtedajšieho vnútorného mesta. Na severe potom vzniklo rozsiahle vojenské opevnenie, siahajúce až k úpätiu hory Colle S. Pietro.

V 4. storočí sa za vlády cisára Galliana hranice mesta opäť posúvali a súčasťou nových hradieb sa stal aj monumentálny amfiteáter. Ani tento obranný systém mesto neubránil pred vpádom a následnou nadvládou ostrogótskych pánov zo severu. Od 6. storočia sa tak nadvláda prelievala medzi Talianskom a zaalpským Nemeckom, resp. Franskou ríšou.  

Až s príchodom 14. storočia sa Verona opäť dostala pod správu talianskeho kniežacieho rodu Scaligerov, ktorí s výraznou podporou Benátskej republiky urobili z mesta nedobytnú pevnosť. Na začiatku 19. storočia sa však na viac ako 50 rokov stala Verona majetkom rakúskej monarchie a spoločne s mestami Peschiera – Mantova a Legnano vytvorila známy obranný štvoruholník. Od roku 1866 sa Verona nadobro stáva talianskym mestom.

Ako centrum mesta sa dá najlepšie označiť námestie Piazza delle Erbe, ktoré je od stredoveku dejiskom ovocných a zeleninových trhov. Námestie a okolité rušné uličky dnes slúžia ako miesto stretávania, odpočinku a posedenia nad šálkou vynikajúcej kávy. Najlepší výhľad na celú Veronu je bezpochyby z mestskej veže, vysokej 83 metrov. Na námestí Piazza dei Signori nájdeme Danteho pomník z roku 1865. Rozpisovať sa o všetkých slávnych nárožiach, balustrádach, freskách a honosných domoch by zabralo predsa len trochu viac priestoru, a tak sa zameriame naozaj len na tie naj. Najkrajšou stavbou je bezpochyby Loggia del Consiglio (v doslovnom preklade znamená lodžia predstavenstva), rané renesančné dielo z roku 1493, zdobené sochami významných Verončanov z obdobia staroveku.

Pokiaľ navštívite Veronu v letných mesiacoch, možno zavítate do miestneho amfiteátru na námestie Piazza Bra, v ktorom sa koná už tradičný operný festival. A pokiaľ ste milovníkom bieleho vína, tak vedzte, že cesta medzi Lago di Garda a Veronou prechádza presláveným krajom Veneto, rajom severotalianskych vinárov, ktorého centrum predstavuje malebné mestečko Soave, domov rovnomennej odrody prevažne suchých vín.   

Posledným miestom, ktoré navštívime počas našej krátkej návštevy mesta, musí byť povestná arkáda a priestranstvo pod balkónom, kde si svoju lásku vyznávali Rómeo s Júliou. Na relatívne nenápadný vjazd do jedného z mnohých dvorov vás upozorní až podozrivý hlúčik turistov. Samotný balkón ničím zásadným nevyniká, pokiaľ teda nie ste milovníkom renesančných drám či nenapraviteľným romantikom. Asi najzaujímavejším sa javí samotný vchod, či vjazd, na ono malé priestranstvo. Unikátna žuvačková výzdoba spolu s tisíckami prekrývajúcich sa nápisov vyznaní a podivnými telefónnymi automatmi vytvára veľmi zaujímavú street-artovú kulisu tejto romantickej tragédie.   

Motoristi isto ocenia výbornú dostupnosť mesta z niektorého z ponúkaných parkovísk a milovníci zmrzliny by rozhodne nemali minúť niektorý z historických obchodíkov s touto tradičnou talianskou pochutinou, ktorá počas horúcich letných dní určite nesklame ani cenou, ani ponúkanou kvalitou, ktorá je tu doslova vynikajúca.          

Ďalšia časť už bude venovaná večernej prechádzke po Benátkach a tipom na zaujímavé ubytovanie v okolí tohto ostrovného mesta.

             

Text a foto: Jan Chaloupka

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Taliansko, Dolomity – ako som prepadla ich kúzlu III.
Publikované: 27.9.2015
Kvôli zlému počasiu sa vydávame do múzea horolezca Reinholda Messnera – Firmian, ktoré bolo otvorené v roku 2006 na hrade Sigmundskron. Musím uznať, že priestory hradu sú pre tému histórie horolezectva veľmi vhodné.

Taliansko, Dolomity – ako som prepadla ich kúzlu I.
Publikované: 13.9.2015
V minulom roku som sa zoznámila s fajn ľuďmi, ktorí cestujú nielen po Českej republike, ale aj po celom svete. Tentokrát sa chystali do Dolomitov a mňa vzali so sebou...

Taliansko: Janov - prísľub romantickej dovolenky
Publikované: 20.6.2014
Dnes opäť pokračujeme v prechádzkach po Janove, jednom z hlavných miest talianskej kultúry a histórie. V minulých dieloch sme sa dozvedeli niečo o Piazza Ferrari alebo Piazza Giacomo Matteoti. Dnes sa pozrieme na ďalšie charakteristické oblasti mesta a snáď vám pomôžeme naladiť sa na blížiace sa leto a dodáme vám inšpiráciu pre prípadnú dovolenku.

Taliansko, Modena – mesto, kde si pochutnáte
Publikované: 21.6.2013
Staré etruské a neskôr rímske mesto ležiace neďaleko horského pásma Apeniny v severnej časti Talianska. Mesto je srdcom regiónu Emilia Romagna a je ohraničené riekami Panaro a Secchia.

Talianska: Alpentrip VIII. - Stratení v Benátkach I.
Publikované: 7.10.2012
Miesto, ktorému kúzlu musí podľahnúť každý, kto sa trebárs len na pár hodín túla krivoľakými uličkami nad kanálmi tohto jedinečného mesta. O to viac, keď sa v ňom regulárne stratíte, ako sa to podarilo nám.

Taliansko: Alpentrip V. - Lago di Garda III.
Publikované: 23.9.2012
Už siedmou časťou pokračuje naša cesta po alpských krajinách, a to sme na ňu vyrazili iba pred necelým týždňom. Dnes sa opäť vydáme na cestu, ktorá nás cez východný breh jazera zavedie do letoviska Sirmione v najjužnejšej časti Lago di Garda, aby sme ďalej cez Veronu dorazili až do Benátok.

Taliansko: Alpentrip V. - Lago di Garda II.
Publikované: 16.9.2012
V druhom pokračovaní našej zastávky pri známom severotalianskom jazere sa budeme viac venovať ľahkej horskej turistike než vodným radovánkam či horolezeckému dobrodružstvu, o ktoré tu ale tiež rozhodne nie je núdza.

Taliansko: Alpentrip V. - Lago di Garda I.
Publikované: 9.9.2012
Lago di Garda - akési synonymum aktívnej dovolenky, ktorá každoročne láka státisíce turistov do jednej z najatraktívnejších alpských lokalít, kde si na svoje prídu predovšetkým milovníci všetkých druhov horskej turistiky, cyklistiky i windsurfingu.

Taliansko: Alpentrip II. - Brennerom do Južného Tirolska
Publikované: 19.8.2012
Druhá časť cesty nás zavedie cez Brennerský priesmyk do Južného Tirolska, za červeným vínom, pálenkou a spomienkou na K. H. Borovského.

Taliansko raz, Taliansko znovu!
Publikované: 22.9.2009
Dnešná dovolenková turistika v cudzine je bohatšia, než pred niekoľkými desiatkami rokov – otvárajú sa pred nami vzdialené a exotické destinácie, lákajúce návštevníkov svojou nezvyčajnosťou a pozoruhodnými zážitkami. Ale málo platné, niektoré aj európske krajiny sú akési evergreeny. Stále sa do nich vraciame a nikdy nám nezovšednejú. Takým miestom je aj Taliansko, kolíska európskej kultúry, umenia

Taliansko: Vulcano, alebo môže za to televízia
Publikované: 28.1.2013
Raz večer, pred šiestimi rokmi, som pozerala v televízii veľmi vydarený dokument Krásy európskeho pobrežia. Medzi všetkými predstavenými destináciami ma najviac zaujali Liparské ostrovy, ktoré sa nachádzajú v južnej časti Talianska, v tesnom susedstve Sicílie a skladajú sa zo siedmich obývaných ostrovov.

Rakúsko: Alpentrip XII. – Resumé
Publikované: 11.11.2012
Všetko krásne sa raz skončí a bohužiaľ aj naše putovanie, počas ktorého sme za obdobie niečo vyše týždňa stihli spoznať a navštíviť naozaj veľa pozoruhodných miest. Čo nás prekvapilo, poučilo či sklamalo? Na to si skúsime odpovedať v tomto poslednom stretnutí.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jesenná atmosféra

31. 8. – 31. 10. 2021
1. cena:
Knižný sprievodca z vydavateľstva Dajama
2. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS + mapa
3. cena:
Festivalový balíček Infofest 2021
1. cena redakcie:
Krásny šperk od Zlatníctva MILI
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
3. cena redakcie:
Vstupenka na ONLINE cestovateľskú besedu od Cestovateľského kina

Aktuality:

22.9.2021
V sobotu 9. októbra 2021 sa vo viacerých mestách, mestských častiach a obciach bratislavskej župy uskutoční tradičné Jablkové hodovanie. Tento sviatok všetkých milovníkov zdravého ovocia prinesie ochutnávky i dobrú zábavu.
21.9.2021
Obľúbený festival vedy – Európska noc výskumníkov sa tento rok uskutoční 24. septembra 2021, avšak kvôli neutíchajúcej pandémii bude jeho hlavný program v interaktívnom online štúdiu. Festival bude doplnený o aktivity na školách a ďalšie sprievodné podujatia či súťaže.
15.9.2021
Zažite výnimočné podujatie, ktoré pozostáva z čítania kníh európskych autorov v podaní známych osobností na netradičných miestach i online – Noc literatúry 2021.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Rakúsku:

Rakúsko

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Viedeň

Salzburg: Javisko sveta

Národný park Vysoké Taury a mesto Kaprun

Parndorf – nákupné mestečko

Baden pri Viedni – kúpeľné mesto s noblesou

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 22. 9. 2021
sviatok:Móric
dnes:
streda 22.9.
14 °C
zajtra:
štvrtok 23.9.
18 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X