www.infoglobe.sk » Taliansko: Alpentrip III. - Návšteva u ľadového muža

Taliansko: Alpentrip III. - Návšteva u ľadového muža

Publikované: 26.8.2012
Tretie pokračovanie našej cesty po Alpách venujeme mestu Bolzano, ktorého najväčšou atrakciou sa stala postava muža z doby medenej, ktorého ostatky sú spolu s nadmieru zaujímavou výstavou súčasťou expozície Juhotirolského archeologického múzea.

Od Brennerského priesmyku sme sa presunuli zhruba 90 kilometrov do srdca regiónu Tridentsko - Horná Adiža, ktorého centrom je okrem už úplne talianskeho Trenta aj relatívne značne nemecké Bolzano, ktoré je zároveň správnym a najväčším mestom provincie, nazývanej tiež Južné Tirolsko.

Korene dnešného zhruba 100 tisícového mesta siahajú až do antických dôb. Po väčšinu roka a hlavne však počas jarného topenia snehu sa úzke údolie premenilo na nepriestupný a do istej miery aj neobývateľný močiar živený častými povodňami. Väčší význam mestu priniesol až stredoveký obchod na benátsko - augsburskej obchodnej ceste, jednom z najvýznamnejších alpských koridorov medzi severom a juhom Európy. Od 12. storočia tu vznikali šľachtické sídla a hrady, z ktorých sa mnohé zachovali dodnes a môžeme ich tak obdivovať aj počas cesty po hlavnom diaľničnom ťahu. Z tej doby sa zachovala aj jedna z najvýznamnejších pamiatok mesta -gotický dom. Stredoveká časť mesta s námestím, pomenovanom po významnom básnikovi Piazza Walther von der Vogelweide, leží v tieni gotickej katedrály Nanebovzatia Panny Márie, symbolu Južného Tirolska. Jej návšteva rozhodne stojí za to! Obdivovať môžete stredoveké fresky zo 14. storočia aj početné obrazy znázorňujúce výjavy zo života svätcov, ale tiež významných postáv či náboženských legiend. Dominantou stavby aj celého mesta je 65 metrov vysoká pieskovcová veža z rokov 1501 - 1519 postavená podľa návrhu architekta Burkharda Engelberga. Interiér zdobia, okrem početných malieb, aj unikátne taktiež pieskovcové kazateľne.

My však pokračujeme ďalej do centra, ktoré je okrem iného veľmi dobre dosiahnuteľné automobilom, resp. pešky z niektorého z mnohých vyhradených parkovísk či parkovacích domov. Zhruba po 10 minútach prechádzky po pešej zóne, v obklopení nespočetného množstva stánkov a obchodíkov vkusne ukrytých v nekonečných arkádach, prichádzame k relatívne nenápadnej budove múzea, ukrývajúceho jeden z najvýznamnejších archeologických nálezov tejto oblasti. A nie je ním nikto iný, než Ötzi – ľadový muž, ktorému boli venované hneď 4 poschodia miestneho múzea. Za „dospelé“ vstupné 9,00 €, resp 7,00 € za študentský lístok, vás čaká vskutku nadmieru pôsobivá exkurzia o živote, smrti a nájdení tohto vyše 5300 rokov starého lovca, ktorého hrobom sa po tisícročia stalo úbočie hory na rakúsko-talianskej hranici, kde ho až v septembri roku 1991 našla počas návratu z alpskej túry dvojica nemeckých turistov. Prvotný nález spolovice zamrznutého tela vyčnievajúceho z ľadovej masy napovedal, že sa jedná o horolezca, ktorý bol v tejto oblasti už dlhšiu dobu nezvestný. Ale až odborný prieskum privolaných expertov a transport na pôdu innsbruckej univerzity priniesol šokujúce zistenie. Bohužiaľ prvotná neodborná manipulácia a snahy telo za každú cenu vyslobodiť pomocou cepínov a lán viedlo k menšiemu poškodeniu trupu múmie, oblečenia aj jeho loveckej výbavy. S tým všetkým vás podrobne zoznámi interaktívna prehliadka múzea. Okrem samotného tela, uzavretého v mrazivej schránke, k vám história prehovorí aj skrz cenné artefakty, ako sú dochované časti zbraní, veci dennej potreby či dômyselné vysokohorské oblečenie a výbava, tvoriaca unikátne svedectvo z doby medenej. Antropologická a forenzná (vyšetrujúca) časť expozície vás zoznámi s pôvodom, najpravdepodobnejšou životnou cestou, chorobami a možnou príčinou Ötziho smrti, ktorou bola údajne úkladná vražda! Pôvodne mal lovec zahynúť počas náhlej snehovej búrky, röntgenové snímky však odhalili pod lopatkou hrot šípu, ktorým bol zasiahnutý na značnú vzdialenosť do chrbta, teda nie v priamom súboji. Tretia a tiež posledná expertíza hovorí o smrteľnej fraktúre lebky a poranení mozgu, ktoré vzniklo následným pádom a úderom o skalný výbežok alebo súbojom, počas ktorého prišiel aj už spomínaný smrtiaci zásah kameňom. Ötziho mumifikované telo je tak stále zdrojom obrovského množstva informácií a otázok s ním spojených. Isté je však jedno. Rozhodne stojí za to niektorú z nich osobne poodhaliť počas návštevy tejto unikátnej multimediálnej výstavy, ktorá končí už 13. januára 2013.

Adresa múzea:       

Roh ulic Museumstrasse/Via Museo a Sparkassenstrasse/via Cassa di Risparmio.

Otváraciu dobu nájdete TU, cenník výstavy TU

 

Text: Jan Chaloupka

Foto: wikipedia commons: Fedi

Fotografie z muzea: © South Tyrol Museum of Archaeology/foto-dpi.com,

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Taliansko raz, Taliansko znovu!
Publikované: 22.9.2009
Dnešná dovolenková turistika v cudzine je bohatšia, než pred niekoľkými desiatkami rokov – otvárajú sa pred nami vzdialené a exotické destinácie, lákajúce návštevníkov svojou nezvyčajnosťou a pozoruhodnými zážitkami. Ale málo platné, niektoré aj európske krajiny sú akési evergreeny. Stále sa do nich vraciame a nikdy nám nezovšednejú. Takým miestom je aj Taliansko, kolíska európskej kultúry, umenia

Taliansko, Dolomity – ako som prepadla ich kúzlu II.
Publikované: 20.9.2015
Máme tu druhý deň našej výpravy do Dolomitov a čaká nás priesmyk Passo Pordoi (2 239 m n. m.) a tých zdatnejších aj zdolanie vrcholu Piz Boe (3 115 m n. m.). Počasie nám opäť praje, takže hurá na lanovku smer vrchol Sass Pordoi (2 950 m n. m.).

Taliansko, Dolomity – ako som prepadla ich kúzlu I.
Publikované: 13.9.2015
V minulom roku som sa zoznámila s fajn ľuďmi, ktorí cestujú nielen po Českej republike, ale aj po celom svete. Tentokrát sa chystali do Dolomitov a mňa vzali so sebou...

Taliansko, Bolzano – Ötziho mesto I.
Publikované: 14.8.2015
Bolzano je centrom autonómneho regiónu Tridentsko-Horná Adiža. Za štyri roky tomu bude sto rokov, čo Taliansko túto oblasť, predtým patriacu Rakúsko-Uhorsku a jeho predchodcom, anektovala. Pod rakúsko-uhorskou vládou sa región nazýval Deutschsüdtirol.

Viete, že? Rakúsko: Soľná komora
Publikované: 18.11.2012
Východne od Salzburgu sa nachádza jedna z historicky najdôležitejších oblastí Rakúska. Územie, ležiace na hranici troch spolkových zemí, bolo osídlené už v dobe kamennej. Vydajme sa teda do okolia malebného mestečka Hallstatt, ktorého pôvab sa zrkadlí v priezračných vodách rovnomenného jazera.

Taliansko, Dolomity – ako som prepadla ich kúzlu III.
Publikované: 27.9.2015
Kvôli zlému počasiu sa vydávame do múzea horolezca Reinholda Messnera – Firmian, ktoré bolo otvorené v roku 2006 na hrade Sigmundskron. Musím uznať, že priestory hradu sú pre tému histórie horolezectva veľmi vhodné.

Taliansko: Janov - prísľub romantickej dovolenky
Publikované: 20.6.2014
Dnes opäť pokračujeme v prechádzkach po Janove, jednom z hlavných miest talianskej kultúry a histórie. V minulých dieloch sme sa dozvedeli niečo o Piazza Ferrari alebo Piazza Giacomo Matteoti. Dnes sa pozrieme na ďalšie charakteristické oblasti mesta a snáď vám pomôžeme naladiť sa na blížiace sa leto a dodáme vám inšpiráciu pre prípadnú dovolenku.

Rakúsko, Ötztalské Alpy – po stopách ľadového muža
Publikované: 23.4.2014
Minulý týždeň sme na potulkách Ötztalskými Alpami navštívili mestečko Vent a jeho rodinné lyžiarske stredisko. Dnes budeme vo výlete po tirolskom pohorí pokračovať a našim cieľom bude legendárny ľadový muž Ötzi.

Taliansko, Modena – mesto, kde si pochutnáte
Publikované: 21.6.2013
Staré etruské a neskôr rímske mesto ležiace neďaleko horského pásma Apeniny v severnej časti Talianska. Mesto je srdcom regiónu Emilia Romagna a je ohraničené riekami Panaro a Secchia.

Taliansko: ostrov Ischia – miesto mnohých kontrastov
Publikované: 26.4.2015
Opúšťame umelcami toľko milovaný Neapolský záliv a mierime na stredomorský ostrov, ktorý vďaka vulkanickej činnosti vyrástol z mora na konci treťohôr a po milióny rokov sa formoval do útvaru, ktorý dnes nazývame Ischia.

Taliansko: Alpentrip II. - Brennerom do Južného Tirolska
Publikované: 19.8.2012
Druhá časť cesty nás zavedie cez Brennerský priesmyk do Južného Tirolska, za červeným vínom, pálenkou a spomienkou na K. H. Borovského.

Rakúsko: Alpentrip XII. – Resumé
Publikované: 11.11.2012
Všetko krásne sa raz skončí a bohužiaľ aj naše putovanie, počas ktorého sme za obdobie niečo vyše týždňa stihli spoznať a navštíviť naozaj veľa pozoruhodných miest. Čo nás prekvapilo, poučilo či sklamalo? Na to si skúsime odpovedať v tomto poslednom stretnutí.

Rakúsko: Alpentrip XI. - Autom na strechu Európy II.
Publikované: 4.11.2012
Grossglocknerská horská cesta patrí k tým najvyššie položeným prejazdom, aké môžete v Alpách zdolať. Trasa vedie zároveň cez jeden z najkrajších horských priesmykov Európy, ktorý vás zavedie až do srdca pohoria Vysoké Taury.

Taliansko: Vulcano, alebo môže za to televízia
Publikované: 28.1.2013
Raz večer, pred šiestimi rokmi, som pozerala v televízii veľmi vydarený dokument Krásy európskeho pobrežia. Medzi všetkými predstavenými destináciami ma najviac zaujali Liparské ostrovy, ktoré sa nachádzajú v južnej časti Talianska, v tesnom susedstve Sicílie a skladajú sa zo siedmich obývaných ostrovov.

Taliansko: Alpentrip V. - Lago di Garda III.
Publikované: 23.9.2012
Už siedmou časťou pokračuje naša cesta po alpských krajinách, a to sme na ňu vyrazili iba pred necelým týždňom. Dnes sa opäť vydáme na cestu, ktorá nás cez východný breh jazera zavedie do letoviska Sirmione v najjužnejšej časti Lago di Garda, aby sme ďalej cez Veronu dorazili až do Benátok.

Taliansko: Alpentrip V. - Lago di Garda II.
Publikované: 16.9.2012
V druhom pokračovaní našej zastávky pri známom severotalianskom jazere sa budeme viac venovať ľahkej horskej turistike než vodným radovánkam či horolezeckému dobrodružstvu, o ktoré tu ale tiež rozhodne nie je núdza.

Taliansko: Alpentrip V. - Lago di Garda I.
Publikované: 9.9.2012
Lago di Garda - akési synonymum aktívnej dovolenky, ktorá každoročne láka státisíce turistov do jednej z najatraktívnejších alpských lokalít, kde si na svoje prídu predovšetkým milovníci všetkých druhov horskej turistiky, cyklistiky i windsurfingu.

Taliansko: Alpentrip IV. - Trento
Publikované: 2.9.2012
Dnes nás čaká menšie zastavenie v meste, ktoré však z bežných cestovateľov navštívi len skutočný obdivovateľ sakrálnej architektúry. Bude to zastávka v meste, kde sa spája stredoeurópske a talianske kultúrne dedičstvo.

Rakúsko: Alpentrip I. – Plánovanie a odjazd
Publikované: 12.8.2012
Prvý diel nového cestopisného rozprávania bude venovaný hlavným bodom plánovanej trasy, počas ktorej za týždeň navštívime tri alpské krajiny, horské jazerá aj množstvo zaujímavých pamiatok a miest, ktoré určite stoja za to vidieť.


Súvisiaca fotogaléria

Taliansko - ostrov Ischia
Vodná terapia v prírode zeleného ostrova, to je dôvod, prečo sem mieria tisíce turistov. Účinky t...

Taliansko, Sicília: Agrigento I.
Prejsť päťdesiattisícové Agrigento znamená blúdiť, často šliapať do kopca, spletitými, úzkymi a p...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Slnečná dovolenka

1. 7. – 31. 8. 2021
1. cena:
Letné čítanie s vydavateľstvom CBS v podobe obrazovej publikácie
2. cena:
Letné čítanie s Dajamou v podobe turistického sprievodcu
1. cena redakcie:
Letný balíček prekvapení od portálu Infoglobe
2. cena redakcie:
Unikátna čokoláda s Vincentkou
3. cena redakcie:
Výber legendárnych turistických máp VKÚ

Aktuality:

31.7.2021
Milé deti, vezmite svojich rodičov aj prarodičov na prehliadku!
28.7.2021
Zoologická záhrada Bojnice vás pozýva na prehliadku nielen úplne nového pavilónu slonov, ale aj do obľúbenej expozície motýľov. Navyše vás čakajú nové zvieracie prírastky či náučné podujatia.
27.7.2021
Šarišské múzeum v Bardejove otvorilo v priestoroch Vily Rákoci v Bardejovských kúpeľoch svoju novú národopisnú expozíciu Remeslá našich predkov. Severovýchod Slovenska tak opäť zvýšil svoju atraktivitu a rozšírili možnosti kultúrneho vyžitia.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Maďarsku:

Maďarsko

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Mestečko Mosonmagyaróvár

Kráľovské mesto Székesfehérvár

Ostrihom nie je len známa bazilika

Kúpeľne mestečko Hévíz

Budapešť – pulzujúca metropola na Dunaji

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 1. 8. 2021
sviatok:Božidara
dnes:
nedeľa 1.8.
22 °C
zajtra:
pondelok 2.8.
24 °C