www.infoglobe.sk » Nórsko, Severské metropoly V – Oslo – prehliadka mesta

Nórsko, Severské metropoly V – Oslo – prehliadka mesta

Publikované: 10.12.2016
Mierime do centra k mestskej radnici Rådhuset – zvláštnej budove v neoklasicistickom štýle. Dve obdĺžnikové veže nad spodnou časťou objektu sú neprehliadnuteľné. Tá východná je vysoká 66 metrov a vo vnútri je umiestnená zvonkohra s 38 zvonmi, severná je o niečo nižšia, meria 63 metrov. Aj astronomické hodiny, ktoré nájdete na južnej strane, sú unikátne, patria k najväčším v Európe, ciferník má priemer 8,6 m a ručička je dlhá 5,7 m. Priznám sa, že prvý dojem na mňa radnica neurobila zrovna najlepší a neskôr sa dozvedám, že aj obyvatelia si na ňu museli postupne zvyknúť. Dnes však už neodmysliteľne patrí k mestu a miestni sú na ňu náležite hrdí. Iste aj vďaka nádhernému interiéru.

Moderná budova vznikla v rokoch 1933–1950 podľa návrhu architektov Arnsteina Arneberga a Magnusa Poulssona. Radnica je známa po celom svete, lebo v hlavnej sále Radhushallen sa každoročne 10. decembra udeľuje Nobelová cena mieru. Sálu zdobí olejomaľba Henrika Sørensena – „Práca, umenie a oslava“, ktorá je najväčšia v Európe (zaberá celú jednu stenu). Nie je však jedinou výzdobou, ďalšie maľby zaistili poprední nórski umelci.

radnica Rådhuset

Ešte treba spomenúť sochu sv. Hallvarda – patróna Osla, ktorú nájdete nad vchodom do radnice. Podľa povesti sa snažil zachrániť ženu pred lupičmi, tí ho ale zabili a zvrhli do fjordu s mlynským kolesom priviazaným na krku. Ako zázrakom sa z vody vynoril a bol vyhlásený za mučeníka.

            radnica Rådhuset      radnica Rådhuset      radnica Rådhuset

Rådhuset sme preskúmali naozaj dôkladne, takže teraz rýchlo do mesta. Prechádzame okolo mestského divadla a konečne vstupujeme na hlavnú triedu – Karl Johanns gate. Vlastne najdôležitejšie pamiatky mesta nájdete pozdĺž tejto ulice.

Prehliadku zahájime pri kráľovskom paláci – Slottet, ktorý je až do súčasnosti oficiálnou rezidenciou nórskej kráľovskej rodiny. Vznikol v prvej polovici 19. storočia ako sídlo švédsko-nórskeho kráľa Karla XIV. a je postavený v klasicistickom štýle. Okolie tvorí veľký park so sochami, priestoru pod palácom dominuje socha Karla Johana. Ešte treba upozorniť na malý žltý domček na konci parku – jedná sa o Nobelov ústav. Alfred Nobel vo svojej závete stanovil, že mierové ceny financované z jeho nadácie sa môžu udeľovať iba v Osle.

kráľovský palác

Ale späť na bulvár, mierime k budove parlamentu – Stortinget. Nehľadajte v tom názve nič zvláštneho, je to len preklad slova parlament do nórčiny. Pôvodná stavba z roku 1866 musela byť rozšírená, keďže úradníkov pribudlo. Parlament má v súčasnosti ďalšie dve krídla a prináležia k nemu aj ďalšie budovy v jeho okolí. Naproti nemu nájdete jeden z najznámejších hotelov v meste – hotel GRAND.

parlament

Teraz sa presunieme k mestskému trhovisku, naproti nemu nájdeme cieľ našej ďalšej zastávky – v minulosti kostol nášho Spasiteľa, teraz Oslo Domkirke. Katedrála pochádza zo 17. storočia a rozsiahla rekonštrukcia prebehla k 900. výročiu založenia mesta (roku 1950).

Tým vlastne pomaly prehliadka mesta končí, tí najvernejší pokračujú ešte k budove opery, ktorá je na nábreží za stanicou. Nová budova opery – nazývaná aj Grand Opera – pochádza z roku 2008. Bola vybudovaná v minimalistickom štýle z betónu, oceli a skla. Zámerom architektov bolo postaviť objekt v tvare ľadovej kryhy, ktorá sa potápa do fjordu. Architektonické riešenie stavby získalo niekoľko ocenení na medzinárodnom poli.

Monolit v mestskom parku

Teraz nás už čaká iba prehliadka mestského parku Frognerparken. Tento názov vám asi veľmi veľa neprezradí, viac je zaužívané označenie Vigeland, pretože park zdobí až 212 sôch z oceli, žuly a bronzu od obľúbeného nórskeho sochára Gustava Vigelanda. Témou je rodina, respektíve rodičia a deti pri hre. No prijatie tejto výzdoby parku nebolo jednoznačné, pretože postavy sú nahé a tento fakt sa nie všetkým obyvateľom zdal vhodný. Asi najznámejšou sochou je Monolit – 17 m vysoký stĺp, tvorený 121 ľudskými figúrami. Jeho výroba trvala 14 rokov a podieľali sa na ňom traja kamenári.

      mestský park Frognerparken    mestský park Frognerparken    mestský park Frognerparken   mestský park Frognerparken – Monolit

88

Budúcu sobotu budeme pokračovať v našej ceste smerom na mestečko Dombås a konečne do krásnej nórskej krajiny...

GPS: (parlament) 59°54'46.6"N 10°44'23.1"E

 

Text a foto: Magdaléna Radostová

Preklad: O. Maňáková



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Nórsko, Trollstigen – cestou za kráľom trollov
Publikované: 31.3.2024
Na našich potulkách Škandináviou sme naposledy navštívili tretie najväčšie nórske mesto – Trondheim. Dnes sa presunieme do mesta Dombas a následne budeme pokračovať k Trollskej ceste nazývanej Trollstigen.

“Mám také podozrenie, že sa to tým ľuďom asi páči alebo čo,” smeje sa slovenský autobusár, ktorý rozbil internet svojimi príbehmi z Nórska
Publikované: 1.11.2020
Môže byť obyčajná cesta MHD vôbec sranda? Keď o tom rozpráva Ondrej Sokol, tak určite! Tento profesionálny vodič s talentom na ironické postrehy dovolí návštevníkom svojej zábavnej prednášky nasať náturu nórskeho národa a sledovať ho cez predné okno autobusu. Už v stredu 18. novembra nás bude v online seminári čakať pestré panoptikum cestujúcich aj šoférov, lekcia z kreatívnej komunikácie a poriadna zima!

ONLINE: Ako som vozil Nórov (Webinár)
Publikované: 13.11.2020
Nenechajte si ujsť online dvojhodinovú prednášku cestovateľa, profesionálneho šoféra i autora knižných bestsellerov Ondreja Sokola - Ako som vozil Nórov, a to v stredu 18. novembra 2020 o 19-tej hodine.

Nórsko je krajina fjordov – neskutočných žulových masívov, z ktorých stekajú tisícky vodopádov
Publikované: 3.7.2020
Cesta do severskej exotiky, ktorá uchváti aj najnáročnejších krajinkárov. Ľadovce, fjordy, hory, útesy, pláže, lesy, tundry i široké laponské pláne plné sobov. Nórsko má v sebe všetko! Od juhu až po ďaleký sever ukrytý za polárnym kruhom, kde sa striedajú polárne dni s polárnymi nocami. Ktoré mesto je to najnórskejšie?

Divočina, sloboda, voľnosť. Spoznajte severské treky v pútavej prednáške!
Publikované: 17.2.2020
Široko-ďaleko ani noha, len pôsobivá krajina, neprekonateľné výhľady a vy! Vypravte sa do severskej divočiny, kde namiesto človeka stretnete medvede, soby, losy a ďalšiu zver.

Nórsko si nadovšetko váži a miluje svoju prírodu. Priblíži ho pútavé Cestovateľské kino
Publikované: 9.2.2020
Kráľovstvo, ktorému vládne dychberúca príroda! Zoznámte sa v utorok 25. februára v KC Dunaj s pôsobivou severskou exotikou, ktorá uchváti aj najnáročnejších krajinkárov. Ľadovce, fjordy, hory, útesy, pláže, lesy, tundry i široké laponské pláne plné sobov.

Dánsko: Severské metropoly XII – prechádzka po Kodani
Publikované: 28.1.2017
Týmto dňom sa naše putovanie po severských metropolách končí. V minulej časti sme nahliadli do Kodane a dnes budeme v jej návšteve pokračovať.

Dánsko: Severské metropoly XI - Kodaň
Publikované: 21.1.2017
Pekné zážitky rýchlo ubiehajú, a tak je tu posledné miesto, kam sa pozrieme – Kodaň. Hlavné mesto Dánska leží na východnom pobreží ostrova Sjælland a čiastočne na ostrove Amager. Kodaň je príjemné moderné mesto, ktoré mnohí obdivujú a radi sa sem vracajú.

Švédsko: Severské metropoly X – Stockholm – okolo ostrovov
Publikované: 14.1.2017
Plavíme sa pozdĺž ostrova Djurgården, kde je niekoľko zaujímavých múzeí. Napríklad aj múzeum Vasa, o ktorom si môžete prečítať v predchádzajúcom článku. Kedysi bol ostrov loveckou oborou, ktorú spravoval kráľ. V súčasnosti tu nájdete národný park Ekoparken. Jedná sa o jediný národný park na svete, ktorý leží v centre hlavného mesta. Nájdete tu tiež najstarší zábavný park Švédska, pôvabný zámok Rosendal a od roku 2013 aj múzeum skupiny ABBA.

Švédsko: Severské metropoly IX – Stockholm
Publikované: 7.1.2017
Sme v kempe neďaleko Stockholmu a vyrážame na prehliadku mesta, ale najskôr sa zastavíme v múzeu Vasa.

Nórsko: Severské metropoly VIII – Lillehammer
Publikované: 31.12.2016
Dnes navštívime Lillehammer, dejisko zimnej olympiády v roku 1994. Autobus nás vysadí nad skokanskými mostíkmi a pod nami sa rozkladá celé mesto. Po železných schodíkoch schádzame dole pozdĺž mostíkov. Máme šťastie, práve prebieha tréning, a tak si môžeme vychutnať pohľad na skokanov v akcii.

Nórsko: Severské metropoly IV – Oslo – polostrov Bygdøy
Publikované: 3.12.2016
Ani ďalšiu z metropol severských krajín nemôžeme ukrátiť, takže aj Oslo si prejdeme v dvoch článkoch. Najskôr navštívime zaujímavé múzeá a potom sa vydáme do mesta.

Švédsko: Severské metropoly III – Göteborg – pokračujeme v prehliadke mesta
Publikované: 26.11.2016
Začíname prehliadkou luteránskeho kostola Domkyrkan, ktorý bol dvakrát zničený požiarom. Prvá katedrála vznikla v rokoch 1624–1627. Svätyňa bola vysvätená roku 1633. Bohužiaľ v noci 15. 4. 1721 došlo k obrovskému požiaru a až 211 okolitých budov ľahlo popolom. Straty na životoch boli také značné, že sa hľadal priestor vhodný ako pohrebisko. Tým sa nakoniec stal park v okolí katedrály, kde bolo uložených až 20 000 ostatkov.

Švédsko: Severské metropoly II – Göteborg – prehliadka mesta
Publikované: 19.11.2016
Spoločne sa vydávame smer námestie Götaplatsen. Mesto je veľmi pokojné, takmer nikoho nestretávame. Dážď ustal, ale nepríjemný vietor fúka ďalej. Pomaly prichádzame k zaujímavej soške – revolver so zauzlenou hlavňou. Autorom je jeden z najznámejších predstaviteľov moderného švédskeho umenia – sochár a maliar Carl Fredrik Reuterswärd. Tento umelec žil nejakú dobu v USA a v roku 1980 bol natoľko šokovaný zastrelením Johna Lennona, že vytvoril túto sochu, ktorú nazval Non Violence (Nenásilie). Originál je umiestnený pred budovou OSN v New Yorku, ďalšie môžete nájsť v rôznych európskych mestách – Berlíne, vo švédskych mestách Stockholm, Malmö, Lund a Boras, francúzskom meste Caen a v luxemburskom Kirchbergu.

Švédsko: Severské metropoly I – cesta a Göteborg
Publikované: 12.11.2016
Dnešným článkom začína náš seriál o severských metropolách. Kam všade sa s cestovateľkou Magdalénou Radostovou pozrieme, sa budete postupne dozvedať nasledujúcich 11 sobôt.

Nórsko, Bergen – veľkomesto medzi siedmimi horami – VIDEO
Publikované: 4.10.2016
Ak budete do Nórska cestovať lietadlom a vašim cieľom návštevy bude objavovanie fjordov, predpokladám, že budete pristávať na letisku v Bergene (25 minút od centra). Ja síce nie som zrovna milovníkom veľkomiest, ale aj tak odporúčam nejaký čas stráviť prehliadkou mesta.

Nórsko: Severské metropoly VI – v krajine trollov
Publikované: 17.12.2016
Po návšteve Osla sa vydávame na dlhú cestu k nášmu ďalšiemu ubytovaniu – do kempu Faksfall neďaleko mestečka Dombås. Časť cesty povedie pozdĺž najväčšieho nórskeho jazera Mjøsa, ktoré je hlboké celých 468 m.

Nórsko: Severské metropoly VII – horský hrebeň Bessegen
Publikované: 24.12.2016
Môžeme spať o chvíľku dlhšie, dnešný deň sa od tých minulých trošku líši. Pred nami je výstup na horský hrebeň Bessegen s jeho najvyšším vrcholom Veslfjellet (1 743 m). Tento vrchol leží v horskej oblasti Jotunheimen, ktorá je najvyššou v celom Nórsku (29 najvyšších vrcholov Nórska leží práve tu), navyše celú tretinu zaberá rovnomenný národný park Jotunheimen. Nádherné miesto plné príkrych vrcholov, ľadovcov, ale aj krásnych údolí.


Súvisiaca fotogaléria

Nórsko: Bygdoy - najväčšie lákadlá Osla II.
Na poloostrove Bygdoy se všetky múzeá nachádzajú pekne pohromade: Múzeum vikingských lodí, Múzeum...

Nórsko: Polostrov Bygdoy - najväčšie lákadlá Osla
Bygdoy je vzdialený z centra Osla len niekoľko minút, ale zachováva si vidiecky ráz. Letné sídlo ...

Nórsko - hory, oceán, fjordy I.
Nórske kráľovstvo je krajina na severozápade Škandinávskeho polostrova. Je veľmi riedko osídlená ...


Súvisiace video

Nórsko, Bergen – veľkomesto medzi siedmimi horami
Pokiaľ pôjdete objavovať nórske fjordy, pravdepodobne prídete do Bergenu, kde určite odporúčame n...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné potulky prírodou

25. 4. – 30. 6. 2024
1. cena:
Fotokniha a turistická mapa od vydavateľstva CBS
2. cena:
Trilógia Turistické Slovensko od vydavateľstva Dajama
3. cena:
Darčeková kazeta s produktami Vincentka
1. cena redakcie:
Poukážka na nákup v e-shope Viatrek v hodnote 50€
2. cena redakcie:
Šperk od Zlatníctva MILI (OC DUBRAWA)
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od portálu infoglobe

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 26. 4. 2024
sviatok:Jaroslava
dnes:
piatok 26.4.
4 °C
zajtra:
sobota 27.4.
8 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X