www.infoglobe.sk » Nórsko, Severské metropoly V – Oslo – prehliadka mesta

Nórsko, Severské metropoly V – Oslo – prehliadka mesta

Publikované: 10.12.2016
Mierime do centra k mestskej radnici Rådhuset – zvláštnej budove v neoklasicistickom štýle. Dve obdĺžnikové veže nad spodnou časťou objektu sú neprehliadnuteľné. Tá východná je vysoká 66 metrov a vo vnútri je umiestnená zvonkohra s 38 zvonmi, severná je o niečo nižšia, meria 63 metrov. Aj astronomické hodiny, ktoré nájdete na južnej strane, sú unikátne, patria k najväčším v Európe, ciferník má priemer 8,6 m a ručička je dlhá 5,7 m. Priznám sa, že prvý dojem na mňa radnica neurobila zrovna najlepší a neskôr sa dozvedám, že aj obyvatelia si na ňu museli postupne zvyknúť. Dnes však už neodmysliteľne patrí k mestu a miestni sú na ňu náležite hrdí. Iste aj vďaka nádhernému interiéru.

Moderná budova vznikla v rokoch 1933–1950 podľa návrhu architektov Arnsteina Arneberga a Magnusa Poulssona. Radnica je známa po celom svete, lebo v hlavnej sále Radhushallen sa každoročne 10. decembra udeľuje Nobelová cena mieru. Sálu zdobí olejomaľba Henrika Sørensena – „Práca, umenie a oslava“, ktorá je najväčšia v Európe (zaberá celú jednu stenu). Nie je však jedinou výzdobou, ďalšie maľby zaistili poprední nórski umelci.

radnica Rådhuset

Ešte treba spomenúť sochu sv. Hallvarda – patróna Osla, ktorú nájdete nad vchodom do radnice. Podľa povesti sa snažil zachrániť ženu pred lupičmi, tí ho ale zabili a zvrhli do fjordu s mlynským kolesom priviazaným na krku. Ako zázrakom sa z vody vynoril a bol vyhlásený za mučeníka.

            radnica Rådhuset      radnica Rådhuset      radnica Rådhuset

Rådhuset sme preskúmali naozaj dôkladne, takže teraz rýchlo do mesta. Prechádzame okolo mestského divadla a konečne vstupujeme na hlavnú triedu – Karl Johanns gate. Vlastne najdôležitejšie pamiatky mesta nájdete pozdĺž tejto ulice.

Prehliadku zahájime pri kráľovskom paláci – Slottet, ktorý je až do súčasnosti oficiálnou rezidenciou nórskej kráľovskej rodiny. Vznikol v prvej polovici 19. storočia ako sídlo švédsko-nórskeho kráľa Karla XIV. a je postavený v klasicistickom štýle. Okolie tvorí veľký park so sochami, priestoru pod palácom dominuje socha Karla Johana. Ešte treba upozorniť na malý žltý domček na konci parku – jedná sa o Nobelov ústav. Alfred Nobel vo svojej závete stanovil, že mierové ceny financované z jeho nadácie sa môžu udeľovať iba v Osle.

kráľovský palác

Ale späť na bulvár, mierime k budove parlamentu – Stortinget. Nehľadajte v tom názve nič zvláštneho, je to len preklad slova parlament do nórčiny. Pôvodná stavba z roku 1866 musela byť rozšírená, keďže úradníkov pribudlo. Parlament má v súčasnosti ďalšie dve krídla a prináležia k nemu aj ďalšie budovy v jeho okolí. Naproti nemu nájdete jeden z najznámejších hotelov v meste – hotel GRAND.

parlament

Teraz sa presunieme k mestskému trhovisku, naproti nemu nájdeme cieľ našej ďalšej zastávky – v minulosti kostol nášho Spasiteľa, teraz Oslo Domkirke. Katedrála pochádza zo 17. storočia a rozsiahla rekonštrukcia prebehla k 900. výročiu založenia mesta (roku 1950).

Tým vlastne pomaly prehliadka mesta končí, tí najvernejší pokračujú ešte k budove opery, ktorá je na nábreží za stanicou. Nová budova opery – nazývaná aj Grand Opera – pochádza z roku 2008. Bola vybudovaná v minimalistickom štýle z betónu, oceli a skla. Zámerom architektov bolo postaviť objekt v tvare ľadovej kryhy, ktorá sa potápa do fjordu. Architektonické riešenie stavby získalo niekoľko ocenení na medzinárodnom poli.

Monolit v mestskom parku

Teraz nás už čaká iba prehliadka mestského parku Frognerparken. Tento názov vám asi veľmi veľa neprezradí, viac je zaužívané označenie Vigeland, pretože park zdobí až 212 sôch z oceli, žuly a bronzu od obľúbeného nórskeho sochára Gustava Vigelanda. Témou je rodina, respektíve rodičia a deti pri hre. No prijatie tejto výzdoby parku nebolo jednoznačné, pretože postavy sú nahé a tento fakt sa nie všetkým obyvateľom zdal vhodný. Asi najznámejšou sochou je Monolit – 17 m vysoký stĺp, tvorený 121 ľudskými figúrami. Jeho výroba trvala 14 rokov a podieľali sa na ňom traja kamenári.

      mestský park Frognerparken    mestský park Frognerparken    mestský park Frognerparken   mestský park Frognerparken – Monolit

88

Budúcu sobotu budeme pokračovať v našej ceste smerom na mestečko Dombås a konečne do krásnej nórskej krajiny...

GPS: (parlament) 59°54'46.6"N 10°44'23.1"E

 

Text a foto: Magdaléna Radostová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Dánsko: Severské metropoly XII – prechádzka po Kodani
Publikované: 28.1.2017
Týmto dňom sa naše putovanie po severských metropolách končí. V minulej časti sme nahliadli do Kodane a dnes budeme v jej návšteve pokračovať.

Dánsko: Severské metropoly XI - Kodaň
Publikované: 21.1.2017
Pekné zážitky rýchlo ubiehajú, a tak je tu posledné miesto, kam sa pozrieme – Kodaň. Hlavné mesto Dánska leží na východnom pobreží ostrova Sjælland a čiastočne na ostrove Amager. Kodaň je príjemné moderné mesto, ktoré mnohí obdivujú a radi sa sem vracajú.

Švédsko: Severské metropoly I – cesta a Göteborg
Publikované: 12.11.2016
Dnešným článkom začína náš seriál o severských metropolách. Kam všade sa s cestovateľkou Magdalénou Radostovou pozrieme, sa budete postupne dozvedať nasledujúcich 11 sobôt.

Švédsko: Severské metropoly II – Göteborg – prehliadka mesta
Publikované: 19.11.2016
Spoločne sa vydávame smer námestie Götaplatsen. Mesto je veľmi pokojné, takmer nikoho nestretávame. Dážď ustal, ale nepríjemný vietor fúka ďalej. Pomaly prichádzame k zaujímavej soške – revolver so zauzlenou hlavňou. Autorom je jeden z najznámejších predstaviteľov moderného švédskeho umenia – sochár a maliar Carl Fredrik Reuterswärd. Tento umelec žil nejakú dobu v USA a v roku 1980 bol natoľko šokovaný zastrelením Johna Lennona, že vytvoril túto sochu, ktorú nazval Non Violence (Nenásilie). Originál je umiestnený pred budovou OSN v New Yorku, ďalšie môžete nájsť v rôznych európskych mestách – Berlíne, vo švédskych mestách Stockholm, Malmö, Lund a Boras, francúzskom meste Caen a v luxemburskom Kirchbergu.

Švédsko: Severské metropoly III – Göteborg – pokračujeme v prehliadke mesta
Publikované: 26.11.2016
Začíname prehliadkou luteránskeho kostola Domkyrkan, ktorý bol dvakrát zničený požiarom. Prvá katedrála vznikla v rokoch 1624–1627. Svätyňa bola vysvätená roku 1633. Bohužiaľ v noci 15. 4. 1721 došlo k obrovskému požiaru a až 211 okolitých budov ľahlo popolom. Straty na životoch boli také značné, že sa hľadal priestor vhodný ako pohrebisko. Tým sa nakoniec stal park v okolí katedrály, kde bolo uložených až 20 000 ostatkov.

Nórsko: Severské metropoly IV – Oslo – polostrov Bygdøy
Publikované: 3.12.2016
Ani ďalšiu z metropol severských krajín nemôžeme ukrátiť, takže aj Oslo si prejdeme v dvoch článkoch. Najskôr navštívime zaujímavé múzeá a potom sa vydáme do mesta.

Švédsko: Severské metropoly X – Stockholm – okolo ostrovov
Publikované: 14.1.2017
Plavíme sa pozdĺž ostrova Djurgården, kde je niekoľko zaujímavých múzeí. Napríklad aj múzeum Vasa, o ktorom si môžete prečítať v predchádzajúcom článku. Kedysi bol ostrov loveckou oborou, ktorú spravoval kráľ. V súčasnosti tu nájdete národný park Ekoparken. Jedná sa o jediný národný park na svete, ktorý leží v centre hlavného mesta. Nájdete tu tiež najstarší zábavný park Švédska, pôvabný zámok Rosendal a od roku 2013 aj múzeum skupiny ABBA.

Švédsko: Severské metropoly IX – Stockholm
Publikované: 7.1.2017
Sme v kempe neďaleko Stockholmu a vyrážame na prehliadku mesta, ale najskôr sa zastavíme v múzeu Vasa.

Nórsko: Severské metropoly VIII – Lillehammer
Publikované: 31.12.2016
Dnes navštívime Lillehammer, dejisko zimnej olympiády v roku 1994. Autobus nás vysadí nad skokanskými mostíkmi a pod nami sa rozkladá celé mesto. Po železných schodíkoch schádzame dole pozdĺž mostíkov. Máme šťastie, práve prebieha tréning, a tak si môžeme vychutnať pohľad na skokanov v akcii.

Nórsko: Severské metropoly VI – v krajine trollov
Publikované: 17.12.2016
Po návšteve Osla sa vydávame na dlhú cestu k nášmu ďalšiemu ubytovaniu – do kempu Faksfall neďaleko mestečka Dombås. Časť cesty povedie pozdĺž najväčšieho nórskeho jazera Mjøsa, ktoré je hlboké celých 468 m.

Nórsko: Severské metropoly VII – horský hrebeň Bessegen
Publikované: 24.12.2016
Môžeme spať o chvíľku dlhšie, dnešný deň sa od tých minulých trošku líši. Pred nami je výstup na horský hrebeň Bessegen s jeho najvyšším vrcholom Veslfjellet (1 743 m). Tento vrchol leží v horskej oblasti Jotunheimen, ktorá je najvyššou v celom Nórsku (29 najvyšších vrcholov Nórska leží práve tu), navyše celú tretinu zaberá rovnomenný národný park Jotunheimen. Nádherné miesto plné príkrych vrcholov, ľadovcov, ale aj krásnych údolí.

Nórsko, Bergen – veľkomesto medzi siedmimi horami – VIDEO
Publikované: 4.10.2016
Ak budete do Nórska cestovať lietadlom a vašim cieľom návštevy bude objavovanie fjordov, predpokladám, že budete pristávať na letisku v Bergene (25 minút od centra). Ja síce nie som zrovna milovníkom veľkomiest, ale aj tak odporúčam nejaký čas stráviť prehliadkou mesta.

Nórsko, Trollstigen – cestou za kráľom trollov
Publikované: 1.7.2015
Na našich potulkách Škandináviou sme naposledy navštívili tretie najväčšie nórske mesto – Trondheim. Dnes sa presunieme do mesta Dombas a následne budeme pokračovať k Trollskej ceste nazývanej Trollstigen.


Súvisiaca fotogaléria

Nórsko: Bygdoy - najväčšie lákadlá Osla II.
Na poloostrove Bygdoy se všetky múzeá nachádzajú pekne pohromade: Múzeum vikingských lodí, Múzeum...

Nórsko: Polostrov Bygdoy - najväčšie lákadlá Osla
Bygdoy je vzdialený z centra Osla len niekoľko minút, ale zachováva si vidiecky ráz. Letné sídlo ...

Nórsko - hory, oceán, fjordy I.
Nórske kráľovstvo je krajina na severozápade Škandinávskeho polostrova. Je veľmi riedko osídlená ...


Súvisiace video

Nórsko, Bergen – veľkomesto medzi siedmimi horami
Pokiaľ pôjdete objavovať nórske fjordy, pravdepodobne prídete do Bergenu, kde určite odporúčame n...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

22.8.2019
Najlepší triatlonisti z 39 krajín sveta sa už po tretí raz zídu na pretekoch ITU Svetového pohára, ktorý sa každoročne koná na konci augusta v Karlových Varoch. CITY TRIATLON Karlovy Vary sa tento rok uskutoční 23.–25. augusta. Súčasťou programu budú aj preteky pre deti, amatérskych športovcov, nočný beh kúpeľným mestom, ale aj koncert skupiny Hamleti. Vstupné je zdarma.
21.8.2019
Všetci milovníci rýchlych áut sa môžu tešiť na výnimočné preteky cestných automobilov na okruhu Slovakia ring, ktoré sa uskutočnia 24. a 25. augusta 2019.

20.8.2019
V poradí už 46. ročník najnavštevovanejšej poľnohospodárskej výstavy začína na českobudějovickom výstavisku vo štvrtok 22. a potrvá do utorka 27. augusta. Koniec augusta je pre všetkých poľnohospodárov oslavou a sviatkom úrody. Národné dožinky budú sprevádzať ľudia v krojoch, mažoretky, živá hudba, poľovníci s dravcami a loveckými psami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ESTÓNSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 22. 8. 2019
sviatok:Tichomír
dnes:
štvrtok 22.8.
22 °C
zajtra:
piatok 23.8.
26 °C