www.infoglobe.sk » Dánsko: Severské metropoly XII – prechádzka po Kodani

Dánsko: Severské metropoly XII – prechádzka po Kodani

Publikované: 28.1.2017
Týmto dňom sa naše putovanie po severských metropolách končí. V minulej časti sme nahliadli do Kodane a dnes budeme v jej návšteve pokračovať.

Socha malej morskej víly je určite najväčším lákadlom v meste. Sochár Edvard Eriksen ju vytvoril z bronzu na prianie majiteľa pivovaru Carla Jacobsena. Modelom mu stála primabalerína Ellen Price, ktorá stvárnila hlavnú rolu v rovnomennej rozprávke významného spisovateľa Hansa Christiana Andersena. Historické pramene uvádzajú, že herečke patrí iba tvár, telo prináleží manželke autora. Od roku 1913 stojí v prístave a spočiatku ani nebola takou atrakciou. Obyvatelia aj turisti ju vlastne začali vnímať až potom, čo ju ktosi pripravil o hlavu. Nikdy sa vlastne nezistilo prečo. K zámernému poškodeniu došlo ešte niekoľkokrát – bola natretá farbou, prišla o ruku… Všetky škody však boli napravené. Tieto okolnosti zrejme pritiahli pozornosť ľudí a bez zastávky pri soche by to snáď ani nebola prehliadka Kodane.

Kodaň   malá morská víla

Na mieste sme veľmi skoro ráno, takže si môžeme urobiť fotky len s vílou. Už o niekoľko hodín bude v obkľúčení turistov a nebude žiadna šanca si ju odfotiť samotnú.

Pred plavbou loďou zo známeho prístaviska Nyhavn máme ešte asi dve hodiny čas, a tak ich strávíme príjemným relaxom v parku. Nyhavn je starý prístav, do ktorého chodia Dáni veľmi radi, trebárs ako Pražáci na Malú Stranu. Budovy pozdĺž vody sú kópie postavené podľa fotografií, tie pôvodné sa nedochovali. V prístave kotví mnoho starých lodí, ktoré krásne ladia s farebnými domami okolo. Na prízemí rybárskych domčekov je mnoho kaviarní, vinární, reštaurácií a cukrární. Turista si tu má z čoho vyberať, len nesmiete hľadieť na ceny, tie sú priamo úmerné jedinečnosti prostredia. 

prístav Nyhavn

Plavba loďou je ako vždy veľmi príjemným spestrením, znovu si môžeme prehliadnuť stavby, ktoré sme prechádzali, a urobiť si fotky tentoraz z iného pohľadu. Na vode strávime necelú hodinku. Nasleduje posledná zastávka – návšteva zámku Rosenborg, vrátane klenotnice.

zámok Rosenborg

na zámku RosenborgRosenborg je zámok v štýle holandskej renesancie (veľmi typickej pre dánske stavby). Pochádza z roku 1606. Je ďalšou stavbou, o ktorú sa zaslúžil kráľ Christian IV. Budovu zdobí ešte biely pieskovec. Napriek tomu, že palác je veľmi krásny, kráľ si nakoniec ako sídlo zvolil zámok Frederiksborg. Rosenborg tak zostal opustený a chátral. V roku 1838 sa rozhodlo o jeho sprístupnení pre verejnosť, čo mu veľmi pomohlo. Najväčším lákadlom je určite klenotnica, kde sa môže dokonca fotografovať. Obdivovať tu môžete nádherné korunovačné klenoty, šperky a mnoho ďalšieho. Vidieť tu môžete aj korunu kráľa Christiana IV. Priestory zámku sú veľmi reprezentatívne – krásne stropné maľby, krehký a pôvabný porcelán, zdobný nábytok. Druhé poschodie ponúka prechádzku po 24 miestnostiach vyhradených jednotlivým dánskym kráľom.

Pred vstupom do zámku bola vystavaná vodná priekopa s padacím mostom a krásnou francúzskou záhradou Kongens Have. Záhrada je výbornou pokojovou zónou v centre rozľahlej metropoly. Rovnako ako zámok vznikla počiatkom 17. storočia. Neskôr bola pretvorená na anglický park. Verejnosť si ju môže užívať od roku 1820. Nielenže sa tu môžete prechádzať po cestičkách v parku, ale môžete sa tiež natiahnuť na trávnik – vstup na tunajšie trávniky je totiž povolený úplne bez obmedzení. Chodia sem mladí aj starí, školy aj škôlky, každý si nájde ten svoj kút. Neďaleko zámku sídlia kasárne kráľovskej gardy. Každý deň na poludnie si tak môžete užiť pohľad na striedanie stráží pri zámku.

záhrada Kongens Have

A to je vlastne všetko. Zostáva voľný čas na nákup suvenírov, posedenie pri káve alebo na návštevu reštaurácie. Potom sa už musíme rýchlo ponáhľať do autobusu a vyrážame smer Česká republika.

GPS: 55°40'56.5"N 12°34'58.5"E

 

Text a foto: Magdaléna Radostová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Dánsko: Kodaň – mesto, ktoré stále dokáže prekvapiť
Publikované: 26.4.2017
Ak sa vám zdá, že hlavné mesto Dánska už poznáte, pretože sa pomaly ale isto stáva hitom cestovateľov, poďte sa naň s nami pozrieť trochu podrobnejšie. Samozrejme je potrebné vidieť aj tie známe a populárne časti, tak začnime nimi.

Dánsko: Severské metropoly XI - Kodaň
Publikované: 21.1.2017
Pekné zážitky rýchlo ubiehajú, a tak je tu posledné miesto, kam sa pozrieme – Kodaň. Hlavné mesto Dánska leží na východnom pobreží ostrova Sjælland a čiastočne na ostrove Amager. Kodaň je príjemné moderné mesto, ktoré mnohí obdivujú a radi sa sem vracajú.

Nórsko: Severské metropoly VIII – Lillehammer
Publikované: 31.12.2016
Dnes navštívime Lillehammer, dejisko zimnej olympiády v roku 1994. Autobus nás vysadí nad skokanskými mostíkmi a pod nami sa rozkladá celé mesto. Po železných schodíkoch schádzame dole pozdĺž mostíkov. Máme šťastie, práve prebieha tréning, a tak si môžeme vychutnať pohľad na skokanov v akcii.

Nórsko, Severské metropoly V – Oslo – prehliadka mesta
Publikované: 10.12.2016
Mierime do centra k mestskej radnici Rådhuset – zvláštnej budove v neoklasicistickom štýle. Dve obdĺžnikové veže nad spodnou časťou objektu sú neprehliadnuteľné. Tá východná je vysoká 66 metrov a vo vnútri je umiestnená zvonkohra s 38 zvonmi, severná je o niečo nižšia, meria 63 metrov. Aj astronomické hodiny, ktoré nájdete na južnej strane, sú unikátne, patria k najväčším v Európe, ciferník má priemer 8,6 m a ručička je dlhá 5,7 m. Priznám sa, že prvý dojem na mňa radnica neurobila zrovna najlepší a neskôr sa dozvedám, že aj obyvatelia si na ňu museli postupne zvyknúť. Dnes však už neodmysliteľne patrí k mestu a miestni sú na ňu náležite hrdí. Iste aj vďaka nádhernému interiéru.

Nórsko: Severské metropoly IV – Oslo – polostrov Bygdøy
Publikované: 3.12.2016
Ani ďalšiu z metropol severských krajín nemôžeme ukrátiť, takže aj Oslo si prejdeme v dvoch článkoch. Najskôr navštívime zaujímavé múzeá a potom sa vydáme do mesta.

Nórsko: Severské metropoly VI – v krajine trollov
Publikované: 17.12.2016
Po návšteve Osla sa vydávame na dlhú cestu k nášmu ďalšiemu ubytovaniu – do kempu Faksfall neďaleko mestečka Dombås. Časť cesty povedie pozdĺž najväčšieho nórskeho jazera Mjøsa, ktoré je hlboké celých 468 m.

Nórsko: Severské metropoly VII – horský hrebeň Bessegen
Publikované: 24.12.2016
Môžeme spať o chvíľku dlhšie, dnešný deň sa od tých minulých trošku líši. Pred nami je výstup na horský hrebeň Bessegen s jeho najvyšším vrcholom Veslfjellet (1 743 m). Tento vrchol leží v horskej oblasti Jotunheimen, ktorá je najvyššou v celom Nórsku (29 najvyšších vrcholov Nórska leží práve tu), navyše celú tretinu zaberá rovnomenný národný park Jotunheimen. Nádherné miesto plné príkrych vrcholov, ľadovcov, ale aj krásnych údolí.

Švédsko: Severské metropoly I – cesta a Göteborg
Publikované: 12.11.2016
Dnešným článkom začína náš seriál o severských metropolách. Kam všade sa s cestovateľkou Magdalénou Radostovou pozrieme, sa budete postupne dozvedať nasledujúcich 11 sobôt.

Švédsko: Severské metropoly II – Göteborg – prehliadka mesta
Publikované: 19.11.2016
Spoločne sa vydávame smer námestie Götaplatsen. Mesto je veľmi pokojné, takmer nikoho nestretávame. Dážď ustal, ale nepríjemný vietor fúka ďalej. Pomaly prichádzame k zaujímavej soške – revolver so zauzlenou hlavňou. Autorom je jeden z najznámejších predstaviteľov moderného švédskeho umenia – sochár a maliar Carl Fredrik Reuterswärd. Tento umelec žil nejakú dobu v USA a v roku 1980 bol natoľko šokovaný zastrelením Johna Lennona, že vytvoril túto sochu, ktorú nazval Non Violence (Nenásilie). Originál je umiestnený pred budovou OSN v New Yorku, ďalšie môžete nájsť v rôznych európskych mestách – Berlíne, vo švédskych mestách Stockholm, Malmö, Lund a Boras, francúzskom meste Caen a v luxemburskom Kirchbergu.

Švédsko: Severské metropoly III – Göteborg – pokračujeme v prehliadke mesta
Publikované: 26.11.2016
Začíname prehliadkou luteránskeho kostola Domkyrkan, ktorý bol dvakrát zničený požiarom. Prvá katedrála vznikla v rokoch 1624–1627. Svätyňa bola vysvätená roku 1633. Bohužiaľ v noci 15. 4. 1721 došlo k obrovskému požiaru a až 211 okolitých budov ľahlo popolom. Straty na životoch boli také značné, že sa hľadal priestor vhodný ako pohrebisko. Tým sa nakoniec stal park v okolí katedrály, kde bolo uložených až 20 000 ostatkov.

Švédsko: Severské metropoly IX – Stockholm
Publikované: 7.1.2017
Sme v kempe neďaleko Stockholmu a vyrážame na prehliadku mesta, ale najskôr sa zastavíme v múzeu Vasa.

Švédsko: Severské metropoly X – Stockholm – okolo ostrovov
Publikované: 14.1.2017
Plavíme sa pozdĺž ostrova Djurgården, kde je niekoľko zaujímavých múzeí. Napríklad aj múzeum Vasa, o ktorom si môžete prečítať v predchádzajúcom článku. Kedysi bol ostrov loveckou oborou, ktorú spravoval kráľ. V súčasnosti tu nájdete národný park Ekoparken. Jedná sa o jediný národný park na svete, ktorý leží v centre hlavného mesta. Nájdete tu tiež najstarší zábavný park Švédska, pôvabný zámok Rosendal a od roku 2013 aj múzeum skupiny ABBA.

Dánsko, Kodaň I. – mesto mnohých možností
Publikované: 22.12.2015
Dánske hlavné mesto mi učarovalo. Severská história a zaujímavá architektúra na každom kroku, mnoho zelene, cyklisti, pohodoví ľudia aj výborné jedlo a káva. Jedno z miest, ktoré by pre nás mohlo byť vzorom. Nie je žiadnym tajomstvom, že ľudia zo severských krajín patria k najspokojnejším na svete. V Kodani som pochopil prečo.

Dánsko, Kodaň II. – parky, cintoríny a Andersen
Publikované: 29.12.2015
Živé kvetiny, rozkvitnuté stromy, lavičky, malé svietniky, plyšoví medvedíci a spievajúci vtáci. Po štrkovitých cestičkách tu pomaly prechádzajú ľudia – deti, rodičia, dedkovia, babičky – na tom nezáleží. Všetci si užívajú pokojnú atmosféru miesta. Nebyť všadeprítomných náhrobkov s dánskymi menami, ani by ma nenapadlo, že som na obrovskom cintoríne. Vyzerá to, ako by tu hroby boli tak nejako náhodou.

Dánsko, Kodaň – zábavný park Tivoli
Publikované: 15.7.2016
Keď sme vám v minulých dieloch predstavovali najlepšie európske zábavné parky, zmienili sme aj Tivoli Gardens, čo je jeden z úplne najstarších zábavných parkov na svete.


Súvisiace video

Dánsko, Kodaň II. – parky, cintoríny a Andersen
Kodaň nie je iba mestom koncertov, spoločenských akcií, múzeí a pamiatok, ale môžete si tu tiež o...

Dánsko, Kodaň I. – mesto mnohých možností
Dánske hlavné mesto by pre nás mohlo byť vzorom – zaujímavá architektúra, veľa zelene, výborné je...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

19.2.2020
Oravský hrad láka svojou tajomnosťou filmárov už od začiatku 20. storočia. Do svetovej kinematografie sa skvost Oravy zapísal už v roku 1922, kedy padol do oka tvorcom prvej čiernobielej verzie filmovej klasiky Dracula – Upír Nosferatu.
18.2.2020
Českobudějovické výstavisko hostí od 20. do 22. februára desiatky českých a moravských pivovarov aj minipivovarov. V poradí už 30. ročník pivného festivalu ale ponúkne aj fľaškové pivá, napríklad zo Švajčiarska.
17.2.2020
Počas 22. a 23. februára sa na zámku Schloss Hof môžete tešiť na veselý fašiangový program plný zábavy, hier i napätia. Najmenších návštevníkov nepochybne očarí maľovanie na tvár, kreatívne dielničky či workshop pečenia.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - UKRAJINA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 19. 2. 2020
sviatok:Vlasta
dnes:
streda 19.2.
6 °C
zajtra:
štvrtok 20.2.
3 °C