www.infoglobe.sk » Nórsko: Severské metropoly IV – Oslo – polostrov Bygdøy

Nórsko: Severské metropoly IV – Oslo – polostrov Bygdøy

Publikované: 3.12.2016
Ani ďalšiu z metropol severských krajín nemôžeme ukrátiť, takže aj Oslo si prejdeme v dvoch článkoch. Najskôr navštívime zaujímavé múzeá a potom sa vydáme do mesta.

Autobus nás doviezol na polostrov Bygdøy, ktorý sa prezýva ostrov múzeí. Všetky tri múzea skutočne stoja za návštevu. Začíname v Múzeum vikingských lodí. Už samotná budova je zaujímavá, bola totiž naprojektovaná presne pre tri vikingské lode, ktoré sú tu vystavené. Tá najstaršia z nich pochádza už z roku 820. Lode boli vrátane vybavenia nájdené v oblastiach Gokstad a Oseberg a Tune. Vlastne nikdy nevyplávali na šíre more, ale boli určené na pohrebné účely. Vo vnútri boli nájdené kostrové pozostatky vysoko postavených ľudí, psov, koní alebo páva. Nechýbali ani časti nábytku, zvláštne podpery stanov, nádherné šperky, náradie, úžitkové nádoby, drevené sane, vozíky a mnoho ďalších predmetov. Pri mnohých z nich sa ani nepodarilo určiť ich účel.

Múzeum vikingských lodí   Múzeum vikingských lodí

Ďalší skvost nás čaká v Múzeu lodí Fram, kam musíme prejsť autobusom. Škuner Fram je pre Nórov asi tou úplne najslávnejšou loďou. Veď práve na nej podnikli výpravy do drsných vôd našej planéty významní bádatelia a cestovatelia Amundsen, Nansen a Sverdrup. Fram v preklade znamená vpred. Za prítomnosti kráľa Haakana bolo toto múzeum otvorené už v roku 1936. Po vytiahnutí z mora bola loď následne celá rekonštruovaná a de facto obstavaná múrmi múzea. V priebehu rokov došlo k ďalšiemu rozšíreniu expozície a v súčasnosti predstavuje veľmi podrobný pohľad na históriu polárnych objevov a nesmieme zabudnúť ani na flóru a faunu Antarktídy a Arktídy. Fram je široká 11 metrov a meria 39 metrov. Je výborné, že je dovolené vstúpiť na palubu a všetko si prehliadnuť pekne zblízka, prejsť kajuty, nahliadnuť do pokladov palubného lekára, vystúpiť na kapitánsky mostík, zatočiť kormidlom...

Múzeum lodí Fram

Konštrukcia lode bola podmienená požiadavku pohybu lode v extrémnych polárnych podmienkach. Pôvodne bola postavená na objednávku Fridtjofa Nansena, ktorý sa snažil dokázať, že morský prúd zanesie Fram od brehov severnej Sibíri cez severný pól k južnému Grónsku. Nansenove teórie sa potvrdili, loď zamrzla v masách pohybujúceho sa ľadu a od severoázijských brehov bola nesená na sever k pólu. Nansen loď po určitej dobe opustil a vydal sa k severnému pólu peši, ale aj tak bola plavba lode úspešná a v septembri 1896 sa s veľkou pompou vrátila do Osla.

V roku 1898 sa loď vydáva na ďalšiu výpravu, ktorej velí Otto Sverdrup. Cieľom je preskúmanie severozápadného pobrežia Grónska a oboplávanie celého ostrova. Celý zámer sa síce nevydaril, avšak po 4 rokoch priviezla loď významnú zbierku fosílií, rastlín a minerálov z arktických oblastí.

Hneď dva roky na to využil loď na svojej ceste do Antarktídy Roald Amundsen. Doplával až k zátoke Rossovho mora – úplne najjužnejšie zo všetkých lodí. 

Múzeum lodí Fram   Múzeum lodí Fram

Ďalším lákadlom tohoto múzea je loď Gjøa, pre ktorú bola vystavaná ďalšia budova. Následne došlo k prepojeniu oboch častí podzemným tunelom. Na lodi Gjøa prekonal Amundsen ako úplne prvý človek takzvaný Severozápadný prejazd nad severným pobrežím Kanady. Niekoľko storočí pred ním sa o to neúspešne pokúšali Angličania, bohužiaľ s tragickými následkami. Niekoľko zím strávených v zamrznutom mori venoval Amundsen štúdiu života Eskimákov, kedy dôkladne skúmal ich schopnosti prežívať v tak mrazivom prostredí. Veľmi si prial, aby títo skvelí ľudia neboli nikdy ovplyvnení našou civilizáciou. V etnografickom múzeu v Osle si môžete prehliadnuť jeho rozsiahlu zbierku z pobytu medzi Eskimákmi. Po troch rokoch konečne preplával Amundsen medzi ostrovmi na severe Kanady, opustil zamrznutú loď a na lyžiach sa vydal do Eagle City oznámiť svetu, že Severozápadný prejazd bol prekonaný.

Múzeum lodí Fram

Nemenej zaujímavé je aj múzeum venované plti Kon-Tiki, na ktorej v roku 1947 významný nórsky bádateľ, spisovateľ a cestovateľ Thor Heyerdahl preplával Tichý oceán od juhoamerického pobrežia až do Polynézie. Prehliadnuť si môžete aj papyrusovú loď RA II, s pomocou ktorej preplával Atlantik.

múzeum venované plti Kon-Tiki   múzeum venované plti Kon-Tiki

Určite by sa tu dalo stráviť mnoho času, ale ten my bohužiaľ nemáme. Zhruba po 3 hodinách musíme polostrov Bygdøy opustiť, aby sme zvládli ešte prehliadku mesta.

Do samotného Osla zavítame už budúcu sobotu.

GPS: 59°54'19.8"N 10°41'12.1"E

 

Text a foto: Magdaléna Radostová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Nórsko si nadovšetko váži a miluje svoju prírodu. Priblíži ho pútavé Cestovateľské kino
Publikované: 9.2.2020
Kráľovstvo, ktorému vládne dychberúca príroda! Zoznámte sa v utorok 25. februára v KC Dunaj s pôsobivou severskou exotikou, ktorá uchváti aj najnáročnejších krajinkárov. Ľadovce, fjordy, hory, útesy, pláže, lesy, tundry i široké laponské pláne plné sobov.

Nórsko: Severské metropoly VIII – Lillehammer
Publikované: 31.12.2016
Dnes navštívime Lillehammer, dejisko zimnej olympiády v roku 1994. Autobus nás vysadí nad skokanskými mostíkmi a pod nami sa rozkladá celé mesto. Po železných schodíkoch schádzame dole pozdĺž mostíkov. Máme šťastie, práve prebieha tréning, a tak si môžeme vychutnať pohľad na skokanov v akcii.

Švédsko: Severské metropoly X – Stockholm – okolo ostrovov
Publikované: 14.1.2017
Plavíme sa pozdĺž ostrova Djurgården, kde je niekoľko zaujímavých múzeí. Napríklad aj múzeum Vasa, o ktorom si môžete prečítať v predchádzajúcom článku. Kedysi bol ostrov loveckou oborou, ktorú spravoval kráľ. V súčasnosti tu nájdete národný park Ekoparken. Jedná sa o jediný národný park na svete, ktorý leží v centre hlavného mesta. Nájdete tu tiež najstarší zábavný park Švédska, pôvabný zámok Rosendal a od roku 2013 aj múzeum skupiny ABBA.

Dánsko: Severské metropoly XI - Kodaň
Publikované: 21.1.2017
Pekné zážitky rýchlo ubiehajú, a tak je tu posledné miesto, kam sa pozrieme – Kodaň. Hlavné mesto Dánska leží na východnom pobreží ostrova Sjælland a čiastočne na ostrove Amager. Kodaň je príjemné moderné mesto, ktoré mnohí obdivujú a radi sa sem vracajú.

Švédsko: Severské metropoly III – Göteborg – pokračujeme v prehliadke mesta
Publikované: 26.11.2016
Začíname prehliadkou luteránskeho kostola Domkyrkan, ktorý bol dvakrát zničený požiarom. Prvá katedrála vznikla v rokoch 1624–1627. Svätyňa bola vysvätená roku 1633. Bohužiaľ v noci 15. 4. 1721 došlo k obrovskému požiaru a až 211 okolitých budov ľahlo popolom. Straty na životoch boli také značné, že sa hľadal priestor vhodný ako pohrebisko. Tým sa nakoniec stal park v okolí katedrály, kde bolo uložených až 20 000 ostatkov.

Švédsko: Severské metropoly II – Göteborg – prehliadka mesta
Publikované: 19.11.2016
Spoločne sa vydávame smer námestie Götaplatsen. Mesto je veľmi pokojné, takmer nikoho nestretávame. Dážď ustal, ale nepríjemný vietor fúka ďalej. Pomaly prichádzame k zaujímavej soške – revolver so zauzlenou hlavňou. Autorom je jeden z najznámejších predstaviteľov moderného švédskeho umenia – sochár a maliar Carl Fredrik Reuterswärd. Tento umelec žil nejakú dobu v USA a v roku 1980 bol natoľko šokovaný zastrelením Johna Lennona, že vytvoril túto sochu, ktorú nazval Non Violence (Nenásilie). Originál je umiestnený pred budovou OSN v New Yorku, ďalšie môžete nájsť v rôznych európskych mestách – Berlíne, vo švédskych mestách Stockholm, Malmö, Lund a Boras, francúzskom meste Caen a v luxemburskom Kirchbergu.

Švédsko: Severské metropoly I – cesta a Göteborg
Publikované: 12.11.2016
Dnešným článkom začína náš seriál o severských metropolách. Kam všade sa s cestovateľkou Magdalénou Radostovou pozrieme, sa budete postupne dozvedať nasledujúcich 11 sobôt.

Dánsko: Severské metropoly XII – prechádzka po Kodani
Publikované: 28.1.2017
Týmto dňom sa naše putovanie po severských metropolách končí. V minulej časti sme nahliadli do Kodane a dnes budeme v jej návšteve pokračovať.

Švédsko: Severské metropoly IX – Stockholm
Publikované: 7.1.2017
Sme v kempe neďaleko Stockholmu a vyrážame na prehliadku mesta, ale najskôr sa zastavíme v múzeu Vasa.

Nórsko, Severské metropoly V – Oslo – prehliadka mesta
Publikované: 10.12.2016
Mierime do centra k mestskej radnici Rådhuset – zvláštnej budove v neoklasicistickom štýle. Dve obdĺžnikové veže nad spodnou časťou objektu sú neprehliadnuteľné. Tá východná je vysoká 66 metrov a vo vnútri je umiestnená zvonkohra s 38 zvonmi, severná je o niečo nižšia, meria 63 metrov. Aj astronomické hodiny, ktoré nájdete na južnej strane, sú unikátne, patria k najväčším v Európe, ciferník má priemer 8,6 m a ručička je dlhá 5,7 m. Priznám sa, že prvý dojem na mňa radnica neurobila zrovna najlepší a neskôr sa dozvedám, že aj obyvatelia si na ňu museli postupne zvyknúť. Dnes však už neodmysliteľne patrí k mestu a miestni sú na ňu náležite hrdí. Iste aj vďaka nádhernému interiéru.

Nórsko: Severské metropoly VII – horský hrebeň Bessegen
Publikované: 24.12.2016
Môžeme spať o chvíľku dlhšie, dnešný deň sa od tých minulých trošku líši. Pred nami je výstup na horský hrebeň Bessegen s jeho najvyšším vrcholom Veslfjellet (1 743 m). Tento vrchol leží v horskej oblasti Jotunheimen, ktorá je najvyššou v celom Nórsku (29 najvyšších vrcholov Nórska leží práve tu), navyše celú tretinu zaberá rovnomenný národný park Jotunheimen. Nádherné miesto plné príkrych vrcholov, ľadovcov, ale aj krásnych údolí.

Nórsko: Severské metropoly VI – v krajine trollov
Publikované: 17.12.2016
Po návšteve Osla sa vydávame na dlhú cestu k nášmu ďalšiemu ubytovaniu – do kempu Faksfall neďaleko mestečka Dombås. Časť cesty povedie pozdĺž najväčšieho nórskeho jazera Mjøsa, ktoré je hlboké celých 468 m.

Nórsko, Bergen – veľkomesto medzi siedmimi horami – VIDEO
Publikované: 4.10.2016
Ak budete do Nórska cestovať lietadlom a vašim cieľom návštevy bude objavovanie fjordov, predpokladám, že budete pristávať na letisku v Bergene (25 minút od centra). Ja síce nie som zrovna milovníkom veľkomiest, ale aj tak odporúčam nejaký čas stráviť prehliadkou mesta.

Nórsko, Trondheim – korunovačné mesto
Publikované: 24.6.2015
Opäť budeme cestovať. Po návšteve švédskeho kostolného mestečka Gammelstad a hlavného mesta Štokholm sa presunieme do susedného Nórska, kde navštívime prístavné mesto Trondheim, ktoré sa rozprestiera na brehoch Trondheimského fjordu a rieky Nidelva.

Nórsko, Trollstigen – cestou za kráľom trollov
Publikované: 1.7.2015
Na našich potulkách Škandináviou sme naposledy navštívili tretie najväčšie nórske mesto – Trondheim. Dnes sa presunieme do mesta Dombas a následne budeme pokračovať k Trollskej ceste nazývanej Trollstigen.


Súvisiaca fotogaléria

Nórsko: Bygdoy - najväčšie lákadlá Osla II.
Na poloostrove Bygdoy se všetky múzeá nachádzajú pekne pohromade: Múzeum vikingských lodí, Múzeum...

Nórsko: Polostrov Bygdoy - najväčšie lákadlá Osla
Bygdoy je vzdialený z centra Osla len niekoľko minút, ale zachováva si vidiecky ráz. Letné sídlo ...

Nórsko - hory, oceán, fjordy I.
Nórske kráľovstvo je krajina na severozápade Škandinávskeho polostrova. Je veľmi riedko osídlená ...


Súvisiace video

Nórsko, Bergen – veľkomesto medzi siedmimi horami
Pokiaľ pôjdete objavovať nórske fjordy, pravdepodobne prídete do Bergenu, kde určite odporúčame n...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Výlet s rúškom

1. 5. – 30. 6. 2020
1. cena:
Exkluzívne rúško na tvár od Milishop.sk
2. cena:
Bavlnené rúška na tvár
1. cena redakcie:
Tatranský balíček od Hory.sk
2. cena redakcie:
Kolekcia kníh S batohom po Slovensku od vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od festivalu Infofest

Aktuality:

25.5.2020
Do 9. ročníka udeľovania cien o najobľúbenejší hotel roka Czech Hotel Awards 2020 sa zapojilo viac než 1200 hotelov. Poslaním organizátorov je vytvorenie zodpovednej platformy, ktorá prepojuje, oceňuje a podporuje všetkých hotelierov pristupujúcich k svojmu podnikaniu s otvorenou mysľou a láskyplným srdcom. Táto vízia nadobúda na význame najmä v súčasnom dianí.

22.5.2020
Všetci milovníci múzeí sa môžu tešiť na postupné otváranie týchto klenotníc histórie. Návštevníkov čakajú mnohé výstavy, tematické prehliadky, ako aj stále expozície.
20.5.2020
Praha je nádherná počas všetkých ročných období. Nateraz je navyše poloprázdna! Ponúka zážitky nielen pre milovníkov historických pamiatok a kultúry, ale aj pre tých, ktorí radi trávia čas v prírode. Preto vám prinášame niekoľko tipov na potulky po krásnych pražských parkoch.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - VENEZUELA a PARAGUAJ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 25. 5. 2020
sviatok:Urban
dnes:
pondelok 25.5.
15 °C
zajtra:
utorok 26.5.
17 °C