www.infoglobe.sk » Dánsko: Severské metropoly XI - Kodaň

Dánsko: Severské metropoly XI - Kodaň

Publikované: 21.1.2017
Pekné zážitky rýchlo ubiehajú, a tak je tu posledné miesto, kam sa pozrieme – Kodaň. Hlavné mesto Dánska leží na východnom pobreží ostrova Sjælland a čiastočne na ostrove Amager. Kodaň je príjemné moderné mesto, ktoré mnohí obdivujú a radi sa sem vracajú.

Naša prehliadka začína pri budove stanice, ktorá leží neďaleko zábavného parku Tivoli, odkiaľ budeme odchádzať domov. Cestou po H.C. Andersens Boulevard sa dostaneme k Hans Christian Andersen radnici, ktorá je našou prvou zastávkou. Najskôr míňame sochu Hansa Christiana Andersena, ktorý neodmysliteľne patrí k Dánsku i Kodani (má tu aj svoje múzeum). Autorom radnice je dánsky architekt Martin Nyrop. Pochádza z roku 1905 a ako mnoho Hans Christian Anderseniných stavieb tu na severe je postavená z červených tehál. Ozdobou radnice je veža dosahujúca výšku 105 metrov a nahor vás dostane 298 schodov. Najzaujímavejšou súčasťou miestnej radnice sú Svetové hodiny, ktoré Jens Olsen staval celých 27 rokov. Ich veľmi zvláštny mechanizmus bol uvedený do prevádzky až v roku 1955. Majú mnoho funkcií, napríklad kalendár na ďalších 570 000 rokov.

Hneď za radnicou vstupujeme na ďalšiu atrakciu metropoly – vôbec najdlhšiu pešiu nákupnú zónu v Európe - bulvár Strøget. Ulica nás dovedie na tunajšie najstaršie námestie Gammeltorv, čo na prvý pohľad nie je zrejmé, pretože prevažná väčšina domov je relatívne nová. V roku 1795 tu vypukol obrovský požiar, väčšina domov ľahla popolom. Výnimkou je najstarší dom v meste a potom tiež renesančná kašňa z roku 1610, ktorá mala slúžiť ako obecná studňa. V minulosti bolo námestie centrom politického a súdneho života a jedným z dvoch dôležitých trhovísk. Teraz je obľúbeným cieľom turistov.

 Christiansborg

Ďalej sa vydávame k bývalému kráľovskému palácu Christiansborg. V súčasnosti tu má svoje sídlo dánsky parlament a úrad vlády. Christiansborg je postavený na ostrove Slotsholmen (Ostrov palácov). Súčasná podoba paláca je už tretia v poradí, pôvodné budovy nezvratne poškodili požiare v rokoch 1794 a 1884. Hneď po prvom z nich kráľovská rodina presunula svoju rezidenciu do novo postaveného Amalienborgu. Prechádzame nádvorím paláca a pokračujeme až k nábrežiu, kde stojí najstaršia dánska burza. Je ľahké ju identifikovať vďaka veľmi výraznej Dračej veži, ktorú tvoria štyri spletené dračie chvosty.

najstaršia dánska burza

Kodaň ponúka skutočné priehrštie turistických lákadiel ako napríklad nesmierne zaujímavú stavbu guľatej veže Rundetaarn. Táto veža bola postavená v 17. storočí ako astronomické Vor Frelsers Kirkeobservatórium. Údajne najlepší výhľad na metropolu je práve z nej. Zvláštnosťou je i tzv. jazdecké schodisko, ktoré umožnilo jazdcom vystúpiť nahor aj so svojím koňom.

Nesmieme tiež zabudnúť na vežu Vor Frelsers Kirke. Výstup sem je trošku adrenalínový, potom čo vystúpite po vnútornom uniforma kráľovskej gardyschodisku veže, dostanete sa ku schodisku vonkajšiemu, ktoré je už dosť vysoko. Zábradlie tu síce je, ale len jeden meter vysoké. Až nahor sa dostanú len otrlé povahy, odmenou je im ďalší z nádherných výhľadov na mesto.

My však pokračujeme k palácu Amalienborg. Je jedným z hlavných sídiel kráľovskej rodiny a slúži ako rezidencia prevažne v zimných mesiacoch. Jeho štyri paláce sú pomenované po panovníkoch – Christian VII., Christian VIII., Frederik VIII. a Christian IX. Medzi palácmi je pôvabné námestie, kde sme pozorovali striedanie stráží. Miestna garda nosí vysoké huňaté klobúky, takzvané medvede. My sme k palácom došli po známej ulici Frederiksgade, ktorú zdobí nádherný rokokový Frederikov kostol alebo Marble Church, ktorý sa pýši najväčšou kupolou v Škandinávii. Veď aj jeho stavba bola značne komplikovaná a pretiahla sa až do roku 1894 (počiatok 1749).

Amalienborg

Kúsok pred sochou malej morskej víly, ktorá je cieľom dopoludňajšej prehliadky metropoly, sa zastavíme pri fontáne Gefion Springwand v Churchillovom parku. Vraj je v Kodani najkrajší. Myslím, že nie je dôvod tomuto tvrdeniu oponovať. Voda strieka v ohromných gejzíroch okolo bohyne Gefiony a jej volského záprahu. Námet si autor hľadal v dánskej mytológii – švédsky kráľ Gylfim bohyni Gefioně sľúbil, že jej venuje všetku pôdu, ktorú sa jej podarí zorať za jedinú noc. Bohyňa preto premenila svojich synov na volov a zorala skutočne veľkú plochu, pôdu však hodila do mora, čím vznikla krajina s jazerom Vänern.

kašňa

Samotnú prehliadku mesta, ktorú začneme pri malej morskej víle, si necháme na ďalšiu sobotu.

GPS: 55°41'04.7"N 12°35'25.4"E

 

Text: Magdaléna Radostová

Preklad: Oľga Maňáková

Foto: Magdaléna Radostová, Matouš VinšDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Dánsko, Kodaň II. – parky, cintoríny a Andersen
Publikované: 29.12.2015
Živé kvetiny, rozkvitnuté stromy, lavičky, malé svietniky, plyšoví medvedíci a spievajúci vtáci. Po štrkovitých cestičkách tu pomaly prechádzajú ľudia – deti, rodičia, dedkovia, babičky – na tom nezáleží. Všetci si užívajú pokojnú atmosféru miesta. Nebyť všadeprítomných náhrobkov s dánskymi menami, ani by ma nenapadlo, že som na obrovskom cintoríne. Vyzerá to, ako by tu hroby boli tak nejako náhodou.

Dánsko: Severské metropoly XII – prechádzka po Kodani
Publikované: 28.1.2017
Týmto dňom sa naše putovanie po severských metropolách končí. V minulej časti sme nahliadli do Kodane a dnes budeme v jej návšteve pokračovať.

Nórsko: Severské metropoly VIII – Lillehammer
Publikované: 31.12.2016
Dnes navštívime Lillehammer, dejisko zimnej olympiády v roku 1994. Autobus nás vysadí nad skokanskými mostíkmi a pod nami sa rozkladá celé mesto. Po železných schodíkoch schádzame dole pozdĺž mostíkov. Máme šťastie, práve prebieha tréning, a tak si môžeme vychutnať pohľad na skokanov v akcii.

Dánsko: Kodaň – mesto, ktoré stále dokáže prekvapiť
Publikované: 26.4.2017
Ak sa vám zdá, že hlavné mesto Dánska už poznáte, pretože sa pomaly ale isto stáva hitom cestovateľov, poďte sa naň s nami pozrieť trochu podrobnejšie. Samozrejme je potrebné vidieť aj tie známe a populárne časti, tak začnime nimi.

Dánsko, Kodaň – zábavný park Tivoli
Publikované: 15.7.2016
Keď sme vám v minulých dieloch predstavovali najlepšie európske zábavné parky, zmienili sme aj Tivoli Gardens, čo je jeden z úplne najstarších zábavných parkov na svete.

Dánsko, Klampenborg – Dyrehavsbakken
Publikované: 29.7.2016
Pred časom sme sa zmienili o Dyrehavsbakkenu, najstaršom zábavnom parku na svete. Jeho meno je trochu dlhé a horšie sa vyslovuje, preto niet divu, že mu ľudia začali hovoriť skrátka len Bakken. Je vzdialený asi desať minút jazdy autom (dvadsať vlakom) od Kodane.

Švédsko: Severské metropoly I – cesta a Göteborg
Publikované: 12.11.2016
Dnešným článkom začína náš seriál o severských metropolách. Kam všade sa s cestovateľkou Magdalénou Radostovou pozrieme, sa budete postupne dozvedať nasledujúcich 11 sobôt.

Švédsko: Severské metropoly II – Göteborg – prehliadka mesta
Publikované: 19.11.2016
Spoločne sa vydávame smer námestie Götaplatsen. Mesto je veľmi pokojné, takmer nikoho nestretávame. Dážď ustal, ale nepríjemný vietor fúka ďalej. Pomaly prichádzame k zaujímavej soške – revolver so zauzlenou hlavňou. Autorom je jeden z najznámejších predstaviteľov moderného švédskeho umenia – sochár a maliar Carl Fredrik Reuterswärd. Tento umelec žil nejakú dobu v USA a v roku 1980 bol natoľko šokovaný zastrelením Johna Lennona, že vytvoril túto sochu, ktorú nazval Non Violence (Nenásilie). Originál je umiestnený pred budovou OSN v New Yorku, ďalšie môžete nájsť v rôznych európskych mestách – Berlíne, vo švédskych mestách Stockholm, Malmö, Lund a Boras, francúzskom meste Caen a v luxemburskom Kirchbergu.

Švédsko: Severské metropoly III – Göteborg – pokračujeme v prehliadke mesta
Publikované: 26.11.2016
Začíname prehliadkou luteránskeho kostola Domkyrkan, ktorý bol dvakrát zničený požiarom. Prvá katedrála vznikla v rokoch 1624–1627. Svätyňa bola vysvätená roku 1633. Bohužiaľ v noci 15. 4. 1721 došlo k obrovskému požiaru a až 211 okolitých budov ľahlo popolom. Straty na životoch boli také značné, že sa hľadal priestor vhodný ako pohrebisko. Tým sa nakoniec stal park v okolí katedrály, kde bolo uložených až 20 000 ostatkov.

Nórsko: Severské metropoly IV – Oslo – polostrov Bygdøy
Publikované: 3.12.2016
Ani ďalšiu z metropol severských krajín nemôžeme ukrátiť, takže aj Oslo si prejdeme v dvoch článkoch. Najskôr navštívime zaujímavé múzeá a potom sa vydáme do mesta.

Nórsko, Severské metropoly V – Oslo – prehliadka mesta
Publikované: 10.12.2016
Mierime do centra k mestskej radnici Rådhuset – zvláštnej budove v neoklasicistickom štýle. Dve obdĺžnikové veže nad spodnou časťou objektu sú neprehliadnuteľné. Tá východná je vysoká 66 metrov a vo vnútri je umiestnená zvonkohra s 38 zvonmi, severná je o niečo nižšia, meria 63 metrov. Aj astronomické hodiny, ktoré nájdete na južnej strane, sú unikátne, patria k najväčším v Európe, ciferník má priemer 8,6 m a ručička je dlhá 5,7 m. Priznám sa, že prvý dojem na mňa radnica neurobila zrovna najlepší a neskôr sa dozvedám, že aj obyvatelia si na ňu museli postupne zvyknúť. Dnes však už neodmysliteľne patrí k mestu a miestni sú na ňu náležite hrdí. Iste aj vďaka nádhernému interiéru.

Nórsko: Severské metropoly VI – v krajine trollov
Publikované: 17.12.2016
Po návšteve Osla sa vydávame na dlhú cestu k nášmu ďalšiemu ubytovaniu – do kempu Faksfall neďaleko mestečka Dombås. Časť cesty povedie pozdĺž najväčšieho nórskeho jazera Mjøsa, ktoré je hlboké celých 468 m.

Nórsko: Severské metropoly VII – horský hrebeň Bessegen
Publikované: 24.12.2016
Môžeme spať o chvíľku dlhšie, dnešný deň sa od tých minulých trošku líši. Pred nami je výstup na horský hrebeň Bessegen s jeho najvyšším vrcholom Veslfjellet (1 743 m). Tento vrchol leží v horskej oblasti Jotunheimen, ktorá je najvyššou v celom Nórsku (29 najvyšších vrcholov Nórska leží práve tu), navyše celú tretinu zaberá rovnomenný národný park Jotunheimen. Nádherné miesto plné príkrych vrcholov, ľadovcov, ale aj krásnych údolí.

Švédsko: Severské metropoly IX – Stockholm
Publikované: 7.1.2017
Sme v kempe neďaleko Stockholmu a vyrážame na prehliadku mesta, ale najskôr sa zastavíme v múzeu Vasa.

Švédsko: Severské metropoly X – Stockholm – okolo ostrovov
Publikované: 14.1.2017
Plavíme sa pozdĺž ostrova Djurgården, kde je niekoľko zaujímavých múzeí. Napríklad aj múzeum Vasa, o ktorom si môžete prečítať v predchádzajúcom článku. Kedysi bol ostrov loveckou oborou, ktorú spravoval kráľ. V súčasnosti tu nájdete národný park Ekoparken. Jedná sa o jediný národný park na svete, ktorý leží v centre hlavného mesta. Nájdete tu tiež najstarší zábavný park Švédska, pôvabný zámok Rosendal a od roku 2013 aj múzeum skupiny ABBA.


Súvisiace video

Dánsko, Kodaň II. – parky, cintoríny a Andersen
Kodaň nie je iba mestom koncertov, spoločenských akcií, múzeí a pamiatok, ale môžete si tu tiež o...

Dánsko, Kodaň I. – mesto mnohých možností
Dánske hlavné mesto by pre nás mohlo byť vzorom – zaujímavá architektúra, veľa zelene, výborné je...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

19.2.2020
Oravský hrad láka svojou tajomnosťou filmárov už od začiatku 20. storočia. Do svetovej kinematografie sa skvost Oravy zapísal už v roku 1922, kedy padol do oka tvorcom prvej čiernobielej verzie filmovej klasiky Dracula – Upír Nosferatu.
18.2.2020
Českobudějovické výstavisko hostí od 20. do 22. februára desiatky českých a moravských pivovarov aj minipivovarov. V poradí už 30. ročník pivného festivalu ale ponúkne aj fľaškové pivá, napríklad zo Švajčiarska.
17.2.2020
Počas 22. a 23. februára sa na zámku Schloss Hof môžete tešiť na veselý fašiangový program plný zábavy, hier i napätia. Najmenších návštevníkov nepochybne očarí maľovanie na tvár, kreatívne dielničky či workshop pečenia.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - UKRAJINA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 19. 2. 2020
sviatok:Vlasta
dnes:
streda 19.2.
6 °C
zajtra:
štvrtok 20.2.
3 °C