www.infoglobe.sk » Nórsko: Severské metropoly VIII – Lillehammer

Nórsko: Severské metropoly VIII – Lillehammer

Publikované: 31.12.2016
Dnes navštívime Lillehammer, dejisko zimnej olympiády v roku 1994. Autobus nás vysadí nad skokanskými mostíkmi a pod nami sa rozkladá celé mesto. Po železných schodíkoch schádzame dole pozdĺž mostíkov. Máme šťastie, práve prebieha tréning, a tak si môžeme vychutnať pohľad na skokanov v akcii.

 Lillehammer – dejisko olympijských hier v r. 1994

 tréning na skokanskom mostíku  skokanské mostíky

Ďalšia lahôdka je ešte len pred nami. Návšteva skutočne vydareného skanzenu Maihaugen. Múzeum ľudovej architektúry bolo otvorené už v roku 1904. Založil ho nórsky lekár a zberateľ ľudového umenia Anders Sandvig. Je to vlastne celé mesto s asi 150 historickými budovami. Obzvlášť príjemné a vlastne aj prekvapivé je to, že skanzen „žije“. Takmer v každom domčeku niekto býva, privítajú vás, ako by ste išli k nim na návštevu a porozprávajú vám, ako tu žijú a čím sa živia. Sú tu aj deti, ktoré v sezóne nechodia do školy, musia totiž rodičom pomáhať s úrodou. Keď sa v Rožnově pod Radhoštěm pripravovala realizácia tamojšieho skanzenu, prišli sa naši (Česi) učiť sem.

skanzen Maihaugen

Najskôr treba zájsť do kostola. Pred vikingským kostolíkom nás víta pani, ktorá nás zároveň pozýva ďalej. Všetci sa spôsobne usadíme do lavíc a výklad sa môže začať. Tento kostol bol do skanzenu premiestnený z iného miesta. Pôvodne mal tento katolícky kostol obdĺžnikový tvar, tvorila ho len centrálna časť terajšej stavby. Nemal žiadne okná ani osvetlenie. Omša prebiehala v latinskom jazyku – nikto jej ale nerozumel, a tak trvala len 30 minút. Potom, čo Nórsko pripadlo pod správu Dánska, boli ku kostolu pristavané bočné strany s oknami. Kázalo sa v dánčine a do kostola boli umiestnené nové lavice. Došlo tiež k zmene na luteránsky kostol. Kázanie sa pretiahlo na 2–3 hodiny. Keď sa kostol presúval na svoje terajšie miesto, bola veľká časť jeho vybavenia poškodená alebo sa úplne stratilo, takže to súčasné je poskladané z rôznych miest.

skanzen Maihaugen

Z kostola pokračujeme ďalej na farmu. Narazíme na útulný drevený domček, vo vnútri sedí matka s dvoma deťmi, ktoré niečo vyšívajú. Usadíme sa ku stolu a vypočujeme si rozprávanie z minulosti. Dozvedáme sa, že na farmách býval letný a zimný dom. Ten letný bol výrazne väčší – musela sa doňho vojsť celá rodina aj s čeľadníkmi. Všetci zasadali k jednému stolu. V chalupe spal len farmár s rodinou, pomocnica a čeľadníci spali pri dobytku. Dozvedáme sa, čo jedli, pili a ako prebehal život na farme. Rozprávanie je veľmi zaujímavé, potom máme priestor na prehliadnutie celej farmy, vrátane chlievov. Pomerne veľkým zážitkom je návšteva miestnej školy. Pani učiteľka nás už čaká pred budovou. Dievčatá majú svoje miesto napravo učebne, chlapci zas naľavo. Začína sa výučba. Preberáme výslovnosť zvláštnych nórskych písmen, ktoré v češtine nenájdeme. Pani učiteľka píše všetko na tabuľu a následne nás skúša. Na tretí pokus sa zdá, že sme boli úspešní, tak si zaspievame nejakú českú národnú a hodina sa pomaly končí. Naša sprievodkyňa pôsobí skutočne verne a všetci sme si to poriadne užili.

skanzen Maihaugen skanzen Maihaugen

Stúpame do mierneho kopca až k rybníku a pokračujeme do novšej časti. Teda novšej, tunajšie domy sú z počiatku dvadsiateho storočia. Najskôr som si vravela, že dovnútra ani nemusím ísť, ale našťastie som si to rozmyslela. Je to tu úžasné. Nábytok, kuchynské zariadenie – všetko mi pripomína detstvo.

skanzen Maihaugen

Pokračujeme ďalej dedinou a stále je to krajšie a krajšie, nechýba voňavá cukráreň, dôležitá lekáreň, pošta ani stanica, niekde sú živí obyvatelia, inde iba figuríny. Aby som si tú atmosféru náležite vychutnala, objednávam miestnu špecialitu – lahodné vafle s domácou marmeládou a kyslou smotanou.

skanzen Maihaugen skanzen Maihaugen

Čas letí ako splašený, opäť sa musíme vydať na cestu. Pred nami je asi 7 hodín dlhý prejazd do Stockholmu, v kempe Ängby by sme mali byť najneskôr do 22. hodiny.

GPS: 61°06'51.4"N 10°27'58.1"E

 

Text a foto: Magdaléna Radostová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Nórsko je krajina fjordov – neskutočných žulových masívov, z ktorých stekajú tisícky vodopádov
Publikované: 3.7.2020
Cesta do severskej exotiky, ktorá uchváti aj najnáročnejších krajinkárov. Ľadovce, fjordy, hory, útesy, pláže, lesy, tundry i široké laponské pláne plné sobov. Nórsko má v sebe všetko! Od juhu až po ďaleký sever ukrytý za polárnym kruhom, kde sa striedajú polárne dni s polárnymi nocami. Ktoré mesto je to najnórskejšie?

Dánsko: Severské metropoly XII – prechádzka po Kodani
Publikované: 28.1.2017
Týmto dňom sa naše putovanie po severských metropolách končí. V minulej časti sme nahliadli do Kodane a dnes budeme v jej návšteve pokračovať.

Nórsko si nadovšetko váži a miluje svoju prírodu. Priblíži ho pútavé Cestovateľské kino
Publikované: 9.2.2020
Kráľovstvo, ktorému vládne dychberúca príroda! Zoznámte sa v utorok 25. februára v KC Dunaj s pôsobivou severskou exotikou, ktorá uchváti aj najnáročnejších krajinkárov. Ľadovce, fjordy, hory, útesy, pláže, lesy, tundry i široké laponské pláne plné sobov.

Švédsko: Severské metropoly I – cesta a Göteborg
Publikované: 12.11.2016
Dnešným článkom začína náš seriál o severských metropolách. Kam všade sa s cestovateľkou Magdalénou Radostovou pozrieme, sa budete postupne dozvedať nasledujúcich 11 sobôt.

Dánsko: Severské metropoly XI - Kodaň
Publikované: 21.1.2017
Pekné zážitky rýchlo ubiehajú, a tak je tu posledné miesto, kam sa pozrieme – Kodaň. Hlavné mesto Dánska leží na východnom pobreží ostrova Sjælland a čiastočne na ostrove Amager. Kodaň je príjemné moderné mesto, ktoré mnohí obdivujú a radi sa sem vracajú.

Švédsko: Severské metropoly X – Stockholm – okolo ostrovov
Publikované: 14.1.2017
Plavíme sa pozdĺž ostrova Djurgården, kde je niekoľko zaujímavých múzeí. Napríklad aj múzeum Vasa, o ktorom si môžete prečítať v predchádzajúcom článku. Kedysi bol ostrov loveckou oborou, ktorú spravoval kráľ. V súčasnosti tu nájdete národný park Ekoparken. Jedná sa o jediný národný park na svete, ktorý leží v centre hlavného mesta. Nájdete tu tiež najstarší zábavný park Švédska, pôvabný zámok Rosendal a od roku 2013 aj múzeum skupiny ABBA.

Švédsko: Severské metropoly IX – Stockholm
Publikované: 7.1.2017
Sme v kempe neďaleko Stockholmu a vyrážame na prehliadku mesta, ale najskôr sa zastavíme v múzeu Vasa.

Švédsko: Severské metropoly II – Göteborg – prehliadka mesta
Publikované: 19.11.2016
Spoločne sa vydávame smer námestie Götaplatsen. Mesto je veľmi pokojné, takmer nikoho nestretávame. Dážď ustal, ale nepríjemný vietor fúka ďalej. Pomaly prichádzame k zaujímavej soške – revolver so zauzlenou hlavňou. Autorom je jeden z najznámejších predstaviteľov moderného švédskeho umenia – sochár a maliar Carl Fredrik Reuterswärd. Tento umelec žil nejakú dobu v USA a v roku 1980 bol natoľko šokovaný zastrelením Johna Lennona, že vytvoril túto sochu, ktorú nazval Non Violence (Nenásilie). Originál je umiestnený pred budovou OSN v New Yorku, ďalšie môžete nájsť v rôznych európskych mestách – Berlíne, vo švédskych mestách Stockholm, Malmö, Lund a Boras, francúzskom meste Caen a v luxemburskom Kirchbergu.

Švédsko: Severské metropoly III – Göteborg – pokračujeme v prehliadke mesta
Publikované: 26.11.2016
Začíname prehliadkou luteránskeho kostola Domkyrkan, ktorý bol dvakrát zničený požiarom. Prvá katedrála vznikla v rokoch 1624–1627. Svätyňa bola vysvätená roku 1633. Bohužiaľ v noci 15. 4. 1721 došlo k obrovskému požiaru a až 211 okolitých budov ľahlo popolom. Straty na životoch boli také značné, že sa hľadal priestor vhodný ako pohrebisko. Tým sa nakoniec stal park v okolí katedrály, kde bolo uložených až 20 000 ostatkov.

Nórsko: Severské metropoly IV – Oslo – polostrov Bygdøy
Publikované: 3.12.2016
Ani ďalšiu z metropol severských krajín nemôžeme ukrátiť, takže aj Oslo si prejdeme v dvoch článkoch. Najskôr navštívime zaujímavé múzeá a potom sa vydáme do mesta.

Nórsko, Severské metropoly V – Oslo – prehliadka mesta
Publikované: 10.12.2016
Mierime do centra k mestskej radnici Rådhuset – zvláštnej budove v neoklasicistickom štýle. Dve obdĺžnikové veže nad spodnou časťou objektu sú neprehliadnuteľné. Tá východná je vysoká 66 metrov a vo vnútri je umiestnená zvonkohra s 38 zvonmi, severná je o niečo nižšia, meria 63 metrov. Aj astronomické hodiny, ktoré nájdete na južnej strane, sú unikátne, patria k najväčším v Európe, ciferník má priemer 8,6 m a ručička je dlhá 5,7 m. Priznám sa, že prvý dojem na mňa radnica neurobila zrovna najlepší a neskôr sa dozvedám, že aj obyvatelia si na ňu museli postupne zvyknúť. Dnes však už neodmysliteľne patrí k mestu a miestni sú na ňu náležite hrdí. Iste aj vďaka nádhernému interiéru.

Nórsko: Severské metropoly VI – v krajine trollov
Publikované: 17.12.2016
Po návšteve Osla sa vydávame na dlhú cestu k nášmu ďalšiemu ubytovaniu – do kempu Faksfall neďaleko mestečka Dombås. Časť cesty povedie pozdĺž najväčšieho nórskeho jazera Mjøsa, ktoré je hlboké celých 468 m.

Nórsko: Severské metropoly VII – horský hrebeň Bessegen
Publikované: 24.12.2016
Môžeme spať o chvíľku dlhšie, dnešný deň sa od tých minulých trošku líši. Pred nami je výstup na horský hrebeň Bessegen s jeho najvyšším vrcholom Veslfjellet (1 743 m). Tento vrchol leží v horskej oblasti Jotunheimen, ktorá je najvyššou v celom Nórsku (29 najvyšších vrcholov Nórska leží práve tu), navyše celú tretinu zaberá rovnomenný národný park Jotunheimen. Nádherné miesto plné príkrych vrcholov, ľadovcov, ale aj krásnych údolí.

Nórsko, Bergen – veľkomesto medzi siedmimi horami – VIDEO
Publikované: 4.10.2016
Ak budete do Nórska cestovať lietadlom a vašim cieľom návštevy bude objavovanie fjordov, predpokladám, že budete pristávať na letisku v Bergene (25 minút od centra). Ja síce nie som zrovna milovníkom veľkomiest, ale aj tak odporúčam nejaký čas stráviť prehliadkou mesta.


Súvisiaca fotogaléria

Nórsko: Bygdoy - najväčšie lákadlá Osla II.
Na poloostrove Bygdoy se všetky múzeá nachádzajú pekne pohromade: Múzeum vikingských lodí, Múzeum...

Nórsko: Polostrov Bygdoy - najväčšie lákadlá Osla
Bygdoy je vzdialený z centra Osla len niekoľko minút, ale zachováva si vidiecky ráz. Letné sídlo ...

Nórsko - hory, oceán, fjordy I.
Nórske kráľovstvo je krajina na severozápade Škandinávskeho polostrova. Je veľmi riedko osídlená ...


Súvisiace video

Nórsko, Bergen – veľkomesto medzi siedmimi horami
Pokiaľ pôjdete objavovať nórske fjordy, pravdepodobne prídete do Bergenu, kde určite odporúčame n...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

15.7.2020
Hlavným centrom tohtoročných Dní ľudovej architektúry Stredočeského kraja bude Múzeum ľudových stavieb v Kouřime. Slávnostné zahájenie víkendovej akcie sa uskutoční v sobotu 18. júla od 11-tej hodiny a sprievodný program je naplánovaný do nedele 19. júla do 18-tej hodiny.
13.7.2020
Jeden z najatraktívnejších objektov vojnovej histórie na Dukle - Vyhliadková veža, je v súčasnosti otvorená iba v expozičnej časti na prízemí. Na poschodí, vo vyhliadkovej časti veže, prebiehajú rekonštrukčné práce a verejnosti by mala byť ako celok sprístupnená od 1.augusta 2020.
12.7.2020
Pražský lesopark Kamýk prešiel zásadnou premenou. Obnovy sa dočkali nefunkčné staré objekty, hájovňa aj obľúbený zookútik. Tam majú teraz nové útočisko napríklad kozy kamerunské.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAURÍCIUS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 16. 7. 2020
sviatok:Drahomír
dnes:
štvrtok 16.7.
22 °C
zajtra:
piatok 17.7.
20 °C