www.infoglobe.sk » Divočina, sloboda, voľnosť. Spoznajte severské treky v pútavej prednáške!

Divočina, sloboda, voľnosť. Spoznajte severské treky v pútavej prednáške!

Publikované: 17.2.2020
Široko-ďaleko ani noha, len pôsobivá krajina, neprekonateľné výhľady a vy! Vypravte sa do severskej divočiny, kde namiesto človeka stretnete medvede, soby, losy a ďalšiu zver.

Navštívte v pondelok 23. marca vo V Klube 12 známych aj neznámych miest stvorených pre treking. Svet netradičných dobrodružstiev priblížia Kateřina Krejčová a Petr Ptáčník z cestopisného projektu Z cesty kolem světa.

Severské treky bez ľudí – Aljaška, Kanada, Nórsko, Laponsko

Rozprávať budete o trekoch na dvoch kontinentoch. Aké sú rozdiely medzi Kanadou a Aljaškou a Nórskom a Laponskom?

Kateřina Krejčová: Jednou vetou: Laponsko je ako Aljaška, len za štvrtinu ceny. (úsmev)

Petr Ptáčník: Aljaška a Kanada majú vyššie a rozľahlejšie hory a môžete tu ľahko stretnúť medvede. V Nórsku a Laponsku zase majú plno značených trekov a stan si tam môžete postaviť v podstate kdekoľvek, teda okrem miest, kde je vyslovene napísané, že sa to nesmie.

 

Čo sa vám páči na severských trekoch?

Kateřina Krejčová: Divočina, sloboda, voľnosť, rozľahlosť, čistá a neporušená príroda, a v neposlednom rade divoké zvieratá tam, kde sú doma.

Petr Ptáčník: Polárna žiara, ktorú môžete vidieť len v severských krajinách.

 

S čím sa môže človek stretnúť pri trekoch v týchto lokalitách a podmienkach? Na čo sa treba pripraviť?

Petr Ptáčník: Asi najhoršia vec, ktorá by sa mi v divočine mohla stať je, že sa pohádam s Katkou, čo sa našťastie nedeje príliš často. (úsmev)

Kateřina Krejčová: V horách môže byť problémom nepriazeň počasia. Jednoznačne musíte ovládať orientáciu v teréne, hodí sa vedieť, ako brodiť rieky, ako ošetrovať zranenie a čo robiť pri stretnutí s medveďom, vlkom alebo napríklad rozzúrenou samicou losa.

 

Sú takéto treky vhodné aj pre ľudí bez väčších skúseností, alebo sa na to treba vopred pripraviť?

Kateřina Krejčová: V prednáške zmienime niekoľko jednoduchých jednodňových trekov, ktoré sú vhodné takmer pre kohokoľvek, ale aj krásne viacdenne treky, ale i orientačne náročné viacdenné prechody v úplnej divočine, kadiaľ nevedú ani chodníky.

 

Ako ste sa dostali k trekovaniu a čo vám to dáva?

Kateřina Krejčová: Hory ma lákali od malička. Moja prvá veľká cesta peši bola v mojich 26 rokoch v Španielsku. Šla som cez Pyreneje po GR11, a potom ďalej k mysu Finisterre. Vtedy to bolo asi 1800 kilometrov. Šla osm sama a bol to pre mňa zlomový zážitkov v živote. Spoznala som sama seba, zistila som, čo dokážem, prehodnotila som si priority a zistila, čo v živote chcem.

Petr Ptáčník: K trekovaniu ma priviedla Katka. Pri turistike naťažko si v prírode vždy krásne vyčistím hlavu a na chvíľu sa vymaním zo stereotypu mestského života. Baví ma, že žijem a prežívam intenzívne každý okamih.

 

Na čo sa zameriate v bratislavskej prednáške?

Kateřina Krejčová: Okrem rozprávania o tých najkrajších miestach severe, ktoré sme mali možnosť spoznať sa tiež zameriame na praktické tipy a triky, povieme, ako reagovať pri stretnutí s medveďom...

Petr Ptáčník: … a porovnáme rôzne mapové podklady a aplikácie pre orientáciu v teréne.

 

Kateřina Krejčová

rada cestuje stopom, býva u miestnych obyvateľov a lezie na vysoké kopce. Medzi zdolanými vrcholmi má Mont Blanc a šesťtisícovky Stok Kangri, Kang Yatze II a Huayna Potosí. Prešla Pyreneje po GR11, a keďže jej ani to nestačilo, pokračovala Svätojakubskou púťou až k mysu Finisterre. Trekovala v Himalájach a v zapadnutej dedinke v Ladakhu učila deti matematiku. Najradšej má tie kúty sveta, v ktorých celé dni nestretne žiadneho turistu a kde si môže chodiť, kadiaľ sa jej zachce. Jej najdlhším dobrodružstvom bola 16-mesačná cesta okolo sveta, o ktorej vydala knihu Pozpátku Kolem zeměkoule.

 

Petr Ptáčník

vyštudoval medzinárodný obchod a hovorí piatimi svetovými jazykmi. Jeho najdlhšou cestou bola cesta okolo sveta, počas ktorej prešiel Južnú Ameriku od Ohňovej zeme až po rovník a Severnú Ameriku od Kalifornie až po Aljašku, navštívil tropické ostrovy v Tichom oceáne, prestopoval sa Novým Zélandom i Austráliou, objavil krásy Juhovýchodnej Ázie a cez Čínu, Mongolsko a Rusko sa vrátil zase späť domov. S Katkou už vyliezol na dve 6-tisícovky a naučil sa, že cesty nie je za potreby plánovať do detailov, práve naopak, je to celkom príjemný pocit ešte večer nevedieť, kde budete v noci spať.

 

23. 3. (pondelok)

Štart: 20:30 hod.

Lístky TU

Event TU



Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

USA: Aljaška - divoká a krásna I.
Publikované: 22.10.2012
Moja cesta na Aljašku začala dávno pred odjazdom. Prečo práve Aljaška, keď krásnych miest je naozaj neúrekom? Splniť si sen o cestovaní mi pomohol realizovať môj otec, vášnivý poľovník, ktorý za 20 rokov precestoval skoro celý svet. Rozhodla som sa, že sa vydám po jeho stopách, skúsim navštíviť miesta, kde si užíval svoju loveckú vášeň, a aj ja budem loviť, ale len fotografie!

Laponsko – Arktikum, snehový hrad v Kemi a Ranua Wildlife Park
Publikované: 14.1.2024
Pokiaľ zavítate do laponského Rovaniemi (mestečko známe predovšetkým svojou Santa Clausovou dedinkou) a vyskúšate si jazdu na psích či sobích záprahoch ako aj všetky ďalšie možné snehové aktivity a stále máte času navyše, ponúkajú sa tu ďalšie zaujímavé výlety.

Nórsko: Krajina fjordov I – VIDEO
Publikované: 11.10.2016
Nórsko sa zaraďuje medzi severské štáty a spoločne so Švédskom leží na Škandinávskom polostrove, ktorý tejto krajine udáva charakteristické rysy. Hlavným lákadlom sú prekrásne fjordy západného pobrežia, ktoré sa zarezávajú hlboko do vnútrozemia. Takých fjordov je na území Nórska požehnane. Kde nie je prítomná morská hladina, tam dozaista nájdete jedno z tisícich jazier či nejakú kopcovitú oblasť, náhornú plošinu, hlboké lesy alebo hornatý masív s ľadovcom. Divoká rozmanitosť prírody a impozantné výhľady lákajú stále viac turistov. Za návštevu však stojí nielen príroda, ale aj dve najväčšie mestá – Oslo a Bergen. Sever krajiny býva turistami väčšinou nepovšimnutý, takže pokiaľ túžite po úplnej samote, bude skvelou voľbou.

Fínsko, Laponsko – na psom záprahu
Publikované: 21.1.2024
Trblietajúce sa vločky, kam len oko dohliadne, húževnatý psí záprah, voňavé sladké drievko (pelendrek), stádo sobov aj tak veľmi očakávaná polárna žiara…

Nórsko, Severské metropoly V – Oslo – prehliadka mesta
Publikované: 10.12.2016
Mierime do centra k mestskej radnici Rådhuset – zvláštnej budove v neoklasicistickom štýle. Dve obdĺžnikové veže nad spodnou časťou objektu sú neprehliadnuteľné. Tá východná je vysoká 66 metrov a vo vnútri je umiestnená zvonkohra s 38 zvonmi, severná je o niečo nižšia, meria 63 metrov. Aj astronomické hodiny, ktoré nájdete na južnej strane, sú unikátne, patria k najväčším v Európe, ciferník má priemer 8,6 m a ručička je dlhá 5,7 m. Priznám sa, že prvý dojem na mňa radnica neurobila zrovna najlepší a neskôr sa dozvedám, že aj obyvatelia si na ňu museli postupne zvyknúť. Dnes však už neodmysliteľne patrí k mestu a miestni sú na ňu náležite hrdí. Iste aj vďaka nádhernému interiéru.

Nórsko: Severské metropoly VII – horský hrebeň Bessegen
Publikované: 24.12.2016
Môžeme spať o chvíľku dlhšie, dnešný deň sa od tých minulých trošku líši. Pred nami je výstup na horský hrebeň Bessegen s jeho najvyšším vrcholom Veslfjellet (1 743 m). Tento vrchol leží v horskej oblasti Jotunheimen, ktorá je najvyššou v celom Nórsku (29 najvyšších vrcholov Nórska leží práve tu), navyše celú tretinu zaberá rovnomenný národný park Jotunheimen. Nádherné miesto plné príkrych vrcholov, ľadovcov, ale aj krásnych údolí.

Kanada, Ottawa – návšteva v hlavnom meste
Publikované: 3.7.2015
Ottawa je pomerne veľké mesto a dá sa tam toho robiť skutočne veľa. Dnes sa ale pozrieme tradične na niektoré pamiatky.

Kanada, Toronto – kráľovský pohľad I.
Publikované: 5.6.2015
Kanade sme už nejaký ten priestor na našom cestovateľskom portáli venovali, ale väčšinou sme vás zaviedli do vnútra jej prírody. Dnes sa vydáme do mesta. Ako naznačuje názov, našim cieľom je Toronto.

Kanada, USA: Skalnaté vrchy, tzv. Rockies
Publikované: 29.12.2014
Ak sa medzi rečou povie názov Skalnaté vrchy, viete o ktorých horách je reč? Tento slovenský názov nie je až tak rozšírený, každý asi skôr pozná názov Rocky mountains, no nie je to tak? Rocky mountains, tzv. Rockies je pohorie skrášľujúce západnú časť Severnej Ameriky.

Kanada, Vancouver I. – z vtáčej perspektívy
Publikované: 10.8.2015
Metropolitné prístavné mesto Vancouver leží v juhozápadnej časti kanadskej provincie Britská Kolumbia. Obklopuje ho oblasť nazývaná Lower Mainland, do ktorej spadá niekoľko častí mesta, pokiaľ to tak môžeme povedať. S týmto problémom sme sa stretli predovšetkým pri zadávaní adresy do navigácie, keďže Vancouver ako taký je iba časť celej tejto zastavanej oblasti.

USA: Aljaška - divoká a krásna XIII.
Publikované: 14.1.2013
Dnes je po prvý raz „budíček“ neskôr než obvykle. Naša fotografická expedícia končí. Zostáva nám nakúpiť pár suvenírov, pobaliť veci a pripraviť sa na zajtrajší návrat domov.


Súvisiaca fotogaléria

Kanada – nedotknutá príroda
Kanada je svojou rozlohou druhou najväčšou krajinou sveta. Rozkladá sa v severnej časti Severnej ...

USA: Aljaška - fauna
Jedno z miest na svete, kde v naozajstnej divočine stretnete mnoho predátorov tvárou v tvár. Cest...

Nórsko: Polostrov Bygdoy - najväčšie lákadlá Osla
Bygdoy je vzdialený z centra Osla len niekoľko minút, ale zachováva si vidiecky ráz. Letné sídlo ...

Nórsko: Pokojné Oslo deň pred atentátom, č.I
Hlavné mesto Nórska žilo deň pred útokom svoj neuponáhľaný život. Turisti a miestni obyvatelia si...

Nórsko - hory, oceán, fjordy I.
Nórske kráľovstvo je krajina na severozápade Škandinávskeho polostrova. Je veľmi riedko osídlená ...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

27.3.2024
Portál Infoglobe vám s láskou a prianím všetkého najlepšieho želá tie najkrajšie veľkonočné dni.
Nech vám Veľká noc prinesie veľa radosti, šťastia, zdravia, pokoja i splnených cestovateľských túžob.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
1.3.2024
Nádherný klenot cisárskeho dedičstva, zámok Schloss Hof otvára svoju veľkolepú hlavnú sezónu 9. marca 2024. Jedinečný komplex budov s luxusne zariadenými zámockými komnatami, barokovými záhradami a rozsiahlym statkom na ploche takmer 70 hektárov, tvorí umelecký celok a pozýva na nezabudnuteľnú cestu časom.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 29. 3. 2024
sviatok:Miroslav
dnes:
piatok 29.3.
6 °C
zajtra:
sobota 30.3.
14 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X