www.infoglobe.sk » Nórsko: Severské metropoly VI – v krajine trollov

Nórsko: Severské metropoly VI – v krajine trollov

Publikované: 17.12.2016
Po návšteve Osla sa vydávame na dlhú cestu k nášmu ďalšiemu ubytovaniu – do kempu Faksfall neďaleko mestečka Dombås. Časť cesty povedie pozdĺž najväčšieho nórskeho jazera Mjøsa, ktoré je hlboké celých 468 m.

Na brehu jazera leží mesto Hamar, ktoré je známe viacúčelovou halou Vikingskipet (vikingská loď). Budova má tvar prevráteného trupu lode. Pre nás je tiež významná, lebo v roku 2009 práve tu česká rýchlokorčuliarka Martina Sáblíková urobila rekord na trati 5 000 m. Do kempu prichádzame večer, takže ďalšie dobrodružstvo nás čaká až ráno.

kemp Faksfall   kemp Faksfall

Nový deň nás víta slniečkom. Najskôr prechádzame údolím Gudbrandsdale, do ktorého sme vlastne vstúpili už včera. Krásne údolie s mnohými zelenými kopcami a divokými riekami, z ktorých je najdôležitejšia Lågen. Nádherné pereje lemujú našu cestu, takže sa je stále na čo pozerať. Postupne sa dostávame do údolia Romsdalen, kde sa týči hora Trollveggen (1 740 m), ktorá je naším dnešným cieľom. Severná stena je známejšia pod názvom Stena trollov a považuje sa za najvyššiu skalnú stenu Európy. Vzhľadom k poveternostným podmienkam a prevažne previsnutému charakteru je zároveň jednou z najobtiažnejších.

Trollstigen

Údolie Romsdalen spolu s okolitými vrcholmi tvorí najstarší národný park Nórska – Romsdal, ktorý je domovom bájnych postáv severskej mytológie – trollov. Troll je vlastne pomerne škaredé stvorenie, ktoré je buď potomkom obrov, alebo je to priamo obor, vždy má dlhý a špicatý nos a dlhé vlasy. Je to hlúpa bytosť a pomerne škodoradostná – veľká väčšina z nich škodí svojmu okoliu. Ľudia ale veria, že okrem tých zlých žijú v horách aj trollí škriatkovia, ktorí ľuďom naopak pomáhajú. Takže je vlastne takmer povinnosťou kúpiť si nejakého trollíka a veriť, že je to práve ten dobrý.

Trollstigen   Trollstigen

My sa medzitým pomaly blížime k jednej z najznámejších panoramatických ciest v severnom Nórsku, k ceste Trollstigen. Ešte než sa pustíme do kľučkovania v serpentínach, zastavíme na malom odpočívadle. Kto sa vydá kúsok pozdĺž cesty vľavo, nájde malú studničku s pitnou vodou. Je to krátka zastávka, ešte plánujeme ďalšiu, teda pokiaľ budeme mať šťastie a vojdeme sa na malé parkovacie miesto blízko vodopádu Stigfoss. Naše prianie sa plní, a tak si môžeme urobiť krásne zábery tohoto vodopádu.

Teraz nám už nezostáva nič iné, než sa vydať smerom hore po ceste č. 63 – serpentínami až horu na vyhliadky. Cestou sa tešíme z výhľadov na fjord Åndalsnesfjorden, údolie Isterdalen a skalné formácie Biskup, Kráľ, Kráľovná a najvyššiu kolmú európsku skalnú stenu Trolltindane. Všetky tieto ostré a krásne vrcholy stúpajú od fjordu do dvojtisícových výšok.

skalná stena Trolltindane

Trollstigen  Trollstigen

Na vrchole cesty zastavujeme a vyrážame k vyhliadkam. Skutočne tu je čo obdivovať, vodopády padajú dole do údolia a medzi nimi sa kľukatí cesta, ktorou sme prišli. Všetko zaznamenané, pokračujeme ďalej.

Trollstigen

Dnes navštívime aj úplne najsevernejší bod našej výpravy, mesto Ålesund. Prvým významným obyvateľom bol vikingský vodca Rollo. Ďalšia dôležitá zmienka o meste pochádza z roku 1027, kedy sem prišiel sv. Olaf, aby tu šíril kresťanstvo. No najdôležitejšia a bohužiaľ aj najbolestnejšia zmienka pochádza z roku 1904, kedy postihla mesto strašná búrka, pri ktorej prišlo o strechu nad hlavou 10 tis. ľudí, len zázrakom neprišiel nikto o život. No táto pohroma priniesla aj niečo pozitívne. Nemecký cisár Viliam II. sa zasadil o rýchlu opravu mesta, mnoho obyvateľov sa dobrovoľne a s veľkým nasadením pričinilo o znovuzrodenie a mesto tak dostalo nový kabát v štýle Art nouveau. Jeho secesná podoba sa zachovala až dodnes, a tak je mesto pýchou severného Nórska.

mesto Ålesund

mesto Ålesund   mesto Ålesund

Nádherný výhľad si môžete užiť aj z vyhliadky Aksla, ktorá je umiestnená cca 190 m nad mestom a z ktorej vedie do centra spolu 418 schodov. Počasie nám praje, a tak si môžeme vychutnať pohľad na nádherné stavby aj okolitú krajinu s ostrovom Runde, ktorá je domovom unikátnej kolónie vtáctva. Mníšik, sula či čajka trojprstá nie sú výnimkou. Mestečko je veľmi malebné a prechádzka jeho uličkami je skutočne príjemná.

pohľad z vyhliadky Aksla   pohľad z vyhliadky Aksla

Už o týždeň vystúpite spolu s nami na horský hrebeň Bessegen.

GPS: 62°27'35.5"N 7°40'13.3"E

Text a foto: Magdaléna Radostová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Nórsko si nadovšetko váži a miluje svoju prírodu. Priblíži ho pútavé Cestovateľské kino
Publikované: 9.2.2020
Kráľovstvo, ktorému vládne dychberúca príroda! Zoznámte sa v utorok 25. februára v KC Dunaj s pôsobivou severskou exotikou, ktorá uchváti aj najnáročnejších krajinkárov. Ľadovce, fjordy, hory, útesy, pláže, lesy, tundry i široké laponské pláne plné sobov.

Švédsko: Severské metropoly X – Stockholm – okolo ostrovov
Publikované: 14.1.2017
Plavíme sa pozdĺž ostrova Djurgården, kde je niekoľko zaujímavých múzeí. Napríklad aj múzeum Vasa, o ktorom si môžete prečítať v predchádzajúcom článku. Kedysi bol ostrov loveckou oborou, ktorú spravoval kráľ. V súčasnosti tu nájdete národný park Ekoparken. Jedná sa o jediný národný park na svete, ktorý leží v centre hlavného mesta. Nájdete tu tiež najstarší zábavný park Švédska, pôvabný zámok Rosendal a od roku 2013 aj múzeum skupiny ABBA.

Švédsko: Severské metropoly IX – Stockholm
Publikované: 7.1.2017
Sme v kempe neďaleko Stockholmu a vyrážame na prehliadku mesta, ale najskôr sa zastavíme v múzeu Vasa.

Nórsko: Severské metropoly VIII – Lillehammer
Publikované: 31.12.2016
Dnes navštívime Lillehammer, dejisko zimnej olympiády v roku 1994. Autobus nás vysadí nad skokanskými mostíkmi a pod nami sa rozkladá celé mesto. Po železných schodíkoch schádzame dole pozdĺž mostíkov. Máme šťastie, práve prebieha tréning, a tak si môžeme vychutnať pohľad na skokanov v akcii.

Dánsko: Severské metropoly XII – prechádzka po Kodani
Publikované: 28.1.2017
Týmto dňom sa naše putovanie po severských metropolách končí. V minulej časti sme nahliadli do Kodane a dnes budeme v jej návšteve pokračovať.

Nórsko, Severské metropoly V – Oslo – prehliadka mesta
Publikované: 10.12.2016
Mierime do centra k mestskej radnici Rådhuset – zvláštnej budove v neoklasicistickom štýle. Dve obdĺžnikové veže nad spodnou časťou objektu sú neprehliadnuteľné. Tá východná je vysoká 66 metrov a vo vnútri je umiestnená zvonkohra s 38 zvonmi, severná je o niečo nižšia, meria 63 metrov. Aj astronomické hodiny, ktoré nájdete na južnej strane, sú unikátne, patria k najväčším v Európe, ciferník má priemer 8,6 m a ručička je dlhá 5,7 m. Priznám sa, že prvý dojem na mňa radnica neurobila zrovna najlepší a neskôr sa dozvedám, že aj obyvatelia si na ňu museli postupne zvyknúť. Dnes však už neodmysliteľne patrí k mestu a miestni sú na ňu náležite hrdí. Iste aj vďaka nádhernému interiéru.

Nórsko: Severské metropoly IV – Oslo – polostrov Bygdøy
Publikované: 3.12.2016
Ani ďalšiu z metropol severských krajín nemôžeme ukrátiť, takže aj Oslo si prejdeme v dvoch článkoch. Najskôr navštívime zaujímavé múzeá a potom sa vydáme do mesta.

Švédsko: Severské metropoly III – Göteborg – pokračujeme v prehliadke mesta
Publikované: 26.11.2016
Začíname prehliadkou luteránskeho kostola Domkyrkan, ktorý bol dvakrát zničený požiarom. Prvá katedrála vznikla v rokoch 1624–1627. Svätyňa bola vysvätená roku 1633. Bohužiaľ v noci 15. 4. 1721 došlo k obrovskému požiaru a až 211 okolitých budov ľahlo popolom. Straty na životoch boli také značné, že sa hľadal priestor vhodný ako pohrebisko. Tým sa nakoniec stal park v okolí katedrály, kde bolo uložených až 20 000 ostatkov.

Švédsko: Severské metropoly II – Göteborg – prehliadka mesta
Publikované: 19.11.2016
Spoločne sa vydávame smer námestie Götaplatsen. Mesto je veľmi pokojné, takmer nikoho nestretávame. Dážď ustal, ale nepríjemný vietor fúka ďalej. Pomaly prichádzame k zaujímavej soške – revolver so zauzlenou hlavňou. Autorom je jeden z najznámejších predstaviteľov moderného švédskeho umenia – sochár a maliar Carl Fredrik Reuterswärd. Tento umelec žil nejakú dobu v USA a v roku 1980 bol natoľko šokovaný zastrelením Johna Lennona, že vytvoril túto sochu, ktorú nazval Non Violence (Nenásilie). Originál je umiestnený pred budovou OSN v New Yorku, ďalšie môžete nájsť v rôznych európskych mestách – Berlíne, vo švédskych mestách Stockholm, Malmö, Lund a Boras, francúzskom meste Caen a v luxemburskom Kirchbergu.

Švédsko: Severské metropoly I – cesta a Göteborg
Publikované: 12.11.2016
Dnešným článkom začína náš seriál o severských metropolách. Kam všade sa s cestovateľkou Magdalénou Radostovou pozrieme, sa budete postupne dozvedať nasledujúcich 11 sobôt.

Nórsko: Trolov jazyk – vyhliadka budiaca rešpekt
Publikované: 2.2.2017
Trolov jazyk je pojem, ktorý pozná mnoho ľudí. Táto vyhliadka je celosvetovo preslávená, pretože sa radí medzi najkrajšie prírodné vyhliadky na zemeguli – a tak sme ju chceli vidieť na vlastné oči. Keďže sme prileteli do Bergenu, požičané auto nám umožnilo byť za 3 hodiny na začiatku výstupu. Základnou dedinou pre výstup na Trolov jazyk je Tyssedal.

Dánsko: Severské metropoly XI - Kodaň
Publikované: 21.1.2017
Pekné zážitky rýchlo ubiehajú, a tak je tu posledné miesto, kam sa pozrieme – Kodaň. Hlavné mesto Dánska leží na východnom pobreží ostrova Sjælland a čiastočne na ostrove Amager. Kodaň je príjemné moderné mesto, ktoré mnohí obdivujú a radi sa sem vracajú.

Nórsko: Severské metropoly VII – horský hrebeň Bessegen
Publikované: 24.12.2016
Môžeme spať o chvíľku dlhšie, dnešný deň sa od tých minulých trošku líši. Pred nami je výstup na horský hrebeň Bessegen s jeho najvyšším vrcholom Veslfjellet (1 743 m). Tento vrchol leží v horskej oblasti Jotunheimen, ktorá je najvyššou v celom Nórsku (29 najvyšších vrcholov Nórska leží práve tu), navyše celú tretinu zaberá rovnomenný národný park Jotunheimen. Nádherné miesto plné príkrych vrcholov, ľadovcov, ale aj krásnych údolí.

Nórsko, Bergen – veľkomesto medzi siedmimi horami – VIDEO
Publikované: 4.10.2016
Ak budete do Nórska cestovať lietadlom a vašim cieľom návštevy bude objavovanie fjordov, predpokladám, že budete pristávať na letisku v Bergene (25 minút od centra). Ja síce nie som zrovna milovníkom veľkomiest, ale aj tak odporúčam nejaký čas stráviť prehliadkou mesta.

Nórsko, Trondheim – korunovačné mesto
Publikované: 24.6.2015
Opäť budeme cestovať. Po návšteve švédskeho kostolného mestečka Gammelstad a hlavného mesta Štokholm sa presunieme do susedného Nórska, kde navštívime prístavné mesto Trondheim, ktoré sa rozprestiera na brehoch Trondheimského fjordu a rieky Nidelva.


Súvisiaca fotogaléria

Nórsko: Bygdoy - najväčšie lákadlá Osla II.
Na poloostrove Bygdoy se všetky múzeá nachádzajú pekne pohromade: Múzeum vikingských lodí, Múzeum...

Nórsko: Polostrov Bygdoy - najväčšie lákadlá Osla
Bygdoy je vzdialený z centra Osla len niekoľko minút, ale zachováva si vidiecky ráz. Letné sídlo ...

Nórsko - hory, oceán, fjordy I.
Nórske kráľovstvo je krajina na severozápade Škandinávskeho polostrova. Je veľmi riedko osídlená ...


Súvisiace video

Nórsko, Bergen – veľkomesto medzi siedmimi horami
Pokiaľ pôjdete objavovať nórske fjordy, pravdepodobne prídete do Bergenu, kde určite odporúčame n...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

28.2.2020
Jarná séria festivalu Cestou necestou sa predstaví v 22 mestách na Slovensku a prinesie úžasné prednášky plné dobrodružstva, zážitkov a inšpirácií.
27.2.2020
Udržateľná architektúra – to je téma festivalu o staviteľstve, ktoré je ohľaduplné k životnému prostrediu. Na brnianskom výstavisku sa v pavilóne V do soboty 29. februára stretnete s projektami budúcnosti, ktoré sú zamerané na udržateľnú architektúru.
26.2.2020
Jeden zo svetovo najznámejších cestovateľských bedekrov zostavil rebríček desiatich krajín sveta, ktoré by ste rozhodne mali v roku 2020 navštíviť. Ich prehľad vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - UKRAJINA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 28. 2. 2020
sviatok:Zlatica
dnes:
piatok 28.2.
5 °C
zajtra:
sobota 29.2.
9 °C