www.infoglobe.sk » Maroko, Casablanca – výlet k africkým brehom Atlantického oceánu II

Maroko, Casablanca – výlet k africkým brehom Atlantického oceánu II

Publikované: 11.1.2019
Než sa spolu vydáme spoznávať ďalšie casablanské pamiatky, predstavíme vám ešte mestskú kultúru.

Casablanca je totiž vďaka svojmu mladistvému náboju veľmi plodná na umenie, s ktorým sa spája mnoho udalostí, napríklad festival Casa Music Festival. Ten v júli z mesta na niekoľko dní vytvorí medzinárodné dejisko, kde sa ukazujú popredné hviezdy svetovej hudobnej scény. Každý rok festival navštívi asi jeden a pol milióna ľudí.

Casablanca

Nemenej zaujímavý je Boulevard, hudobný festival, ktorý je zameraný najmä na mladých hudobníkov. Po prvý raz sa konal už pred dvadsiatimi rokmi, v roku 1999. Predstavujú sa na ňom hlavne mladí marockí hudobníci, ktorí majú jedinečnú možnosť, aby sa ich hudba dostala k širokému publiku. Paralelne s festivalom sa koná udalosť známa ako Tremplins, ktorá združuje rôzne workshopy pre nové skupiny hrajúce rap a rock.

Niektorí návštevníci Casablancy isto uvítajú možnosť zájsť si na nákupy. Ako turisti pravdepodobne nebudete prahnúť po známych značkách, ale možno budete chcieť dať šancu niečomu, čo je lokálnej výroby. Pokiaľ je to skutočne tak, potom sa vydajte k Bab El Jedid, starej bráne, ktorá je zahalená do príjemnej atmosféry starej arabskej štvrte. Brána sa nachádza na bulvári Houphouet Boigny a všeobecne ju odporúčame ako východiskový bod pre prechádzky po starom meste.

Casablanca

katedrála Sacre Coeur

Neďaleko od Houphouet Boigny je ulica Tahar-El-Alaoui, ktorá je tiež lemovanázaujímavými obchodíkmi, kde môžete kúpiť všetko možné – výrobky z medi a porcelánu, mozaiky, výrobky z kože alebo trebárs aj koberce. V mnohých obchodíkoch tovar priamo aj vyrábajú.

V minulej časti sme sa pozreli do jednej z najvýznamnejších moslimských náboženských pamiatok v Maroku. Napriek tomu, že 99 % obyvateľov sú moslimovia, jedno precento populácie, teda asi 380 tisíc ľudí, sú kresťania. V 30. rokoch 20. storočia, teda v období, keď bolo Maroko francúzskou kolóniou, tu bola postavená nádherná katedrála Sacre Coeur, ktorá v sebe snúbi európske a marocké architektonické vplyvy.

Aj keď bola katedrála v posledných dekádach značne zanedbávaná a v súčasnosti urgentne potrebuje renováciu, stále zaujme svojou krásou. Skúste sa pozrieť dovnútra. Čaká vás totiž pastva pre oči a váš fotoaparát, ktorým môžete zachytiť niečo z jej zašlej slávy. Mimochodom poblíž katedrály je ďalší kostol, Notre Dame de Lourdes, ktorý sa vyznačuje monumentálnym vitrážovym stropom, ktorý pokrýva plochu 800 metrov štvorcových.

Mohammedia

Ak sa vám zachce vidieť aj niečo viac než len Casablancu, tak z relatívne blízkeho okolia môžeme odporúčať príjemne ospalé prímorské mestečko Mohammedia, ktoré je vzdialené len 30 kilometrov severne. Môžete sa tam okúpať a za pozornosť stojí aj prehliadka starého mesta.

GPS: 33°35'30.1"N 7°37'26.5"W

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikimedia Commons: Eric Salard, angelius1979, Patrick Nouhailler, Farid Mernissi, Pawel Ryzsawa, Elisa.rolle

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Maroko, Essaouira – mesto s francúzskym šarmom
Publikované: 6.5.2019
Pokiaľ si prajete po hluku a výrazných vôňach Marrákeša na chvíľu sa presunúť do pokojnejšej, ale rovnako zaujímavej oblasti, tak je pobrežné mesto Essaouira (As-Sawíra) – v minulosti zvané Mogador – tou pravou voľbou. Toto príjemne situované mesto sa nachádza na západnom pobreží Maroka, takže ho obmýva Atlantický oceán a cesta k nemu vedie skrz nekonečné arganové lány.

Maroko, údolie Ourika – vodopády Setti Fatma
Publikované: 8.4.2019
Údolie Ourika sa nachádza asi 30 km od Marrákeša, doslova na úpätí Vysokého Atlasu. Preteká ním rovnomenná rieka, ktorá medzi vysokými horami vytvorila úzku, na oboch brehoch hojne obývanú dolinu.

Maroko, Ouarzazate – filmové štúdiá Atlas
Publikované: 1.4.2019
Cestovanie za filmovými kulisami je rok od roku obľúbenejšie, a tak niet divu, že je marocké údolie Ouarzazate vyhľadávanou a predovšetkým lacnou destináciou, do ktorej sa práve filmoví nadšenci z celého sveta sťahujú. Všetci túžia na vlastné oči vidieť a aj ohmatať kulisy, ktoré hrali hlavnú rolu v mnohých seriáloch a filmoch. V údolí sa dá vidieť skutočné miesta, kde sa natáčal napríklad historický kasbah Ait Ben Haddou. Predovšetkým sa tu ale nachádzajú rozľahlé filmové štúdia Atlas, postavené na prašných pláňach východného úpätia pohoria Atlas.

Maroko, Ait Ben Haddou – ksar v údolí Ounila
Publikované: 25.3.2019
Maroko je bezpochyby jednou z najrozmanitejších krajín, a to predovšetkým vďaka svojej veľkosti. Ráz krajiny sa s prejdenými kilometrami výrazne mení, a tak sa dá za niekoľko dní v rámci jednej krajiny dostať od pobrežia Atlantického oceánu cez pohorie Atlas až do rozsiahlych palmérií, tiesňav a tiež do púšte.

Maroko, Casablanca – výlet k africkým brehom Atlantického oceánu I
Publikované: 4.1.2019
Slnko sotva vystúpi nad horizont a Casablanca je už hore. Červené taxíky križujú ulice lemované modernými budovami. Okolo seba ucítite neuveriteľné množstvo energie, ktorá sa samozrejme preleje aj na vás. V Casablance to skrátka žije.

Maroko, Rabat – mesto svetiel I
Publikované: 21.12.2018
Už v minulosti ste mali možnosť s nami nahliadnuť do Maroka, konkrétne do Rabatu. Dnes sa však do tohoto zaujímavého mesta ponoríme o niečo hlbšie a unikneme tak zime, ktorá u nás panuje.

Maroko, Rabat – mesto svetiel II
Publikované: 28.12.2018
V minulej časti o Rabate sme vám povedali niečo o histórii a architektonickom dedičstve tohto mesta. Dnes sa budeme zaujímať o miestnu kultúru.

Maroko, Casablanca – pompézna mešita a art deco
Publikované: 10.4.2015
Zo Senegalu cestujeme na sever k severozápadnej časti afrického kontinentu. Našou destináciou je Maroko. Krajina, kde na takmer pol milióne kilometroch štvorcových žije asi 33 miliónov ľudí.

Maroko: Africké kráľovstvo
Publikované: 24.7.2016
Na našich potulkách svetom tento raz opustíme Európu, aby sme zavítali do Afriky, kde bude naším cieľom Maroko alebo presnejšie Marocké kráľovstvo. Táto severoafrická krajina, v ktorej žije bezmála 32 miliónov obyvateľov je obľúbeným prímorským letoviskom s množstvom pamiatok.

Maroko: Kúzlo orientu I – Casablanca a Rabat
Publikované: 14.10.2017
Hneď cestou na letisko som sa pozrela na film Casablanca. To úplne zapadalo do scenára môjho výletu. Po štyroch hodinách letu som sa stretla so svojim sprievodcom v Agadire. Po ceste z letiska mi ukázal osvetlenú pevnosť Agadir, po ktorej je mesto pomenované. Postavili ju Portugalci v 15. storočí. Pod ňou na kopci sú krásne osvetlené tri nápisy v arabčine a znamenajú Alah, kráľ a národ. Tri najdôležitejšie pojmy v živote Maročana.

Maroko: Kúzlo orientu II – uličky vo Feze
Publikované: 21.10.2017
Po ceste do Fezu prechádzame cez meknésku planinu, ktorá sa prezýva záhrada Maroka. Rastie tam skoro všetko – melóny, banány, pomaranče, citróny, mandle aj obilie.

Maroko: Kúzlo orientu III – Fez, Meknes a Marrákeš
Publikované: 28.10.2017
V druhej časti Fezu sa ideme pozrieť k Modrej bráne, ktorá je ale z druhej strany zelená. Zelená je totiž farba islamu a modrá je farba Fezu. Všade sa tu predáva množstvo zeleniny, orechov, ďatlí, ale tiež slepice.

Maroko: Kúzlo orientu IV – Marrákeš a Essaouira
Publikované: 4.11.2017
Dnešný deň trávime v Marrákeši, ráno ideme do záhrad Agdal, ktoré pochádzajú z 12. storočia. Založili ich berberskí Almohadi a postavili tu rozmanité vodné nádrže a kanály. Je to najdokonalejšia nádrž v celom Maghrebe. Vďaka tejto nádrži je okolo veľký sad olivovníkov a citrusov. Prichádzame k veľkému rezervoáru naplnenému vodou a v pozadí sa rysuje Vysoký Atlas s vrcholkami pokrytými snehom. Celkový dojem umocňujú vysoké palmy všade navôkol ako na neskutočnom obraze.


Súvisiaca fotogaléria

Maroko – Africká romantika
Chceli by ste zažiť romantické dobrodružstvo? Tak sa vydajte na dovolenku do Maroka, kde vás čaka...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

21.7.2019
Aj toto leto si môžete užiť Medzinárodný kultúrny festival Dni Majstra Pavla v Levoči, ktorý do 28. augusta 2019 prináša pouličné vystúpenia divadelníkov, muzikantov a tanečníkov, ako aj posolstvo kultúry.
20.7.2019
Drevený kostol svätého Mikuláša z počiatku 17. storočia, ktorého oprava trvala takmer tri roky, môžu ľudia navštíviť v Hradci Králové v Jiráskových sadoch až do konca septembra.
19.7.2019
Všetci nadšenci turistiky sa aj tento rok môžu tešiť na v poradí už osemnásty Národný výstup na Sitno, ktorý sa uskutoční v nedeľu 21. júla 2019.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - LAOS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 21. 7. 2019
sviatok:Daniel
dnes:
nedeľa 21.7.
28 °C
zajtra:
pondelok 22.7.
29 °C