www.infoglobe.sk » Maroko, údolie Ourika – vodopády Setti Fatma

Maroko, údolie Ourika – vodopády Setti Fatma

Publikované: 8.4.2019
Údolie Ourika sa nachádza asi 30 km od Marrákeša, doslova na úpätí Vysokého Atlasu. Preteká ním rovnomenná rieka, ktorá medzi vysokými horami vytvorila úzku, na oboch brehoch hojne obývanú dolinu.

Pokiaľ prídete od západných ľudoprázdnych a rozľahlých plání, bude pre vás vjazd do údolia nezabudnuteľným zážitkom. Odrazu sú všade farby, vône, zvuky a predovšetkým ľudia. Ľudia, ktorí vás lákajú na parkovisko pred ich domom, do rodinných reštaurácií, ktorých farebné plastové stoličky a stoly sú rozložené doslova všade, dokonca aj v koryte všadeprítomnej rieky, do malých stánkov so suvenírmi. Zo zaujímavej prírodnej pamiatky sa tu stal taký malý super biznis po marocky.

prvý vodopád   okraj údolia Ourika   druhý vodopád

Práve na konci tohoto údolia sa nachádza dedina Setti Fatma (Sti Fadma), z ktorej je ideálne vychádzať, pokiaľ sa chcete pozrieť na vodopády, ktoré regulujú tok Ouriky v tunajších kopcoch. K vodopádom sa ide cez jeden z mnohých drevených mostov ponad rieku. V podstate je úplne jedno, cez ktorý pôjdete, všetky vedú do bludiska budov, nad ktorými sa nachádzajú vodopády. Práve tu je pomerne jednoduché stratiť sa, no a presne to využívajú miestni, ktorí sa k vám úplne bez ostychu pripoja a za poplatok vás chcú doviesť hore. Ich služby však vôbec netreba využiť, veľmi rýchlo sme zistili, že sa nedá ísť zle, stačí ísť proti prúdu rieky. Sprievodcovia vás totiž pretiahnu cez všetky obchodíky so suvenírmi.

pohľad na dedinu Setti Fatma

údolí Ourika

Pri prvom vodopáde bolo napriek našej mimo-sezónnej návšteve pomerne veľa ľudí a ako tu býva zvykom, pekne uprostred cesty bolo rozložené občerstvenie. Našťastie práve tu sprievodcovia zvyšok návštevníkov otáčali dole s tým, že to už je všetko, a my sme sa tak mohli pokojne vydať k ďalším vodopádom, ktoré mali byť podľa mapy rovnako pekné ako ten prvý. A skutočne to tak aj bolo. Cesta k zabudnutým vodopádom bola o čosi kostrbatejšia a takmer neprešliapaná, odmenila sa nám však výhľadmi do údolia Ourika a na konci aj vstupom na úplne odľahlú, zo všetkých strán krytú plošinu, do ktorej stekal najväčší vodopád. Vďaka pokoju, ktorý v tomto mieste panoval, sa nám naskytol aj pohľad na ničím nerušenú opičiu kolóniu, ktorá obýva skaly naproti. Dole sa dá ísť kratšou cestou, ktorá vedie priamo nad dedinou, a tým otvára úplne nové pohľady do údolia.

opičia kolónia pri druhom vodopáde

Celý výlet k vodopádom nám aj s obedom, ktorý sme si poctivo vyniesli hore, zabral asi 3 hodiny. Jedná sa o krátky, no dosť prudký výstup, preto rozhodne odporúčam poriadnu obuv a najmä v letných mesiacoch dostatočnú zásobu tekutín.

opice sa hrajú s káblami

GPS: 31°13'39.9"N 7°40'20.6"W

Text a foto: Barbara Nováková

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Maroko, Essaouira – mesto s francúzskym šarmom
Publikované: 6.5.2019
Pokiaľ si prajete po hluku a výrazných vôňach Marrákeša na chvíľu sa presunúť do pokojnejšej, ale rovnako zaujímavej oblasti, tak je pobrežné mesto Essaouira (As-Sawíra) – v minulosti zvané Mogador – tou pravou voľbou. Toto príjemne situované mesto sa nachádza na západnom pobreží Maroka, takže ho obmýva Atlantický oceán a cesta k nemu vedie skrz nekonečné arganové lány.

Maroko, Ait Ben Haddou – ksar v údolí Ounila
Publikované: 25.3.2019
Maroko je bezpochyby jednou z najrozmanitejších krajín, a to predovšetkým vďaka svojej veľkosti. Ráz krajiny sa s prejdenými kilometrami výrazne mení, a tak sa dá za niekoľko dní v rámci jednej krajiny dostať od pobrežia Atlantického oceánu cez pohorie Atlas až do rozsiahlych palmérií, tiesňav a tiež do púšte.

Maroko, Casablanca – výlet k africkým brehom Atlantického oceánu I
Publikované: 4.1.2019
Slnko sotva vystúpi nad horizont a Casablanca je už hore. Červené taxíky križujú ulice lemované modernými budovami. Okolo seba ucítite neuveriteľné množstvo energie, ktorá sa samozrejme preleje aj na vás. V Casablance to skrátka žije.

Maroko, Casablanca – výlet k africkým brehom Atlantického oceánu II
Publikované: 11.1.2019
Než sa spolu vydáme spoznávať ďalšie casablanské pamiatky, predstavíme vám ešte mestskú kultúru.

Maroko, Ouarzazate – filmové štúdiá Atlas
Publikované: 1.4.2019
Cestovanie za filmovými kulisami je rok od roku obľúbenejšie, a tak niet divu, že je marocké údolie Ouarzazate vyhľadávanou a predovšetkým lacnou destináciou, do ktorej sa práve filmoví nadšenci z celého sveta sťahujú. Všetci túžia na vlastné oči vidieť a aj ohmatať kulisy, ktoré hrali hlavnú rolu v mnohých seriáloch a filmoch. V údolí sa dá vidieť skutočné miesta, kde sa natáčal napríklad historický kasbah Ait Ben Haddou. Predovšetkým sa tu ale nachádzajú rozľahlé filmové štúdia Atlas, postavené na prašných pláňach východného úpätia pohoria Atlas.

Maroko, Rabat – mesto svetiel I
Publikované: 21.12.2018
Už v minulosti ste mali možnosť s nami nahliadnuť do Maroka, konkrétne do Rabatu. Dnes sa však do tohoto zaujímavého mesta ponoríme o niečo hlbšie a unikneme tak zime, ktorá u nás panuje.

Maroko, Rabat – mesto svetiel II
Publikované: 28.12.2018
V minulej časti o Rabate sme vám povedali niečo o histórii a architektonickom dedičstve tohto mesta. Dnes sa budeme zaujímať o miestnu kultúru.

Maroko: Kúzlo orientu I – Casablanca a Rabat
Publikované: 14.10.2017
Hneď cestou na letisko som sa pozrela na film Casablanca. To úplne zapadalo do scenára môjho výletu. Po štyroch hodinách letu som sa stretla so svojim sprievodcom v Agadire. Po ceste z letiska mi ukázal osvetlenú pevnosť Agadir, po ktorej je mesto pomenované. Postavili ju Portugalci v 15. storočí. Pod ňou na kopci sú krásne osvetlené tri nápisy v arabčine a znamenajú Alah, kráľ a národ. Tri najdôležitejšie pojmy v živote Maročana.

Maroko: Kúzlo orientu II – uličky vo Feze
Publikované: 21.10.2017
Po ceste do Fezu prechádzame cez meknésku planinu, ktorá sa prezýva záhrada Maroka. Rastie tam skoro všetko – melóny, banány, pomaranče, citróny, mandle aj obilie.

Maroko: Kúzlo orientu III – Fez, Meknes a Marrákeš
Publikované: 28.10.2017
V druhej časti Fezu sa ideme pozrieť k Modrej bráne, ktorá je ale z druhej strany zelená. Zelená je totiž farba islamu a modrá je farba Fezu. Všade sa tu predáva množstvo zeleniny, orechov, ďatlí, ale tiež slepice.

Maroko: Kúzlo orientu IV – Marrákeš a Essaouira
Publikované: 4.11.2017
Dnešný deň trávime v Marrákeši, ráno ideme do záhrad Agdal, ktoré pochádzajú z 12. storočia. Založili ich berberskí Almohadi a postavili tu rozmanité vodné nádrže a kanály. Je to najdokonalejšia nádrž v celom Maghrebe. Vďaka tejto nádrži je okolo veľký sad olivovníkov a citrusov. Prichádzame k veľkému rezervoáru naplnenému vodou a v pozadí sa rysuje Vysoký Atlas s vrcholkami pokrytými snehom. Celkový dojem umocňujú vysoké palmy všade navôkol ako na neskutočnom obraze.


Súvisiaca fotogaléria

Maroko – Africká romantika
Chceli by ste zažiť romantické dobrodružstvo? Tak sa vydajte na dovolenku do Maroka, kde vás čaka...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

21.7.2019
Aj toto leto si môžete užiť Medzinárodný kultúrny festival Dni Majstra Pavla v Levoči, ktorý do 28. augusta 2019 prináša pouličné vystúpenia divadelníkov, muzikantov a tanečníkov, ako aj posolstvo kultúry.
20.7.2019
Drevený kostol svätého Mikuláša z počiatku 17. storočia, ktorého oprava trvala takmer tri roky, môžu ľudia navštíviť v Hradci Králové v Jiráskových sadoch až do konca septembra.
19.7.2019
Všetci nadšenci turistiky sa aj tento rok môžu tešiť na v poradí už osemnásty Národný výstup na Sitno, ktorý sa uskutoční v nedeľu 21. júla 2019.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - LAOS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 21. 7. 2019
sviatok:Daniel
dnes:
nedeľa 21.7.
28 °C
zajtra:
pondelok 22.7.
29 °C