www.infoglobe.sk » Maroko: Kúzlo orientu IV – Marrákeš a Essaouira

Maroko: Kúzlo orientu IV – Marrákeš a Essaouira

Publikované: 4.11.2017
Dnešný deň trávime v Marrákeši, ráno ideme do záhrad Agdal, ktoré pochádzajú z 12. storočia. Založili ich berberskí Almohadi a postavili tu rozmanité vodné nádrže a kanály. Je to najdokonalejšia nádrž v celom Maghrebe. Vďaka tejto nádrži je okolo veľký sad olivovníkov a citrusov. Prichádzame k veľkému rezervoáru naplnenému vodou a v pozadí sa rysuje Vysoký Atlas s vrcholkami pokrytými snehom. Celkový dojem umocňujú vysoké palmy všade navôkol ako na neskutočnom obraze.

Potom pokračujeme k vznešeným hrobkám mocného rodu Saadovcov. Práve na nich veľmi žiarlil sultán Moulay Ismail, a preto nechal ich hrobky zamurovať. Náhodne ich objavili Francúzi, ktorí tade prelietali v 20. storočí. Ich najvýznamnejším vládcom bol Ahmed Al Mansour, čo znamená víťazný.

medina   mesita koutubia v marakesi

Potom prechádzame židovskou štvrťou do paláca Bahia, ktorý patril veľkému vezírovi. Ten sa zamiloval do dcéry ministra vojny a vzal si ju za svoju štvrtú manželku. A práve podľa nej je palác pomenovaný. Navštevujeme tu izby jeho manželiek, priestorný hárem, záhrady a jeho prijímaciu sálu a tiež súkromné izby. Vezír tu mával slepých hudobníkov, aby nemohli pozorovať jeho súkromný život. Služobníci tu nesmeli hovoriť nahlas, aby nerušili jeho pokojnú rodinnú atmosféru, a tak sa naučili dohovárať gestami, tak ako v Istanbule v paláci Topkapi.

palác Bahia   palác Bahia

Odpoludnia sa vrháme do víru najslávnejšej mediny Maroka, uprostred ktorej je námestie Mŕtvych, ktoré inšpirovalo mnohých spisovateľov a maliarov. Je to tu skutočná exotika, predavači na seba kričia, ľudia tlieskajú akrobatom, hady sa zvíjajú po svojich majiteľoch. Na souku alebo trhu sa predáva korenie, korene bylín pre lekárstvo, mágiu a kozmetiku. Zoženiete tu aj koreň mandragory, antimonit na očné tiene a býval tu aj trh s otrokmi. Z peknej poschodovej kaviarničky si fotím celé slávne námestie ako na dlani. Pri západe slnka prichádzame k mešite Koutubia, teda jednému z troch pamätníkov almohadskej dynastie. Koutubia znamená kníhkupci, pretože tí tu predávali svoje knihy a z ich príspevkov bola postavená mešita. Dnes sú tu len malé stĺpy a nosné múry.

námestie Mŕtvych v Marrákeši

Ešte nás čaká pobrežie Atlantiku a kúzelné mesto Essaouira, ktoré je známe pestrou históriou. Essaouiru preslávili krásne a chytré ženy, ktoré odtiaľ unášali lupiči. Tí ich potom predávali sultánom do ich háremov. Mesto založili Berbery a neskôr sa sem priplavili Feničania a vzájomne si vymieňali svoj tovar. Do Essaouiry sa prisťahovali aj Židia, keď boli prepustení z babylonského zajatia, a následne tu predávali svoje drahocenné šperky a zlato. Žili tu tí najslávnejší šperkári na svete. Svoje stopy tu zanechali aj Gréci a neskôr Rimania.

Essaouira

Prehliadku začíname panoramatickou zastávkou nad mestom, kde sa nám ako na dlani rozprestiera oceán. Potom už pozdĺž promenády a okolo pláže vchádzame do mesta, kde prebývali v 70. rokoch hippies a kde mali koncert aj Rolling Stones a Oasis. Veľmi populárne miesto. Dnes tu pozorujeme mnoho surferov, konajú sa tu aj majstrovstvá vo windsurfingu. My vystúpime u prístave, kde začínajú hradby mesta. Je tu mohutná bašta a veľká a elegantná vstupná brána s nápisom v arabčine. Od námestia začína krásny labyrint souku s milými predavačmi obrazov, šperkov, sôch a mnohých tých krásnych vecí, ktoré nepotrebujete, ale dokážu ozdobiť váš život. Essaouira ma svojim kúzlom a svoju nespútanou atmosférou úplne pohltila. Na tvári cítim slaný vietor a ten pohľad si chcem zapamätať navždy.

Essaouira   Essaouira

GPS: 31°30'51.7"N 9°46'18.8"W

Text a foto: Sylvie Halouzková

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Maroko, údolie Ourika – vodopády Setti Fatma
Publikované: 8.4.2019
Údolie Ourika sa nachádza asi 30 km od Marrákeša, doslova na úpätí Vysokého Atlasu. Preteká ním rovnomenná rieka, ktorá medzi vysokými horami vytvorila úzku, na oboch brehoch hojne obývanú dolinu.

Maroko, Ouarzazate – filmové štúdiá Atlas
Publikované: 1.4.2019
Cestovanie za filmovými kulisami je rok od roku obľúbenejšie, a tak niet divu, že je marocké údolie Ouarzazate vyhľadávanou a predovšetkým lacnou destináciou, do ktorej sa práve filmoví nadšenci z celého sveta sťahujú. Všetci túžia na vlastné oči vidieť a aj ohmatať kulisy, ktoré hrali hlavnú rolu v mnohých seriáloch a filmoch. V údolí sa dá vidieť skutočné miesta, kde sa natáčal napríklad historický kasbah Ait Ben Haddou. Predovšetkým sa tu ale nachádzajú rozľahlé filmové štúdia Atlas, postavené na prašných pláňach východného úpätia pohoria Atlas.

Maroko, Ait Ben Haddou – ksar v údolí Ounila
Publikované: 25.3.2019
Maroko je bezpochyby jednou z najrozmanitejších krajín, a to predovšetkým vďaka svojej veľkosti. Ráz krajiny sa s prejdenými kilometrami výrazne mení, a tak sa dá za niekoľko dní v rámci jednej krajiny dostať od pobrežia Atlantického oceánu cez pohorie Atlas až do rozsiahlych palmérií, tiesňav a tiež do púšte.

Maroko, Casablanca – výlet k africkým brehom Atlantického oceánu II
Publikované: 11.1.2019
Než sa spolu vydáme spoznávať ďalšie casablanské pamiatky, predstavíme vám ešte mestskú kultúru.

Maroko, Casablanca – výlet k africkým brehom Atlantického oceánu I
Publikované: 4.1.2019
Slnko sotva vystúpi nad horizont a Casablanca je už hore. Červené taxíky križujú ulice lemované modernými budovami. Okolo seba ucítite neuveriteľné množstvo energie, ktorá sa samozrejme preleje aj na vás. V Casablance to skrátka žije.

Maroko, Rabat – mesto svetiel II
Publikované: 28.12.2018
V minulej časti o Rabate sme vám povedali niečo o histórii a architektonickom dedičstve tohto mesta. Dnes sa budeme zaujímať o miestnu kultúru.

Maroko, Rabat – mesto svetiel I
Publikované: 21.12.2018
Už v minulosti ste mali možnosť s nami nahliadnuť do Maroka, konkrétne do Rabatu. Dnes sa však do tohoto zaujímavého mesta ponoríme o niečo hlbšie a unikneme tak zime, ktorá u nás panuje.

Maroko: Kúzlo orientu I – Casablanca a Rabat
Publikované: 14.10.2017
Hneď cestou na letisko som sa pozrela na film Casablanca. To úplne zapadalo do scenára môjho výletu. Po štyroch hodinách letu som sa stretla so svojim sprievodcom v Agadire. Po ceste z letiska mi ukázal osvetlenú pevnosť Agadir, po ktorej je mesto pomenované. Postavili ju Portugalci v 15. storočí. Pod ňou na kopci sú krásne osvetlené tri nápisy v arabčine a znamenajú Alah, kráľ a národ. Tri najdôležitejšie pojmy v živote Maročana.

Maroko: Kúzlo orientu II – uličky vo Feze
Publikované: 21.10.2017
Po ceste do Fezu prechádzame cez meknésku planinu, ktorá sa prezýva záhrada Maroka. Rastie tam skoro všetko – melóny, banány, pomaranče, citróny, mandle aj obilie.

Maroko: Kúzlo orientu III – Fez, Meknes a Marrákeš
Publikované: 28.10.2017
V druhej časti Fezu sa ideme pozrieť k Modrej bráne, ktorá je ale z druhej strany zelená. Zelená je totiž farba islamu a modrá je farba Fezu. Všade sa tu predáva množstvo zeleniny, orechov, ďatlí, ale tiež slepice.

Maroko: Africké kráľovstvo
Publikované: 24.7.2016
Na našich potulkách svetom tento raz opustíme Európu, aby sme zavítali do Afriky, kde bude naším cieľom Maroko alebo presnejšie Marocké kráľovstvo. Táto severoafrická krajina, v ktorej žije bezmála 32 miliónov obyvateľov je obľúbeným prímorským letoviskom s množstvom pamiatok.

Maroko, Casablanca – pompézna mešita a art deco
Publikované: 10.4.2015
Zo Senegalu cestujeme na sever k severozápadnej časti afrického kontinentu. Našou destináciou je Maroko. Krajina, kde na takmer pol milióne kilometroch štvorcových žije asi 33 miliónov ľudí.


Súvisiaca fotogaléria

Maroko – Africká romantika
Chceli by ste zažiť romantické dobrodružstvo? Tak sa vydajte na dovolenku do Maroka, kde vás čaka...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

21.7.2019
Aj toto leto si môžete užiť Medzinárodný kultúrny festival Dni Majstra Pavla v Levoči, ktorý do 28. augusta 2019 prináša pouličné vystúpenia divadelníkov, muzikantov a tanečníkov, ako aj posolstvo kultúry.
20.7.2019
Drevený kostol svätého Mikuláša z počiatku 17. storočia, ktorého oprava trvala takmer tri roky, môžu ľudia navštíviť v Hradci Králové v Jiráskových sadoch až do konca septembra.
19.7.2019
Všetci nadšenci turistiky sa aj tento rok môžu tešiť na v poradí už osemnásty Národný výstup na Sitno, ktorý sa uskutoční v nedeľu 21. júla 2019.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - LAOS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 21. 7. 2019
sviatok:Daniel
dnes:
nedeľa 21.7.
28 °C
zajtra:
pondelok 22.7.
29 °C