www.infoglobe.sk » Maroko: Kúzlo orientu II – uličky vo Feze

Maroko: Kúzlo orientu II – uličky vo Feze

Publikované: 21.10.2017
Po ceste do Fezu prechádzame cez meknésku planinu, ktorá sa prezýva záhrada Maroka. Rastie tam skoro všetko – melóny, banány, pomaranče, citróny, mandle aj obilie.

V Meknese sa zastavíme na výborný obed . Naša reštaurácia je v rozprávkovo krásnom arabskom dome. Človek sa tu cíti ako v múzeu. Cédrové vyrezávané stropy, štukatúra, terasky, nádvoria, modro maľované kachličky, ako by ste sa ocitli v rozprávke. A po obede prechádzame mestom okolo brány popísanej kaligrafickým písmom, kde stojí: „Som šťastná brána, pretože tu môžem privítať príslušníkov mnohých národov, ľudí z rôznych krajín.“ Veď práve tu odjakživa bývali pospolu Židia, Arabi, Berberi a ďalšie menšiny v mieri a pohode. Brána je ďalším svedectvom špičkového umenia maurských architektov.

modrá brána vo Feze

Teraz nám zostáva ešte posledných 60 km. Prichádzame po bulvári Hasana II. na vyhliadku na staré mesto Fez. Je tu vyše 200 mešít, 25 synagóg a 15 kostolov. Veľmi tolerantné mesto. Dnes je mesto rozdelené na štyri časti. Ideme teda k tej najstaršej časti, ktorá vyzerá ako obrovské mravenisko. Tradičné miestne domy sa nazývajú rijády, je ich tu 8 000. Táto štvrť je od r. 1978 zapísaná do zoznamu UNESCO. Uprostred vyniká zelená strecha najstaršej univerzity na svete, založenej v roku 802 moslimskou ženou Fatimou. Táto štvrť vždy priťahovala básnikov, hudobníkov a intelektuálov. Na najstaršej univerzite študoval dokonca aj Maimonides, ktorý sa stal neskôr lekárom a filozofom na dvore sultána Saladina v Egypte. Usadili sa tu aj maurskí remeselníci utekajúci pred kresťanskou reconquistou z Andalúzie.

 kráľovský palác

Mesto bolo pre život moslimskej spoločnosti všetkým. Denne sa tu ľudia stretávali na piatich dôležitých miestach. V hammame, u pekára, pri studni, v mešite a v madrase. Uličky boli veľmi úzke a domy veľmi blízko pri sebe, a tak tu býval aj v tých najväčších teplách príjemný tieň. Súčasný kráľ sa snaží vystavať pre svojich poddaných nové obydlia so všetkým štandardom moderného života, ale tým sa stráca tá pôvodná myšlienka súžitia moslimov. V minulosti susedia vedeli, kto má dosť a kto má naopak nedostatok. Stretávali sa predsa pri kúpeli v hammame, pri naberaní vody zo studne, u pekára počas nákupu chleba na každý deň a tiež každý piatok v mešite a pri štúdiách v madrase. Teraz, keď sa ľudia presťahujú do „civilizovaných“ obydlí, bude ich život rovnako izolovaný ako v Európe.

Fez   Fez

Vo Feze je vyše 9 000 uličiek a tovar aj dnes dopravujú osle. Sú tu uličky, kde sa predáva zlato, uličky s hrncami, ďalšie s hodvábom z aloe, s kovovými výrobkami, s kadidlom – to keď sa blížime k hrobke zakladateľa mesta Idrisa II. Jeho otec Idris I. prišiel ako prvý Arab na územie Maroka a so sebou priniesol Islam. Bol totiž pokrvným príbuzným proroka Mohameda. A keďže miestni obyvatelia boli Berberi, tak si ich veľmi naklonil, keď sa oženil s berberskou ženou. Jeho kráľovstvo veľmi rozkvitalo a to poburovalo jeho súčasníka v Bagdade – mocného Al Rašída. To je presne ten krutý kráľ z Rozprávok tisíc a jednej noci, ktorý zabíjal každú ženu, s ktorou mal pomer. Z toho blúdenia v uličkách sa mi až hlava motá. Trhy sa vždy zámerne stavali v krivolakých uličkách, aby bol zákazník zmätený a zablúdil, čím vlastne strávil na tomto mieste omnoho viac času a teda aj viac utratil.

Fez

Návšteva mesta by nebola kompletná bez prehliadky jednej zo 400 koželužní, kde sa stále spracováva koža tradičnou metódou. Postup uvidíme úplne od začiatku a len vďaka vetvičke aromatickej mäty, ktorú si držíme pri nose, sa dá prežiť ten strašný smrad. Tak silný čuchový vnem nikdy inokedy ani nikde inde nezažijete. Hore na terase vidíme kade a v každej z nich prebieha konkrétny postup spracovávania.

koželužňa

GPS: 34°01'48.5"N 5°00'55.9"W

Text: Sylvie Halouzková

Foto: Sylvie Halouzková, Wikimedia Commons: Michal Osmenda

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Pozvanie na čaj v Maroku je príležitosť spoznať miestnych a ponoriť sa do ich mentality
Publikované: 1.11.2019
Korenistá exotika medzi púšťou a oceánom! Tisíce uličiek a ani jedna rovnaká! Cestovateľské kino v utorok 19. novembra v KC Dunaj vyzýva nasadnúť na lietajúci koberec a vojsť do labyrintu farieb, vzorov a vôní, v ktorom sa miesia kultúry arabského sveta, Afriky a Európy.

Maroko: Tinghir – roklina Todra a Dadés
Publikované: 28.9.2019
Pokiaľ sa pri putovaní cez Maroko chystáte do púšte, rozhodne cestou do Merzougy nevynechajte pomerne veľké provinciálne mesto Tinghir a k nemu pripojenú palmériu. V podstate sa jedná o oázu, posledné príjemné miesto pre život pred vstupom na planiny vedúce do púšte. V meste žije niečo vyše 40 000 obyvateľov, z ktorých sa väčšina hlási k berberskému etniku. Jedná sa o jeden z najchudobnejších regiónov v krajine a pravdepodobne počas svojho pobytu v tejto oblasti narazíte na žobrajúce deti, zvyknuté na pravidelný príjem z vreciek turistov.

Maroko, Imlil – výstup na Jebel Toubkal
Publikované: 21.9.2019
Imlil je pomerne malá horská dedina, ktorá sa nachádza v západnej časti pohoria Atlas zhruba v strednej časti Maroka. Sama o sebe vlastne nie je ničím až tak zaujímavá, ale aj napriek tomu ročne privíta tisíce návštevníkov. Pýtate sa prečo? Práve odtiaľ totiž každoročne vyrážajú milovníci vysokohorskej turistiky na výstup na najvyššiu horu severnej Afriky, Jebel Toubkal.

Maroko, Essaouira – mesto s francúzskym šarmom
Publikované: 6.5.2019
Pokiaľ si prajete po hluku a výrazných vôňach Marrákeša na chvíľu sa presunúť do pokojnejšej, ale rovnako zaujímavej oblasti, tak je pobrežné mesto Essaouira (As-Sawíra) – v minulosti zvané Mogador – tou pravou voľbou. Toto príjemne situované mesto sa nachádza na západnom pobreží Maroka, takže ho obmýva Atlantický oceán a cesta k nemu vedie skrz nekonečné arganové lány.

Maroko, údolie Ourika – vodopády Setti Fatma
Publikované: 8.4.2019
Údolie Ourika sa nachádza asi 30 km od Marrákeša, doslova na úpätí Vysokého Atlasu. Preteká ním rovnomenná rieka, ktorá medzi vysokými horami vytvorila úzku, na oboch brehoch hojne obývanú dolinu.

Maroko, Ouarzazate – filmové štúdiá Atlas
Publikované: 1.4.2019
Cestovanie za filmovými kulisami je rok od roku obľúbenejšie, a tak niet divu, že je marocké údolie Ouarzazate vyhľadávanou a predovšetkým lacnou destináciou, do ktorej sa práve filmoví nadšenci z celého sveta sťahujú. Všetci túžia na vlastné oči vidieť a aj ohmatať kulisy, ktoré hrali hlavnú rolu v mnohých seriáloch a filmoch. V údolí sa dá vidieť skutočné miesta, kde sa natáčal napríklad historický kasbah Ait Ben Haddou. Predovšetkým sa tu ale nachádzajú rozľahlé filmové štúdia Atlas, postavené na prašných pláňach východného úpätia pohoria Atlas.

Maroko, Ait Ben Haddou – ksar v údolí Ounila
Publikované: 25.3.2019
Maroko je bezpochyby jednou z najrozmanitejších krajín, a to predovšetkým vďaka svojej veľkosti. Ráz krajiny sa s prejdenými kilometrami výrazne mení, a tak sa dá za niekoľko dní v rámci jednej krajiny dostať od pobrežia Atlantického oceánu cez pohorie Atlas až do rozsiahlych palmérií, tiesňav a tiež do púšte.

Maroko, Casablanca – výlet k africkým brehom Atlantického oceánu II
Publikované: 11.1.2019
Než sa spolu vydáme spoznávať ďalšie casablanské pamiatky, predstavíme vám ešte mestskú kultúru.

Maroko, Casablanca – výlet k africkým brehom Atlantického oceánu I
Publikované: 4.1.2019
Slnko sotva vystúpi nad horizont a Casablanca je už hore. Červené taxíky križujú ulice lemované modernými budovami. Okolo seba ucítite neuveriteľné množstvo energie, ktorá sa samozrejme preleje aj na vás. V Casablance to skrátka žije.

Maroko, Rabat – mesto svetiel II
Publikované: 28.12.2018
V minulej časti o Rabate sme vám povedali niečo o histórii a architektonickom dedičstve tohto mesta. Dnes sa budeme zaujímať o miestnu kultúru.

Maroko, Rabat – mesto svetiel I
Publikované: 21.12.2018
Už v minulosti ste mali možnosť s nami nahliadnuť do Maroka, konkrétne do Rabatu. Dnes sa však do tohoto zaujímavého mesta ponoríme o niečo hlbšie a unikneme tak zime, ktorá u nás panuje.

Maroko: Kúzlo orientu IV – Marrákeš a Essaouira
Publikované: 4.11.2017
Dnešný deň trávime v Marrákeši, ráno ideme do záhrad Agdal, ktoré pochádzajú z 12. storočia. Založili ich berberskí Almohadi a postavili tu rozmanité vodné nádrže a kanály. Je to najdokonalejšia nádrž v celom Maghrebe. Vďaka tejto nádrži je okolo veľký sad olivovníkov a citrusov. Prichádzame k veľkému rezervoáru naplnenému vodou a v pozadí sa rysuje Vysoký Atlas s vrcholkami pokrytými snehom. Celkový dojem umocňujú vysoké palmy všade navôkol ako na neskutočnom obraze.

Maroko: Kúzlo orientu III – Fez, Meknes a Marrákeš
Publikované: 28.10.2017
V druhej časti Fezu sa ideme pozrieť k Modrej bráne, ktorá je ale z druhej strany zelená. Zelená je totiž farba islamu a modrá je farba Fezu. Všade sa tu predáva množstvo zeleniny, orechov, ďatlí, ale tiež slepice.

Maroko: Kúzlo orientu I – Casablanca a Rabat
Publikované: 14.10.2017
Hneď cestou na letisko som sa pozrela na film Casablanca. To úplne zapadalo do scenára môjho výletu. Po štyroch hodinách letu som sa stretla so svojim sprievodcom v Agadire. Po ceste z letiska mi ukázal osvetlenú pevnosť Agadir, po ktorej je mesto pomenované. Postavili ju Portugalci v 15. storočí. Pod ňou na kopci sú krásne osvetlené tri nápisy v arabčine a znamenajú Alah, kráľ a národ. Tri najdôležitejšie pojmy v živote Maročana.

Maroko, Casablanca – pompézna mešita a art deco
Publikované: 10.4.2015
Zo Senegalu cestujeme na sever k severozápadnej časti afrického kontinentu. Našou destináciou je Maroko. Krajina, kde na takmer pol milióne kilometroch štvorcových žije asi 33 miliónov ľudí.

Maroko: Africké kráľovstvo
Publikované: 24.7.2016
Na našich potulkách svetom tento raz opustíme Európu, aby sme zavítali do Afriky, kde bude naším cieľom Maroko alebo presnejšie Marocké kráľovstvo. Táto severoafrická krajina, v ktorej žije bezmála 32 miliónov obyvateľov je obľúbeným prímorským letoviskom s množstvom pamiatok.


Súvisiaca fotogaléria

Maroko – Africká romantika
Chceli by ste zažiť romantické dobrodružstvo? Tak sa vydajte na dovolenku do Maroka, kde vás čaka...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

14.12.2019
Moravskosliezsky kraj zahájil zimnú sezónu. Rovnako ako v predchádzajúcich rokoch, opäť podporí úpravu lyžiarskych a bežeckých tratí v Beskydoch a Jeseníkoch. Tento rok navyše zadovážil na Pustevny ratrak a na Gruň snehovú frézu.
13.12.2019
Príďte podporiť originálnu slovenskú tvorbu a zabaviť sa na Vianočný koncert talentovaného mladého hudobníka Adama Ďuricu alebo privítajte Nový rok 2020 skutočne honosne. Obe sviatočné podujatia sa budú konať v Grand Hoteli Bellevue **** v Hornom Smokovci.
12.12.2019
Mesto Kuřim vás pozýva na špeciálnu komentovanú prehliadku štôlne, ktorá bola vybudovaná vedením Zbrojovky na prelome rokov 1944 a 1945 a pre verejnosť nanovo sprístupnená v roku 2018. Prehliadky sa uskutočnia 14. decembra od 14., 15. a 16. hodine. Kvôli obmedzenému priestoru môže ísť na prehliadku so sprievodcom len 12 ľudí.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ANDORRA a VATIKÁN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 14. 12. 2019
sviatok:Branislava, Bronislava
dnes:
sobota 14.12.
7 °C
zajtra:
nedeľa 15.12.
3 °C