www.infoglobe.sk » Maroko, Essaouira – mesto s francúzskym šarmom

Maroko, Essaouira – mesto s francúzskym šarmom

Publikované: 6.5.2019
Pokiaľ si prajete po hluku a výrazných vôňach Marrákeša na chvíľu sa presunúť do pokojnejšej, ale rovnako zaujímavej oblasti, tak je pobrežné mesto Essaouira (As-Sawíra) – v minulosti zvané Mogador – tou pravou voľbou. Toto príjemne situované mesto sa nachádza na západnom pobreží Maroka, takže ho obmýva Atlantický oceán a cesta k nemu vedie skrz nekonečné arganové lány.

Cestou k pobrežiu sa dá naraziť na jeden z najznámejších marockých fenoménov – kozy, ktoré sa pasú na urastených arganových stromoch. Kedysi sa tu tvrdé jadrá arganovníkov, vhodné predovšetkým pre výrobu oleja, skutočne zbierali až po ich čiastočnom rozložení v kozom žalúdku. S vývojom moderných prístrojov sa však už od tejto praxe upustilo a dnes sa tento spôsob využíva iba na prilákanie zvedavých turistov do tejto oblasti. Väčšinou pri strome stojí podnikavý Maročan, ktorý každého fotiaceho turistu poctivo skasíruje.

kozy na stromoch sú miestnou atrakciou

Mesto má bohatú a pre Maroko typicky divokú históriu, pôvodne bolo vystavané na počiatku 15. storočia ako jedna zo šiestich pobrežných pevností spadajúcich pod portugalskú nadvládu. Postupom času však pevnosti a mestá, ktoré boli k nim pridružené pomaly zanikali a do súčasnosti sa zachovala už len Essaouira a neďaleký Agadir. Súčasný stred mesta dal potom v 18. storočí dostavať vtedajší marocký sultán, mesto tak vyniká unikátnym mixom európskej a severoafrickej architektúry.

kŕdle čajok   mesto bolo postavené ako pevnosť

V celom strede mesta je zákaz motorových vozidiel, čo značne uľahčuje pohyb spletitými uličkami, ktoré sa nachádzajú doslova v objatí múrov pevnosti. Farebné kontrasty medzi modrobielymi ulicami a pieskovými stenami pevnosti jasne odlišujú jedno od druhého. Na niekoľkých miestach tvoria ulice malé námestia s kaviarňami a reštauráciami v európskom štýle. V meste sa azda ani nedá stratiť, nech sa vydáte ktoroukoľvek cestou, dostanete sa do rušného prístavu.

prístav   rušný rybí trh

V prístave sa nachádza rybí trh, nad ktorým krúžia kŕdle čajok. Práve tu najviac vychádza na povrch povestná marocká podnikateľská nátura, každý prekrikuje každého. Čerstvo vylovené ryby, chobotnice a ustrice pokrývajú všetok priestor mokrého, riasami pokrytého betónu a potulné psy sa tu bijú s mačkami o odhodené zvyšky čerstvo grilovaných sardiniek, najväčšej miestnej pochúťky. Každý deň v ranných hodinách vyrážajú miestni rybári na modro natretých loďkách v ústrety oceánu a dúfajú, že budú mať čo predávať.

modré lode v prístave

GPS: 31°30'43.3"N 9°46'13.1"W

Text a foto: Barbara Nováková

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Maroko, Ait Ben Haddou – ksar v údolí Ounila
Publikované: 25.3.2019
Maroko je bezpochyby jednou z najrozmanitejších krajín, a to predovšetkým vďaka svojej veľkosti. Ráz krajiny sa s prejdenými kilometrami výrazne mení, a tak sa dá za niekoľko dní v rámci jednej krajiny dostať od pobrežia Atlantického oceánu cez pohorie Atlas až do rozsiahlych palmérií, tiesňav a tiež do púšte.

Maroko, Casablanca – výlet k africkým brehom Atlantického oceánu I
Publikované: 4.1.2019
Slnko sotva vystúpi nad horizont a Casablanca je už hore. Červené taxíky križujú ulice lemované modernými budovami. Okolo seba ucítite neuveriteľné množstvo energie, ktorá sa samozrejme preleje aj na vás. V Casablance to skrátka žije.

Maroko, Casablanca – výlet k africkým brehom Atlantického oceánu II
Publikované: 11.1.2019
Než sa spolu vydáme spoznávať ďalšie casablanské pamiatky, predstavíme vám ešte mestskú kultúru.

Maroko, Ouarzazate – filmové štúdiá Atlas
Publikované: 1.4.2019
Cestovanie za filmovými kulisami je rok od roku obľúbenejšie, a tak niet divu, že je marocké údolie Ouarzazate vyhľadávanou a predovšetkým lacnou destináciou, do ktorej sa práve filmoví nadšenci z celého sveta sťahujú. Všetci túžia na vlastné oči vidieť a aj ohmatať kulisy, ktoré hrali hlavnú rolu v mnohých seriáloch a filmoch. V údolí sa dá vidieť skutočné miesta, kde sa natáčal napríklad historický kasbah Ait Ben Haddou. Predovšetkým sa tu ale nachádzajú rozľahlé filmové štúdia Atlas, postavené na prašných pláňach východného úpätia pohoria Atlas.

Maroko, Rabat – mesto svetiel I
Publikované: 21.12.2018
Už v minulosti ste mali možnosť s nami nahliadnuť do Maroka, konkrétne do Rabatu. Dnes sa však do tohoto zaujímavého mesta ponoríme o niečo hlbšie a unikneme tak zime, ktorá u nás panuje.

Maroko, Rabat – mesto svetiel II
Publikované: 28.12.2018
V minulej časti o Rabate sme vám povedali niečo o histórii a architektonickom dedičstve tohto mesta. Dnes sa budeme zaujímať o miestnu kultúru.

Maroko, údolie Ourika – vodopády Setti Fatma
Publikované: 8.4.2019
Údolie Ourika sa nachádza asi 30 km od Marrákeša, doslova na úpätí Vysokého Atlasu. Preteká ním rovnomenná rieka, ktorá medzi vysokými horami vytvorila úzku, na oboch brehoch hojne obývanú dolinu.

Maroko: Kúzlo orientu III – Fez, Meknes a Marrákeš
Publikované: 28.10.2017
V druhej časti Fezu sa ideme pozrieť k Modrej bráne, ktorá je ale z druhej strany zelená. Zelená je totiž farba islamu a modrá je farba Fezu. Všade sa tu predáva množstvo zeleniny, orechov, ďatlí, ale tiež slepice.

Maroko: Kúzlo orientu II – uličky vo Feze
Publikované: 21.10.2017
Po ceste do Fezu prechádzame cez meknésku planinu, ktorá sa prezýva záhrada Maroka. Rastie tam skoro všetko – melóny, banány, pomaranče, citróny, mandle aj obilie.


Súvisiaca fotogaléria

Maroko – Africká romantika
Chceli by ste zažiť romantické dobrodružstvo? Tak sa vydajte na dovolenku do Maroka, kde vás čaka...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

21.7.2019
Aj toto leto si môžete užiť Medzinárodný kultúrny festival Dni Majstra Pavla v Levoči, ktorý do 28. augusta 2019 prináša pouličné vystúpenia divadelníkov, muzikantov a tanečníkov, ako aj posolstvo kultúry.
20.7.2019
Drevený kostol svätého Mikuláša z počiatku 17. storočia, ktorého oprava trvala takmer tri roky, môžu ľudia navštíviť v Hradci Králové v Jiráskových sadoch až do konca septembra.
19.7.2019
Všetci nadšenci turistiky sa aj tento rok môžu tešiť na v poradí už osemnásty Národný výstup na Sitno, ktorý sa uskutoční v nedeľu 21. júla 2019.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - LAOS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 21. 7. 2019
sviatok:Daniel
dnes:
nedeľa 21.7.
28 °C
zajtra:
pondelok 22.7.
29 °C