www.infoglobe.sk » Maroko: Africké kráľovstvo

Maroko: Africké kráľovstvo

Publikované: 24.7.2016
Na našich potulkách svetom tento raz opustíme Európu, aby sme zavítali do Afriky, kde bude naším cieľom Maroko alebo presnejšie Marocké kráľovstvo. Táto severoafrická krajina, v ktorej žije bezmála 32 miliónov obyvateľov je obľúbeným prímorským letoviskom s množstvom pamiatok.

Azda najideálnejšia a zároveň aj najkomfortnejšia cesta do Maroka je prostredníctvom leteckých spoločností. Čo sa týka ohraničenia tohto štátu, tak to sa rozprestiera z časti pri Stredozemnom mori a na okraji Atlantického oceánu zasahujúc smerom do vnútrozemia. Najsevernejší bod tvorí známy Gibraltársky prieliv. Pod marockú správu patrí aj anektované územie Západnej Sahary. Hlavným mestom je Rabat, kde má svoje sídlo kráľ aj vláda. No pre našinca sú dozaista najzaujímavejšie prímorské destinácie, ktoré ponúkajú piesočné pláže, teplé more a dovolenkový servis na tej najvyššej úrovni.

Maroko

Kým vnútrozemie Maroka je pre dovolenku mierne povedané nebezpečné z politicko-mocenských dôvodov, tak pobrežné časti sú rajom pre tých, ktorí hľadajú oddych. Geopolitickou zaujímavosťou Maroka sú takzvané španielske exklávy, teda územia Španielska na pôde cudzieho, v tomto prípade marockého štátu.

MarokoMaroko

Z prírodných krás je výnimočné najmä pohorie Atlas (Vysoký Atlas, Stredný Atlas...), ktoré výrazným spôsobom ovplyvňuje tunajšiu klímu. Vďaka nemu sú tu aj v lete znesiteľné teploty. Nevšedné sú aj úrodné pobrežné nížiny, pohorie Rif a nepochybne aj samotná Sahara. Maroko má bohaté náleziská prehistorických skamenených organizmov a tiež rúd medi, železa, olova, kobaltu, niklu a iných. Ťažia sa tu aj fosfáty či soli.

Maroko

MarokoMaroko

Z historického hľadiska je územie obývané už od praveku. Vystriedali sa tu Feničania, Rimania, Berberi aj východogermánsky kmeň Vandalov. Krajina bola obsadená aj byzantskými vojskami, ktoré neskôr vystriedali Arabi. Tí tu postupne zaviedli islamské vierovyznanie. Neskôr sa na dejinách krajiny podieľali Portugalci, Španieli aj Francúzi, a to prostredníctvom koloniálnej politiky. Nezávislosť krajina získala až v roku 1956. Jedná sa o konštitučnú monarchiu s voleným parlamentom, kde sa okrem arabsky dohovoríte aj španielsky či francúzsky. Zaujímavosťou je, že ako jediný africký štát, Maroko nepatrí do tzv. Africkej únie, ktorá je veľmi vzdialenou obdobou Európskej únie.

Maroko

Medzi turisticky najnavštevovanejšie miesta patrí Casablanca, ktorá je zároveň aj najväčším mestom Maroka a preslávená je strategickým prístavom, významnými dejinnými konferenciami a samozrejme rovnomenným americkým filmom. Ďalej je to Agadir s priemerne 300 slnečnými dňami v roku a typickou orientálnou architektúrou, či kráľovský Marrákeš s veľkolepou botanickou záhradou či múzeom islamskej kultúry. Európania preferujú aj prímorské mestá ako Berkane, považované za hlavné mesto citrusového ovocia, či Saidiu, ktorá v posledných rokoch zažíva turistický boom a okrem luxusných ubytovaní ponúka aj štýlové kaviarne a nákupné strediská s množstvom služieb. Nákupmi je známe aj mesto Nador a pokiaľ holdujete histórii a suvenírom, tak za návštevu stojí Oujdy.

Maroko

MarokoMaroko

Takto by sme mohli pokračovať ešte dlho, no osobnej návšteve Marockého kráľovstva sa žiadny opis nevyrovná. Samozrejme, že obavy z terorizmu sú v prípade Maroka veľké, ale napriek tomu by sme vám návštevu odporúčali. Určite zažijete inú kultúru, ktorá sa o vás kráľovsky a za pomerne nízke ceny postará.

Maroko 

GPS: 33°58'54.0"N 6°50'48.9"W (Rabat)

Text: Oskár Mažgút

Foto: Karin HörmannováDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Maroko, Casablanca – pompézna mešita a art deco
Publikované: 10.4.2015
Zo Senegalu cestujeme na sever k severozápadnej časti afrického kontinentu. Našou destináciou je Maroko. Krajina, kde na takmer pol milióne kilometroch štvorcových žije asi 33 miliónov ľudí.

Maroko: Kúzlo orientu I – Casablanca a Rabat
Publikované: 14.10.2017
Hneď cestou na letisko som sa pozrela na film Casablanca. To úplne zapadalo do scenára môjho výletu. Po štyroch hodinách letu som sa stretla so svojim sprievodcom v Agadire. Po ceste z letiska mi ukázal osvetlenú pevnosť Agadir, po ktorej je mesto pomenované. Postavili ju Portugalci v 15. storočí. Pod ňou na kopci sú krásne osvetlené tri nápisy v arabčine a znamenajú Alah, kráľ a národ. Tri najdôležitejšie pojmy v živote Maročana.

Maroko: Kúzlo orientu II – uličky vo Feze
Publikované: 21.10.2017
Po ceste do Fezu prechádzame cez meknésku planinu, ktorá sa prezýva záhrada Maroka. Rastie tam skoro všetko – melóny, banány, pomaranče, citróny, mandle aj obilie.

Maroko: Kúzlo orientu III – Fez, Meknes a Marrákeš
Publikované: 28.10.2017
V druhej časti Fezu sa ideme pozrieť k Modrej bráne, ktorá je ale z druhej strany zelená. Zelená je totiž farba islamu a modrá je farba Fezu. Všade sa tu predáva množstvo zeleniny, orechov, ďatlí, ale tiež slepice.

Maroko: Kúzlo orientu IV – Marrákeš a Essaouira
Publikované: 4.11.2017
Dnešný deň trávime v Marrákeši, ráno ideme do záhrad Agdal, ktoré pochádzajú z 12. storočia. Založili ich berberskí Almohadi a postavili tu rozmanité vodné nádrže a kanály. Je to najdokonalejšia nádrž v celom Maghrebe. Vďaka tejto nádrži je okolo veľký sad olivovníkov a citrusov. Prichádzame k veľkému rezervoáru naplnenému vodou a v pozadí sa rysuje Vysoký Atlas s vrcholkami pokrytými snehom. Celkový dojem umocňujú vysoké palmy všade navôkol ako na neskutočnom obraze.

Maroko, Casablanca – výlet k africkým brehom Atlantického oceánu I
Publikované: 4.1.2019
Slnko sotva vystúpi nad horizont a Casablanca je už hore. Červené taxíky križujú ulice lemované modernými budovami. Okolo seba ucítite neuveriteľné množstvo energie, ktorá sa samozrejme preleje aj na vás. V Casablance to skrátka žije.

Maroko, Casablanca – výlet k africkým brehom Atlantického oceánu II
Publikované: 11.1.2019
Než sa spolu vydáme spoznávať ďalšie casablanské pamiatky, predstavíme vám ešte mestskú kultúru.


Súvisiaca fotogaléria

Maroko – Africká romantika
Chceli by ste zažiť romantické dobrodružstvo? Tak sa vydajte na dovolenku do Maroka, kde vás čaka...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

17.8.2019
Do konca septembra bude v pražských uliciach prebiehať kampaň zameraná na pravidlá, ktoré musia dodržiavať turisti v hlavnom meste. Sústredí sa na chovanie turistov v nočnej Prahe v problematických lokalitách.
16.8.2019
Turistická krajina Nemecko vás pozýva osláviť leto. Počas horúcich dní ožívajú ulice nemeckých miest tancom, kinom pod holým nebom, koncertami i veľkolepou atmosférou.
15.8.2019
Od piatka 16. do nedele 18. augusta sa koná 49. ročník Barum Czech Rally Zlín. Toto podujatie patrí k najvýznamnejším motoristickým akciám v Českej republike. Slávnostný štart rally je naplánovaný na 16. hodinu na námestí pred zlínskou radnicou, celková dĺžka trate 750 km obsahuje niekoľko etáp.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ESTÓNSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 17. 8. 2019
sviatok:Milica
dnes:
sobota 17.8.
26 °C
zajtra:
nedeľa 18.8.
30 °C