www.infoglobe.sk » Maroko: Africké kráľovstvo

Maroko: Africké kráľovstvo

Publikované: 21.9.2021
Na našich potulkách svetom tento raz opustíme Európu, aby sme zavítali do Afriky, kde bude naším cieľom Maroko alebo presnejšie Marocké kráľovstvo. Táto severoafrická krajina, v ktorej žije bezmála 32 miliónov obyvateľov je obľúbeným prímorským letoviskom s množstvom pamiatok.

Azda najideálnejšia a zároveň aj najkomfortnejšia cesta do Maroka je prostredníctvom leteckých spoločností. Čo sa týka ohraničenia tohto štátu, tak to sa rozprestiera z časti pri Stredozemnom mori a na okraji Atlantického oceánu zasahujúc smerom do vnútrozemia. Najsevernejší bod tvorí známy Gibraltársky prieliv. Pod marockú správu patrí aj anektované územie Západnej Sahary. Hlavným mestom je Rabat, kde má svoje sídlo kráľ aj vláda. No pre našinca sú dozaista najzaujímavejšie prímorské destinácie, ktoré ponúkajú piesočné pláže, teplé more a dovolenkový servis na tej najvyššej úrovni.

Maroko

Kým vnútrozemie Maroka je pre dovolenku mierne povedané nebezpečné z politicko-mocenských dôvodov, tak pobrežné časti sú rajom pre tých, ktorí hľadajú oddych. Geopolitickou zaujímavosťou Maroka sú takzvané španielske exklávy, teda územia Španielska na pôde cudzieho, v tomto prípade marockého štátu.

MarokoMaroko

Z prírodných krás je výnimočné najmä pohorie Atlas (Vysoký Atlas, Stredný Atlas...), ktoré výrazným spôsobom ovplyvňuje tunajšiu klímu. Vďaka nemu sú tu aj v lete znesiteľné teploty. Nevšedné sú aj úrodné pobrežné nížiny, pohorie Rif a nepochybne aj samotná Sahara. Maroko má bohaté náleziská prehistorických skamenených organizmov a tiež rúd medi, železa, olova, kobaltu, niklu a iných. Ťažia sa tu aj fosfáty či soli.

Maroko

MarokoMaroko

Z historického hľadiska je územie obývané už od praveku. Vystriedali sa tu Feničania, Rimania, Berberi aj východogermánsky kmeň Vandalov. Krajina bola obsadená aj byzantskými vojskami, ktoré neskôr vystriedali Arabi. Tí tu postupne zaviedli islamské vierovyznanie. Neskôr sa na dejinách krajiny podieľali Portugalci, Španieli aj Francúzi, a to prostredníctvom koloniálnej politiky. Nezávislosť krajina získala až v roku 1956. Jedná sa o konštitučnú monarchiu s voleným parlamentom, kde sa okrem arabsky dohovoríte aj španielsky či francúzsky. Zaujímavosťou je, že ako jediný africký štát, Maroko nepatrí do tzv. Africkej únie, ktorá je veľmi vzdialenou obdobou Európskej únie.

Maroko

Medzi turisticky najnavštevovanejšie miesta patrí Casablanca, ktorá je zároveň aj najväčším mestom Maroka a preslávená je strategickým prístavom, významnými dejinnými konferenciami a samozrejme rovnomenným americkým filmom. Ďalej je to Agadir s priemerne 300 slnečnými dňami v roku a typickou orientálnou architektúrou, či kráľovský Marrákeš s veľkolepou botanickou záhradou či múzeom islamskej kultúry. Európania preferujú aj prímorské mestá ako Berkane, považované za hlavné mesto citrusového ovocia, či Saidiu, ktorá v posledných rokoch zažíva turistický boom a okrem luxusných ubytovaní ponúka aj štýlové kaviarne a nákupné strediská s množstvom služieb. Nákupmi je známe aj mesto Nador a pokiaľ holdujete histórii a suvenírom, tak za návštevu stojí Oujdy.

Maroko

MarokoMaroko

Takto by sme mohli pokračovať ešte dlho, no osobnej návšteve Marockého kráľovstva sa žiadny opis nevyrovná. Samozrejme, že obavy z terorizmu sú v prípade Maroka veľké, ale napriek tomu by sme vám návštevu odporúčali. Určite zažijete inú kultúru, ktorá sa o vás kráľovsky a za pomerne nízke ceny postará.

Maroko 

GPS: 33°58'54.0"N 6°50'48.9"W (Rabat)

Text: Oskár Mažgút

Foto: Karin HörmannováDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Maroko, Casablanca – pompézna mešita a art deco
Publikované: 10.4.2015
Zo Senegalu cestujeme na sever k severozápadnej časti afrického kontinentu. Našou destináciou je Maroko. Krajina, kde na takmer pol milióne kilometroch štvorcových žije asi 33 miliónov ľudí.

Tunisko – krajina bohatá na zážitky aj raj filmárov
Publikované: 14.1.2021
Tunisko nie sú len pláže a all inclusive pobyty, nachádza sa tu nespočetne úžasných miest. Ak priletíte do Tuniska na pevninu, bola by škoda vynechať výlet do Sahary a môcť tak stráviť noc v púšti.

Tunisko, Sahara – do púšte
Publikované: 7.1.2021
Kto si myslí, že je Sahara len piesočná pláň, mýli sa. O tom som sa na vlastné oči tiež presvedčila pri jej návšteve v Tunisku. Najväčšia časť Sahary je kamenistá, piesočná časť je tá menšia. Je dobré myslieť na bezpečnosť a využiť služby profesionálneho sprievodcu.

Pozvanie na čaj v Maroku je príležitosť spoznať miestnych a ponoriť sa do ich mentality
Publikované: 1.11.2019
Korenistá exotika medzi púšťou a oceánom! Tisíce uličiek a ani jedna rovnaká! Cestovateľské kino v utorok 19. novembra v KC Dunaj vyzýva nasadnúť na lietajúci koberec a vojsť do labyrintu farieb, vzorov a vôní, v ktorom sa miesia kultúry arabského sveta, Afriky a Európy.

Maroko, Casablanca – výlet k africkým brehom Atlantického oceánu II
Publikované: 11.1.2019
Než sa spolu vydáme spoznávať ďalšie casablanské pamiatky, predstavíme vám ešte mestskú kultúru.

Maroko, Casablanca – výlet k africkým brehom Atlantického oceánu I
Publikované: 4.1.2019
Slnko sotva vystúpi nad horizont a Casablanca je už hore. Červené taxíky križujú ulice lemované modernými budovami. Okolo seba ucítite neuveriteľné množstvo energie, ktorá sa samozrejme preleje aj na vás. V Casablance to skrátka žije.

Maroko: Kúzlo orientu IV – Marrákeš a Essaouira
Publikované: 4.11.2017
Dnešný deň trávime v Marrákeši, ráno ideme do záhrad Agdal, ktoré pochádzajú z 12. storočia. Založili ich berberskí Almohadi a postavili tu rozmanité vodné nádrže a kanály. Je to najdokonalejšia nádrž v celom Maghrebe. Vďaka tejto nádrži je okolo veľký sad olivovníkov a citrusov. Prichádzame k veľkému rezervoáru naplnenému vodou a v pozadí sa rysuje Vysoký Atlas s vrcholkami pokrytými snehom. Celkový dojem umocňujú vysoké palmy všade navôkol ako na neskutočnom obraze.

Maroko: Kúzlo orientu III – Fez, Meknes a Marrákeš
Publikované: 28.10.2017
V druhej časti Fezu sa ideme pozrieť k Modrej bráne, ktorá je ale z druhej strany zelená. Zelená je totiž farba islamu a modrá je farba Fezu. Všade sa tu predáva množstvo zeleniny, orechov, ďatlí, ale tiež slepice.

Maroko: Kúzlo orientu II – uličky vo Feze
Publikované: 21.10.2017
Po ceste do Fezu prechádzame cez meknésku planinu, ktorá sa prezýva záhrada Maroka. Rastie tam skoro všetko – melóny, banány, pomaranče, citróny, mandle aj obilie.

Maroko: Kúzlo orientu I – Casablanca a Rabat
Publikované: 14.10.2017
Hneď cestou na letisko som sa pozrela na film Casablanca. To úplne zapadalo do scenára môjho výletu. Po štyroch hodinách letu som sa stretla so svojim sprievodcom v Agadire. Po ceste z letiska mi ukázal osvetlenú pevnosť Agadir, po ktorej je mesto pomenované. Postavili ju Portugalci v 15. storočí. Pod ňou na kopci sú krásne osvetlené tri nápisy v arabčine a znamenajú Alah, kráľ a národ. Tri najdôležitejšie pojmy v živote Maročana.

Tunisko – severom po stopách histórie
Publikované: 23.1.2021
Tentokrát sa vypravíme na sever Tuniska, kde nás privíta architektúra s maurskými prvkami, prívetiví obyvatelia a hlavne nekonečne dlhé pláže. My ale plánujeme Tunisko preskúmať o trochu viac než len z plážového ležadla.


Súvisiaca fotogaléria

Maroko – Africká romantika
Chceli by ste zažiť romantické dobrodružstvo? Tak sa vydajte na dovolenku do Maroka, kde vás čaka...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jesenná atmosféra

31. 8. – 31. 10. 2021
1. cena:
Knižný sprievodca z vydavateľstva Dajama
2. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS + mapa
3. cena:
Festivalový balíček Infofest 2021
1. cena redakcie:
Krásny šperk od Zlatníctva MILI
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
3. cena redakcie:
Vstupenka na ONLINE cestovateľskú besedu od Cestovateľského kina

Aktuality:

26.10.2021
K dlhým sychravým jesenným večerom jednoznačne patria knižky rovnako ako najväčší knižný veľtrh na Slovensku – Bibliotéka. Od 11. do 14. novembra 2021 sa po pandemickej prestávke vracia do bratislavskej Incheby.
23.10.2021
Rok 2021 bol Európskou úniou vymenovaný za Európsky rok železníc. Pri tejto príležitosti sa konali (jú) viaceré cezhraničné podujatia, workshopy i výstavy. Súčasťou roku železníc je aj možnosť získať bezplatnú železničnú permanentku.
20.10.2021
V poradí 16. ročník festivalu Horyzonty sa tento rok uskutoční v termíne od 11. do 13. novembra 2021. Trenčiansky festival divákom predstaví filmy v tradičnom šate, v podobe premietania v kinosále, no po pozitívnej skúsenosti a priaznivých diváckych ohlasoch z minulého roka, si budú môcť festivalový program pozrieť diváci aj online.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST na Ukrajine:

Ukrajina

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Pripjať – mesto ruín a duchov

Ľvov – chute, vône a tóny západnej Ukrajiny

Kyjev – Starobylá metropola

Zakarpatská oblasť – miestna turistika

Užhorod – raj prvorepublikovej architektúry

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 26. 10. 2021
sviatok:Demeter

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X