www.infoglobe.sk » Alžírsko, Alžír: Kombinácia európskej a islamskej architektúry

Alžírsko, Alžír: Kombinácia európskej a islamskej architektúry

Publikované: 3.5.2023
Pôvodný arabský názov hlavného mesta Alžírska znamená Ostrovy, čím odkazuje na štyri ostrovy pri pobreží Alžíru, ktoré sa neskôr stali súčasťou pevniny.

Jarné čítanie vám prináša::

spoločnosť V-spoj s.r.o.

Alžír

Ako pri mnohých stredomorských mestách, rovnako aj pôvod Alžíru pochádza zo stredoveku, keď bol jednu dobu súčasťou fénickej ríše, vtedajšej moreplaveckej veľmoci. Neskôr sa stal súčasťou rôznych ďalších ríší, ako napríklad Rímskej ríše, Osmanskej ríše, až sa približne pred dvesto rokmi stal francúzskou kolóniou. Francúzsko tu rovnako ako v mnohých iných častiach Afriky (Rwanda, Senegal alebo Maroko) zanechalo veľký kultúrny vplyv aj potom čo sa kolónie odtrhli. Pri Alžíre sa tak stalo konkrétne v roku 1962 po vojne s Francúzskom.

Alžír

Ešte dnes môžete v miestnych kaviarňach počuť starších mužov ako spomínajú na zážitky z francúzsko-alžírskej vojny a na svoje ukrývanie sa pred francúzskymi parašutistami. Nebol to posledný konflikt, ktorý táto zem prežila. V 90. rokoch prebehla občianska vojna, počas ktorej údajne zahynulo okolo 200 tisíc ľudí. V súčasnom Alžíre žije približne 10% obyvateľov Alžírska. Hlavné mesto, ktoré má výhodu bezveterného prístavu, je zároveň prirodzeným ťahúňom ekonomiky zeme. Pre mesto je typická stredomorská klíma a teploty v lete tu môžu často presahovať štyridsaťstupňovú hranicu. Zo širšej architektonickej perspektívy je architektúra v Alžíre kombináciou európskeho a islamského štýlu. Jedným z najdôležitejších reprezentantov islamskej architektúry je Veľká mešita, ktorá sa nachádza neďaleko prístaviska a bola postavená v roku 1097.

Alžír - Minaret

Jej jediný minaret pribudol až na začiatku 14. storočia. Okrem toho sa mešita nachádza v kasbe, štvrti, ktorá v severoafrických mestách a obciach pôvodne slúžila ako pevnosť chrániaca pred nájazdmi nepriateľov. Pre miestne prominentné rodiny či vodcov, bolo vlastníctvo kasby symbolom bohatstva. Alžír mal na začiatku 19. storočia, keď začínala francúzska kolonizácia, tri kasby.

Notre Dame d'Afrique

Notre Dame d’Afrique je predstaviteľom európskeho dedičstva. Táto katolícka katedrála bola otvorená v roku 1872 a jej architekt Jean Eugène Fromageau, do nej zakomponoval neo-byzantské prvky a nechal na ňu napísať nápis značného symbolického významu: „Naša Pani Africká, modli sa za nás i za moslimov.“ Ku katedrále sa môžete dostať pomocou lanovky, ktorá vás vyvezie na skalu nachádzajúcu sa 124 metrov nad morom.

Pamätník mučeníkom

Iná, dôležitejšia, avšak oveľa novšia stavba je Maqam Echahid alebo Pamätník mučeníkom. Dostavaný bol v roku 1982, ako symbol nezávislosti Alžírska. Jeho tvar má znázorňovať tri palmové listy navzájom o seba opreté. Listy majú chrániť plameň večného ohňa. Pri každom liste stojí vojak, ktorý symbolizuje fázu boja o alžírsku nezávislosť.

Djamaa Ketchaoua

Djamaa Ketchaoua je pamiatkou, ktorá zaujme na prvý pohľad. Totiž pôvodne sa jednalo o mešitu (postavenú na začiatku 17. storočia), ktorá bola v polovici 19. storočia prestavaná Francúzmi na katedrálu. Po francúzsko-alžírskej vojne sa z katedrály opäť stala mešita. Koniec koncov, fotografie hovoria za všetko.    Djamaa Ketchaoua

GPS: 36°44'36.6"N 3°04'47.7"E

Text: Maxim Kucer

Preklad: Oskár Mažgút

Foto: Pixabay.com, Wikipedia.org - Bachounda1, Algor95, Tripiit, Mac9, Poudou99, Mehnimalik, LudovicDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Tunisko, Súsa: oddych na africký spôsob - VIDEO
Publikované: 18.9.2022
Na severnom pobreží afrického kontinentu, obmývanom stredozemným morom, sa rozkladá Tunisko. Jeho najhustejšie zaľudnenou oblasťou je východné pobrežie, ktoré prekvitá nielen priemyselnými, ale aj tými najvyhľadávanejšími turistickými centrami. Jedným z nich je aj letovisko Súsa (po francúzsky Sousse), kde sa dnes vydáme.

Maroko, Ait Ben Haddou – ksar v údolí Ounila
Publikované: 30.7.2022
Maroko je bezpochyby jednou z najrozmanitejších krajín, a to predovšetkým vďaka svojej veľkosti. Ráz krajiny sa s prejdenými kilometrami výrazne mení, a tak sa dá za niekoľko dní v rámci jednej krajiny dostať od pobrežia Atlantického oceánu cez pohorie Atlas až do rozsiahlych palmérií, tiesňav a tiež do púšte.

Maroko, Casablanca – výlet k africkým brehom Atlantického oceánu I.
Publikované: 2.7.2022
Slnko sotva vystúpi nad horizont a Casablanca je už hore. Červené taxíky križujú ulice lemované modernými budovami. Okolo seba ucítite neuveriteľné množstvo energie, ktorá sa samozrejme preleje aj na vás. V Casablance to skrátka žije.

Maroko, Imlil – výstup na Jebel Toubkal
Publikované: 16.7.2022
Imlil je pomerne malá horská dedina, ktorá sa nachádza v západnej časti pohoria Atlas zhruba v strednej časti Maroka. Sama o sebe vlastne nie je ničím až tak zaujímavá, ale aj napriek tomu ročne privíta tisíce návštevníkov. Pýtate sa prečo? Práve odtiaľ totiž každoročne vyrážajú milovníci vysokohorskej turistiky na výstup na najvyššiu horu severnej Afriky, Jebel Toubkal.

Maroko, Essaouira – mesto s francúzskym šarmom
Publikované: 20.8.2022
Pokiaľ si prajete po hluku a výrazných vôňach Marrákeša na chvíľu sa presunúť do pokojnejšej, ale rovnako zaujímavej oblasti, tak je pobrežné mesto Essaouira (As-Sawíra) – v minulosti zvané Mogador – tou pravou voľbou. Toto príjemne situované mesto sa nachádza na západnom pobreží Maroka, takže ho obmýva Atlantický oceán a cesta k nemu vedie skrz nekonečné arganové lány.

Maroko, Casablanca – výlet k africkým brehom Atlantického oceánu II.
Publikované: 9.7.2022
Než sa spolu vydáme spoznávať ďalšie casablanské pamiatky, predstavíme vám ešte mestskú kultúru.

Maroko, Merzouga – nocovanie v púšti
Publikované: 3.9.2022
V súvislosti s Marokom sa isto každému vybaví okrem farebnej keramiky, hlinenej architektúry, tajinov (čítaj tažinov) a dlhých mužských habitov zvaných kaftany aj oranžovo zafarbená marocká časť Sahary. Pre túto krajinu je to tak typický prvok, že je až neuveriteľné, že sa púštne duny rozkladajú len na takom malom percente inak rozľahlej zeme. Najväčšou a zároveň najznámejšou dunou je bezpochyby Erg Chebbi.

Maroko, Ouarzazate – filmové štúdiá Atlas
Publikované: 6.8.2022
Cestovanie za filmovými kulisami je rok od roku obľúbenejšie, a tak niet divu, že je marocké údolie Ouarzazate vyhľadávanou a predovšetkým lacnou destináciou, do ktorej sa práve filmoví nadšenci z celého sveta sťahujú. Všetci túžia na vlastné oči vidieť a aj ohmatať kulisy, ktoré hrali hlavnú rolu v mnohých seriáloch a filmoch. V údolí sa dá vidieť skutočné miesta, kde sa natáčal napríklad historický kasbah Ait Ben Haddou. Predovšetkým sa tu ale nachádzajú rozľahlé filmové štúdia Atlas, postavené na prašných pláňach východného úpätia pohoria Atlas.

Tunisko – krajina bohatá na zážitky aj raj filmárov
Publikované: 14.1.2021
Tunisko nie sú len pláže a all inclusive pobyty, nachádza sa tu nespočetne úžasných miest. Ak priletíte do Tuniska na pevninu, bola by škoda vynechať výlet do Sahary a môcť tak stráviť noc v púšti.

Tunisko – severom po stopách histórie
Publikované: 23.1.2021
Tentokrát sa vypravíme na sever Tuniska, kde nás privíta architektúra s maurskými prvkami, prívetiví obyvatelia a hlavne nekonečne dlhé pláže. My ale plánujeme Tunisko preskúmať o trochu viac než len z plážového ležadla.

Tunisko, Sahara – do púšte
Publikované: 7.1.2021
Kto si myslí, že je Sahara len piesočná pláň, mýli sa. O tom som sa na vlastné oči tiež presvedčila pri jej návšteve v Tunisku. Najväčšia časť Sahary je kamenistá, piesočná časť je tá menšia. Je dobré myslieť na bezpečnosť a využiť služby profesionálneho sprievodcu.


Súvisiaca fotogaléria

Tunisko – starobylá kráska Severnej Afriky
Dnes vás zavedieme do úchvatnej krajiny dotýkajúcej sa Stredozemného mora. Starobylá história ste...

Maroko – Africká romantika
Chceli by ste zažiť romantické dobrodružstvo? Tak sa vydajte na dovolenku do Maroka, kde vás čaka...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Z lásky

15. 4. – 30. 6. 2023
1. cena:
Láskyplný balíček
2. cena:
Láskyplný balíček
3. cena:
Láskyplný balíček
1. cena redakcie:
Láskyplný balíček
2. cena redakcie:
Láskyplný balíček
3. cena redakcie:
Láskyplný balíček

Aktuality:

31.5.2023
V Bardejovských kúpeľoch sa v piatok 2. júna 2023 slávnostne začne 26. ročník kúpeľnej sezóny. Na programe bude otvorenie Parku Bélu Kellera pri Stredisku obchodu a služieb, jeho hudobnej lavičky a pamätnej tabule. Chýbať nebude ani požehnanie minerálnych prameňov za účasti zástupcov cirkví v priestoroch kúpeľnej kolonády a mnoho iného.
30.5.2023
Opäť vám prinášame zaujímavý rebríček miest. Tentoraz vám predstavíme najbohatšie mestá sveta, z pohľadu počtu najbohatších ľudí žijúcich na jednom mieste. Do štúdie boli započítaní nielen milionári, stomilionári či miliardári žijúci v jednom meste, ale dôraz sa kládol aj na globálny a realitný význam daných lokalít.
27.5.2023
Aj toto leto sa môžete tešiť na množstvo podujatí či noviniek, ktoré spolu s obrovským prírodným potenciálom, kultúrnym bohatstvom a kvalitou poskytovaných služieb zaručia, že región Horehronia sa stane pre turistov obľúbenou dovolenkovou destináciou.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 1. 6. 2023
sviatok:Žaneta
dnes:
štvrtok 1.6.
16 °C
zajtra:
piatok 2.6.
17 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X