www.infoglobe.sk » Alžírsko, Alžír: Kombinácia európskej a islamskej architektúry

Alžírsko, Alžír: Kombinácia európskej a islamskej architektúry

Publikované: 28.6.2013
Pôvodný arabský názov hlavného mesta Alžírska znamená Ostrovy, čím odkazuje na štyri ostrovy pri pobreží Alžíru, ktoré sa neskôr stali súčasťou pevniny.

Alzir

Ako pri mnohých stredomorských mestách, rovnako aj pôvod Alžíru pochádza zo stredoveku, keď bol jednu dobu súčasťou fénickej ríše, vtedajšej moreplaveckej veľmoci. Neskôr sa stal súčasťou rôznych ďalších ríší, ako napríklad Rímskej ríše, Osmanskej ríše, až sa približne pred dvesto rokmi stal francúzskou kolóniou. Francúzsko tu rovnako ako v mnohých iných častiach Afriky (Rwanda, Senegal alebo Maroko) zanechalo veľký kultúrny vplyv aj potom čo sa kolónie odtrhli. Pri Alžíre sa tak stalo konkrétne v roku 1962 po vojne s Francúzskom. Ešte dnes Alzirmôžete v miestnych kaviarňach počuť starších mužov ako spomínajú na zážitky z francúzsko-alžírskej vojny a na svoje ukrývanie sa pred francúzskymi parašutistami. Nebol to posledný konflikt, ktorý táto zem prežila. V 90. rokoch prebehla občianska vojna, počas ktorej údajne zahynulo okolo 200 tisíc ľudí. V súčasnom Alžíre žije približne 10% obyvateľov Alžírska. Hlavné mesto, ktoré má výhodu bezveterného prístavu, je zároveň prirodzeným ťahúňom ekonomiky zeme. Pre mesto je typická stredomorská klíma a teploty v lete tu môžu často presahovať štyridsaťstupňovú hranicu. Zo širšej architektonickej perspektívy je architektúra v Alžíre kombináciou európskeho a islamského štýlu. Jedným z najdôležitejších reprezentantov islamskej architektúry je Veľká mešita, ktorá sa nachádza neďaleko prístaviska a bola postavená v roku 1097. Jej jediný minaret pribudol až na začiatku 14. storočia. Okrem toho sa mešita nachádza v kasbe, štvrti, ktorá v severoafrických mestách a obciach pôvodne slúžila ako pevnosť chrániaca pred nájazdmi nepriateľov. Pre miestne prominentné rodiny či vodcov, bolo vlastníctvo kasby symbolom bohatstva. Alžír mal na začiatku 19. storočia, keď začínala francúzska kolonizácia, tri kasby.

Notre Dame d'Afrique

Notre Dame d’Afrique je predstaviteľom európskeho dedičstva. Táto katolícka katedrála bola otvorená v roku 1872 a jej architekt Jean Eugène Fromageau, do nej zakomponoval neo-byzantské prvky a nechal na ňu napísať nápis značného symbolického významu: „Naša Pani Africká, modli sa za nás i za moslimov.“ Ku katedrále sa môžete dostať pomocou lanovky, ktorá vás vyvezie na skalu nachádzajúcu sa 124 metrov nad morom.

Pamätník Mucednikum

Iná, dôležitejšia, avšak oveľa novšia stavba je Maqam Echahid alebo Pamätník mučeníkom. Dostavaný bol v roku 1982, ako symbol nezávislosti Alžírska. Jeho tvar má znázorňovať tri palmové listy navzájom o seba opreté. Listy majú chrániť plameň večného ohňa. Pri každom liste stojí vojak, ktorý symbolizuje fázu boja o alžírsku nezávislosť.

Djamaa Ketchaoua je pamiatkou, ktorá zaujme na prvý pohľad. Totiž pôvodne sa jednalo o mešitu (postavenú na začiatku 17. storočia), ktorá bola v polovici 19. storočia prestavaná Francúzmi na katedrálu. Po francúzsko-alžírskej vojne sa z katedrály opäť stala mešita. Koniec koncov, fotografie hovoria za všetko.

Djamaa Ketchaoua    Djamaa Ketchaoua

Text: Maxim Kucer

Preklad: Oskár Mažgút

Foto: Bachounda1, Algor95, Tripiit, Mac9, Poudou99, Mehnimalik, LudovicDiskusia k článku (0)

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Dotyk jari

1. 3. – 30. 4. 2021
1. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
2. cena:
Exkluzívne miniatúry: remeselný gin TOISON a bylinný likér Dr.Kramer
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Ročné predplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka
3. cena redakcie:
Liptov – turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama

Aktuality:

19.4.2021
Cestovanie je úzko prepojené s dopravou. A práve doprava je mnoho ráz najväčšou položkou v rozpočte na dovolenku, preto vám prinášame prehľad cien palív v jednotlivých štátoch sveta.
16.4.2021
Aj tento rok sa môžete zapojiť do ankety Strom roka, ktorej cieľom je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie. Do 30. apríla 2021 (do 22.4. v ČR) môžu jednotlivci, mestá, školy či organizácie nominovať stromy a po výbere odbornou porotou bude spustené hlasovanie.
14.4.2021
Pred pár dňami oznámil Bratislavský dopravný podnik informáciu o zatraktívnení cestovania verejnou dopravou spôsobom plošného zvýšenia ceny cestovného, zrušením obľúbeného 15 minútového lístka a zlacnením ročného lístka o 25%.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO:

ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO

TIPY NA VÝLETY - ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO

 

Alžírsko, Alžír: Kombinácia európskej a islamskej architektúry

Pobrežie slonoviny, Abidjan - Tropický Manhattan

Tunisko – severom po stopách histórie

Tunisko – krajina bohatá na zážitky aj raj filmárov

Tunisko, Sahara – do púšte

 

Všetko dôležité, čo by ste o Alžírsku mali vedieť, nájdete TU, o Pobreží Slonoviny TU a Tunisku TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 19. 4. 2021
sviatok:Jela
dnes:
pondelok 19.4.
10 °C
zajtra:
utorok 20.4.
14 °C