www.infoglobe.sk » Tunisko – krajina bohatá na zážitky aj raj filmárov

Tunisko – krajina bohatá na zážitky aj raj filmárov

Publikované: 14.1.2021
Tunisko nie sú len pláže a all inclusive pobyty, nachádza sa tu nespočetne úžasných miest. Ak priletíte do Tuniska na pevninu, bola by škoda vynechať výlet do Sahary a môcť tak stráviť noc v púšti.

Z nášho ubytovania v Hammamete sa vydávame na juh. Prvou zastávkou je mesto El Jem, ktoré ukrýva najväčší rímsky amfiteáter v Afrike. Vďaka tomu sa stal súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Časť amfiteátru je síce zrútená, ale aj napriek tomu patrí k tým najzachovalejším pamiatkam Rímskej ríše. Ak by vám toto miesto prišlo povedomé, bude to tým, že sa tu natáčal slávny oscarový film Gladiátor.

pohľad na amfiteáter

Po prehliadke pokračujeme do mestečka Matmata. To je veľmi populárne vďaka jaskynným obydliam. Nájdete tu niekoľko desiatok zákopových jaskynných domov. Berberskí obyvatelia stavbou svojich príbytkov našli spôsob, ako sa ochrániť pred ostrým slnkom aj pred útokmi nájazdníkov. Zaujímavosťou pre milovníkov Hviezdnych vojen je, že sa tu nachádzal domov Luka Skywalkera. Potom už sa presúvame do hotela v púšti. Netreba sa obávať, človek tu nájde luxus ako v klasickom hoteli.

Matmata

Druhý deň prichádzame k soľnému jazeru Chott El Jerid. Leží 23 metrov pod hladinou mora a je to najväčšie africké soľné jazero. Nie je zložité tu nájsť tzv. púštne ruže a odviezť si ich ako suvenír.

púštna ruža

Soľné pláne jazera poslúžili ako kulisy hneď pre niekoľko epizód Hviezdnych vojen. Áno, pre fanúšikov týchto filmov je náš výlet nezabudnuteľným dobrodružstvom. Ďalšou zastávkou je oáza Chebika. Zelené palmy zapadnuté v púšti vytvárajú úchvatný pohľad a vodopád, ku ktorému smerujeme, príjemne osvieži. V minulosti bola Chebika aj susedné oázy významnou zastávkou pre karavany putujúce naprieč južným Tuniskom. V období rímskej nadvlády slúžili oázy ako vojenské pevnosti. Našou poslednou zastávkou na tomto výlete je štvrté najsvätejšie mesto islamu Kairouan. Dominantou je veľká mešita, do ktorej môžu vstúpiť aj nie moslimovia. Nezabudnite aj na návštevu dielne, kde sa vyrábajú slávne viazané koberce.

oáza Chebika soľné jazero

kulisy Hviezdnych vojen Veľká mešita

Turistická sezóna je obvykle od mája do októbra, ale trebárs vlani kvôli covidu predĺžila. Tak uvidíme, ako to bude tento rok.

 

GPS: 34°19'01.5"N 7°56'10.0"E

Text a foto: Veronika Kocmanová

Preklad: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Tunisko, Sahara – do púšte
Publikované: 7.1.2021
Kto si myslí, že je Sahara len piesočná pláň, mýli sa. O tom som sa na vlastné oči tiež presvedčila pri jej návšteve v Tunisku. Najväčšia časť Sahary je kamenistá, piesočná časť je tá menšia. Je dobré myslieť na bezpečnosť a využiť služby profesionálneho sprievodcu.

Tunisko – severom po stopách histórie
Publikované: 23.1.2021
Tentokrát sa vypravíme na sever Tuniska, kde nás privíta architektúra s maurskými prvkami, prívetiví obyvatelia a hlavne nekonečne dlhé pláže. My ale plánujeme Tunisko preskúmať o trochu viac než len z plážového ležadla.

Maroko, Casablanca – výlet k africkým brehom Atlantického oceánu I
Publikované: 4.1.2019
Slnko sotva vystúpi nad horizont a Casablanca je už hore. Červené taxíky križujú ulice lemované modernými budovami. Okolo seba ucítite neuveriteľné množstvo energie, ktorá sa samozrejme preleje aj na vás. V Casablance to skrátka žije.

Maroko, Ait Ben Haddou – ksar v údolí Ounila
Publikované: 25.3.2019
Maroko je bezpochyby jednou z najrozmanitejších krajín, a to predovšetkým vďaka svojej veľkosti. Ráz krajiny sa s prejdenými kilometrami výrazne mení, a tak sa dá za niekoľko dní v rámci jednej krajiny dostať od pobrežia Atlantického oceánu cez pohorie Atlas až do rozsiahlych palmérií, tiesňav a tiež do púšte.

Maroko, Imlil – výstup na Jebel Toubkal
Publikované: 21.9.2019
Imlil je pomerne malá horská dedina, ktorá sa nachádza v západnej časti pohoria Atlas zhruba v strednej časti Maroka. Sama o sebe vlastne nie je ničím až tak zaujímavá, ale aj napriek tomu ročne privíta tisíce návštevníkov. Pýtate sa prečo? Práve odtiaľ totiž každoročne vyrážajú milovníci vysokohorskej turistiky na výstup na najvyššiu horu severnej Afriky, Jebel Toubkal.

Maroko, Ouarzazate – filmové štúdiá Atlas
Publikované: 1.4.2019
Cestovanie za filmovými kulisami je rok od roku obľúbenejšie, a tak niet divu, že je marocké údolie Ouarzazate vyhľadávanou a predovšetkým lacnou destináciou, do ktorej sa práve filmoví nadšenci z celého sveta sťahujú. Všetci túžia na vlastné oči vidieť a aj ohmatať kulisy, ktoré hrali hlavnú rolu v mnohých seriáloch a filmoch. V údolí sa dá vidieť skutočné miesta, kde sa natáčal napríklad historický kasbah Ait Ben Haddou. Predovšetkým sa tu ale nachádzajú rozľahlé filmové štúdia Atlas, postavené na prašných pláňach východného úpätia pohoria Atlas.

Maroko, Rabat – mesto svetiel I
Publikované: 21.12.2018
Už v minulosti ste mali možnosť s nami nahliadnuť do Maroka, konkrétne do Rabatu. Dnes sa však do tohoto zaujímavého mesta ponoríme o niečo hlbšie a unikneme tak zime, ktorá u nás panuje.

Maroko: Africké kráľovstvo
Publikované: 24.7.2016
Na našich potulkách svetom tento raz opustíme Európu, aby sme zavítali do Afriky, kde bude naším cieľom Maroko alebo presnejšie Marocké kráľovstvo. Táto severoafrická krajina, v ktorej žije bezmála 32 miliónov obyvateľov je obľúbeným prímorským letoviskom s množstvom pamiatok.


Súvisiaca fotogaléria

Tunisko – starobylá kráska Severnej Afriky
Dnes vás zavedieme do úchvatnej krajiny dotýkajúcej sa Stredozemného mora. Starobylá história ste...

Maroko – Africká romantika
Chceli by ste zažiť romantické dobrodružstvo? Tak sa vydajte na dovolenku do Maroka, kde vás čaka...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Dotyk jari

1. 3. – 30. 4. 2021
1. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
2. cena:
Exkluzívne miniatúry: remeselný gin TOISON a bylinný likér Dr.Kramer
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Ročné predplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka
3. cena redakcie:
Liptov – turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama

Aktuality:

21.4.2021
Už zajtra t.j. 22. apríla 2021 sa uskutoční oslava našej modrej planéty – Deň Zeme, ktorá je pre ľudstvo životodarným, fascinujúcim a nenahraditeľným domovom. V tento deň je zároveň ideálna možnosť upozorniť na náš ničivý spôsob života a aspoň malým prispením k jej ochrane jej pomôcť k lepším zajtrajškom.
19.4.2021
Cestovanie je úzko prepojené s dopravou. A práve doprava je mnoho ráz najväčšou položkou v rozpočte na dovolenku, preto vám prinášame prehľad cien palív v jednotlivých štátoch sveta.
16.4.2021
Aj tento rok sa môžete zapojiť do ankety Strom roka, ktorej cieľom je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie. Do 30. apríla 2021 (do 22.4. v ČR) môžu jednotlivci, mestá, školy či organizácie nominovať stromy a po výbere odbornou porotou bude spustené hlasovanie.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO:

ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO

TIPY NA VÝLETY - ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO

 

Alžírsko, Alžír: Kombinácia európskej a islamskej architektúry

Pobrežie slonoviny, Abidjan - Tropický Manhattan

Tunisko – severom po stopách histórie

Tunisko – krajina bohatá na zážitky aj raj filmárov

Tunisko, Sahara – do púšte

 

Všetko dôležité, čo by ste o Alžírsku mali vedieť, nájdete TU, o Pobreží Slonoviny TU a Tunisku TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 21. 4. 2021
sviatok:Ervín
dnes:
streda 21.4.
16 °C
zajtra:
štvrtok 22.4.
10 °C