www.infoglobe.sk » Laos II.: Luang Prabang - UNESCO skvost v údolí Mekongu – VIDEO

Laos II.: Luang Prabang - UNESCO skvost v údolí Mekongu – VIDEO

Publikované: 4.8.2015
Bývalé hlavné mesto Laosu sa zapíše do srdca každého, kto sa v ňom zastaví. Stretáva sa v ňom tisícročná história krajiny s francúzskym kolonializmom, vďaka čomu má mesto skutočne nezabudnuteľnú atmosféru.

Desítky prastarých chrámů, původní laoské domy i francouzské vily z přelomu 19. a 20. století tu tvoří harmonický celek a skoro se až zdá, jako by tak město vypadalo od nepaměti. Také proto je od roku 1995 zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO.

Desiatky prastarých chrámov, pôvodné laoské domy aj francúzske vily z prelomu 19. a 20. storočia tu tvoria harmonický celok a skoro sa až zdá, ako by tak mesto vyzeralo od nepamäti. Tiež preto je od roku 1995 zapísané na zoznam svetového dedičstva UNESCO.

Luang Prabang leží na sútoku rieky Nam Khan s Mekongom v nadmorskej výške asi 700 metrov. Od hlavného mesta ho delí viac než 400 kilometrov, čo v Laose znamená zhruba 10 hodín cesty autobusom. Priamo v meste ale nájdete aj medzinárodné letisko, odkiaľ lietajú priame spoje nielen do Vientiane, ale aj do Bangkoku a Chiang Mai v Thajsku, do Vietnamu, Kambodže aj Číny.

Luang PrabangLuang Prabang

Návštevu mesta odporúčam začať v niektorom z mnohých miestnych chrámov alebo v múzeu v kráľovskom paláci. Nedá sa povedať, ktorý z chrámov je najzaujímavejší alebo najkrajší, aj tie najmenšie v postranných uličkách majú svoje kúzlo (a na rozdiel od tých veľkých ich možno budete mať len pre seba).

Na obed sa zastavte v jednej z desiatok reštaurácií, kde si môžete vybrať medzi zaujímavým mixom európskeho a ázijského jedla. Prípadne si v pouličnom stánku vyberte nejakú variantu vynikajúcich francúzskych bagiet, ktoré tu pripravujú úplne čerstvé doslova na každom rohu.

Luang Prabang

Nezabudnite ani na tunajšiu kávu – radi vám tu pripravia čerstvú priamo z južnej časti Laosu. A je jedno či ako espreso, filtrovanú alebo na tradičný laoský spôsob. Teda veľmi silnú kávu prefiltrovanú na sladké kondenzované mlieko. Dokonca si k nej môžete dať niektorý z tradičných francúzskych koláčov alebo vynikajúce maslové croissanty.

Na západ slnka sa choďte pozrieť buď na breh Mekongu, alebo k svätyni na vrchole hory v strede mesta, odkiaľ je skutočne nádherný výhľad na celý Luang Prabang aj na okolitú krajinu. Na brehu oboch riek nájdete tiež veľa ďalších reštaurácií a barov, odkiaľ môžete pozorovať nielen slnko, ale aj desiatky priplávajúcich a odplávajúcich lodí – Mekong sa totiž na riečnu dopravu stále veľmi využíva, môžete po ňom dokonca proti prúdu dôjsť až k thajskej hranici.

Luang PrabangLuang Prabang

Časť hlavnej ulice sa po západe slnka začne meniť na veľký trh, ktorý žije dlho do noci. Kúpite tu všetko od náramkov cez oblečenie až po hady, škorpióny a šváby naložené v alkohole. Ožívajú aj tradičné stánky s pouličným jedlom, kde sa môžete výborne najesť za pár centov.

Luang PrabangLuang Prabang

Veľa cestovateľov nakoniec skončí v niektorom z miestnych barov s pohárikom Beer Lao – miestneho piva, o ktorom sa hovorí, že je najlepšie v celej JV Ázii, alebo sa nechajú zlákať k pitiu nebezpečne silnej ryžovej pálenky Lao Lao. Ja ale odporúčam aspoň jeden večer odolať večernému spoločenskému životu, aby ste si mohli ráno privstať. Za svitania totiž ulicami Luang Prabangu chodia procesie mníchov v oranžových habitoch, ktorí žobrú o svoju dennú porciu jedla. Táto tradícia sa síce drží v celom Laose, len v Luang Prabangu však uvidíte toľko mníchov naraz. Za svitania tak mesto pôsobí úplne magicky a skoro sa až zdá, akoby v ňom nikdy žiadni kolonialisti ani turisti neboli.

Luang PrabangLuang Prabang

Pokiaľ by ste si v Laose mali vybrať jediné miesto, ktoré môžete navštíviť, Luang Prabang je najlepšia voľba. Je veľmi ústretové pre cudzincov a pritom si stále zachováva svoju úplne špecifickú atmosféru. V posledných rokoch sem dokonca jazdia na exotické dovolenky aj rodiny s deťmi.

GPS: 19°53'11.9"N 102°08'08.9"E

 

Text/foto/video: Matouš Vinš

Preklad: Oskár Mažgút

Hudba: Kai Engel

 Diskusia k článku (0)

Názov: *
Obsah: *
Nick: *
E-mail:
Kontrolní číslo: *
* Povinná položka

Súvisiace články

Laos, Nong Khiaw: horolezcom na špagáte
Publikované: 6.7.2015
Meandrujúca rieka Nam Ou obmýva skalné hranaté brehy, bambusové chatky hrdinsky odolávajú monzúnovým dažďom, sliepky sa prechádzajú pred miestnym obchodom a Laosania schôdzujú na kameňoch. Také laoské súznenie nájdete v horskom mestečku Nong Khiaw.

Kambodža: množstvo nových zážitkov
Publikované: 21.5.2016
V Číne sme sa s B. bez problémov dohovorili obaja, vo Vietname sa role sprievodcu ujal on, no keď sme sa rozhodli vypraviť ešte aj do Kambodže, zistili sme, že práve tá bude pre nás najexotickejšou navštívenou krajinou– skrátka preto, že ani jeden z nás nevie kambodžsky.

Laos, Phonsavan: Džbány s tajomným osudom
Publikované: 4.3.2017
Dívam sa z minibusu na zelené kopce, zrázy, ryžová polia a džbánové skulptúry. Sú malé aj veľké, bacuľaté, oválne, s pokrievkou aj bez nej. Na rozdiel od cesty k nim sa nedajú prehliadnuť. Nie je to totiž turistická trasa, ale zabezpečená poľná cestička s obojstranným ohraničením.

Laos I.: Zabudnutá krajina tisícich hôr - VIDEO
Publikované: 28.7.2015
Juhovýchodná Ázia je čím ďalej populárnejšia. Thajsko, Vietnam, Filipíny, Kambodža... Na Laos sa ale často zabúda. Pritom ponúka viac, než si vôbec môžete predstaviť. A to aj napriek tomu, že na neho Američania v 70. rokoch nasypali viac bômb, než spadlo na Nemecko za 2. svetovej vojny.

Laos III.: Vang Vieng – mesto divokých párty a nádherných hôr - VIDEO
Publikované: 11.8.2015
Do nedávna drogová kolíska, dnes hlavne najobľúbenejšie miesto dobrodruhov, a tým pádom tiež v podstate jediné miesto v Laose, ktoré žije aj (alebo hlavne?) v noci. Vang Vieng je obklopený nádhernými vápencovými horami, malými políčkami a miestami aj nepriechodnou bambusovou džungľou. Po prebdenej noci preto určite nájdete mnohé možnosti, kam si ísť prevetrať hlavu.

Laos IV.: Vientiane - najospalejšie hlavné mesto v Ázii – VIDEO
Publikované: 18.8.2015
Nikdy by som neveril, že nejaké ázijské veľké mesto môže byť takto pokojné. Žiadne dopravné zápchy, žiadne nekončiace davy ľudí, ani záplava turistov. Je síce pravda, že hlavné mesto Laosu Vientiane má „len“ asi 750 tisíc obyvateľov, aj tak ma ale skutočne prekvapilo. Rozhodne ale nesúhlasím s Lonely Planet, kde sa píše, že tu nie je nič na pozeranie a je lepšie sa tu vôbec nezastavovať.

Laos V.: Nong Khiaw – základňa dobrodruhov - VIDEO
Publikované: 25.8.2015
Už som sa v minulých častiach zmieňoval, že Laos ponúka oveľa viac než len francúzsku koloniálnu architektúru a budhistické chrámy. Poznáte tu skutočný život ázijských vidiečanov, a hlavne nádhernú prírodu a dychvyrážajúce horské scenérie. Za jednou takou som sa vypravil na sever od Luang Prabang, do malého mestečka Nong Khiaw.


Súvisiaca fotogaléria

Laos – krajina Budhu, krásnych hôr a srdečných ľud
Laos je vnútrozemský štát ležiaci na polostrove Zadná India. Jeho susedmi sú Thajsko, Čína, Kambo...


Súvisiace video

Laos V.: Nong Khiaw – základňa dobrodruhov
Mestečko Nong Khiaw je rozdelené modrozelenou riekou, ktorá tvaruje okolitú krajinu. Strieda sa t...

Laos IV.: Vientiane – najospanejšie hlavné mesto v Ázii
Žiadne dopravné zápchy, žiadne nekonečné davy ľudí, ani záplava turistov – to je laoské hlavné me...

Laos III.: Vang Vieng – mesto divokých party a nádherných hôr
Vang Vieng alebo mesto nikdy nekončiacich party – i tak by sa dalo nazývať. Tým, ktorí ho už niek...

Laos II.: Luang Prabang - UNESCO skvost v údolí Mekongu
V bývalom hlavnom meste Laosu sa mieša tisícročná história krajiny s francúzskym kolonializmom, č...

Laos I.: Zabudnutá krajina tisícich hôr
Juhovýchodná Ázia je čím ďalej tým populárnejšia, ale na Laos sa často zabúda, čo je naozaj veľká...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

21.11.2019
Blíži sa koniec novembra. Jesenné trhy striedajú tie vianočné a jedno z najobľúbenejších období v roku je za dverami. Majú ho radi dospelí, deti aj obchodníci. V centrách miest a obcí po celej Českej (a samozrejme aj Slovenskej) republike sa pripravujú predajné miesta s vianočnou tematikou, vôňou vareného vína a rôznych pochutín. Vianočné trhy začínajú už budúci víkend.
20.11.2019
Vydajte sa s Jakubom Frankom trekovať po Nepále a neminúť pritom ani euro. Pútavá prednáška vás čaká už 24. novembra 2019 v cestovateľskej kaviarni na Vajnorskej 3 v Bratislave.
19.11.2019
Dopravný podnik hlavného mesta Prahy pripravil v rámci programu „Zážitková turistika pre priaznivcov histórie mestskej hromadnej dopravy“ na sobotu 23. novembra jazdu historickou súpravou metra za poznaním zaujímavých miest na trase B so sprievodcom.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MALTA a MONAKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 21. 11. 2019
sviatok:Elvíra
dnes:
štvrtok 21.11.
10 °C
zajtra:
piatok 22.11.
10 °C