www.infoglobe.sk » Laos III.: Vang Vieng – mesto divokých párty a nádherných hôr - VIDEO

Laos III.: Vang Vieng – mesto divokých párty a nádherných hôr - VIDEO

Publikované: 11.8.2015
Do nedávna drogová kolíska, dnes hlavne najobľúbenejšie miesto dobrodruhov, a tým pádom tiež v podstate jediné miesto v Laose, ktoré žije aj (alebo hlavne?) v noci. Vang Vieng je obklopený nádhernými vápencovými horami, malými políčkami a miestami aj nepriechodnou bambusovou džungľou. Po prebdenej noci preto určite nájdete mnohé možnosti, kam si ísť prevetrať hlavu.

Vang Vieng nájdete asi 4 hodiny cesty od hlavného mesta smerom na Luang Prabang na rieke Nam Song. Nedá sa doň dostať inak ako po ceste, ktorá ale našťastie patrí k tým najlepším v krajine. Na výber máte relatívne veľa súkromných minibusov, najlepšie je ale využiť niektorý z verejných autobusov, ktoré sú najlacnejšie a zároveň najpohodlnejšie. Len si nezabudnite včas rezervovať lístok, keďže bývajú často vypredané.

Vang Vieng

Komukoľvek, kto už Vang Vieng navštívil, sa asi ako prvé vybaví „tubing“. Jazda po rieke vo veľkých gumových dušiach. To samo o sebe neznie zas až tak zaujímavo, vo Vang Vieng však dotiahli splavovanie rieky k dokonalosti a postavili na oboch brehoch desiatky barov, kde sa po ceste môžete zastaviť. Je to v podstate nemožné dôjsť do cieľa triezvi. Väčšina ľudí potom rovno pokračuje do niektorého z barov priamo vo Vang Vieng, ktoré zatvárajú až v neskorých ranných hodinách a ceny sa tu pohybujú nebezpečne nízko.

Vang ViengVang Vieng

Vang Vieng bol predtým známy aj vďaka veľmi lacnému ubytovaniu, to sa ale v posledných rokoch výrazne mení – získava totiž na obľube u Číňanov, Japoncov a hlavne Kórejcov, ktorí požadujú skôr vyšší štandard než nízke ceny. Aj tak ale nie je problém zohnať izbuVang Vieng pre dvoch za 70 tisíc kipov, teda asi 7 a pol eura.

Bola by ale veľká škoda jazdiť do Vang Vieng len kvôli nikdy nekončiacim párty a lacnému alkoholu. Okolitá krajina totiž patrí k najkrajším, ktorú som kedy navštívil, a to som videl len málo z toho, čo skutočne ponúka. Mesto totiž leží v rozľahlej krasovej oblasti a okrem krásnych skál a výhľadov tam nájdete aj veľa kvapľových jaskýň. Časť z nich je za malý poplatok bez problémov prístupná – nečakajte však žiadne betónové chodníčky a elektrické osvetlenie. Pri vstupe dostanete čelovku (vyskúšajte si, či skutočne svieti!) a je len na vás, ako hlboko do jaskyne sa odvážite. Môžete si síce prenajať aj miestneho sprievodcu, musíte ale potom počítať s tým, že po vás bude na oplátku chcieť veľakrát nadnesenú sumu. A to až potom, čo vyleziete von z jaskyne.

V okolí Vang Vieng nájdete aj niekoľko vodopádov a jazierok, okrem iného aj slávnu Modrú lagúnu, kam sa veľa ľudí jazdí kúpať. Turistické agentúry tu ponúkajú aj možnosť lezenia a horských trekov, ktoré môžu byť tiež naozaj nezabudnuteľným zážitkom. Odporúčam aj prechádzku medzi tunajšími políčkami a pastvinami, kde sa naraz ocitnete v úplne inom svete.

Vang ViengVang Vieng - kvapľová jaskyňa

Vang Vieng pri cestách po Laose nevynechajte, jeden deň a noc tu však myslím bohato stačí. Krajina ponúka aj mnoho krajších miest, ktoré však zároveň nie sú tak skazené turizmom.

GPS: 18°56'33.6"N 102°26'52.7"E

 

Text/foto/video: Matouš Vinš

Preklad: Oskár Mažgút

Hudba: Graphiqs Groove

 Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Laos, Nong Khiaw: horolezcom na špagáte
Publikované: 6.7.2015
Meandrujúca rieka Nam Ou obmýva skalné hranaté brehy, bambusové chatky hrdinsky odolávajú monzúnovým dažďom, sliepky sa prechádzajú pred miestnym obchodom a Laosania schôdzujú na kameňoch. Také laoské súznenie nájdete v horskom mestečku Nong Khiaw.

Laos II.: Luang Prabang - UNESCO skvost v údolí Mekongu – VIDEO
Publikované: 4.8.2015
Bývalé hlavné mesto Laosu sa zapíše do srdca každého, kto sa v ňom zastaví. Stretáva sa v ňom tisícročná história krajiny s francúzskym kolonializmom, vďaka čomu má mesto skutočne nezabudnuteľnú atmosféru.

Laos, Phonsavan: Džbány s tajomným osudom
Publikované: 4.3.2017
Dívam sa z minibusu na zelené kopce, zrázy, ryžová polia a džbánové skulptúry. Sú malé aj veľké, bacuľaté, oválne, s pokrievkou aj bez nej. Na rozdiel od cesty k nim sa nedajú prehliadnuť. Nie je to totiž turistická trasa, ale zabezpečená poľná cestička s obojstranným ohraničením.

Laos I.: Zabudnutá krajina tisícich hôr - VIDEO
Publikované: 28.7.2015
Juhovýchodná Ázia je čím ďalej populárnejšia. Thajsko, Vietnam, Filipíny, Kambodža... Na Laos sa ale často zabúda. Pritom ponúka viac, než si vôbec môžete predstaviť. A to aj napriek tomu, že na neho Američania v 70. rokoch nasypali viac bômb, než spadlo na Nemecko za 2. svetovej vojny.

Laos IV.: Vientiane - najospalejšie hlavné mesto v Ázii – VIDEO
Publikované: 18.8.2015
Nikdy by som neveril, že nejaké ázijské veľké mesto môže byť takto pokojné. Žiadne dopravné zápchy, žiadne nekončiace davy ľudí, ani záplava turistov. Je síce pravda, že hlavné mesto Laosu Vientiane má „len“ asi 750 tisíc obyvateľov, aj tak ma ale skutočne prekvapilo. Rozhodne ale nesúhlasím s Lonely Planet, kde sa píše, že tu nie je nič na pozeranie a je lepšie sa tu vôbec nezastavovať.

Laos V.: Nong Khiaw – základňa dobrodruhov - VIDEO
Publikované: 25.8.2015
Už som sa v minulých častiach zmieňoval, že Laos ponúka oveľa viac než len francúzsku koloniálnu architektúru a budhistické chrámy. Poznáte tu skutočný život ázijských vidiečanov, a hlavne nádhernú prírodu a dychvyrážajúce horské scenérie. Za jednou takou som sa vypravil na sever od Luang Prabang, do malého mestečka Nong Khiaw.


Súvisiaca fotogaléria

Laos – krajina Budhu, krásnych hôr a srdečných ľud
Laos je vnútrozemský štát ležiaci na polostrove Zadná India. Jeho susedmi sú Thajsko, Čína, Kambo...


Súvisiace video

Laos V.: Nong Khiaw – základňa dobrodruhov
Mestečko Nong Khiaw je rozdelené modrozelenou riekou, ktorá tvaruje okolitú krajinu. Strieda sa t...

Laos IV.: Vientiane – najospanejšie hlavné mesto v Ázii
Žiadne dopravné zápchy, žiadne nekonečné davy ľudí, ani záplava turistov – to je laoské hlavné me...

Laos III.: Vang Vieng – mesto divokých party a nádherných hôr
Vang Vieng alebo mesto nikdy nekončiacich party – i tak by sa dalo nazývať. Tým, ktorí ho už niek...

Laos II.: Luang Prabang - UNESCO skvost v údolí Mekongu
V bývalom hlavnom meste Laosu sa mieša tisícročná história krajiny s francúzskym kolonializmom, č...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pestrá jeseň

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
Balance test a Balance Oil od spoločnosti ZINZINO
2. cena:
sada čokolád značky Lindt a vstupenky na prehliadku Velkopopovického pivovaru Kozel
3. cena:
Poukážka na dve vstupenky do talkshow SUPERMAMY
1. cena redakcie:
Darčekový poukaz pre 2 osoby na 2 noci vrátane raňajok na Chate Magurka v Nízkych Tatrách
2. cena redakcie:
Hniezdo pre bábätko od ZUZ made with love
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

20.10.2019
Martinský cestovateľský festival – Bez hraníc sa uskutoční v poradí už deviaty raz, a to v termíne 6. až 9. novembra 2019. Festival opäť prinesie zaujímavé prednášky o cestovaní, ľuďoch, kultúre i prírode.
19.10.2019
Jednou z hlavných kultúrnych udalostí tohto roku na Pražskom hrade je výstava venovaná českému a rímskemu kráľovi Václavovi IV. a umeniu jeho doby, ktorú môžete navštíviť až do 3. novembra, a to denne od 10. do 18. hodiny.
18.10.2019
V sobotu 19. októbra prebieha v Národnom dome na Vinohradoch už VII.ročník veľtrhu a festivalu súčasnej fotografie – FOTOEXPO 2019, ktorý predstaví to najlepšie zo súčasnej fotografickej tvorby, fotografickej techniky a príslušenstva, ale hlavne množstvo inšpirácie a zábavy.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ÍRSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 20. 10. 2019
sviatok:Vendelín
dnes:
nedeľa 20.10.
20 °C
zajtra:
pondelok 21.10.
18 °C