www.infoglobe.sk » Laos, Nong Khiaw: horolezcom na špagáte

Laos, Nong Khiaw: horolezcom na špagáte

Publikované: 6.7.2015
Meandrujúca rieka Nam Ou obmýva skalné hranaté brehy, bambusové chatky hrdinsky odolávajú monzúnovým dažďom, sliepky sa prechádzajú pred miestnym obchodom a Laosania schôdzujú na kameňoch. Také laoské súznenie nájdete v horskom mestečku Nong Khiaw.

Medzi Nam Thou a Luang Prabang leží severne položené Nong Khiaw. Najľahšie sa sem dostanete autobusom. Lístok z Nam Thy do Nong Khiaw stojí 75 000 kipov (asi 8,50€). Cesta je silnou kávou aj pre najodolnejšie povahy. Prašná cesta s výmoľmi ako od mimozemských tanierov, ale skúseného vodiča nevyvádzajú z miery, a dokonca aj spomaľuje, čo je v ázijskej doprave mimoriadne. Autobus má pauzu v Oudomxay, tak máme čas žalúdok na chvíľu upokojiť.

Laos - Nong Khiaw

Pozor! Keď vystupujete, tak sa držte prevažne v blízkosti autobusu, pretože Laos je dodnes plný nevybuchnutých mín, ktoré sú ako časovaná bomba s detektorom ľahkého šliapnutia. Cesta z Nam Thy do Nong Khiaw zaberie šesť hodín. To je celkom dobré skóre, pretože 170 km s prevýšením nahor a dole a s nekonečnými serpentínami vypadá na začiatku ako cesta na tri dni. Ale tie výhľady zato stoja. V prítomnosti horských velikánov si budete pripadať ako mravce.

Laos - Nong Khiaw

Už pri vstupe do mesta vás okúzli spojenie rieky Nam Ou a šedivých skalísk s hrotmi, ktoré mimochodom práve prepichli jeden z nadutých mrakov. Začína monzúnové predstavenie. Dažďové kvapky sú trojnásobne väčšie, ako poznáme z Európy. Ideálne miesto na prečkanie je jediná reštaurácia v centre mesta s typickým laoským jedlom „sticky rice“ (zlepená ryža). Rukou si tvarujeme ryžu do guľôčok a máčame v pálivej omáčke. Napravo od reštaurácie stojí drevená kancelária s nápisom „Climbing“.

Laos - Nong KhiawLaos - Nong Khiaw

Všadeprítomné povrazy s karabínami, horolezecké topánky, helmy a sedáky vás navnadia natoľko, že tých 35 dolárov za zorganizovanie, výbavu a sprievodcu sa vám bude zdať ako za facku. A tak aj my druhý deň stojíme pred bezmennou skalnou kráskou, ktorá je od mesta vzdialená 7 km. Dvadsaťmetrová skalná silueta ponúka tri druhy výstupu – od toho najľahšieho až po najťažší s poriadnym previsom. Všetky tri horolezecké cesty majú svoje špecifikum, ale ich spoločný bod je pravou odmenou ako pre horolezcov, tak pre amatéra, ktorý sa do sedáka s karabínkami navliekol po prvý raz v živote. Výhľad na laoský sever zastaví čas a vy sa necháte unášať krásou prírody. Je to skvelé miesto na meditáciu.

Laos - Nong Khiaw

Laos - Nong KhiawLaos - Nong Khiaw

Laosania sú pozorní, a tak nemusíte mať pri zlaňovaní strach. Po takomto výkone si doprajte odmenu. Napravo od skaly je krásna bambusová chatka, kde si môžete vychutnať laoské špeciality.

Skaliskami objímané Nong Khiaw víri prírodnou aurou a pozitívnou energiou. Možno je to dané meandrujúcou riekou Nam Ou, možno Laosanmi s milou horskou náturou, možno tým pokojom a vládnucou prírodou, ktorá určuje krok a smer.

Laos - Nong KhiawLaos - Nong Khiaw

GPS: 20°34'16.6"N 102°36'51.5"E

 

Text a foto: Šárka Vacková

Preklad: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Laos I.: Zabudnutá krajina tisícich hôr - VIDEO
Publikované: 28.7.2015
Juhovýchodná Ázia je čím ďalej populárnejšia. Thajsko, Vietnam, Filipíny, Kambodža... Na Laos sa ale často zabúda. Pritom ponúka viac, než si vôbec môžete predstaviť. A to aj napriek tomu, že na neho Američania v 70. rokoch nasypali viac bômb, než spadlo na Nemecko za 2. svetovej vojny.

Laos II.: Luang Prabang - UNESCO skvost v údolí Mekongu – VIDEO
Publikované: 4.8.2015
Bývalé hlavné mesto Laosu sa zapíše do srdca každého, kto sa v ňom zastaví. Stretáva sa v ňom tisícročná história krajiny s francúzskym kolonializmom, vďaka čomu má mesto skutočne nezabudnuteľnú atmosféru.

Laos III.: Vang Vieng – mesto divokých párty a nádherných hôr - VIDEO
Publikované: 11.8.2015
Do nedávna drogová kolíska, dnes hlavne najobľúbenejšie miesto dobrodruhov, a tým pádom tiež v podstate jediné miesto v Laose, ktoré žije aj (alebo hlavne?) v noci. Vang Vieng je obklopený nádhernými vápencovými horami, malými políčkami a miestami aj nepriechodnou bambusovou džungľou. Po prebdenej noci preto určite nájdete mnohé možnosti, kam si ísť prevetrať hlavu.

Laos IV.: Vientiane - najospalejšie hlavné mesto v Ázii – VIDEO
Publikované: 18.8.2015
Nikdy by som neveril, že nejaké ázijské veľké mesto môže byť takto pokojné. Žiadne dopravné zápchy, žiadne nekončiace davy ľudí, ani záplava turistov. Je síce pravda, že hlavné mesto Laosu Vientiane má „len“ asi 750 tisíc obyvateľov, aj tak ma ale skutočne prekvapilo. Rozhodne ale nesúhlasím s Lonely Planet, kde sa píše, že tu nie je nič na pozeranie a je lepšie sa tu vôbec nezastavovať.

Laos V.: Nong Khiaw – základňa dobrodruhov - VIDEO
Publikované: 25.8.2015
Už som sa v minulých častiach zmieňoval, že Laos ponúka oveľa viac než len francúzsku koloniálnu architektúru a budhistické chrámy. Poznáte tu skutočný život ázijských vidiečanov, a hlavne nádhernú prírodu a dychvyrážajúce horské scenérie. Za jednou takou som sa vypravil na sever od Luang Prabang, do malého mestečka Nong Khiaw.

Posilnenie svalov ruky – cesta k lepšiemu lezeniu I.
Publikované: 20.7.2015
Ako každý šport, tak aj na lezenie sa dajú najviac potrebné svaly posilniť, aby mal človek na dlhej stene stále silu a výdrž. Pre skvalitnenie lezenia je potrebné posilniť svaly dlaní a predlaktí, aby sa zlepšila sila stisku ruky. Rovnako tak je dôležité posilniť hlboké svaly trupu, aby sa skvalitnila posturálna stabilizácia. Tieto princípy popíšem v ďalšom článku. Poďme sa teraz zamerať na posilnenie svalov dlane a predlaktia.

Laos, Phonsavan: Džbány s tajomným osudom
Publikované: 4.3.2017
Dívam sa z minibusu na zelené kopce, zrázy, ryžová polia a džbánové skulptúry. Sú malé aj veľké, bacuľaté, oválne, s pokrievkou aj bez nej. Na rozdiel od cesty k nim sa nedajú prehliadnuť. Nie je to totiž turistická trasa, ale zabezpečená poľná cestička s obojstranným ohraničením.


Súvisiaca fotogaléria

Laos – krajina Budhu, krásnych hôr a srdečných ľud
Laos je vnútrozemský štát ležiaci na polostrove Zadná India. Jeho susedmi sú Thajsko, Čína, Kambo...


Súvisiace video

Laos V.: Nong Khiaw – základňa dobrodruhov
Mestečko Nong Khiaw je rozdelené modrozelenou riekou, ktorá tvaruje okolitú krajinu. Strieda sa t...

Laos IV.: Vientiane – najospanejšie hlavné mesto v Ázii
Žiadne dopravné zápchy, žiadne nekonečné davy ľudí, ani záplava turistov – to je laoské hlavné me...

Laos III.: Vang Vieng – mesto divokých party a nádherných hôr
Vang Vieng alebo mesto nikdy nekončiacich party – i tak by sa dalo nazývať. Tým, ktorí ho už niek...

Laos II.: Luang Prabang - UNESCO skvost v údolí Mekongu
V bývalom hlavnom meste Laosu sa mieša tisícročná história krajiny s francúzskym kolonializmom, č...

Laos I.: Zabudnutá krajina tisícich hôr
Juhovýchodná Ázia je čím ďalej tým populárnejšia, ale na Laos sa často zabúda, čo je naozaj veľká...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

12.7.2020
Pražský lesopark Kamýk prešiel zásadnou premenou. Obnovy sa dočkali nefunkčné staré objekty, hájovňa aj obľúbený zookútik. Tam majú teraz nové útočisko napríklad kozy kamerunské.
10.7.2020
Nové návštevnícke centrum sprostredkuje pohľad na výsledky archeologických prieskumov a nálezov v oblasti zaniknutej obce Mušov, ktorá ustúpila vodnej nádrži Nové Mlýny v Juhomoravskom kraji.
8.7.2020
Fond na podporu umenia rozhodol o víťazovi v poradí 3. ročníka projektu slovenského Mesta kultúry. Budúci rok sa popýši týmto titulom mesto Stará Ľubovňa, ktoré je kultúrnym uzlom v danom regióne.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAURÍCIUS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 12. 7. 2020
sviatok:Nina
dnes:
nedeľa 12.7.
22 °C
zajtra:
pondelok 13.7.
22 °C