www.infoglobe.sk » Laos V.: Nong Khiaw – základňa dobrodruhov - VIDEO

Laos V.: Nong Khiaw – základňa dobrodruhov - VIDEO

Publikované: 25.8.2015
Už som sa v minulých častiach zmieňoval, že Laos ponúka oveľa viac než len francúzsku koloniálnu architektúru a budhistické chrámy. Poznáte tu skutočný život ázijských vidiečanov, a hlavne nádhernú prírodu a dychvyrážajúce horské scenérie. Za jednou takou som sa vypravil na sever od Luang Prabang, do malého mestečka Nong Khiaw.

Po štyroch hodinách cesty minibusom po prašnej ceste s mnohými obrovskými dierami som dorazil na miesto, ktoré som si zamiloval hneď na prvý pohľad. Mestečko Nong Khiaw (niekedy písané tiež Nong Kiaow) je rozdelené modrozelenou riekou, ktorá milióny rokov tvaruje okolitú krajinu. Na oboch brehoch sa týčia vysoké hory, kde sa strieda džungľa s holými prudkými skaliskami, z ktorých len sme tam vytŕča rozvetvený tropický strom, ktorému sa podarilo uchytiť.

Nong KhiawNong Khiaw

Pozdĺž rieky stojí niekoľko skupiniek bambusových bungalovov a pár malých rodinných penziónikov, ktoré potom na jednom brehu pokračujú aj ulicou smerom ďalej do hôr. Strieda ich len niekoľko reštaurácií a barov. Za nimi už nasledujú len domy miestnych obyvateľov. Niektoré sú ešte tradičné bambusové, niektoré nové murované.

Nong Khiaw

V Nong Khiaw som sa zdržal celkom 4 noci. Na ďalšie dva som sa ešte zastavil v dedine Vieng Kham hlbšie v horách, kde som vraj bol jediným cudzincom za posledné 3 mesiace. V Nong Khiaw som mal to šťastie stretnúť množstvo úžasných ľudí z celého sveta – spájalo nás jediné, dobrodružná povaha a láska k cestovaniu.

Vydával som sa na krátke výlety do okolitých dedín ako pešo, tak na požičanom bicykli a poznával miestnych obyvateľov. Laosania sú na prvý pohľad možno trochu plachší a uzavretí, väčšinou sa z nich potom ale vykľujú veľmi priateľskí ľudia. Samozrejme platí, že čím ďalej od turistov, tým lepšie.

Nong KhiawNong Khiaw

Jedným z nezabudnuteľných zážitkov bol večerný výstup na horu priamo nad mestečkom – miestni udržujú v džungli cestu, a navyše na vrchole postavili malý bambusový altánok. Za výstup nahor teraz síce vyberajú 20 tisíc kipov (asi 2 €), ale tie peniaze za výsledný zážitok rozhodne stoja. Po prudkom stúpaní úzkym chodníkom s koreňmi stromov, klzkými kameňmi a sypajúcou sa hlinou sa na vrchole otvorí nádherný výhľad do okolitej krajiny. Podľa stúpajúceho dymu z ohňov v kuchyni spoznáte aj vzdialené dedinky, môžete sledovať zákruty rieky aj okolité hory, a hlavne obrovské zapadajúce slnko, ktoré postupne zafarbuje okolitú krajinu do červena. Mierny opar a všadeprítomný zvírený prach zážitok ešte podtrhuje.

Nong Khiaw

V okolí nájdete aj niekoľko vápencových jaskýň, miestni vás k nim za malý poplatok radi Nong Khiaw dovedú. Môžete si tiež prenajať kanoe a vydať sa k tunajšej slávnej prírodnej atrakcii nazývanej 100 vodopádov. Malá riečka tam v úseku niekoľkých kilometrov tvorí kaskádu množstva menších i väčších vodopádov, ktorých počet sa skutočne pohybuje okolo stovky.

Pokiaľ sa niekedy do Laosu vrátim, určite sa pustím ešte hlbšie do hôr. Stále totiž skrývajú množstvo tajomstiev, a hlavne turizmom a Západom neskazených ľudí, vrátane pôvodných domorodých kmeňov. Práve tu si človek najlepšie uvedomí, čo má v živote skutočnú hodnotu. Ženieme sa za zbytočnosťami a pritom sa zabúdame zastaviť a užívať si to, čo už máme. Na rozdiel od dedinčanov v Ázii toho totiž máme skutočne veľa, narodili sme sa do najštedrejšej doby na najštedrejšie miesto planéty.

GPS: 20°34'19.6"N 102°36'45.6"E

 

Text/foto/video. Matouš Vinš

Preklad: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Laos, Nong Khiaw: horolezcom na špagáte
Publikované: 6.7.2015
Meandrujúca rieka Nam Ou obmýva skalné hranaté brehy, bambusové chatky hrdinsky odolávajú monzúnovým dažďom, sliepky sa prechádzajú pred miestnym obchodom a Laosania schôdzujú na kameňoch. Také laoské súznenie nájdete v horskom mestečku Nong Khiaw.

Laos II.: Luang Prabang - UNESCO skvost v údolí Mekongu – VIDEO
Publikované: 4.8.2015
Bývalé hlavné mesto Laosu sa zapíše do srdca každého, kto sa v ňom zastaví. Stretáva sa v ňom tisícročná história krajiny s francúzskym kolonializmom, vďaka čomu má mesto skutočne nezabudnuteľnú atmosféru.

Laos III.: Vang Vieng – mesto divokých párty a nádherných hôr - VIDEO
Publikované: 11.8.2015
Do nedávna drogová kolíska, dnes hlavne najobľúbenejšie miesto dobrodruhov, a tým pádom tiež v podstate jediné miesto v Laose, ktoré žije aj (alebo hlavne?) v noci. Vang Vieng je obklopený nádhernými vápencovými horami, malými políčkami a miestami aj nepriechodnou bambusovou džungľou. Po prebdenej noci preto určite nájdete mnohé možnosti, kam si ísť prevetrať hlavu.

Laos IV.: Vientiane - najospalejšie hlavné mesto v Ázii – VIDEO
Publikované: 18.8.2015
Nikdy by som neveril, že nejaké ázijské veľké mesto môže byť takto pokojné. Žiadne dopravné zápchy, žiadne nekončiace davy ľudí, ani záplava turistov. Je síce pravda, že hlavné mesto Laosu Vientiane má „len“ asi 750 tisíc obyvateľov, aj tak ma ale skutočne prekvapilo. Rozhodne ale nesúhlasím s Lonely Planet, kde sa píše, že tu nie je nič na pozeranie a je lepšie sa tu vôbec nezastavovať.

Laos, Phonsavan: Džbány s tajomným osudom
Publikované: 4.3.2017
Dívam sa z minibusu na zelené kopce, zrázy, ryžová polia a džbánové skulptúry. Sú malé aj veľké, bacuľaté, oválne, s pokrievkou aj bez nej. Na rozdiel od cesty k nim sa nedajú prehliadnuť. Nie je to totiž turistická trasa, ale zabezpečená poľná cestička s obojstranným ohraničením.

Laos I.: Zabudnutá krajina tisícich hôr - VIDEO
Publikované: 28.7.2015
Juhovýchodná Ázia je čím ďalej populárnejšia. Thajsko, Vietnam, Filipíny, Kambodža... Na Laos sa ale často zabúda. Pritom ponúka viac, než si vôbec môžete predstaviť. A to aj napriek tomu, že na neho Američania v 70. rokoch nasypali viac bômb, než spadlo na Nemecko za 2. svetovej vojny.


Súvisiaca fotogaléria

Laos – krajina Budhu, krásnych hôr a srdečných ľud
Laos je vnútrozemský štát ležiaci na polostrove Zadná India. Jeho susedmi sú Thajsko, Čína, Kambo...


Súvisiace video

Laos V.: Nong Khiaw – základňa dobrodruhov
Mestečko Nong Khiaw je rozdelené modrozelenou riekou, ktorá tvaruje okolitú krajinu. Strieda sa t...

Laos IV.: Vientiane – najospanejšie hlavné mesto v Ázii
Žiadne dopravné zápchy, žiadne nekonečné davy ľudí, ani záplava turistov – to je laoské hlavné me...

Laos III.: Vang Vieng – mesto divokých party a nádherných hôr
Vang Vieng alebo mesto nikdy nekončiacich party – i tak by sa dalo nazývať. Tým, ktorí ho už niek...

Laos I.: Zabudnutá krajina tisícich hôr
Juhovýchodná Ázia je čím ďalej tým populárnejšia, ale na Laos sa často zabúda, čo je naozaj veľká...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

9.12.2019
Príďte si vychutnať osobitné čaro Vianoc na najstaršie trhovisko v meste Trnava. Námestie sv. Mikuláša bude od 13. do 15. decembra 2019 hostiť staré stredoveké remeslá i ručne vyrobený živý adventný kalendár.

8.12.2019
V roku 2026 bude Slovensko spolu s Fínskom hostiť titul Európske hlavné mesto kultúry, ktorý má upriamiť pozornosť na bohatstvo a rozmanitosť danej krajiny v Európe. Zároveň má vyzdvihnúť spoločné črty oboch krajín.
7.12.2019
Vianočnú atmosféru na vsetínskom zámku odo dnes navodí výstava s názvom Sklenené Vianoce, ktorá predstaví súčasné aj historické sklenené vianočné ozdoby a dekoratívne aj umelecké sklo. Výstava potrvá do 19. januára 2020.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ANDORRA a VATIKÁN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 9. 12. 2019
sviatok:Izabela
dnes:
pondelok 9.12.
2 °C
zajtra:
utorok 10.12.
3 °C