www.infoglobe.sk » Laos I.: Zabudnutá krajina tisícich hôr - VIDEO

Laos I.: Zabudnutá krajina tisícich hôr - VIDEO

Publikované: 28.7.2015
Juhovýchodná Ázia je čím ďalej populárnejšia. Thajsko, Vietnam, Filipíny, Kambodža... Na Laos sa ale často zabúda. Pritom ponúka viac, než si vôbec môžete predstaviť. A to aj napriek tomu, že na neho Američania v 70. rokoch nasypali viac bômb, než spadlo na Nemecko za 2. svetovej vojny.

Dnešná komunistická diktatúra tomu moc nepridáva, krajina sa však aj tak pomaly stavia na vlastné nohy a ponúka cestovateľom zážitky v nádhernej prírode. Kultúrne centrum Luang Prabang je právom zaraďované medzi najznámejšie pamiatky UNESCO v celom regióne.

Väčšinu krajiny zaberajú hory a obyvatelia sa najčastejšie sústreďujú do údolia veľtoku Mekong a niekoľkých jeho väčších prítokov. Aj tak má krajina len zhruba šesť a pol milióna obyvateľov. Väčšina ľudí patrí k etnickej skupine Lao, práve kvôli riedkemu osídleniu a odľahlosti veľkej časti územia tu ale stále žije sto národnostných menšín a rôznych domorodých kmeňov. Mnohé z nich navyše takmer nie sú poznamenané civilizáciou.

LaosLaos

Najlepšie spojenie do Laosu ponúka Thajsko a Vietnam, odkiaľ lieta niekoľko liniek denne, jazdia nočné autobusy a z Bangkoku tiež nočný vlak do hlavného mesta Laosu – Vientiane. Do Laosu sa ale dostanete aj z Kambodže a ostatných susedných krajín. Okrem zmieneného vlaku z Bangkoku je ale asi vždy najlepšou voľbou lietadlo, cestná infraštruktúra je totiž vo veľmi biednom stave a cesty autobusom tak nie sú príliš komfortné. Pokiaľ máte dostatok času, môžete skúsiť tiež cestu loďou, ktorá napríklad z Luang Prabang k thajským hraniciam trvá takmer dva dni. Najlepšou možnosťou dopravy priamo v Laose je potom motorka, ktorú si môžete prenajať za prijateľné ceny. Po hlavných cestách tu jazdia aj autobusy, a hlavne malé dodávky, ktoré môžete využiť, často sú ale prepchaté, pomalé a nie sú moc pohodlné.

Laos

Medzi najväčšie skvosty krajiny určite patrí Luang Prabang, o ktorom sa viac dozviete v jednom z ďalších dielov nášho putovania. Francúzska koloniálna architektúra sa tu miesi s desiatkami unikátnych chrámov, po Mekongu neustále priplávajú a odplávajú malé riečne lode, dostanete tu najlepšie raňajky v celej Ázii a život tu plynie iným tempom. Rozhodne sa vám nebude chcieť odchádzať, lenže to by ste prišli o mnohé nezabudnuteľné zážitky.

V každom prípade sa vydajte do hôr, ktoré sú v Laose skutočne majestátne. Keď sa vám navyše podarí vyhnúť turistickým centrám, zažijete nefalšovaný dedinský život Ázie, ktorý ešte takmer nie je dotknutý modernou civilizáciou. Len motorku a televíziu musí mať každý...

Laos

Napríklad provincie Phongsali, Luang Nam Tha a Udomxai, ale v podstate aj všetky ostatné provincie ponúkajú úžasné možnosti pre milovníkov nezávislého chodenia po horách. Turistické značky tu naozaj nečakajte, len nezabudnuteľné dobrodružstvo, nádhernú prírodu a veľmi milých ľudí. V niektorých oblastiach nájdete aj rozsiahle komplexy vápencových jaskýň. Len pozor na zamínované územia – počas vojny vo Vietname totiž na Laos spadlo viac bômb než na Nemecko za celú 2. svetovú vojnu.

V južnej časti Laosu (pri hraniciach s Kambodžou) určite nezabudnite navštíviť oblasť Si Phan Don, čo v laoštine znamená „4 000 ostrovov“. Veľtok Mekong už tu naberá na mohutnosti a šírke a názov oblasti rozhodne nevznikol náhodou. Mimo iného tu môžete pozorovať sladkovodné delfíny a mnoho vzácnych druhov zvierat.

LaosLaos

Laos patrí medzi veľmi bezpečné krajiny a v zime ponúka naozaj príjemné počasie, teplota sa pohybuje medzi 20 a 30°C a prší minimálne. Naopak na jar a v lete čakajte výdatné monzúnové zrážky, a tým pádom aj obmedzené možnosti dopravy na inak prašných cestách. Vízum do Laosu stojí 30 amerických dolárov, prípadne asi 1 600 thajských bahtov a bez problémov ho dostanete na colnici pri príjazde. Miestna mena je kip a ceny sa počítajú minimálne na tisíce. Jedna česká koruna (0,04€) je totiž zhruba 333 kipov.

Laos

Pokiaľ vás viac než nekonečné pláže alebo ruch veľkomesta láka krásna príroda a aspoň trochu dobrodružstva, určite neváhajte do Laosu vyraziť. Pre mňa je to zatiaľ najzaujímavejšia krajina v juhovýchodnej Ázii.

GPS: 19°53'50.2"N 102°09'47.8"E

 

Text/foto/video: Matouš Vinš

Preklad: Oskár Mažgút

Hudba: KetsaDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Laos, Nong Khiaw: horolezcom na špagáte
Publikované: 6.7.2015
Meandrujúca rieka Nam Ou obmýva skalné hranaté brehy, bambusové chatky hrdinsky odolávajú monzúnovým dažďom, sliepky sa prechádzajú pred miestnym obchodom a Laosania schôdzujú na kameňoch. Také laoské súznenie nájdete v horskom mestečku Nong Khiaw.

Laos II.: Luang Prabang - UNESCO skvost v údolí Mekongu – VIDEO
Publikované: 4.8.2015
Bývalé hlavné mesto Laosu sa zapíše do srdca každého, kto sa v ňom zastaví. Stretáva sa v ňom tisícročná história krajiny s francúzskym kolonializmom, vďaka čomu má mesto skutočne nezabudnuteľnú atmosféru.

Laos III.: Vang Vieng – mesto divokých párty a nádherných hôr - VIDEO
Publikované: 11.8.2015
Do nedávna drogová kolíska, dnes hlavne najobľúbenejšie miesto dobrodruhov, a tým pádom tiež v podstate jediné miesto v Laose, ktoré žije aj (alebo hlavne?) v noci. Vang Vieng je obklopený nádhernými vápencovými horami, malými políčkami a miestami aj nepriechodnou bambusovou džungľou. Po prebdenej noci preto určite nájdete mnohé možnosti, kam si ísť prevetrať hlavu.

Laos IV.: Vientiane - najospalejšie hlavné mesto v Ázii – VIDEO
Publikované: 18.8.2015
Nikdy by som neveril, že nejaké ázijské veľké mesto môže byť takto pokojné. Žiadne dopravné zápchy, žiadne nekončiace davy ľudí, ani záplava turistov. Je síce pravda, že hlavné mesto Laosu Vientiane má „len“ asi 750 tisíc obyvateľov, aj tak ma ale skutočne prekvapilo. Rozhodne ale nesúhlasím s Lonely Planet, kde sa píše, že tu nie je nič na pozeranie a je lepšie sa tu vôbec nezastavovať.

Laos V.: Nong Khiaw – základňa dobrodruhov - VIDEO
Publikované: 25.8.2015
Už som sa v minulých častiach zmieňoval, že Laos ponúka oveľa viac než len francúzsku koloniálnu architektúru a budhistické chrámy. Poznáte tu skutočný život ázijských vidiečanov, a hlavne nádhernú prírodu a dychvyrážajúce horské scenérie. Za jednou takou som sa vypravil na sever od Luang Prabang, do malého mestečka Nong Khiaw.

Kambodža: množstvo nových zážitkov
Publikované: 21.5.2016
V Číne sme sa s B. bez problémov dohovorili obaja, vo Vietname sa role sprievodcu ujal on, no keď sme sa rozhodli vypraviť ešte aj do Kambodže, zistili sme, že práve tá bude pre nás najexotickejšou navštívenou krajinou– skrátka preto, že ani jeden z nás nevie kambodžsky.

Laos, Phonsavan: Džbány s tajomným osudom
Publikované: 4.3.2017
Dívam sa z minibusu na zelené kopce, zrázy, ryžová polia a džbánové skulptúry. Sú malé aj veľké, bacuľaté, oválne, s pokrievkou aj bez nej. Na rozdiel od cesty k nim sa nedajú prehliadnuť. Nie je to totiž turistická trasa, ale zabezpečená poľná cestička s obojstranným ohraničením.

Laos, Luang Namtha – skrytý poklad
Publikované: 28.12.2019
Luang Namtha, mesto zasadené v severozápadnej časti Laosu, je skrytý klenot, ktorý sa pomaly dostáva do podvedomia cestovateľov. Obklopujú ho bujné hory, ktoré sú posiate etnickými dedinami. Skrytý raj pre milovníkov prírody, ktorý rozhodne stojí za návštevu počas vašich ciest po Laose. Ľudia sem prichádzajú pre autentický zážitok z laoskej kultúry.


Súvisiaca fotogaléria

Laos – krajina Budhu, krásnych hôr a srdečných ľud
Laos je vnútrozemský štát ležiaci na polostrove Zadná India. Jeho susedmi sú Thajsko, Čína, Kambo...


Súvisiace video

Laos V.: Nong Khiaw – základňa dobrodruhov
Mestečko Nong Khiaw je rozdelené modrozelenou riekou, ktorá tvaruje okolitú krajinu. Strieda sa t...

Laos IV.: Vientiane – najospanejšie hlavné mesto v Ázii
Žiadne dopravné zápchy, žiadne nekonečné davy ľudí, ani záplava turistov – to je laoské hlavné me...

Laos III.: Vang Vieng – mesto divokých party a nádherných hôr
Vang Vieng alebo mesto nikdy nekončiacich party – i tak by sa dalo nazývať. Tým, ktorí ho už niek...

Laos II.: Luang Prabang - UNESCO skvost v údolí Mekongu
V bývalom hlavnom meste Laosu sa mieša tisícročná história krajiny s francúzskym kolonializmom, č...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

12.7.2020
Pražský lesopark Kamýk prešiel zásadnou premenou. Obnovy sa dočkali nefunkčné staré objekty, hájovňa aj obľúbený zookútik. Tam majú teraz nové útočisko napríklad kozy kamerunské.
10.7.2020
Nové návštevnícke centrum sprostredkuje pohľad na výsledky archeologických prieskumov a nálezov v oblasti zaniknutej obce Mušov, ktorá ustúpila vodnej nádrži Nové Mlýny v Juhomoravskom kraji.
8.7.2020
Fond na podporu umenia rozhodol o víťazovi v poradí 3. ročníka projektu slovenského Mesta kultúry. Budúci rok sa popýši týmto titulom mesto Stará Ľubovňa, ktoré je kultúrnym uzlom v danom regióne.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAURÍCIUS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 12. 7. 2020
sviatok:Nina
dnes:
nedeľa 12.7.
22 °C
zajtra:
pondelok 13.7.
22 °C