www.infoglobe.sk » Laos, Pakse Loop – raj vodopádov

Laos, Pakse Loop – raj vodopádov

Publikované: 17.8.2020
Keď sa povie Laos, väčšine ľudí sa vybavia slávne vodopády Kuangsi Falls a mesto Luang Prabang, zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO. Pri vašej ceste do Laosu ale nesmiete zabudnúť navštíviť južnú časť krajiny. Pýtate sa, prečo práve sem? Nájdete tu náhornú plošinu Bolaven, chodník plný vodopádov, kávových plantáží a úžasných scenérií. Zažite nezabudnuteľnú jazdu na motorke po okruhu Bolaven Plateau, známom tiež ako Pakse Loop.

Okruhy sa ponúkajú celkom dva. Záleží na tom, koľko máte času. Malý okruh sa dá stihnúť za 3 dni, veľký vám zaberie o jeden deň dlhšie. Okruh Bolaven Plateau je známy vďaka svojim vodopádom. Ak pôjdete v smere hodinových ručičiek, jedným z prvých vodopádov bude vodopád Tad Pha Suam. Sám o sebe nie je veľmi okúzľujúci, ale prechádzka jeho okolím je veľmi príjemná. Cez rieku sa týči nádherný visutý most! K najznámejším patrí štyridsať metrov vysoký vodopád Tad Yuang. Už len pri ceste k nemu sa budete cítiť ako v džungli. Ale pozor, cesta môže byť veľmi šmykľavá. Raritou tohto prírodného úkazu je možnosť prejsť sa priamo pod prúdom padajúcej vody, avšak pokiaľ si nechcete dať „sprchu“ odporúčam si so sebou pribaliť pláštenku a telefón schovať do nepremokavého obalu.

slávny visutý most po moste sa môžete aj prejsť

vodopád Tad Yuang

Kávová plantáž

Častou zastávkou na okruhu je návšteva kávovej plantáže pána Vienga. Prehliadky nemajú pevne stanový čas, stačí teda prísť a pán Vieng vám osobne porozpráva všetko o káve – od jej zberu cez sušenie kávových bobúľ až po výber tých najlepších bobúľ. Na plantáži nájdete tri druhy daných bobúľ Arabica, Robusta a Leberica, pričom Arabica je najmenšia a najchutnejšia a Leberica patrí medzi tie najlacnejšie. Pri prehliadke zaiste nebude chýbať ani ochutnávka šálky výbornej kávy!

scenérie Bolaven Plateau doslova berú dych

Návšteva dediny kapitána Hooka

Za nezabudnuteľný zážitok sa považuje návšteva dediny kapitána Hooka, pri ktorej nebudete veriť vlastným ušiam. Zažijete kultúrny šok, to vám garantujem. Počas návštevy dediny sa dozviete o etnickej dedinke Katu, v ktorej všetci súčasní obyvatelia dodnes dodržujú starodávnu kultúru aj tradície. Táto tradícia spočíva v tom, že deti začínajú fajčiť tabak už v neuveriteľných troch rokoch, pretože veria v to, že fajčenie vyháňa zlých duchov. Zaklopanie na akékoľvek dvere v dedine je neprípustné! Dievčatá sa vydávajú už vo veľmi rannom veku, a to iba v ôsmich rokoch. V momente, keď žene zomrie manžel, ihneď si ju vezme niektorý z jeho bratov. Dedinčania žijú so svojimi rodičmi po celý život, desiatky ľudí bývajú v jednom dome. To je tu celkom normálne. Celá dedina však zdieľa len jednu jedinú motorku. Žena je v tehotenstve vyhnaná z domu. Meno dieťaťa sa dáva až pri prvom splne, a to len na základe dobrých snov pri predchádzajúcej noci. V prípade zlých snov, môže byť dieťa aj niekoľko mesiacov bez mena. Po prehliadke môžete ochutnať šálku kávy servírovanej v tradičnom bambusovom kávovom filtri alebo vyskúšať silný tabak z bambusovej fajky.

tabak z bambusovej fajky

laoský bungalov dedinka etnika Katu

GPS: 15°10'54.5"N 106°08'18.1"E

Text a foto: Adrea Meluzínová

Preklad: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Laos I.: Zabudnutá krajina tisícich hôr - VIDEO
Publikované: 28.7.2015
Juhovýchodná Ázia je čím ďalej populárnejšia. Thajsko, Vietnam, Filipíny, Kambodža... Na Laos sa ale často zabúda. Pritom ponúka viac, než si vôbec môžete predstaviť. A to aj napriek tomu, že na neho Američania v 70. rokoch nasypali viac bômb, než spadlo na Nemecko za 2. svetovej vojny.

Laos II.: Luang Prabang - UNESCO skvost v údolí Mekongu – VIDEO
Publikované: 4.8.2015
Bývalé hlavné mesto Laosu sa zapíše do srdca každého, kto sa v ňom zastaví. Stretáva sa v ňom tisícročná história krajiny s francúzskym kolonializmom, vďaka čomu má mesto skutočne nezabudnuteľnú atmosféru.

Laos III.: Vang Vieng – mesto divokých párty a nádherných hôr - VIDEO
Publikované: 11.8.2015
Do nedávna drogová kolíska, dnes hlavne najobľúbenejšie miesto dobrodruhov, a tým pádom tiež v podstate jediné miesto v Laose, ktoré žije aj (alebo hlavne?) v noci. Vang Vieng je obklopený nádhernými vápencovými horami, malými políčkami a miestami aj nepriechodnou bambusovou džungľou. Po prebdenej noci preto určite nájdete mnohé možnosti, kam si ísť prevetrať hlavu.

Laos IV.: Vientiane - najospalejšie hlavné mesto v Ázii – VIDEO
Publikované: 18.8.2015
Nikdy by som neveril, že nejaké ázijské veľké mesto môže byť takto pokojné. Žiadne dopravné zápchy, žiadne nekončiace davy ľudí, ani záplava turistov. Je síce pravda, že hlavné mesto Laosu Vientiane má „len“ asi 750 tisíc obyvateľov, aj tak ma ale skutočne prekvapilo. Rozhodne ale nesúhlasím s Lonely Planet, kde sa píše, že tu nie je nič na pozeranie a je lepšie sa tu vôbec nezastavovať.

Laos V.: Nong Khiaw – základňa dobrodruhov - VIDEO
Publikované: 25.8.2015
Už som sa v minulých častiach zmieňoval, že Laos ponúka oveľa viac než len francúzsku koloniálnu architektúru a budhistické chrámy. Poznáte tu skutočný život ázijských vidiečanov, a hlavne nádhernú prírodu a dychvyrážajúce horské scenérie. Za jednou takou som sa vypravil na sever od Luang Prabang, do malého mestečka Nong Khiaw.

Laos, Luang Namtha – skrytý poklad
Publikované: 28.12.2019
Luang Namtha, mesto zasadené v severozápadnej časti Laosu, je skrytý klenot, ktorý sa pomaly dostáva do podvedomia cestovateľov. Obklopujú ho bujné hory, ktoré sú posiate etnickými dedinami. Skrytý raj pre milovníkov prírody, ktorý rozhodne stojí za návštevu počas vašich ciest po Laose. Ľudia sem prichádzajú pre autentický zážitok z laoskej kultúry.

Laos, Nong Khiaw: horolezcom na špagáte
Publikované: 6.7.2015
Meandrujúca rieka Nam Ou obmýva skalné hranaté brehy, bambusové chatky hrdinsky odolávajú monzúnovým dažďom, sliepky sa prechádzajú pred miestnym obchodom a Laosania schôdzujú na kameňoch. Také laoské súznenie nájdete v horskom mestečku Nong Khiaw.

Laos, Phonsavan: Džbány s tajomným osudom
Publikované: 4.3.2017
Dívam sa z minibusu na zelené kopce, zrázy, ryžová polia a džbánové skulptúry. Sú malé aj veľké, bacuľaté, oválne, s pokrievkou aj bez nej. Na rozdiel od cesty k nim sa nedajú prehliadnuť. Nie je to totiž turistická trasa, ale zabezpečená poľná cestička s obojstranným ohraničením.

Laos, Thakhek Loop – motorkárske dobrodružstvo
Publikované: 13.7.2020
Priemyselné mesto Thakhek nie je hlavným turistickým cieľom, ale málokto vie, že okruh Thakhek, v angličtine známy ako Thakhek Loop, je jednou z najlepších atrakcií, ktoré sa v Laose dajú navštíviť. Tužíte po dobrodružstve a máte dostatok času? Vydajte sa na 450 kilometrov dlhú štvordennú jazdu na motorke laoskou krajinou!


Súvisiaca fotogaléria

Laos – krajina Budhu, krásnych hôr a srdečných ľud
Laos je vnútrozemský štát ležiaci na polostrove Zadná India. Jeho susedmi sú Thajsko, Čína, Kambo...


Súvisiace video

Laos V.: Nong Khiaw – základňa dobrodruhov
Mestečko Nong Khiaw je rozdelené modrozelenou riekou, ktorá tvaruje okolitú krajinu. Strieda sa t...

Laos IV.: Vientiane – najospanejšie hlavné mesto v Ázii
Žiadne dopravné zápchy, žiadne nekonečné davy ľudí, ani záplava turistov – to je laoské hlavné me...

Laos III.: Vang Vieng – mesto divokých party a nádherných hôr
Vang Vieng alebo mesto nikdy nekončiacich party – i tak by sa dalo nazývať. Tým, ktorí ho už niek...

Laos II.: Luang Prabang - UNESCO skvost v údolí Mekongu
V bývalom hlavnom meste Laosu sa mieša tisícročná história krajiny s francúzskym kolonializmom, č...

Laos I.: Zabudnutá krajina tisícich hôr
Juhovýchodná Ázia je čím ďalej tým populárnejšia, ale na Laos sa často zabúda, čo je naozaj veľká...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jeseň na bicykli

27. 8. – 31. 10. 2020
1. cena:
Dve vstupenky do expozície Nestville Distillery
2. cena:
Kniha Okolo Slovenska na bicykli od rodinného vydavateľstva Dajama
3. cena:
Kniha Čarovný Liptov od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Štartovací balíček do súťaže Všetci na bajk 2021
2. cena redakcie:
Nové vydanie ORAVA – Panoráma ľudovej piesňovej a hudobnej kultúry (október 2020)
3. cena redakcie:
Kniha Moje najkrajšie cesty za spoznaním sveta od Marcela Králika

Aktuality:

21.9.2020
Medzinárodný deň architektúry ponúkne cez tri stovky akcií v rôznych mestách v Čechách a tiež na Slovensku. V týždni od 1. do 7. októbra vás pozýva na miesta verejnosti bežne neprístupné. Hlavná téma tohtoročného ročníku je UDRŽATEĽNOSŤ a podtéma Sociálny aspekt.
18.9.2020
Počas víkendu 26. a 27. septembra 2020 sa uskutoční podujatie, ktoré deti doslova milujú – Šarkaniáda na zámku Schloss Hof.
16.9.2020
V osade Magurka (Partizánska Ľupča) sa vracajú ku svojim dávnym koreňom. Začiatkom októbra sa bude v najvyššie položenej osade na Slovensku ryžovať zlato. Zároveň sa slávnostne otvorí banský náučný chodník, ktorý opisuje bohatú históriu tejto lokality. Pri otvorení je pripravený aj pestrý sprievodný program.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NEPÁL:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 21. 9. 2020
sviatok:Matúš
dnes:
pondelok 21.9.
23 °C
zajtra:
utorok 22.9.
24 °C