www.infoglobe.sk » Laos IV.: Vientiane - najospalejšie hlavné mesto v Ázii – VIDEO

Laos IV.: Vientiane - najospalejšie hlavné mesto v Ázii – VIDEO

Publikované: 18.8.2015
Nikdy by som neveril, že nejaké ázijské veľké mesto môže byť takto pokojné. Žiadne dopravné zápchy, žiadne nekončiace davy ľudí, ani záplava turistov. Je síce pravda, že hlavné mesto Laosu Vientiane má „len“ asi 750 tisíc obyvateľov, aj tak ma ale skutočne prekvapilo. Rozhodne ale nesúhlasím s Lonely Planet, kde sa píše, že tu nie je nič na pozeranie a je lepšie sa tu vôbec nezastavovať.

Vientiane leží zhruba na rozhraní južnej a severnej časti krajiny na brehu Mekongu, a tým pádom tiež na hranici s Thajskom. Môžete sem doletieť, dôjsť autobusom alebo tiež prísť vlakom z Thajska. Ubytovanie ponúka niekoľko milých a lacných hostelov aj niekoľko penziónov a hotelov, pričom takmer všetky nájdete na dvoch hlavných uliciach v centre.

VientianeVientiane

Na rozdiel od Luang Prabang nie je vo Vientiane zďaleka toľko poznať vplyv francúzskych kolonialistov, zato sa tu relatívne významne podpísala súčasná komunistická vláda krajiny. Ako v porovnaní s Thajskom, z ktorého som do Vientiane prišiel, tak v porovnaní s Luang Prabang a laoským vidiekom pôsobí mesto zašednuto a skoro až depresívne. Aj keď možno je to tým, že som v ňom práve bol v priebehu dvoch zatiahnutých a mierne daždivých dní, čo môže subjektívny dojem veľmi ovplyvniť.

Vientiane

Akoby schované v spleti domov nájdete krásne budhistické chrámy a okrem iného aj Pha That Luang, jednu z najzaujímavejších a najväčších stúp (pamätníkov) v Laose. Kráľ Setthathirath ju nechal postaviť už v roku 1566 a v roku 1953 sa ju potom podarilo zrekonštruovať. Pozlátená stúpa meria na výšku 45 metrov a verí sa, že obsahuje Budhovu relikviu. Známy je aj Haw Phra Kaew alebo chrám diamantového Budhu, v ktorom dnes nájdete múzeum.

Vientiane

Jedným zo znakov mesta je aj Patuxai, víťazný oblúk inšpirovaný ako architektúrou toho parížskeho, tak klasickým laoským štýlom a mytológiou. Môžete vyliezť nahor, odkiaľ sa otvára výhľad na celé mesto a údolie Mekongu. Za návštevu rozhodne stojí aj park Budhov, ktorý nájdete necelých 30 kilometrov na juh od mesta na brehu Mekongu. Areál z konca päťdesiatych rokov minulého storočia predstavuje zbierku budhistických a hinduistických sôch v zaujímavej symbióze s prírodou.

VientianeVientiane

Myslím, že by bola skutočná škoda pri ceste do Laosu Vientiane úplne vynechať, aj keď samozrejme nemá zmysel sa v ňom zdržiavať viac než pár dní. Práve vo Vientiane najlepšie spoznáte, aký vplyv má na ľudí a kultúru komunistický režim a možno si tak čiastočne pripomeniete, ako to predtým vyzeralo u nás. Zároveň tu nahliadnete aj do histórie krajiny a pripravíte sa na cestu ďalej do vnútrozemia.

GPS: 17°59'20.2"N 102°33'54.5"E

 

Text/foto/video: Matouš Vinš

Preklad: Oskár Mažgút

Hudba: Broke For Free

 Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Laos, Nong Khiaw: horolezcom na špagáte
Publikované: 6.7.2015
Meandrujúca rieka Nam Ou obmýva skalné hranaté brehy, bambusové chatky hrdinsky odolávajú monzúnovým dažďom, sliepky sa prechádzajú pred miestnym obchodom a Laosania schôdzujú na kameňoch. Také laoské súznenie nájdete v horskom mestečku Nong Khiaw.

Laos II.: Luang Prabang - UNESCO skvost v údolí Mekongu – VIDEO
Publikované: 4.8.2015
Bývalé hlavné mesto Laosu sa zapíše do srdca každého, kto sa v ňom zastaví. Stretáva sa v ňom tisícročná história krajiny s francúzskym kolonializmom, vďaka čomu má mesto skutočne nezabudnuteľnú atmosféru.

Laos III.: Vang Vieng – mesto divokých párty a nádherných hôr - VIDEO
Publikované: 11.8.2015
Do nedávna drogová kolíska, dnes hlavne najobľúbenejšie miesto dobrodruhov, a tým pádom tiež v podstate jediné miesto v Laose, ktoré žije aj (alebo hlavne?) v noci. Vang Vieng je obklopený nádhernými vápencovými horami, malými políčkami a miestami aj nepriechodnou bambusovou džungľou. Po prebdenej noci preto určite nájdete mnohé možnosti, kam si ísť prevetrať hlavu.

Laos, Phonsavan: Džbány s tajomným osudom
Publikované: 4.3.2017
Dívam sa z minibusu na zelené kopce, zrázy, ryžová polia a džbánové skulptúry. Sú malé aj veľké, bacuľaté, oválne, s pokrievkou aj bez nej. Na rozdiel od cesty k nim sa nedajú prehliadnuť. Nie je to totiž turistická trasa, ale zabezpečená poľná cestička s obojstranným ohraničením.

Laos I.: Zabudnutá krajina tisícich hôr - VIDEO
Publikované: 28.7.2015
Juhovýchodná Ázia je čím ďalej populárnejšia. Thajsko, Vietnam, Filipíny, Kambodža... Na Laos sa ale často zabúda. Pritom ponúka viac, než si vôbec môžete predstaviť. A to aj napriek tomu, že na neho Američania v 70. rokoch nasypali viac bômb, než spadlo na Nemecko za 2. svetovej vojny.

Laos V.: Nong Khiaw – základňa dobrodruhov - VIDEO
Publikované: 25.8.2015
Už som sa v minulých častiach zmieňoval, že Laos ponúka oveľa viac než len francúzsku koloniálnu architektúru a budhistické chrámy. Poznáte tu skutočný život ázijských vidiečanov, a hlavne nádhernú prírodu a dychvyrážajúce horské scenérie. Za jednou takou som sa vypravil na sever od Luang Prabang, do malého mestečka Nong Khiaw.


Súvisiaca fotogaléria

Laos – krajina Budhu, krásnych hôr a srdečných ľud
Laos je vnútrozemský štát ležiaci na polostrove Zadná India. Jeho susedmi sú Thajsko, Čína, Kambo...


Súvisiace video

Laos V.: Nong Khiaw – základňa dobrodruhov
Mestečko Nong Khiaw je rozdelené modrozelenou riekou, ktorá tvaruje okolitú krajinu. Strieda sa t...

Laos IV.: Vientiane – najospanejšie hlavné mesto v Ázii
Žiadne dopravné zápchy, žiadne nekonečné davy ľudí, ani záplava turistov – to je laoské hlavné me...

Laos III.: Vang Vieng – mesto divokých party a nádherných hôr
Vang Vieng alebo mesto nikdy nekončiacich party – i tak by sa dalo nazývať. Tým, ktorí ho už niek...

Laos II.: Luang Prabang - UNESCO skvost v údolí Mekongu
V bývalom hlavnom meste Laosu sa mieša tisícročná história krajiny s francúzskym kolonializmom, č...

Laos I.: Zabudnutá krajina tisícich hôr
Juhovýchodná Ázia je čím ďalej tým populárnejšia, ale na Laos sa často zabúda, čo je naozaj veľká...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pestrá jeseň

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
Balance test a Balance Oil od spoločnosti ZINZINO
2. cena:
sada čokolád značky Lindt a vstupenky na prehliadku Velkopopovického pivovaru Kozel
3. cena:
Poukážka na dve vstupenky do talkshow SUPERMAMY
1. cena redakcie:
Darčekový poukaz pre 2 osoby na 2 noci vrátane raňajok na Chate Magurka v Nízkych Tatrách
2. cena redakcie:
Hniezdo pre bábätko od ZUZ made with love
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

20.10.2019
Martinský cestovateľský festival – Bez hraníc sa uskutoční v poradí už deviaty raz, a to v termíne 6. až 9. novembra 2019. Festival opäť prinesie zaujímavé prednášky o cestovaní, ľuďoch, kultúre i prírode.
19.10.2019
Jednou z hlavných kultúrnych udalostí tohto roku na Pražskom hrade je výstava venovaná českému a rímskemu kráľovi Václavovi IV. a umeniu jeho doby, ktorú môžete navštíviť až do 3. novembra, a to denne od 10. do 18. hodiny.
18.10.2019
V sobotu 19. októbra prebieha v Národnom dome na Vinohradoch už VII.ročník veľtrhu a festivalu súčasnej fotografie – FOTOEXPO 2019, ktorý predstaví to najlepšie zo súčasnej fotografickej tvorby, fotografickej techniky a príslušenstva, ale hlavne množstvo inšpirácie a zábavy.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ÍRSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 20. 10. 2019
sviatok:Vendelín
dnes:
nedeľa 20.10.
20 °C
zajtra:
pondelok 21.10.
18 °C