www.infoglobe.sk » Laos, Phonsavan: Džbány s tajomným osudom

Laos, Phonsavan: Džbány s tajomným osudom

Publikované: 4.3.2017
Dívam sa z minibusu na zelené kopce, zrázy, ryžová polia a džbánové skulptúry. Sú malé aj veľké, bacuľaté, oválne, s pokrievkou aj bez nej. Na rozdiel od cesty k nim sa nedajú prehliadnuť. Nie je to totiž turistická trasa, ale zabezpečená poľná cestička s obojstranným ohraničením.

Cesta minivanom z Luang Prabang do Phonsavanu zaberie celý deň. Nie nadarmo sa Phonsavanu hovorí aj „rajské kopce“. Už s príjazdom do pokojného mestečka sa za doprovodu mierneho horského podnebia predstavujú zelené kopce, serpentíny, hlboké zrázy aj ryžové a kávové políčka. Príroda by tu chcela vládnuť svojou rukou, ale tikajúci tieň minulosti má stále svoju nadvládu.

autobusom z Luang Prabang do Phonsavanu   červená úrodná pôda slúži ako cesta

ryžové políčka

Phonsavan je oficiálne hlavné mesto laoskej provincie Xieng Khouang a pýši sa pamiatkou UNESCO: Planinou džbánov (Plains of jars). Dvetisíc rokov staré džbány sú až meter vysoké, vážia až tonu a sú roztrúsené na zhruba 20 miestach okolo Phonsavanu.

Medzi najznámejšie miesta patria 3 lokality. Najbližšie Phonsavanu je Hai Hin Phu s dvoma stovkami džbánov. Pätnásť kilometrová cesta zaberie asi pol hodinu. Druhé miesto sa chváli deväťdesiatimi záhadnými kamennými útvarmi a najmenej známe a najvzdialenejšie je Hai Hin Laat Khai s parádnym umiestnením. Hai Hin Laat Khai leží neďaleko ryžových polí a obsahuje sto päťdesiat džbánov. Všetky miesta sa dajú stihnúť navštíviť za jeden deň. Ideálne je vziať si buď taxík na celý deň, alebo si prenajať motorku.

nádoby sú rozmiestnené na 20 miestach okolo Phonsavanu   džbány s tajomnou históriou

V Phonsavane a okolí sa nedoporučuje zostupovať z vyznačených cestičiek. Biele doštičky lemujú cestu ako mestské obrubníky a zaručujú bezpečie turistom aj miestnym. Phonsavan patrí medzi miesta, ktoré boli najviac zasiahnuté vietnamskou vojnou, pretože tade viedla Ho Či Minova trasa na prepravu vojnových zbraní a tovaru.

Tajná vojna sa datuje od roku 1964 až do roku 1973. Ale konečný dátum nie je relevantný. Jediná vojna, ktorá ešte neskončila. Preto sa aj prezýva „zabudnutá“. Na území je dodnes strašne veľa nevybuchnutej munície. Či už sa jedná o nášľapné míny, črepiny alebo popadané kazetové bomby. Číhajúce nebezpečenstvo, o ktorom sa nehovorí.

phonsavanská pôda s poľnohospodárskou usadlosťou   phonsavanské kopce

V Phonsavane existujú dve organizácie, ktoré sa zaoberajú problematikou mín. Infocentrum MAG (Mines Advisory Group) a UXO (Unexploded ordnance). Podieľajú sa na zneškodňovaní a prevencii, robia prednášky v školách, aby deti vedeli, ako zaobchádzať s nálezom. Obe organizácie sa snažia minimalizovať riziká a zvýšiť pozornosť ostatných štátov. Je to tvrdý oriešok.

okolie Phonsavanu je ľudoprázdne

Tajuplnosť a záhada, presne toto túto „džbánovou“ krajinu plne charakterizuje. Dodnes sa nepodarilo rozlúštiť pravý účel týchto úkazov. Niekto si v žulových predmetoch môže predstavovať skladisko ryže, iný miesta k fermentácii ryžového vína, ľudia sa prikláňajú dokonca aj k pohrebisku. Prísť džbánom a zabudnutej vojne na kĺb zaberie ešte nejaký čas. Vojnu ale vzali miestni na vedomie a zneškodnené produkty využívajú vo svoj prospech. Zneškodnené míny ako podpory domov, stĺpy, nádrže na vodu či lyžice z roztaveného vojnového materiálu.

GPS: 19°25'50.9"N 103°09'07.5"E

 

Text a foto: Šárka Vacková

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Laos I.: Zabudnutá krajina tisícich hôr - VIDEO
Publikované: 28.7.2015
Juhovýchodná Ázia je čím ďalej populárnejšia. Thajsko, Vietnam, Filipíny, Kambodža... Na Laos sa ale často zabúda. Pritom ponúka viac, než si vôbec môžete predstaviť. A to aj napriek tomu, že na neho Američania v 70. rokoch nasypali viac bômb, než spadlo na Nemecko za 2. svetovej vojny.

Laos, Luang Namtha – skrytý poklad
Publikované: 28.12.2019
Luang Namtha, mesto zasadené v severozápadnej časti Laosu, je skrytý klenot, ktorý sa pomaly dostáva do podvedomia cestovateľov. Obklopujú ho bujné hory, ktoré sú posiate etnickými dedinami. Skrytý raj pre milovníkov prírody, ktorý rozhodne stojí za návštevu počas vašich ciest po Laose. Ľudia sem prichádzajú pre autentický zážitok z laoskej kultúry.

Laos II.: Luang Prabang - UNESCO skvost v údolí Mekongu – VIDEO
Publikované: 4.8.2015
Bývalé hlavné mesto Laosu sa zapíše do srdca každého, kto sa v ňom zastaví. Stretáva sa v ňom tisícročná história krajiny s francúzskym kolonializmom, vďaka čomu má mesto skutočne nezabudnuteľnú atmosféru.

Laos III.: Vang Vieng – mesto divokých párty a nádherných hôr - VIDEO
Publikované: 11.8.2015
Do nedávna drogová kolíska, dnes hlavne najobľúbenejšie miesto dobrodruhov, a tým pádom tiež v podstate jediné miesto v Laose, ktoré žije aj (alebo hlavne?) v noci. Vang Vieng je obklopený nádhernými vápencovými horami, malými políčkami a miestami aj nepriechodnou bambusovou džungľou. Po prebdenej noci preto určite nájdete mnohé možnosti, kam si ísť prevetrať hlavu.

Laos IV.: Vientiane - najospalejšie hlavné mesto v Ázii – VIDEO
Publikované: 18.8.2015
Nikdy by som neveril, že nejaké ázijské veľké mesto môže byť takto pokojné. Žiadne dopravné zápchy, žiadne nekončiace davy ľudí, ani záplava turistov. Je síce pravda, že hlavné mesto Laosu Vientiane má „len“ asi 750 tisíc obyvateľov, aj tak ma ale skutočne prekvapilo. Rozhodne ale nesúhlasím s Lonely Planet, kde sa píše, že tu nie je nič na pozeranie a je lepšie sa tu vôbec nezastavovať.

Laos V.: Nong Khiaw – základňa dobrodruhov - VIDEO
Publikované: 25.8.2015
Už som sa v minulých častiach zmieňoval, že Laos ponúka oveľa viac než len francúzsku koloniálnu architektúru a budhistické chrámy. Poznáte tu skutočný život ázijských vidiečanov, a hlavne nádhernú prírodu a dychvyrážajúce horské scenérie. Za jednou takou som sa vypravil na sever od Luang Prabang, do malého mestečka Nong Khiaw.

Laos, Nong Khiaw: horolezcom na špagáte
Publikované: 6.7.2015
Meandrujúca rieka Nam Ou obmýva skalné hranaté brehy, bambusové chatky hrdinsky odolávajú monzúnovým dažďom, sliepky sa prechádzajú pred miestnym obchodom a Laosania schôdzujú na kameňoch. Také laoské súznenie nájdete v horskom mestečku Nong Khiaw.


Súvisiaca fotogaléria

Laos – krajina Budhu, krásnych hôr a srdečných ľud
Laos je vnútrozemský štát ležiaci na polostrove Zadná India. Jeho susedmi sú Thajsko, Čína, Kambo...


Súvisiace video

Laos V.: Nong Khiaw – základňa dobrodruhov
Mestečko Nong Khiaw je rozdelené modrozelenou riekou, ktorá tvaruje okolitú krajinu. Strieda sa t...

Laos IV.: Vientiane – najospanejšie hlavné mesto v Ázii
Žiadne dopravné zápchy, žiadne nekonečné davy ľudí, ani záplava turistov – to je laoské hlavné me...

Laos III.: Vang Vieng – mesto divokých party a nádherných hôr
Vang Vieng alebo mesto nikdy nekončiacich party – i tak by sa dalo nazývať. Tým, ktorí ho už niek...

Laos II.: Luang Prabang - UNESCO skvost v údolí Mekongu
V bývalom hlavnom meste Laosu sa mieša tisícročná história krajiny s francúzskym kolonializmom, č...

Laos I.: Zabudnutá krajina tisícich hôr
Juhovýchodná Ázia je čím ďalej tým populárnejšia, ale na Laos sa často zabúda, čo je naozaj veľká...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

12.7.2020
Pražský lesopark Kamýk prešiel zásadnou premenou. Obnovy sa dočkali nefunkčné staré objekty, hájovňa aj obľúbený zookútik. Tam majú teraz nové útočisko napríklad kozy kamerunské.
10.7.2020
Nové návštevnícke centrum sprostredkuje pohľad na výsledky archeologických prieskumov a nálezov v oblasti zaniknutej obce Mušov, ktorá ustúpila vodnej nádrži Nové Mlýny v Juhomoravskom kraji.
8.7.2020
Fond na podporu umenia rozhodol o víťazovi v poradí 3. ročníka projektu slovenského Mesta kultúry. Budúci rok sa popýši týmto titulom mesto Stará Ľubovňa, ktoré je kultúrnym uzlom v danom regióne.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAURÍCIUS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 12. 7. 2020
sviatok:Nina
dnes:
nedeľa 12.7.
22 °C
zajtra:
pondelok 13.7.
22 °C