www.infoglobe.sk » Fínsko: Suomenlinna - ostrovná pevnosť s bohatou minulosťou

Fínsko: Suomenlinna - ostrovná pevnosť s bohatou minulosťou

Publikované: 14.9.2014
Prostredníctvom dnešných riadkov sa prenesieme na jeden z ostrovov ležiacich na dosah od fínskeho hlavného mesta, Helsínk. Priľahlých ostrovčekov tu je požehnane, ale iba jeden ostrovný komplex je natoľko významný, aby bol spolu s ďalšími šiestimi fínskymi pamiatkami zaradený do zoznamu UNESCO.

Suomenlinna

Reč je o unikátnej historickej pevnosti Suomenlinna vystavanej na skalnatom ostrove, ktorej príbeh siaha až do roku 1748, kedy nad fínskym územím panovala nadvláda Švédov. Odtiaľ plynie aj pôvodné meno pevnosti Sveaborg alebo švédsky hrad. Svoj dnešný názov Suomenlinna získala pevnosť až v období fínskej nezávislosti roku 1918 a v preklade znamená fínsky hrad. Zaujímavosťou je, že v švédčine sa pevnosť ešte stále volá Sveaborg, teda švédsky a nie fínsky hrad. Pevnosť bola ešte počas 2. svetovej vojny využívaná na armádne účely a v roku 1991 bola vďaka jedinečnej vojenskej architektúre zapísaná do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Dnes slúži pevnosť už len ako turistická atrakcia a je domovom pre približne 800 obyvateľov.

Suomenlinna

Ak budete chcieť pevnosť navštíviť, musíte sa najprv vydať do Helsínk. Z južného prístavu sa potom môžete behom 15 až 20 minút celoročne na ostrov pohodlne dopraviť trajektom alebo počas letných prázdnin vodným autobusom. Suomenlinna je totiž prístupná iba po vodnej hladine. Oba dopravné prostriedky fungujú ako súčasť mestskej hromadnej dopravy a lístky si môžete zakúpiť v automate priamo na mieste, odkiaľ vyplávajú. Priamo na palube sú turistom k dispozícii brožúry, ktoré vám predstavia tie najdôležitejšie miesta.

Suomenlinna - obranná línia

A na čo sa pri prehliadke rozľahlého komplexu opevnenia predovšetkým zamerať? Za zmienku určite stojí starý kostol ležiaci neďaleko prístaviska, ktorého kostolná veža ešte aj dnes slúži ako maják. Ak pôjdete stále ďalej, tak len pár krokov za mostom narazíte na ďalšie významné miesto, nádvorie a hlavné centrum všetkého diania, vystavené roku 1748 a dnes už opravené po ničivom zásahu počas krymskej vojny. Pokračujte ďalej po turistickej trase a dostanete sa na miesto zvané Kustaanmiekka, kde milovníkov histórie isto uchváti obranná línia ostrova vybudovaná počas ruskej nadvlády a posiata mnohými historickými delami. Romantické duše zas isto zaujme výhľad na more a slnkom ožiarené vlny narážajúce do útesov. Keď sa dostatočne pokocháte, vydajte sa zas o kúsok ďalej, až narazíte na monumentálnu Kráľovu bránu, ktorá je symbolom Suomenlinny. Vybudovaná bola v rokoch 1753-1754 ako slávnostná prístupová brána pre panovníkov.

Suomenlinna - obranná líniaSuomenlinna - kostolSuomenlinna - zvon pri kostole

Na pevnosti môžete navštíviť aj šesť múzeí, z ktorých hlavné je samozrejme múzeum Suomenlinny. Ako jediné je otvorené celoročne a ponúka pútavú expozíciu doplnenú filmom o histórii aj živote na pevnosti. Veľmi zaujímavé je aj múzeum umiestnené vo fínskej ponorke Vesikko, ktorá brázdila vody počas 2. svetovej vojny. Na ostrove sa nachádza aj múzeum, ktoré by tu čakal len málokto, a to múzeum hračiek. V jeho zbierkach môžete obdivovať aj hračky pochádzajúce už z 19. storočia. Pokiaľ po prechádzke úchvatným komplexom opevnenia vyhladnete, môžete sa zastaviť v niektorej z miestnych reštaurácií a kaviarní. Je ich tu približne desať a polovica z nich ponúka príjemné posedenie aj dobroty do žalúdku v priebehu celého roku.

Suomenlinna - ponorka Vesikko

Na záver si vezmite k srdcu dobrú radou! Veľmi dôležité si je výlet na Suomenlinnu dobre naplánovať a sledovať pritom predpoveď počasia. Nám počasie príliš neprialo. Zahmlené útesy síce taktiež mali svoje kúzlo, ale zatiahnuté nebo a hustá hmla, ktorá objímala ostrov snáď celý deň, nám zabránili užiť si dychberúci výhľad na šíru morskú hladinu a vychutnať si naplno jedinečnú atmosféru ostrova.

Suomenlinna - trajekt

Text/foto: PhDr. Josef Levý

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Fínsko: Perly Botnického zálivu – ostrovy na juhozápade a mesto Uusikaupunki
Publikované: 5.11.2016
Fínske národné parky považujú milovníci prírody za jedny z najkrajších na svete. Na juhozápade krajiny tisícich jazier sa v Baltskom mori (neďaleko od pobrežia) nachádza veľké množstvo ostrovčekov, ktoré sa môžu pýšiť takmer nedotknutou severskou prírodou.

Estónsko, Tallinn – starobylý prístav severu
Publikované: 3.6.2015
Po návšteve lotyšskej Rigy sme sa vydali do poslednej z pomedzi Pobaltských krajín, do Estónska. Táto najsevernejšia krajina Pobaltia má bohatú históriu a úchvatné pamiatky. Za poznaním tejto krajiny sme sa vydali do jej hlavného mesta Tallinnu.

Lotyšsko, Riga - secesná kráska Pobaltia
Publikované: 27.5.2015
Naše putovanie Pobaltím sme začali v Litve, kde sme navštívili dve čarokrásne mestá Vilnius a Trakai. Dnes sa presunieme do susedného štátu Lotyšsko a navštívime jeho hlavné mesto Rigu, ktorá vás dozaista očarí.

Fínsko: Helsinki – hlavné mesto v jednom dni
Publikované: 8.9.2014
Dnes zavítame do hlavného mesta zeme zvanej Suomi, Helsiniek. Aj keď sa jedná o známe mesto a mnohými turistami vyhľadávané, nečakajte preplnené ulice a davy ľudí. Mesto rovnako ako celá zem je pokojné a pomerne tiché.

Fínsko: Kokkola - malebný prístav v severnom Fínsku
Publikované: 1.9.2014
Dnes vás naše riadky zavedú do malého prístavného mestečka na pobreží Ostrobotnie (Pohjanmaa). Mesto Kokkola, ležiace medzi mestami Oulu a Vaasa, sa síce nedá odporúčať na samostatný výlet, ale ak budete mať cestu okolo, zastavte sa tu a preskúmajte jeho krásy.

Fínsko: Rovaniemi - brána do Laponska I.
Publikované: 11.8.2014
Do Rovaniemi sa rovnako ako do všetkých väčších fínskych miest môžete dostať pohodlne lietadlom. Z letiska situovaného neďaleko mesta vás do centra dovezú pravidelné autobusové linky. Ak vám nevadí dlhé cestovanie, môžete sa do Rovaniemi dopraviť aj vlakom.

Fínsko: Ochutnávame mliečne výrobky
Publikované: 16.12.2013
O fínskej kuchyni sa hovorí, že je jednoduchá, čerstvá, pripravovaná z miestnych zdrojov, a Fíni sú považovaní za majstrov kombinácií. Dnešná časť bude venovaná jednej z ďalších výživných zložiek - mliečnym výrobkom, ktoré spolu so zeleninou, rybami a tmavým pečivom patria k základným stavebným kameňom fínskeho stravovania.

Fínsko: Rovaniemi - brána do Laponska II.
Publikované: 18.8.2014
Prostredníctvom dnešného článku sa vypravíme na ďaleký sever a naviažeme na minulé rozprávanie o meste Rovaniemi. V malom severskom mestečku sa však už zdržovať nebudeme, ale vyrazíme pár kilometrov severnejšie. Práve tam totiž leží miesto, kvôli ktorému do Rovaniemi každoročne prichádza obrovské množstvo turistov, údajný domov Santa Clausa – Santa Claus Village (dedinka Santa Clausa).

Fínsko: Ochutnávame národné špeciality
Publikované: 22.2.2014
Dnešným článkom, v ktorom sa zoznámime s fínskymi špecialitami, sa rozlúčime s cyklom o obľúbených fínskych jedlách a nápojoch.

Fínsko: Ochutnávame pečivo a sladkosti
Publikované: 24.11.2013
Fínsko, krásna a mierumilovná krajina, ktorá má nielen tisíce jazier, ale tiež tisíce chutí. Nasledujúce riadky sú venované fenoménom fínskej kuchyne, ktorá je plná zeleniny, rýb, tmavého pečiva a mliečnych výrobkov.

Fínsko: Oulu - zašlá sláva metropole dechtu
Publikované: 25.8.2014
Počas cestovania po severskom Fínsku dnes zavítame do šiesteho najväčšieho mesta krajiny tisícich jazier, do Oulu. Mesto má za sebou bohatú históriu a najväčší rozmach zažilo v devätnástom storočí, kedy bolo svetovým centrom výroby dechtu. Vďaka tomu sa Oulu stalo nielen mestom obchodu, ale tiež kultúry, vzdelania a umenia.

Fínsko: Tampere - Industriálna metropola v objatí dvoch jazier I.
Publikované: 28.7.2014
Prvý zo série článkov predstavujúcich známe i neznáme mesta krajiny tisícich jazier, Fínska, nás zavedie do malebného priemyselného mesta ležiaceho v jazernej oblasti, Tampere. Môže sa vám zdať, že spojenie malebný a priemyselný nejde dohromady. V Tampere sa to však naozaj podarilo skĺbiť dohromady.

Fínsko: ochutnávame nápoje
Publikované: 3.2.2014
V dnešnej časti sa pozrieme na to, aké nápoje sú vo Fínsku obľúbené.

Fínsko: Tampere - Industriálna metropola v objatí dvoch jazier II.
Publikované: 4.8.2014
V dnešnom článku sa opäť vrátime do jednej z najdôležitejších fínskych metropol, do priemyselného srdca krajiny, mesta Tampere. V minulom článku sme si predstavili celkovú atmosféru mesta, zavítali do centra, preskúmali najvýznačnejšie miestne cirkevné stavby a vydali sa do severnej časti Tampere, ktorá je obklopená jazerom Näsijärvi.

Fínsko: Ochutnávame mäso a ryby
Publikované: 8.12.2013
Fínsko, krásna a mierumilovná krajina, ktorá má nielen tisíce jazier, ale tiež tisíce chutí. Nasledujúce riadky sú venované fenoménom fínskej kuchyne, ktorá je plná zeleniny, rýb, tmavého pečiva a mliečnych výrobkov. Nie vždy je ale tak zdravá, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

13.11.2019
Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) v Tatranskej Lomnici otvorilo novú výstavu Betlehemy, ktorá má za cieľ predstaviť návštevníkom históriu betlehemov prostredníctvom vybraných diel zo zbierkového fondu.
12.11.2019
Oslavy sviatku svätého Martina sa spájajú s príchodom zimy a dnes aj s hodmi, na ktorých nesmie chýbať svätomartinská pečená hus a mladé víno. Oslavy sa konajú na mnohých miestach Českej republiky, v Klimkoviciach napríklad začínajú v sobotu 16. novembra o 11:11 hod. pred zámkom.
11.11.2019
Vianoce sú časom milých prekvapení a malých zázrakov. Krásne chvíle s rodinou a tú pravú sviatočnú náladu si môžete vychutnať aj v malebnom zámockom komplexe Schloss Hof, ktorý má obzvlášť v predvianočnom období neopakovateľné čaro.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MALTA a MONAKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 13. 11. 2019
sviatok:Stanislav
dnes:
streda 13.11.
4 °C
zajtra:
štvrtok 14.11.
6 °C