www.infoglobe.sk » Fínsko: Ochutnávame mliečne výrobky

Fínsko: Ochutnávame mliečne výrobky

Publikované: 16.12.2013
O fínskej kuchyni sa hovorí, že je jednoduchá, čerstvá, pripravovaná z miestnych zdrojov, a Fíni sú považovaní za majstrov kombinácií. Dnešná časť bude venovaná jednej z ďalších výživných zložiek - mliečnym výrobkom, ktoré spolu so zeleninou, rybami a tmavým pečivom patria k základným stavebným kameňom fínskeho stravovania.

Jedným z ďalších fenoménov fínskej kuchyne sú mliečne výrobky, ktorých spotreba je naozaj veľmi vysoká. A Fíni si ich s chuťou doprajú pri akejkoľvek príležitosti.

mlieko a tvaroh

Mlieko? Jedine čerstvé.

V regáloch obchodov nájdete klasické tri druhy mlieka. Nečakajte však obaly s dobou trvanlivosti niekoľko mesiacov. Fíni si potrpia na čerstvé mlieko, ktoré je tu veľmi chutné a dokonca lacnejšie než trvanlivé.

Vedľa mlieka má svoje pevné miesto v regáloch obchodov aj piima, čiže kyslé mlieko, podobné nášmu kefíru či zakysanke. Dosť zmätení môžete byť, ak sa ocitnete pred chladiacim pultom so smotanami. Klasická šľahačka prekvapivo nesie meno smotana. Smotanu na varenie však hľadajte pod názvom kerma, zakysanú smotanu pod názvom kermaviili.

Vo Fínsku kúpite tiež créme fraiche. Všetky zmienené výrobky sú chutné a nijako výrazne sa nelíšia od nám známych produktov.

jogurt a piima

Jogurt? Jedine v škatuľke.

Vo Fínsku môžete ochutnať mnoho ďalších známych i neznámych mliečnych produktov. Veľmi populárne tu sú jogurty, a to dokonca tak, že sa predávajú prevažne vo väčších škatuliach podobne ako mlieko. Výber jogurtov je široký, prevažujú však ochutené varianty, medzi ktorými sa krčí niekoľko málo prírodných bielych jogurtov. Rovnako ako jogurty, sú vo Fínsku obľúbené aj tvarohy. Poctivý plnotučný tvaroh by ste však v týchto končinách hľadali márne. Vo Fínsku „frčí“ všetko odtučnené a ani tvaroh nie je výnimkou.

Ďalším z radov mliečnych favoritov je viili. Viili je populárny mliečny výrobok zvláštnej konzistencie, ktorý nemá u nás ekvivalent. Tvarom aj chuťou pripomína niečo medzi pudingom a želatínou a po poctivom premiešaní sa jeho konzistencia premení takmer na sliz. Ako prvé odporúčam vyskúšať najprv ochutené varianty tejto špeciality, kde chuť prebíja konzistenciu.

viili

Jemné a nevýrazné syry

Na svoje syry, rovnako ako na všetko fínske, sú Fíni náležite hrdí. Najobľúbenejším a najtypickejším syrom vo Fínsku je Oltermanni. Milovníci vyzretých a voňavých syrov ale budú po ochutnaní tejto miestnej špeciality pravdepodobne sklamaní, pretože chuť aj vôňa je veľmi nevýrazná.

oltermanni

Ďalším pre Fínsko charakteristickým syrom je Leippajuusto, jemný čerstvý syr v podobe bielej placky s tmavými škvrnkami. Ak ho ochutnáte studený, zvláštne škrípe medzi zubami. Rozpečením v trúbe či na grile a prípadným doplnením o korenie sa však stáva veľmi chutným. Fíni však dávajú prednosť jeho studenému variantu a servírujú ho doplnený o džem z morušky. Plody ostružiny morušky sú vo Fínsku hojne rozšírené a využívané. Vyzerajú ako svetlo oranžové maliny, majú trpkú chuť a sú bohaté na vitamín C.

leippajuusto

Text/foto: PhDr. Josef Levý

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Fínsko: Ochutnávame pečivo a sladkosti
Publikované: 24.11.2013
Fínsko, krásna a mierumilovná krajina, ktorá má nielen tisíce jazier, ale tiež tisíce chutí. Nasledujúce riadky sú venované fenoménom fínskej kuchyne, ktorá je plná zeleniny, rýb, tmavého pečiva a mliečnych výrobkov.

Fínsko: Suomenlinna - ostrovná pevnosť s bohatou minulosťou
Publikované: 14.9.2014
Prostredníctvom dnešných riadkov sa prenesieme na jeden z ostrovov ležiacich na dosah od fínskeho hlavného mesta, Helsínk. Priľahlých ostrovčekov tu je požehnane, ale iba jeden ostrovný komplex je natoľko významný, aby bol spolu s ďalšími šiestimi fínskymi pamiatkami zaradený do zoznamu UNESCO.

Fínsko: Helsinki – hlavné mesto v jednom dni
Publikované: 8.9.2014
Dnes zavítame do hlavného mesta zeme zvanej Suomi, Helsiniek. Aj keď sa jedná o známe mesto a mnohými turistami vyhľadávané, nečakajte preplnené ulice a davy ľudí. Mesto rovnako ako celá zem je pokojné a pomerne tiché.

Fínsko: Kokkola - malebný prístav v severnom Fínsku
Publikované: 1.9.2014
Dnes vás naše riadky zavedú do malého prístavného mestečka na pobreží Ostrobotnie (Pohjanmaa). Mesto Kokkola, ležiace medzi mestami Oulu a Vaasa, sa síce nedá odporúčať na samostatný výlet, ale ak budete mať cestu okolo, zastavte sa tu a preskúmajte jeho krásy.

Fínsko: Oulu - zašlá sláva metropole dechtu
Publikované: 25.8.2014
Počas cestovania po severskom Fínsku dnes zavítame do šiesteho najväčšieho mesta krajiny tisícich jazier, do Oulu. Mesto má za sebou bohatú históriu a najväčší rozmach zažilo v devätnástom storočí, kedy bolo svetovým centrom výroby dechtu. Vďaka tomu sa Oulu stalo nielen mestom obchodu, ale tiež kultúry, vzdelania a umenia.

Fínsko: Rovaniemi - brána do Laponska II.
Publikované: 18.8.2014
Prostredníctvom dnešného článku sa vypravíme na ďaleký sever a naviažeme na minulé rozprávanie o meste Rovaniemi. V malom severskom mestečku sa však už zdržovať nebudeme, ale vyrazíme pár kilometrov severnejšie. Práve tam totiž leží miesto, kvôli ktorému do Rovaniemi každoročne prichádza obrovské množstvo turistov, údajný domov Santa Clausa – Santa Claus Village (dedinka Santa Clausa).

Fínsko: Rovaniemi - brána do Laponska I.
Publikované: 11.8.2014
Do Rovaniemi sa rovnako ako do všetkých väčších fínskych miest môžete dostať pohodlne lietadlom. Z letiska situovaného neďaleko mesta vás do centra dovezú pravidelné autobusové linky. Ak vám nevadí dlhé cestovanie, môžete sa do Rovaniemi dopraviť aj vlakom.

Fínsko: Tampere - Industriálna metropola v objatí dvoch jazier II.
Publikované: 4.8.2014
V dnešnom článku sa opäť vrátime do jednej z najdôležitejších fínskych metropol, do priemyselného srdca krajiny, mesta Tampere. V minulom článku sme si predstavili celkovú atmosféru mesta, zavítali do centra, preskúmali najvýznačnejšie miestne cirkevné stavby a vydali sa do severnej časti Tampere, ktorá je obklopená jazerom Näsijärvi.

Fínsko: Tampere - Industriálna metropola v objatí dvoch jazier I.
Publikované: 28.7.2014
Prvý zo série článkov predstavujúcich známe i neznáme mesta krajiny tisícich jazier, Fínska, nás zavedie do malebného priemyselného mesta ležiaceho v jazernej oblasti, Tampere. Môže sa vám zdať, že spojenie malebný a priemyselný nejde dohromady. V Tampere sa to však naozaj podarilo skĺbiť dohromady.

Fínsko: Ochutnávame národné špeciality
Publikované: 22.2.2014
Dnešným článkom, v ktorom sa zoznámime s fínskymi špecialitami, sa rozlúčime s cyklom o obľúbených fínskych jedlách a nápojoch.

Fínsko: ochutnávame nápoje
Publikované: 3.2.2014
V dnešnej časti sa pozrieme na to, aké nápoje sú vo Fínsku obľúbené.

Estónsko, Tallinn – starobylý prístav severu
Publikované: 3.6.2015
Po návšteve lotyšskej Rigy sme sa vydali do poslednej z pomedzi Pobaltských krajín, do Estónska. Táto najsevernejšia krajina Pobaltia má bohatú históriu a úchvatné pamiatky. Za poznaním tejto krajiny sme sa vydali do jej hlavného mesta Tallinnu.

Fínsko: Ochutnávame mäso a ryby
Publikované: 8.12.2013
Fínsko, krásna a mierumilovná krajina, ktorá má nielen tisíce jazier, ale tiež tisíce chutí. Nasledujúce riadky sú venované fenoménom fínskej kuchyne, ktorá je plná zeleniny, rýb, tmavého pečiva a mliečnych výrobkov. Nie vždy je ale tak zdravá, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

22.11.2019
Slovenské národné múzeum v Martine – Etnografické múzeum vás pozýva na zdobenie stromčekov vlastnoručne vyrobenými ozdobami.
21.11.2019
Blíži sa koniec novembra. Jesenné trhy striedajú tie vianočné a jedno z najobľúbenejších období v roku je za dverami. Majú ho radi dospelí, deti aj obchodníci. V centrách miest a obcí po celej Českej (a samozrejme aj Slovenskej) republike sa pripravujú predajné miesta s vianočnou tematikou, vôňou vareného vína a rôznych pochutín. Vianočné trhy začínajú už budúci víkend.
20.11.2019
Vydajte sa s Jakubom Frankom trekovať po Nepále a neminúť pritom ani euro. Pútavá prednáška vás čaká už 24. novembra 2019 v cestovateľskej kaviarni na Vajnorskej 3 v Bratislave.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MALTA a MONAKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 22. 11. 2019
sviatok:Cecília
dnes:
piatok 22.11.
10 °C
zajtra:
sobota 23.11.
8 °C