www.infoglobe.sk » Fínsko: Ochutnávame národné špeciality

Fínsko: Ochutnávame národné špeciality

Publikované: 22.2.2014
Dnešným článkom, v ktorom sa zoznámime s fínskymi špecialitami, sa rozlúčime s cyklom o obľúbených fínskych jedlách a nápojoch.

Národné jedlá a zvyky

Fíni tradične obedujú veľmi skoro, už okolo jedenástej hodiny dopoludnia. Rituál obeda je v tejto kultúre o niečo odlišnejší, než v ostatných krajinách Európy. Obed obvykle začína pečivom, ktoré si Fíni natrú maslom, margarínom či nátierkou. Až potom začínajú jesť hlavný chod, ktorý následne zapíjajú obyčajným či kyslým mliekom.

piroh s mäsom

Ak si budete chcieť vo Fínsku dopriať typické miestne jedlo, určite si z jedálneho lístka zvoľte Hernekeitto, alebo tiež hustú hrachovú polievku, ktorá je snáď najobľúbenejším národným pokrmom. V polievke môžete nájsť aj kúsky mäsa a tradične sa podáva s párkom (makkara) či s palacinkou (pannukakku) a marmeládou. Druhá zmienená kombinácia je vskutku zvláštna, ale polievku môžete zjesť aj samotnú s pečivom a palacinku si následne vychutnať ako sladký dezert. Táto špecialita sa vo Fínsku podáva tradične vždy vo štvrtok.

Hernekeitto

Ako už bolo v jednom z predchádzajúcich článkov zmienené, vo Fínsku môžete ochutnať aj sobie mäso. Najčastejšie ho Fíni pripravujú v kameninovom hrnci v trúbe, kde sa mäso pokrájané na malé kúsky dusí spoločne s vodou, cibuľou a korením. Niekedy býva mäso zmiešané v pomere pol na pol s hovädzím. Fínska tradícia velí podávať tento pokrm spoločne s pečenou zemiakovou kašou a prípadne ho doplniť zavarenými brusnicami.

Významné udalosti

Mnoho ďalších špeciálnych fínskych jedál je spätých s mimoriadnymi udalosťami a významnými dňami. Počas Vianoc nesmie na stole v žiadnej fínskej domácnosti chýbať pečená šunka (joulukinkku) s dusenou zeleninou. Sladkú vianočnú bodku predstavujú joulutorttu alebo veterníčky z listového cesta zdobené terčom slivkového lekváru a korenené perníky, ktoré sú rovnako populárne aj v susednom Švédsku.

joulutorttu

Ďalšou miestnou sladkou špecialitou, ktorá sa na fínskych stoloch aj v regáloch všetkých obchodov každoročne 5. februára objavuje, sú Runebergove tortičky (Runebergin torttu). Sú to malé oválne tortičky z rumového cesta, ktoré na vrchu zdobí „oko“ z marmelády a marcipánu. Tortičky boli údajne obľúbenou pochutinou významného fínskeho básnika Johana Ludviga Runeberga, a preto sa každoročne servírujú v deň výročia jeho narodenia, ktorý je zároveň vo Fínsku uznávaný ako významný deň.

Runebergove tortičky

Počas veľkonočných sviatkov sa vo Fínsku, rovnako ako u nás, konzumujú vajíčka vo všetkých možných podobách. Špeciálne a typické sú však pre fínsku kultúru veľkonočné dezerty. Veľmi obľúbený je dezert Pasha vyrábaný z ochuteného tvarohu, ktorý sa precedí cez plátno a necháva sa 24 hodín odstáť v chlade. Fíni ho najradšej konzumujú s ovocím a sladkým veľkonočným bochníkom Kulitsa, ktorý sa pramálo líši od klasického českého mazanca. Ďalšou obľúbenou sladkosťou, ktorá je neodmysliteľne spätá s fínskou Veľkou nocou, je žitná kaša Mämmi. Tá sa tradične varí na šporáku celý deň a potom sa pečie niekoľko hodín v trúbe. Fíni si tento zvláštny dezert vychutnávajú doplnený cukrom a smotanou.

Mämmi

Prelínanie kultúr

Vo fínskej kuchyni je znateľný aj vplyv susedných kultúr. Niektoré špeciality sú, dalo by sa povedať, cezhraničné. Jedná sa nielen o už zmienené perníky (Švédsko), ale tiež napríklad o uvedený syrový dezert Pasha či pirohy, za ktorých kolísku sa všeobecne považuje susedné Rusko. Nech už sa jedná o skôr zmienené karelské pirohy či smažené pirohy plnené mäsom a ryžou alebo jablkami, všetky tieto pochutiny sú vo Fínsku veľmi obľúbené a rozšírené.  

Text/foto: PhDr. Josef Levý

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Estónsko, Tallinn – starobylý prístav severu
Publikované: 3.6.2015
Po návšteve lotyšskej Rigy sme sa vydali do poslednej z pomedzi Pobaltských krajín, do Estónska. Táto najsevernejšia krajina Pobaltia má bohatú históriu a úchvatné pamiatky. Za poznaním tejto krajiny sme sa vydali do jej hlavného mesta Tallinnu.

Lotyšsko, Riga - secesná kráska Pobaltia
Publikované: 27.5.2015
Naše putovanie Pobaltím sme začali v Litve, kde sme navštívili dve čarokrásne mestá Vilnius a Trakai. Dnes sa presunieme do susedného štátu Lotyšsko a navštívime jeho hlavné mesto Rigu, ktorá vás dozaista očarí.

Fínsko: Suomenlinna - ostrovná pevnosť s bohatou minulosťou
Publikované: 14.9.2014
Prostredníctvom dnešných riadkov sa prenesieme na jeden z ostrovov ležiacich na dosah od fínskeho hlavného mesta, Helsínk. Priľahlých ostrovčekov tu je požehnane, ale iba jeden ostrovný komplex je natoľko významný, aby bol spolu s ďalšími šiestimi fínskymi pamiatkami zaradený do zoznamu UNESCO.

Fínsko: Helsinki – hlavné mesto v jednom dni
Publikované: 8.9.2014
Dnes zavítame do hlavného mesta zeme zvanej Suomi, Helsiniek. Aj keď sa jedná o známe mesto a mnohými turistami vyhľadávané, nečakajte preplnené ulice a davy ľudí. Mesto rovnako ako celá zem je pokojné a pomerne tiché.

Fínsko: Kokkola - malebný prístav v severnom Fínsku
Publikované: 1.9.2014
Dnes vás naše riadky zavedú do malého prístavného mestečka na pobreží Ostrobotnie (Pohjanmaa). Mesto Kokkola, ležiace medzi mestami Oulu a Vaasa, sa síce nedá odporúčať na samostatný výlet, ale ak budete mať cestu okolo, zastavte sa tu a preskúmajte jeho krásy.

Fínsko: Oulu - zašlá sláva metropole dechtu
Publikované: 25.8.2014
Počas cestovania po severskom Fínsku dnes zavítame do šiesteho najväčšieho mesta krajiny tisícich jazier, do Oulu. Mesto má za sebou bohatú históriu a najväčší rozmach zažilo v devätnástom storočí, kedy bolo svetovým centrom výroby dechtu. Vďaka tomu sa Oulu stalo nielen mestom obchodu, ale tiež kultúry, vzdelania a umenia.

Fínsko: Rovaniemi - brána do Laponska II.
Publikované: 18.8.2014
Prostredníctvom dnešného článku sa vypravíme na ďaleký sever a naviažeme na minulé rozprávanie o meste Rovaniemi. V malom severskom mestečku sa však už zdržovať nebudeme, ale vyrazíme pár kilometrov severnejšie. Práve tam totiž leží miesto, kvôli ktorému do Rovaniemi každoročne prichádza obrovské množstvo turistov, údajný domov Santa Clausa – Santa Claus Village (dedinka Santa Clausa).

Fínsko: Rovaniemi - brána do Laponska I.
Publikované: 11.8.2014
Do Rovaniemi sa rovnako ako do všetkých väčších fínskych miest môžete dostať pohodlne lietadlom. Z letiska situovaného neďaleko mesta vás do centra dovezú pravidelné autobusové linky. Ak vám nevadí dlhé cestovanie, môžete sa do Rovaniemi dopraviť aj vlakom.

Fínsko: Tampere - Industriálna metropola v objatí dvoch jazier II.
Publikované: 4.8.2014
V dnešnom článku sa opäť vrátime do jednej z najdôležitejších fínskych metropol, do priemyselného srdca krajiny, mesta Tampere. V minulom článku sme si predstavili celkovú atmosféru mesta, zavítali do centra, preskúmali najvýznačnejšie miestne cirkevné stavby a vydali sa do severnej časti Tampere, ktorá je obklopená jazerom Näsijärvi.

Fínsko: Tampere - Industriálna metropola v objatí dvoch jazier I.
Publikované: 28.7.2014
Prvý zo série článkov predstavujúcich známe i neznáme mesta krajiny tisícich jazier, Fínska, nás zavedie do malebného priemyselného mesta ležiaceho v jazernej oblasti, Tampere. Môže sa vám zdať, že spojenie malebný a priemyselný nejde dohromady. V Tampere sa to však naozaj podarilo skĺbiť dohromady.

Fínsko: Ochutnávame mliečne výrobky
Publikované: 16.12.2013
O fínskej kuchyni sa hovorí, že je jednoduchá, čerstvá, pripravovaná z miestnych zdrojov, a Fíni sú považovaní za majstrov kombinácií. Dnešná časť bude venovaná jednej z ďalších výživných zložiek - mliečnym výrobkom, ktoré spolu so zeleninou, rybami a tmavým pečivom patria k základným stavebným kameňom fínskeho stravovania.

Fínsko: Ochutnávame pečivo a sladkosti
Publikované: 24.11.2013
Fínsko, krásna a mierumilovná krajina, ktorá má nielen tisíce jazier, ale tiež tisíce chutí. Nasledujúce riadky sú venované fenoménom fínskej kuchyne, ktorá je plná zeleniny, rýb, tmavého pečiva a mliečnych výrobkov.

Fínsko: ochutnávame nápoje
Publikované: 3.2.2014
V dnešnej časti sa pozrieme na to, aké nápoje sú vo Fínsku obľúbené.

Fínsko: Ochutnávame mäso a ryby
Publikované: 8.12.2013
Fínsko, krásna a mierumilovná krajina, ktorá má nielen tisíce jazier, ale tiež tisíce chutí. Nasledujúce riadky sú venované fenoménom fínskej kuchyne, ktorá je plná zeleniny, rýb, tmavého pečiva a mliečnych výrobkov. Nie vždy je ale tak zdravá, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

13.11.2019
Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) v Tatranskej Lomnici otvorilo novú výstavu Betlehemy, ktorá má za cieľ predstaviť návštevníkom históriu betlehemov prostredníctvom vybraných diel zo zbierkového fondu.
12.11.2019
Oslavy sviatku svätého Martina sa spájajú s príchodom zimy a dnes aj s hodmi, na ktorých nesmie chýbať svätomartinská pečená hus a mladé víno. Oslavy sa konajú na mnohých miestach Českej republiky, v Klimkoviciach napríklad začínajú v sobotu 16. novembra o 11:11 hod. pred zámkom.
11.11.2019
Vianoce sú časom milých prekvapení a malých zázrakov. Krásne chvíle s rodinou a tú pravú sviatočnú náladu si môžete vychutnať aj v malebnom zámockom komplexe Schloss Hof, ktorý má obzvlášť v predvianočnom období neopakovateľné čaro.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MALTA a MONAKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 13. 11. 2019
sviatok:Stanislav
dnes:
streda 13.11.
4 °C
zajtra:
štvrtok 14.11.
6 °C