www.infoglobe.sk » Fínsko: ochutnávame nápoje

Fínsko: ochutnávame nápoje

Publikované: 3.2.2014
V dnešnej časti sa pozrieme na to, aké nápoje sú vo Fínsku obľúbené.

Jedna z prvých myšlienok, ktorá vás v spojení „nápoje a Fínsko“ isto napadne, bude bezpochyby vodka. Verte ale, že nápojový lístok je vo Fínsku oveľa obsiahlejší.

vodka Finlandia - brusnica         

Alkohol milovaný a zakazovaný

Obľuba alkoholických nápojov je vskutku vysoká, a preto je jeho konzumáciavodka Koskenkorva - čistáznačne obmedzovaná štátom. Alkoholické nápoje sú samozrejme pre ľudí starších ako 18 rokov dostupné v miestnych reštauráciách, krčmách a baroch , ale pokiaľ si budete chcieť zakúpiť alkohol v obchodoch, nebude to také jednoduché.

Tvrdý alkohol zoženiete iba v sieti predajní štátom vlastneného podniku Alko, a aj to iba ak máte minimálne 20 rokov. Obchody Alko sú spravidla otvorené od pondelka do soboty a ponúkajú široký sortiment rôznych nápojov z celého sveta.

Pivo a víno môžete zakúpiť aj v bežných obchodoch. Avšak pozor! Jeho predaj je možný iba do 21. hodiny, potom sa regály s alkoholom zamykajú. Kto má smäd, má smolu. Ďalšou významnou štátnou reštrikciou sú samozrejme aj vysoké dane, a tak počítajte s tým, že pri nákupe alkoholu budete musieť siahnuť o niečo hlbšie do vrecka.

pivo

Teraz už ale prejdime k samotným nápojom. Čo sa týka alkoholických nápojov, väčšina fínskej populácie uprednostňuje víno pred pivom. Fíni pijú víno samozrejme zahraničné, pretože v miestnych podmienkach nie je možné pestovať vinič hroznorodý. Fínske pivo v obchodoch síce zoženiete, ale jeho chuť vás pravdepodobne nijak obzvlášť nenadchne. Je veľmi slabé, má menej bubliniek a chýba mu ten správny šmrnc a hustá biela pena. Medzi najznámejšie fínske značky piva patrí Lapin Kulta, Karhu, Karjala, Koff alebo Sanders. Vlastenca isto poteší, že takmer vo všetkých obchodoch, ktoré predávajú alkohol, zoženiete aj české značky piva (kúpiť sme si tu mohli české pivo Kozel, Pilsner Urquell alebo napríklad Litovel). Jeho cena vás už ale až tak nepoteší, pohybuje sa okolo 3 eur za pollitrovú vratnú plechovku. Okrem toho sú vo Fínsku veľmi obľúbené tiež cidery, alebo inak povedané kvasené jablčné nápoje. V obchodoch sa dá obvykle vyberať zo širokej škály príchutí, od klasickej jablčnej cez malinovú až po grapefruitovú a nechýbajú ani „light“ varianty.

Cider 

Typický tvrdý fínsky alkohol je skutočne zastúpený predovšetkým vodkami, aj keď má vodka svoje korene predovšetkým v susednom Rusku. Najobľúbenejšie a najznámejšie značky sú Finlandia či Koskenkorva. Výber je samozrejme omnoho širší, ale väčšina ľudí uprednostňuje už zmienené preverené značky. Klasické čisté vodky sú doplnené širokou škálou príchutí. Zakúpiť si môžete napríklad borievkovú, brusnicovú, broskyňovú či vanilkovú. Obľúbené a pre Fínsko typické sú hlavne príchute Mintu (mentolová) a Salmiakki (s príchuťou slaného pelendreku).

Pre Fínsko sú špecifické tiež likéry z rôznorodých severských plodov. Najčastejšie sa dajú vidieť likéry s borievkami, brusnicami, malinami či s morušami.

brusnicový džús

Nealkoholické nápoje

Z nealkoholických nápojov je vo Fínsku veľmi obľúbený brusnicový džús. Tento ružový sladký nápoj s mierne nahorklým „záverom“ je stálicou na fínskych stoloch. Počas zimného obdobia a predovšetkým v období adventu a Vianoc sa objavuje v regáloch obchodov Glögi alebo tiež obdoba vareného vína. Vo Fínsku sa však častejšie objavuje v podobe bez alkoholu. Nealkoholické Glögi namiesto vína obsahuje ovocnú šťavu, ktorá je okorenená škoricou, klinčekom, zázvorom a často je obohatená aj o hrozienka a mandle.

Vo Fínsku sa veľkej obľube teší aj káva, ktorá je tradične pripravovaná pomocou filtrov. Fíni sú veľkými konzumentmi kávy a na vysokých školách sú dokonca nepísaným pravidlom prestávky na kávu. Typická fínska káva je však veľmi slabá a má nevýraznú arómu.

Glogi

Veľmi populárnym a vo fínskych domácnostiach nenahraditeľným nápojom je mlieko, či už klasické alebo kysnuté. O obľube mlieka a všeobecne mliečnych výrobkov ste sa mohli dočítať v jednom z predchádzajúcich článkov.

Text/foto: PhDr. Josef Levý

Preklad: O. Maňáková

 Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Fínsko: Suomenlinna - ostrovná pevnosť s bohatou minulosťou
Publikované: 14.9.2014
Prostredníctvom dnešných riadkov sa prenesieme na jeden z ostrovov ležiacich na dosah od fínskeho hlavného mesta, Helsínk. Priľahlých ostrovčekov tu je požehnane, ale iba jeden ostrovný komplex je natoľko významný, aby bol spolu s ďalšími šiestimi fínskymi pamiatkami zaradený do zoznamu UNESCO.

Fínsko: Helsinki – hlavné mesto v jednom dni
Publikované: 8.9.2014
Dnes zavítame do hlavného mesta zeme zvanej Suomi, Helsiniek. Aj keď sa jedná o známe mesto a mnohými turistami vyhľadávané, nečakajte preplnené ulice a davy ľudí. Mesto rovnako ako celá zem je pokojné a pomerne tiché.

Fínsko: Kokkola - malebný prístav v severnom Fínsku
Publikované: 1.9.2014
Dnes vás naše riadky zavedú do malého prístavného mestečka na pobreží Ostrobotnie (Pohjanmaa). Mesto Kokkola, ležiace medzi mestami Oulu a Vaasa, sa síce nedá odporúčať na samostatný výlet, ale ak budete mať cestu okolo, zastavte sa tu a preskúmajte jeho krásy.

Fínsko: Oulu - zašlá sláva metropole dechtu
Publikované: 25.8.2014
Počas cestovania po severskom Fínsku dnes zavítame do šiesteho najväčšieho mesta krajiny tisícich jazier, do Oulu. Mesto má za sebou bohatú históriu a najväčší rozmach zažilo v devätnástom storočí, kedy bolo svetovým centrom výroby dechtu. Vďaka tomu sa Oulu stalo nielen mestom obchodu, ale tiež kultúry, vzdelania a umenia.

Fínsko: Rovaniemi - brána do Laponska II.
Publikované: 18.8.2014
Prostredníctvom dnešného článku sa vypravíme na ďaleký sever a naviažeme na minulé rozprávanie o meste Rovaniemi. V malom severskom mestečku sa však už zdržovať nebudeme, ale vyrazíme pár kilometrov severnejšie. Práve tam totiž leží miesto, kvôli ktorému do Rovaniemi každoročne prichádza obrovské množstvo turistov, údajný domov Santa Clausa – Santa Claus Village (dedinka Santa Clausa).

Fínsko: Rovaniemi - brána do Laponska I.
Publikované: 11.8.2014
Do Rovaniemi sa rovnako ako do všetkých väčších fínskych miest môžete dostať pohodlne lietadlom. Z letiska situovaného neďaleko mesta vás do centra dovezú pravidelné autobusové linky. Ak vám nevadí dlhé cestovanie, môžete sa do Rovaniemi dopraviť aj vlakom.

Fínsko: Tampere - Industriálna metropola v objatí dvoch jazier II.
Publikované: 4.8.2014
V dnešnom článku sa opäť vrátime do jednej z najdôležitejších fínskych metropol, do priemyselného srdca krajiny, mesta Tampere. V minulom článku sme si predstavili celkovú atmosféru mesta, zavítali do centra, preskúmali najvýznačnejšie miestne cirkevné stavby a vydali sa do severnej časti Tampere, ktorá je obklopená jazerom Näsijärvi.

Fínsko: Tampere - Industriálna metropola v objatí dvoch jazier I.
Publikované: 28.7.2014
Prvý zo série článkov predstavujúcich známe i neznáme mesta krajiny tisícich jazier, Fínska, nás zavedie do malebného priemyselného mesta ležiaceho v jazernej oblasti, Tampere. Môže sa vám zdať, že spojenie malebný a priemyselný nejde dohromady. V Tampere sa to však naozaj podarilo skĺbiť dohromady.

Fínsko: Ochutnávame národné špeciality
Publikované: 22.2.2014
Dnešným článkom, v ktorom sa zoznámime s fínskymi špecialitami, sa rozlúčime s cyklom o obľúbených fínskych jedlách a nápojoch.

Fínsko: Ochutnávame mliečne výrobky
Publikované: 16.12.2013
O fínskej kuchyni sa hovorí, že je jednoduchá, čerstvá, pripravovaná z miestnych zdrojov, a Fíni sú považovaní za majstrov kombinácií. Dnešná časť bude venovaná jednej z ďalších výživných zložiek - mliečnym výrobkom, ktoré spolu so zeleninou, rybami a tmavým pečivom patria k základným stavebným kameňom fínskeho stravovania.

Fínsko: Ochutnávame pečivo a sladkosti
Publikované: 24.11.2013
Fínsko, krásna a mierumilovná krajina, ktorá má nielen tisíce jazier, ale tiež tisíce chutí. Nasledujúce riadky sú venované fenoménom fínskej kuchyne, ktorá je plná zeleniny, rýb, tmavého pečiva a mliečnych výrobkov.

Fínsko: Ochutnávame mäso a ryby
Publikované: 8.12.2013
Fínsko, krásna a mierumilovná krajina, ktorá má nielen tisíce jazier, ale tiež tisíce chutí. Nasledujúce riadky sú venované fenoménom fínskej kuchyne, ktorá je plná zeleniny, rýb, tmavého pečiva a mliečnych výrobkov. Nie vždy je ale tak zdravá, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

27.2.2020
Udržateľná architektúra – to je téma festivalu o staviteľstve, ktoré je ohľaduplné k životnému prostrediu. Na brnianskom výstavisku sa v pavilóne V do soboty 29. februára stretnete s projektami budúcnosti, ktoré sú zamerané na udržateľnú architektúru.
26.2.2020
Jeden zo svetovo najznámejších cestovateľských bedekrov zostavil rebríček desiatich krajín sveta, ktoré by ste rozhodne mali v roku 2020 navštíviť. Ich prehľad vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
25.2.2020
Každý, kto tieto najvyššie české hory miluje, isto uvíta obrazového knižného sprievodcu po známych, ale aj úplne zabudnutých kútoch Krkonôš.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - UKRAJINA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 27. 2. 2020
sviatok:Alexander
dnes:
štvrtok 27.2.
5 °C
zajtra:
piatok 28.2.
4 °C