www.infoglobe.sk » Fínsko: Ochutnávame pečivo a sladkosti

Fínsko: Ochutnávame pečivo a sladkosti

Publikované: 24.11.2013
Fínsko, krásna a mierumilovná krajina, ktorá má nielen tisíce jazier, ale tiež tisíce chutí. Nasledujúce riadky sú venované fenoménom fínskej kuchyne, ktorá je plná zeleniny, rýb, tmavého pečiva a mliečnych výrobkov.

Nie vždy je ale taká zdravá, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Ak budete chcieť ochutnať miestne špeciality, rozhodne nepočítajte s tým, že pár kilo zhodíte, a pripravte svoje chuťové poháriky na neobvyklé zážitky. Cudzincom sa občas môže zdať, že Fíni majú zvláštne chute a dokážu skombinovať neskombinovateľné.

Fínska cereálna sušienka s národnou značkou kvality

Dnešná časť je venovaná fínskemu pečivu a sladkostiam:

Na svoje si tentoraz prídu mlsné jazýčky, pretože nasledujúce riadky budú venované nielen prevažne zdravému fínskemu pečivu, ale tiež typickým sladkostiam, na ktoré môžete vo Fínsku naraziť. Nech sa už jedná o rôzne druhy sladkého pečiva alebo cukrovinek.

PEČIVO: CHLIEB S DIEROU A KARELSKÉ PIROHY

Nad bežným fínskym pečivom by zajasal kdejaký nadšenec zdravého životného štýlu. Keď budete chcieť ochutnať typické fínske pečivo, zabudnite na nadýchané biele žemličky. Rôzne druhy žemličiek a chlebov sa tu vyrábajú z veľkého podielu žitnej múky, a preto sú oproti klasickým českým žemliam oveľa tmavšie a ploskejšie s výraznou chuťou obilnín.

Chlieb s dierou

Najobľúbenejším tu je guľatý chlieb s dierou uprostred, taktiež vyrobený prevažne zo žitnej múky. Diera v chlebe zostáva ako pamiatka na doby minulé, kedy sa pečivo pieklo len raz za čas a „bochníky“ sa uskladňovali navlečené na drevenej tyči. Väčšina druhov bežného pečiva sa predáva v plastových vreckách po viacerých kusoch a z praktického hľadiska sú už dopredu rozrezané na polovicu.

Ďalším typickým pekárenským produktom je laponský chlieb, ktorý sa však od chleba vzhľadovo dosť odlišuje. Vyzerá skôr ako pšeničná placka s malými dierkami.

Pirohy

Veľmi obľúbené sú karelské pirohy, pečené z tenkého žitného cesta a plnené ryžovou či zemiakovou kašou. Pirohy, ktoré sa vám možno budú zdať na prvé ochutnanie zvláštne, je možné jesť samotné, rozpečené v rúre. Fíni však ich konzumáciu uprednostňujú spoločne s nátierkami, šunkou, syrom či zeleninou, podobne ako český chlebíček.

Pelendrek

Sladkosti s vôňou kardamónu a škorice

Najobľúbenejším sladkým pečivom je bezpochyby pulla, alebo tiež sladká žemlička, ktorá má snáď tisíc rôznych podôb. Chuťou aj tvarom vám bude pripomínať zmenšeninu českého mazanca či anglického hot-cross bun. Po zahryznutí však ucítite veľmi korenenú chuť, ktorú tejto pochúťke dodáva kardamón. Kardamón je vo Fínsku najpoužívanejším sladkým korením a narazíte na neho snáď vo všetkom, čo obsahuje cukor a múku.

Pulla

Vo Fínsku sa teší popularite aj pečivo munkki. Munkki je v podstate česká šiška obohatená o kardamón a obalená v škoricovom cukre. Častejšie sa predáva bez náplne, môžete ale naraziť aj na druhy plnené marmeládou.

Munkki

Cukrovinky sladké i slané

Bonbóny a cukrovinky sa vo Fínsku tešia veľkej obľube. Tunajším chutiam vládne pelendrek a cukrovinky s jeho príchuťou nájdete vo Fínsku na každom kroku.

Vskutku zvláštnou a typickou pochutinou sú slané pelendrekové bonbóny (salmiakki), ktoré Fíni zbožňujú, ale máloktorý cudzinec ich zvládne vychutnať až do konca.

Pokračovanie nabudúce...

 

Text/foto: PhDr. Josef LevýDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Fínsko: Ochutnávame mäso a ryby
Publikované: 8.12.2013
Fínsko, krásna a mierumilovná krajina, ktorá má nielen tisíce jazier, ale tiež tisíce chutí. Nasledujúce riadky sú venované fenoménom fínskej kuchyne, ktorá je plná zeleniny, rýb, tmavého pečiva a mliečnych výrobkov. Nie vždy je ale tak zdravá, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Fínsko: Suomenlinna - ostrovná pevnosť s bohatou minulosťou
Publikované: 14.9.2014
Prostredníctvom dnešných riadkov sa prenesieme na jeden z ostrovov ležiacich na dosah od fínskeho hlavného mesta, Helsínk. Priľahlých ostrovčekov tu je požehnane, ale iba jeden ostrovný komplex je natoľko významný, aby bol spolu s ďalšími šiestimi fínskymi pamiatkami zaradený do zoznamu UNESCO.

Fínsko: Helsinki – hlavné mesto v jednom dni
Publikované: 8.9.2014
Dnes zavítame do hlavného mesta zeme zvanej Suomi, Helsiniek. Aj keď sa jedná o známe mesto a mnohými turistami vyhľadávané, nečakajte preplnené ulice a davy ľudí. Mesto rovnako ako celá zem je pokojné a pomerne tiché.

Fínsko: Kokkola - malebný prístav v severnom Fínsku
Publikované: 1.9.2014
Dnes vás naše riadky zavedú do malého prístavného mestečka na pobreží Ostrobotnie (Pohjanmaa). Mesto Kokkola, ležiace medzi mestami Oulu a Vaasa, sa síce nedá odporúčať na samostatný výlet, ale ak budete mať cestu okolo, zastavte sa tu a preskúmajte jeho krásy.

Fínsko: Oulu - zašlá sláva metropole dechtu
Publikované: 25.8.2014
Počas cestovania po severskom Fínsku dnes zavítame do šiesteho najväčšieho mesta krajiny tisícich jazier, do Oulu. Mesto má za sebou bohatú históriu a najväčší rozmach zažilo v devätnástom storočí, kedy bolo svetovým centrom výroby dechtu. Vďaka tomu sa Oulu stalo nielen mestom obchodu, ale tiež kultúry, vzdelania a umenia.

Fínsko: Rovaniemi - brána do Laponska II.
Publikované: 18.8.2014
Prostredníctvom dnešného článku sa vypravíme na ďaleký sever a naviažeme na minulé rozprávanie o meste Rovaniemi. V malom severskom mestečku sa však už zdržovať nebudeme, ale vyrazíme pár kilometrov severnejšie. Práve tam totiž leží miesto, kvôli ktorému do Rovaniemi každoročne prichádza obrovské množstvo turistov, údajný domov Santa Clausa – Santa Claus Village (dedinka Santa Clausa).

Fínsko: Rovaniemi - brána do Laponska I.
Publikované: 11.8.2014
Do Rovaniemi sa rovnako ako do všetkých väčších fínskych miest môžete dostať pohodlne lietadlom. Z letiska situovaného neďaleko mesta vás do centra dovezú pravidelné autobusové linky. Ak vám nevadí dlhé cestovanie, môžete sa do Rovaniemi dopraviť aj vlakom.

Fínsko: Tampere - Industriálna metropola v objatí dvoch jazier II.
Publikované: 4.8.2014
V dnešnom článku sa opäť vrátime do jednej z najdôležitejších fínskych metropol, do priemyselného srdca krajiny, mesta Tampere. V minulom článku sme si predstavili celkovú atmosféru mesta, zavítali do centra, preskúmali najvýznačnejšie miestne cirkevné stavby a vydali sa do severnej časti Tampere, ktorá je obklopená jazerom Näsijärvi.

Fínsko: Tampere - Industriálna metropola v objatí dvoch jazier I.
Publikované: 28.7.2014
Prvý zo série článkov predstavujúcich známe i neznáme mesta krajiny tisícich jazier, Fínska, nás zavedie do malebného priemyselného mesta ležiaceho v jazernej oblasti, Tampere. Môže sa vám zdať, že spojenie malebný a priemyselný nejde dohromady. V Tampere sa to však naozaj podarilo skĺbiť dohromady.

Fínsko: Ochutnávame národné špeciality
Publikované: 22.2.2014
Dnešným článkom, v ktorom sa zoznámime s fínskymi špecialitami, sa rozlúčime s cyklom o obľúbených fínskych jedlách a nápojoch.

Fínsko: ochutnávame nápoje
Publikované: 3.2.2014
V dnešnej časti sa pozrieme na to, aké nápoje sú vo Fínsku obľúbené.

Fínsko: Ochutnávame mliečne výrobky
Publikované: 16.12.2013
O fínskej kuchyni sa hovorí, že je jednoduchá, čerstvá, pripravovaná z miestnych zdrojov, a Fíni sú považovaní za majstrov kombinácií. Dnešná časť bude venovaná jednej z ďalších výživných zložiek - mliečnym výrobkom, ktoré spolu so zeleninou, rybami a tmavým pečivom patria k základným stavebným kameňom fínskeho stravovania.

Lotyšsko, Riga - secesná kráska Pobaltia
Publikované: 27.5.2015
Naše putovanie Pobaltím sme začali v Litve, kde sme navštívili dve čarokrásne mestá Vilnius a Trakai. Dnes sa presunieme do susedného štátu Lotyšsko a navštívime jeho hlavné mesto Rigu, ktorá vás dozaista očarí.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

13.11.2019
Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) v Tatranskej Lomnici otvorilo novú výstavu Betlehemy, ktorá má za cieľ predstaviť návštevníkom históriu betlehemov prostredníctvom vybraných diel zo zbierkového fondu.
12.11.2019
Oslavy sviatku svätého Martina sa spájajú s príchodom zimy a dnes aj s hodmi, na ktorých nesmie chýbať svätomartinská pečená hus a mladé víno. Oslavy sa konajú na mnohých miestach Českej republiky, v Klimkoviciach napríklad začínajú v sobotu 16. novembra o 11:11 hod. pred zámkom.
11.11.2019
Vianoce sú časom milých prekvapení a malých zázrakov. Krásne chvíle s rodinou a tú pravú sviatočnú náladu si môžete vychutnať aj v malebnom zámockom komplexe Schloss Hof, ktorý má obzvlášť v predvianočnom období neopakovateľné čaro.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MALTA a MONAKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 13. 11. 2019
sviatok:Stanislav
dnes:
streda 13.11.
4 °C
zajtra:
štvrtok 14.11.
6 °C