www.infoglobe.sk » Fínsko: Perly Botnického zálivu – ostrovy na juhozápade a mesto Uusikaupunki

Fínsko: Perly Botnického zálivu – ostrovy na juhozápade a mesto Uusikaupunki

Publikované: 9.2.2022
Fínske národné parky považujú milovníci prírody za jedny z najkrajších na svete. Na juhozápade krajiny tisícich jazier sa v Baltskom mori (neďaleko od pobrežia) nachádza veľké množstvo ostrovčekov, ktoré sa môžu pýšiť takmer nedotknutou severskou prírodou.

Tieto malé a riedko obývané ostrovy patria pod správu národných parkov Archipelago, Selkämeri, Kurjenrahka a Teijo. O ochranu prírody a šetrný rozvoj cestovného ruchu sa stará viacero neziskových organizácií, za najvýznamnejšiu považujem organizáciu Metsähallitus, ktorá pôsobí po celom Fínsku.

pobrežie na ostrove Vekara

Ostrovy ponúkajú skvelé podmienky pre sledovanie vtákov, a občas je v tejto oblasti možné pozorovať aj tulene. Na svoje si tu isto prídu aj milovníci turistiky, geocachingu a ďalších vonkajších voľnočasových aktivít. Veľkou výhodou je, že počasie býva v tejto oblasti celkom príjemné (slnečné, teplé počasie na jar a v lete nie je nič výnimočného), akurát treba počítať so silnejším vetrom.

Skvelým východiskovým bodom pre výlet na ostrovy je pokojné prístavné mesto s takmer nevysloviteľným názvom: Uusikaupunki. Nachádza sa približne 70 kilometrov severozápadne od Turku. V oblasti Uusikaupunki žije približne 20 000 obyvateľov. Za návštevu rozhodne stojí kostol blízko prístavu, v ktorom je už na prvý pohľad zrejmé spojenie miestnych ľudí s morom. V jednoducho zariadenom kostolíku vás zaujmú drevené klenby a stĺpy. Zvláštnu atmosféru mu dodávajú nádherné a do posledného detailu spracované modely lodí. Práve z prístavu sa v priamej spolupráci s organizáciou Metsähallitus konajú lodné výlety k ostrovom.

kostol v Uusikaupunki   kostol v Uusikaupunki – vyrezávané lode

Vďaka pravidelnému lodnému spojeniu sa dá dostať aj na jeden z najzaujímavejších v okolí, na Isokari. Jeho dominantou je bielo-červený pruhovaný maják, ktorý meria 49 metrov a je stále funkčný. Maják na Isokari je druhým najvyšším v celom Fínsku. V súčasnosti je v ňom zriadené malé múzeum, kde sa môžu návštevníci zoznámiť s históriou ostrova a samozrejme aj s prevádzkou majáku. Za vyšliapanie kolmých schodov budete odmenení krásnym výhľadom na útesy a na blyštiacu vodnú hladinu. Na Isokari sídlila viac než dve sto rokov vojenská posádka, ktorá mala za úlohu strážiť priľahlé ostrovy a kontrolovať lode plávajúce sa do fínskych vôd. Útulné drevené budovy, ktoré strážcovia ostrova používali, sa dodnes využívajú, slúžia aj ako ubytovňa.

maják na Isokari

maják s drevenou budovou, ktorá patrí k múzeu   výhľad z majáku na Isokari

Drevené chalupy, ktoré sú pre túto oblasť tak typické, nájdeme aj na približne hodinu plavby loďou z Uusikaupunki vzdialenom ostrovčeku Vekara, ktorý už po niekoľko generácií obýva jedna rodina. Potomkovia námorníkov a lovcov tuleňov sa v súčasnosti za pomoci dobrovoľníkov a ochrancov prírody zasadzujú o zachovanie pôvodného rázu ostrova.

Cestu do tejto oblasti by som doporučila naplánovať na jar, leto alebo na začiatok jesene. Počasie sa vtedy príliš nelíši od stredoeurópskeho, len treba počítať so silným vetrom. Najmä v období jún–august si môžeme užívať o niečo dlhší deň než v strednej Európe. Ešte na začiatku augusta zapadá slnko až okolo jedenástej hodiny večer. Takže sadnite k počítaču a začnite plánovať svoju jarnú či letnú dovolenku.

tradičné drevené stavby na ostrove Vekara

Juhozápadné pobrežie Fínska je veľmi dobre dostupné aj pre turistov, ktorí sú odkázaní na hromadnú dopravu. Napríklad z Helsínk sa dá do mestečka Uusikaupunki dôjsť relatívne rýchlo a pohodlne s jedným prestupom v Turku. Ďalšou možnosťou je cestovať na pobrežie z mesta Tampere. Všeobecne platí, že vlaková doprava je vo Fínsku drahšia než autobusová, ale určite nie je od veci prejsť si aktuálnu ponuku v predpredaji na internete. Fínske dráhy často ponúkajú obmedzený počet výrazne lacnejších lístkov. Portál pre vyhľadávanie spojov sa dá (rovnako ako väčšinu ďalších informácií, ktoré sú relevantné pre cestovateľa) nájsť aj v angličtine.

 

GPS: 60°48'26.5"N 21°24'10.8"E (Uusikaupunki)

Text a foto: Martina Kotorová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Fínsko: Tampere - Industriálna metropola v objatí dvoch jazier I.
Publikované: 28.7.2014
Prvý zo série článkov predstavujúcich známe i neznáme mesta krajiny tisícich jazier, Fínska, nás zavedie do malebného priemyselného mesta ležiaceho v jazernej oblasti, Tampere. Môže sa vám zdať, že spojenie malebný a priemyselný nejde dohromady. V Tampere sa to však naozaj podarilo skĺbiť dohromady.

Fínsko: Kuopio – polostrovné mesto
Publikované: 10.6.2015
Potom ako sme precestovali hlavné mestá Pobaltia sme sa vydali loďou do Fínska, kde sme navštívili krásne, ale pre našinca trošku drahé Helsinki. Každopádne ich návštevu určite nevynechajte, nakoľko majú čo ponúknuť.

Fínsko, Turku – prístavné mestečko
Publikované: 26.1.2022
Prístavné mesto Turku sa nachádza približne dve hodiny jazdy západne od Helsínk. Z terminálu na letisku v Helsinkách môžeme využiť priamy autobus alebo prestúpiť do menšieho lietadla, ktoré obstaráva vnútroštátne lety Helsinki–Turku. Mesto je obklopené členitým pobrežím vybiehajúcim do Baltského mora, do ktorého tu ústí rieka Aura. Turku bolo založené na konci 13. storočia, počiatky však pochádzajú už z doby kamennej. Krátko po založení mesta bola vysvätená aj tunajšia dominanta – katedrála Turku (Turun tuomiokirkko). Katedrála sa nachádza v centre mesta, je pohodlne dostupná mestskou hromadnou dopravou a patrí k najnavštevovanejším miestam.

Fínsko: Kokkola - malebný prístav v severnom Fínsku
Publikované: 2.2.2022
Dnes vás naše riadky zavedú do malého prístavného mestečka na pobreží Ostrobotnie (Pohjanmaa). Mesto Kokkola, ležiace medzi mestami Oulu a Vaasa, sa síce nedá odporúčať na samostatný výlet, ale ak budete mať cestu okolo, zastavte sa tu a preskúmajte jeho krásy.

Fínsko, Laponsko – na psom záprahu
Publikované: 5.1.2022
Trblietajúce sa vločky, kam len oko dohliadne, húževnatý psí záprah, voňavé sladké drievko (pelendrek), stádo sobov aj tak veľmi očakávaná polárna žiara…

Laponsko – Arktikum, snehový hrad v Kemi a Ranua Wildlife Park
Publikované: 29.12.2021
Pokiaľ zavítate do laponského Rovaniemi (mestečko známe predovšetkým svojou Santa Clausovou dedinkou) a vyskúšate si jazdu na psích či sobích záprahoch ako aj všetky ďalšie možné snehové aktivity a stále máte času navyše, ponúkajú sa tu ďalšie zaujímavé výlety.

Fínsko: Suomenlinna - ostrovná pevnosť s bohatou minulosťou
Publikované: 14.9.2014
Prostredníctvom dnešných riadkov sa prenesieme na jeden z ostrovov ležiacich na dosah od fínskeho hlavného mesta, Helsínk. Priľahlých ostrovčekov tu je požehnane, ale iba jeden ostrovný komplex je natoľko významný, aby bol spolu s ďalšími šiestimi fínskymi pamiatkami zaradený do zoznamu UNESCO.

Fínsko: Helsinki – hlavné mesto v jednom dni
Publikované: 8.9.2014
Dnes zavítame do hlavného mesta zeme zvanej Suomi, Helsiniek. Aj keď sa jedná o známe mesto a mnohými turistami vyhľadávané, nečakajte preplnené ulice a davy ľudí. Mesto rovnako ako celá zem je pokojné a pomerne tiché.

Fínsko: Rovaniemi - brána do Laponska II.
Publikované: 19.1.2022
Prostredníctvom dnešného článku sa vypravíme na ďaleký sever a naviažeme na minulé rozprávanie o meste Rovaniemi. V malom severskom mestečku sa však už zdržovať nebudeme, ale vyrazíme pár kilometrov severnejšie. Práve tam totiž leží miesto, kvôli ktorému do Rovaniemi každoročne prichádza obrovské množstvo turistov, údajný domov Santa Clausa – Santa Claus Village (dedinka Santa Clausa).

Fínsko: Rovaniemi - brána do Laponska I.
Publikované: 12.1.2022
Do Rovaniemi sa rovnako ako do všetkých väčších fínskych miest môžete dostať pohodlne lietadlom. Z letiska situovaného neďaleko mesta vás do centra dovezú pravidelné autobusové linky. Ak vám nevadí dlhé cestovanie, môžete sa do Rovaniemi dopraviť aj vlakom.

Fínsko: Tampere - Industriálna metropola v objatí dvoch jazier II.
Publikované: 4.8.2014
V dnešnom článku sa opäť vrátime do jednej z najdôležitejších fínskych metropol, do priemyselného srdca krajiny, mesta Tampere. V minulom článku sme si predstavili celkovú atmosféru mesta, zavítali do centra, preskúmali najvýznačnejšie miestne cirkevné stavby a vydali sa do severnej časti Tampere, ktorá je obklopená jazerom Näsijärvi.

Fínsko, Helsinky – pevnosť Suomenlinna
Publikované: 16.11.2019
Pevnosť Suomenlinna – v preklade fínsky hrad – bola postavená v 18. storočí doslova na priedomí Helsínk, v tom čase nie príliš významného prístavného mesta pod nadvládou Švédov. Práve stavba tejto pevnosti priniesla mestu príliv nových obyvateľov a prudký rozvoj infraštruktúry. Dá sa teda s istotou tvrdiť, že bez Suomenilnny by dnes Helsinky pravdepodobne vyzerali úplne inak.

Ålandy – hlavné mesto a okolie
Publikované: 22.12.2016
Približne päť hodín cesty trajektom po Baltskom mori z fínskeho mesta Turku sa nachádza autonómna fínska provincia so švédsky hovoriacim obyvateľstvom – súostrovie Ålandy. V hlavnom meste Mariehamn teda nájdete vlastný parlament či napríklad poštu.


Súvisiaca fotogaléria

Fínsko: Krajina tisícich jazier II.
Po týždni sa opäť vraciame do Fínska, aby sme navštívili ďalšie krásne miesta jednej z najšťastne...

Fínsko: Krajina tisícich jazier I.
Poďte spolu s nami navštíviť severovýchodnú Európu, presnejšie severský štát Fínsko. Okrem hlavné...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Hra farieb

1. 9. – 31. 10. 2022
1. cena:
Jesenný balíček plný farieb
2. cena:
Jesenný balíček plný farieb
3. cena:
Jesenný balíček plný farieb
1. cena redakcie:
Jesenný balíček plný prekvapení
2. cena redakcie:
Jesenný balíček plný prekvapení
3. cena redakcie:
Jesenný balíček plný prekvapení

Aktuality:

28.9.2022
K príležitosti Medzinárodného roku jaskyň sa 1. októbra 2022 môžete mimoriadne zúčastniť Dňa otvorených dverí (ďalej len DOD) Cisárskej jaskyne v Moravskom krase. Jaskyňa je situovaná v Ostrovnom žľabe na severovýchodnom okraji Ostrova pri Macoche.
27.9.2022
Jesenné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s horským vodcom a aktuálne riaditeľom Horskej záchrannej služby Marekom Biskupičom, pozve vás cez kopce od Váhu k Váhu, poodhalí tajomstvo záhadných skalných hamburgerov i predstaví zručnosti sysľov.
21.9.2022
Oslavy zberu úrody a vína prebiehajú už v plnom prúde. V nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad hodových slávností i vinobraní, ktoré by ste si určite nemali nechať ujsť.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 28. 9. 2022
sviatok:Václav
dnes:
streda 28.9.
6 °C
zajtra:
štvrtok 29.9.
12 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X